Mama de fata vs. mama de baiat ,in calitatea de soacra

De la: quasaria, la data 2013-12-29 23:20:44daca sint destepte isi vad de zarzavaturile lor. E singurul lucru pe care il poate face o femeie desteapta in situatia asta.


nu cred ca exista soacre destepte sau proaste. dar cred ca sunt femei destepte sau proaste. dar si o femeie desteapta... cand e soacra, apar alte chstii care o fac sa nu mai fie femeie desteapta. depinde de multi factori. situatie familiara, invidie, sau gelozie... nu stiu cum sa-i zic, grija de maine, etc. si o femeie simpla poate sa fie o soacra intelegatoare, aici e tot secretul.
cand am fost in Romania, am auzit vorbindu-se de pregatirile unei nunti. mama lui era "soacra mare" si mama ei, era "soacra mica"... ! am ramas surprins de catalogarea asta, de scara asta ierarhica sau ce e ! n-am inteles-o si nu mi-a placut de loc. si de socrii sunt altfel ? ce, ei nu sunt tot parintii fetei sau baiatului ? de ce o soacra are mai multa dreptate decat un socru ? dar e ceva in treaba asta cu soacrele, din pacate, altfel nu ieseau atatea bancuri despre ele. si astea sunt ca o palma data lor. parerea mea.
barboneli
Postat pe 29 Decembrie 2013 23:53
Li, pai, cu tot cu bancuri si tot nu se invata minte, tot se baga in viata copiilor...tot ele vor sa dicteze.
dar cele care au devenit soacre au uitat ca la rindul lor au avut soacre care le-a facut viata amara si din pacate nu au invatat nimic, se comporta la fel
vivacedonna
Postat pe 30 Decembrie 2013 00:00
"greseala ta " sa-i zicem asa...a fost ca pe fata ai dominat-o ...poate ea nu-si dorea sa fie neaparat prima la invatatura..multi copii ar trebui de mici sa fie indrumati sa-si descopere vocatia..aptitudinile native ..si sa fie ajutati sa faca ceea ce le place..mie mi-a placut fff mult desenul ...si regret si acum ... la fel parintii mei m-au descurajat ..ca toti parintii stiu ei ce este mai bun pt copiii lor...nu este asa ..copilul este un alt suflet nu extensia parintilor...si eu am avut aceeasi problema cu mama mea ..m-a dominat o viata intreaga,,si acuma ma domina ,la 40 de ani..iti vine sa crezi..eu iti zic din perspectiva mea..si ceea ce am simtit si eu a fost ca o lupta cu propria mea mama ..ca sa-mi afirm personalitatea...asta s-a intamplat si cu fata ta..imi pare rau ca-ti spun dar e greaseala ta..nu ne nastem parinti perfecti..nu avem cum ..dar un sfat am sa-ti dau ..incearca sa ierti pe actualul ei sot..iertarea face minuni..vorbeste si cu un preot daca nu reusesti...e fata ta ...sa nu-ti para rau la batranete..sangele apa nu se face..IERTAREA asta este cel mai bun leac "...eu asa am procedat cu mama mea..de la mine a venit iertarea ..iar ea s-a schimbat. La multi ani iti doresc si numai bine!
vio_lakshmi
Postat pe 30 Decembrie 2013 12:18
Relatiile sunt relatii si nu razboaie care se dau cu unul sau cu altul .Asa cum nici mie nu mi-a placut sa-mi zica cineva cum sa-mi organizez viata ,nici eu nu m-am amestecat in viata lor. Este cel mai bine si daca fetele sunt ale mele .....au devenit si ginerii mei la fel .E nevoie de rabdare,intelegere si dragoste ca ceva sa iasa bine ,uneori poate si de timp...
fengari
Postat pe 31 Decembrie 2013 00:01
ok , stai in banca ta , corect , dar asta nu inseamna ca nu mai meriti nici o atentie , nici o vizita , pt ca te-ai straduit sa iti educi singura, asa cum ai putut unicul copil , acum trebuie sa se compote asa de parca nu existi ?
mira2
Postat pe 31 Decembrie 2013 05:23
Mira , se pare ca in educatia aia s-a strecurat o fisura , din moment ce "se comporta de parca nu existi" Dar nu mai zic nica , ca inca nu-s soacra.
La multi ani !
Rotty
Postat pe 31 Decembrie 2013 08:54
Mira, faptul ca "te-ai straduit sa il educi" nu e o favoare pe care i-ai facut-o, e o obligatie din momentul in care decizi sa il ai. Chiar e atit de greu de priceput ca nu copilul datoreaza nimic parintelui, e exact invers??
Copilul va datora ceva copiilor sai. Fata de ei trebuie sa manifeste toata afectiunea, atentia si grija. Si atunci poti spune ca l-ai crescut bine. Dar fata de ei - nu fata de tine...


quasaria
Postat pe 31 Decembrie 2013 09:06
hai sa lasam in pace soacrele azi cu speranta ca vor invata din greselile lor si vor fi mai bune.

uite ca azi sunt si eu mai buna
dar nu cu soacra-mea, inca nu vorbesc cu ea.
nu stiu sa iert, ce sa fac?
vivacedonna
Postat pe 31 Decembrie 2013 09:12


mmda... mai ales ca n-o sa-ti dea nimeni inapoi acei ani din tinerete in care ai suferit din cauza ei... ! asta e marele pacat ! lasa... o trecut. tu o sa fi o soacra... in fine, nici nu vreau sa ma gandesc !!!
barboneli
Postat pe 31 Decembrie 2013 09:58
Dragele mele,eu sunt o mama care are patru baieti si o fata.Mi am dorit nespus de mult o fata.Toti copiii i-am facut cu tratament,aveam lipsa de hormoni in organism si nu putea ramane insarcinata.Si in sarsit dupa cate un an de tratament intrautern (injectii in uter un an de zile - o zi da si una nu - am ramas isarcinata.Am facut un baiat,apoi am mai facut un an tratament si am mai facut un baiat.In dorinta mea cea mare era sa am si eu o fiica,mereu ma rugam : Doamne da-mi si mie o fiica sa aiba si de mine cineva mila pe lumea asta.Si am mai facut tratament inca un an de zile si in sfarsit ruga mi-a fost ascultata si mi-a dat Dumnzeu o fiica dar nu a venit singura ,a venit si cu un baiat - deci doi gemeni.Dragii mei nu pot sa va spun ce fericita am fost !Nu am simtit niciodata ca imi este greu - desi nimeni nu m-a ajutat niciodata nici mama mea - nici soacra mea.Sotul meu era mecanic de locomotiva - deci nu era acasa mai niciodata au cand era -trebuia sa am grija sa fie odihnit sa aiba mancare buna ca sa poata munccii.Si eu am avut serviciu timp de 25 de ani.Copiii au crescut la cresa si la gradinita.cu program de zi si acasa le-am oferit toata iubirea din lume si hrana buna si sanatoasa ca ei sa creasca mai si sanatosi.Niciodata nu am plecat in concedii fara ei - vara la mare-toamna la munte-apoi excursii si tabere asa cum era atunci nu le-au lipsit.Si anii au trecutau crescut s,au toti cinci studii superioare ,au functii importante ,intr-un cuvant sunt realizati.Cand s-au casatorit,mi-am ajutat nurorile cu tot ce am putut (primele doua ) cu una dintre ele am stat in caa 10 ani,am ajutat_o sa faca facultate, am ajutat-o sa-si gaseseasca un serviciu bun ,nu i-am cerut niciodata nimic si niciodata nu am pus-o sa faca ceva.Nu m-am amestecat niciodata in discutiile lor,nu am avut pareri despre nimic.Daca mi-a cerut un sfat i l-am dat cu placere.Dupa 10 ani bunul Dumnezeu i-a ajutat si si-au cumparat un apartament aproape de blocul in care locuiesc.Cand a plecat de la mine din casa-in fata usii de la intrare mi-a spus urmatoarele: soacrele vin in vizita la nurori sa vada daca i-a calcat camasa odorului si daca a facut de mancare! Am ramas blocata,nu am inteles de ce mi-a spus acest lucru.Doi ani am plans si ma gandeam ce am facut si de ce mi s-a spus asa ceva! Apoi am inteles ca niciodata nu trebuie sa ma duc in casa lor si asa am facut.Am fosto singura data la ei in casa,datorita fiului meu,un om deosebit de sensibil si care nu intelegea de ce eu mama lui nu vin macar sa vad si eu ce casa si-a cumparat si unde sta.Nu am servit nimic la ei ( nora mea este foarte zgarcita si nu vroiam sa creez discutii ) am stat putin an inchinat un pahar cu vin si am plecat ,de atunci nu am mai fost niciodata si nici nu cred ca voi mai ajunge vreodata.Ei sunt ineveniti oricand,niciodata nu reprosez nimic nimanui,important este ca ei sa se inteleaga si sa fie fericiti.Apoi celalalt fiu al meu s-a casatorit este foarte bine acum,dupa o prima casatorie nefericita (avea 18 ani si s-a casatorit cu o colega de liceu ) casatoria nu a mers,nu s-au inteles,sotia lui dorea altceva,isi gasise si un prieten care eramult mai in varsta decat ea, fiul meu se mutase undeva la tara- acolo ma duceam vara la o matusa care imi lasase casa ei-era batrana si bolnava - avea cancer -cand fiul meu era la serviciu,prietenul nurorii mele venea la noi in casa.Lumea din sat imi spune:maica dar tu nu vezi ce se intampla? ba da edeam - dar niciodata nu i-am spus fiului meu - nu vroiam sa creez discutii in familia lui - eram soacra nu ? -pana la urma lucrurile s-au lamurit - a plecat ea si s-au despartit. S-a casatorit a doua oara ,acum este bine ,se inteleg si sunt fericiti,locuiesc intr-un apartament pe care eu l-am primit mostenire de la un unchi al meu - am ajutat-o si pe aceasta nor a a mea sa faca facultate .Am fost o singura data la ei - niciodata nu le-am spus ca aceea este casa mea,nu le-am creat discutii,nu ma bag in discutiile lor si nu am pareri - si nici nu ma voi mai duce vreodata. Siaceata nora a mea esste foarte zgarcita.Si atunci ce sa caut ?Sa le creez discutii? Eu le-am spus nurorilor mele ca nu am zile de nastere,ca nuam zile de nume,ca nu trebuie sa vina la mine Mos Craciun si nici Iepurasul.Cu ce am gresit le-am respectat dorintele si eu NU SUNT SOCRA decat cu numele.Si nici cu fiica mea relatiile nu sunt bune.Nu sunt de acord cu modul ei de a-si trai viata - nu i-am reprosat niciodata nimic ,nu i-am ceru niciodata nimic si mi-a spus ca ea isi traieste viata asa cum vrea si am ainteles ca nu trebuie sa am nici o parere!!! Va rog dragele mele sa-mi spuneti cum este bine?unde am gresit ? si ce trebuia sa fac???
garbo252815
Postat pe 31 Decembrie 2013 15:30
815, daca e asa cum spui si ele n-au alta varianta diferita - nu, n-ai gresit...
De ce consideri ca ai gresit?
Ai niste copii care sint fericiti si impliniti la casele lor, nu? Si, atunci, cu ce ai gresit? Problema e doar ca astepti recunostinta... iar ei sint tineri, sint ocupati cu vietile lor, cu problemele lor, cu familiile lor. Recunostinta exista undeva, adinc in suflet, dar... de ce ai nevoie sa o manifeste?!

quasaria
Postat pe 31 Decembrie 2013 16:54
bravo, imi place cum gandesti
garbo228620
Postat pe 31 Decembrie 2013 23:19
Eu am o fata, a inceput o relatie cu un baiat, cand esti indragostit nu prea vezi defectele celui iubit, dar cei din afara vad totu. Baiatul s-a mutat la noi din studentie, avea multe restante, cu sfaturi de la fica mea si de la mine a reusit si a terminat constructiile. Eu i-am spus ficei mele ce ma deranjeaza, cred ca parintii sunt datori sa-si spuna parerea si coii sa decida. Ai datoria de parinte sa-i spui copilului tau ce crezi ca nu este ok, iti faci datoria. I-am ajutat cu tot ce era necesar. Dimineata le puneam pachetul pentru serviciu etc. Dupa 3 ani si jumatate de stat cu mine fiica mea a dorit sa locuiasca numai cu prietenul ei sa vada cum se descurca si cum se inteleg numai ei doi. Am platit 7000 euro chirie dupa un an i-am dat ficei mele un aparament cu 3 camere. Printii lui de cand a venit la noi in casa nu i-a mai dat bani de mancare, era datoria mea sa-l tin cu mancare.Cand si-a luat serviciu imi dadea bonurile de masa si 200 lei, iar mama lui ii lua tot salariu.Am facut toate aceste lucruri din dragoste pentru fica mea, sa fie fericita desi isi dadea seama de situatie si ca nu este tot ce-si dorea de la viata. A constatat singura ca remarcile pe care eu le-am facut la inceputul relatiei lor erau adevarate, a vrut sa se convinga. Mi-a spus sa fac totdeauna la fel si in relatiile viitoate. Cand el se gandea sa o ceara de sotie ea i-a spus ca trebuie sa se desparta. Decizia trebuie sa le apartina , noi trebuie sa ne ajutam copii si sa ii sprijinim. Apropos de a-ti spune MAMA ginerele sau nora, mi se pare o prostie ca la 20-25 de ani sa te trezesti ca trebuie sa-i spui mama sau tata unui strain, mama este una cea care iti da viata si atat. Cu acest cuvant te obisnuiesti de mic. Nu stiu cum ar fi sa ma strige cineva mama in afara de copilul meu. Aici este o mentalitate gresita. Iar daca este cu adevarat o familie se spune pe nume si la persoana intai. Altfel se creaza o bariera inte nora, ginere si socri. Mi-a placut cand zilele trecute ginerele sorei mele imi spunea ca nu ar putea sa-i spuna sorei mele soacra cand ea ii ajuta extrem de mult, le-a luat casa, masina, acum alta masina, excursii. Este singur la parinti dar un tata rece, militar, l-a pus sa lucreze in facultate. Cand a venit in familia sorei mele abia atunci a vazut ce inseamna adevaratii parinti.ii spune mama Pusa ca asa o cheama .
garbo273075
Postat pe 1 Ianuarie 2014 08:35
Nu stiu sa-ti spun unde ai gresit pt. ca relatarea este punctul tau de vedere nu si al nurorilor.
Daca problema ar fi fost numai cu prima nora, as fi fost inclinata sa-ti dau dreptate si sa te consolez ca n-ai avut noroc, dar problemele s-au repetat si cu a doua nora deci, ceva nu e tocmai ok si din partea ta.
Ar trebui sa-ti analizezi comportamentul cu luciditate si cred ca ai sa constati ca si tu ai facut destule greseli.
A asigura copiilor numai confortul material fara a lua in consideratie ca sint adulti si au o familie proprie care de acum inainte este lucrul cel mai important in viata lor, ca noi ca mame trecem pe locul doi, nu inseamna automat ca ai avut un comportament fara greseala.
Ei sint tineri, alta generatie deci si alt stil de viata, o stiu din proprie experienta, am si eu momente cind trebue sa-mi musc limba ca sa nu fac comenatrii dar mereu imi aduc aminte ca la rindul meu am fost tinara sotie si ca soacra mea nu se putea abtine de la mici comentarii sau mici gesturi cu care imi dadea peste nas si care ma infuriau rau de tot, in rest fiind o femeie de treaba cum se spune.
Am inghitit cit am inghitit dupa care am avut o discutie in parte amicala in parte critica cu ea, in urma careia relatia dintre noi a fost reevaluata din ambele parti stabilind reguli si limite bine definite si asta fara a implica baiatul.
Probabil ca asta ar trebui sa faci si tu.Decit sa stai bosumflata intr-un colt mai bine discuti deschis cu copii si restabiliti niste legaturi normale si cordiale pastrind totodata o limita a bunului simt.
Si mai ales nu uita, in casnicie barbatul este capu' iar femeia gitul iar capul se misca dupa cum il sustine gitul, asta am auzit-o de la o ardeleanca batrina si foarte simpatica.
Baietii sint acum barbati casatoriti deci sotia este pe primul loc iar mama pe al doilea si daca mai apare si un copil doi trecem si mai jos.
Pe mine nu ma deranjeaza si abia imi astept nepotul sa-l string in brate, iar pe ei sa-i vad fericiti si impliniti.
In rest viata si-o fac cum doresc ei iar eu ma feresc sa le dau sfaturi chiar si atunci cind mi-o cer, mai bine stau de vorba cu ei vad care este problema cam cum vad ei solutia si ii ajut in acest context daca pot, oricum decizia le apartine.
Si mai ales atentie, relatia cu nora trebue sa fie una normala, de femei care au un subiect comun dragostea fata de un barbat cu o mare diferenta una este de mama cealalta de sotie deci nu se compara dar tot iubiri sint si tot doua femei se ciocnesc in aceasta iubire, numai ca una este mai batrina si in mod normal ar trebui sa fie mai inteleapta si mai intelegatoare.
Am zis in mod normal dar din pacate am vazut destule mame de baieti care isi sufoca la propriu baiatul cu o dragoste excesiva, chiar maladiva neintelegind ca astfel distruge relatia cu nora iar cel care va suferi va fi odorul impartit intre dragostea de mama si cea de sotie.
A!! si inca ceva foarte important NICIODATA nu ma duc in vizita le ei fara sa dau mai inainte un telefon ca sa vad daca sint liberi si putem sta la un pahar de vorba impreuna, iar daca sint linberi imi spune nora, nu baiatul, NICIODATA nu fac cadouri la intimplare si mai ales nu le scot in evidenta adica ceva de genul " iata ce minunatie va adus mama", NICIODATA nu am avut pretentia ca nora sa-mi spuna mama, pt. ea mama este una singura, asa ca-mi spune pe nume, neprotocolar, cite odata chiar si folosind porecla pt. ca am una in familie, NICIODATA nu mi-am criticat nora de fata cu baiatul si mai sint o gramada de NICIODATA pe care mi-as fi dorit ca si soacra mea sa le respecte.
Pot spune ca am o relatie normala cu nora si sper ca pe masura ce se va mai maturiza si ea ( e destul de tinara 26 ani) aceasta relatie sa se consolideze si sa devenim real prietene.
Respectul si prietenia unei nurori se cistiga in timp, nu se impune.
Tommy_Boy
Postat pe 1 Ianuarie 2014 09:56
bine , multumesc pentru raspunsurile voastre...nu ziceam ca m-am sacrificat sub forma de repros , , nu stiti intreaga poveste...am ajutat-o si pe ea si familia ei f. mult chiar inainte de a sti ca imi va fi nora vreodata...si daca voi credeti ca o vizita la spital de cand am cazut bolnava e prea mult , sau o data ori de 2 ori pe an sa luam si noi masa impreuna ca altceva nu am nevoie sa-mi dea , tot eu le-am dat lor si am incercat sa fie bine, dar daca voi ziceti ca nici atat nu merit , asa o fi !
mira2
Postat pe 2 Ianuarie 2014 08:32
Mira , eu ti-am zis ca inca nu-s soacra. Deocamdata cu fiul meu suntem cei mai buni prieteni , dar cine stie cum va fi cand s-o insura.....cert e faptul ca voi fi tot timpul gata sa-l ajut cand va avea nevoie.
In ce te priveste pe tine , inteleg cat de tare te doare ca mama ca nici la spital nu te-a vizitat.
Rotty
Postat pe 2 Ianuarie 2014 09:05
mira, ce am zis eu este ca vezi lucrurile gresit sub forma de "merite" sau "vina". Relatia cu copilul este una speciala: esti mama-sa si n-ai nevoie de "merite" care sa ti-o confirme, nici nu e vorba de "vina ta" sau "vina altcuiva."
Fiecare ne crestem copiiii asa cum putem mai bine si cum ne pricepem, dar DE CE trebuie sa asteptam ceva "inapoi" de la ei??
Ce visai tu cind era copilul tau bebelus, si tineai ghemotocul ala in brate? Eu visam sa o vad mare si puternica si sa aiba o viata frumoasa, atit. Nu ma vedeam pe mine in peisaj pentru ca - trist dar asta e - ii facem si crestem pentru un timp in care noi nu o sa mai fim. Copilul apartine unei generatii in care noi vom fi oale si ulcele.
Ii facem o defavoare dezvoltindu-i atasamentul fata de noi - pentru ca el va trai fara noi. Pentru asta il nastem - sa traiasca atunci cind noi nu vom mai fi. Din perspectiva asta, mi se pare ca tu vezi lucrurile in mod limitat si egoist.

Nu te-a vizitat cind ai fost in spital - ai luat in considerare si de ce? Stii exact toate problemele pe care le aveau ei in timp ce tu erai in spital?
La virsta ta lucrurile sint "asezate", tu esti in centrul universului, tu contezi. La virsta copilului tau esti in "perioada de dezvoltare", in care trebuie sa iti faci in paralel o cariera, sa iti cresti copiiii mici si sa iti faci un camin si sa iti intretii/repari/dezvolti familia, timpul trece altfel, cumulul problemelor e altul, si importanta pe care o acorzi incidentelor minore e alta. Priviti lucrurile prin lupe diferite, iar timpul pentru voi curge diferit. Inainte sa te jelesti, incearca sa vezi lucrurile din prisma LUI, nu din prisma ta.
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2014 04:36
Eu sunt soacra si de baiat si de fata.Lucrurile nu sunt atat de simple. Asa cum nu pe toate persoanele poti sa le agreezi exista posibilitatea ca nora sau ginerele sa nu se incadreze in "portretul" pe care il doreai.
Este clar ca nu te bagi in casnicia copiilor....dat in acelasi timp nu ma pot abtine sa spun unde gresesc ei in ceea ce intreprind. Doar o parere..pot sau nu vor tine cont de ea. Si asta o fac din dorinta de a le merge bine impreuna.
Ginerele meu este cam nevrozat deseori...dar daca fiica mea il suporta..OK...acum sa nu credeti ca nu are si o multime de calitati.
Nora...hmm..ea este ostila cu mine ....si asta pentru ca de ani buni eu castig cu mult mai mult decat ea. A venit in casa fara nimic (nu ma deranja....i-au mai cumparat si parintii ei cateceva...un frigider, un fier de calcat, un tv) , le-am lasat un apartament total utilat. Pesemne ar fi multumita daca am face schimb de salarii. Ce aiurea este..!!!!!!!
In fine...ar fi mai multe de spus... clar ca m-am plictisit sa fiu cautata insistent cand au nevoie de finante.
garbo229279
Postat pe 3 Ianuarie 2014 09:53
279 - si, de ce le dai?
Tu castigi mai mult ca EA - dar baiatul tau, el castiga? Mai mult, mai putin ca voi? Sau... femeile sint provideri?
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2014 11:05
Dona si quasaria - tare asi vrea ca toate femeile sa aibe soacre ca ale mele
Sunt 2 femei bune de-ti vine sa le mananci ca pe cozonac. Prima nu mi-a fost soacra cu acte, dar am sta cu baiatul ei aproape 8 ani - nu m-am casatorit cu el din alte motive - pe ea inca o mai sun sa-i urez LA MULTI ANI si toate cele. El si-a luat sotie si are un copil, dar inca ofteaza dupa mine - si mama lui la fel. Acum sunt casatorita cu acte de vreo 5 ani, dar in total de cand suntem impreuna au trecut 13 ani. Am alta soacra si ea e la fel de buna cu mine. Are 3 baieti, eu sunt casatorita cu cel mare si sunt nora nr 1 in toate. E adevarat ca pe nora nr 2 nu o inghite nici cu limonada cu multa lamaie si zahar :)) , dar mie nu mi-a spus niciodata nici date mai incolo, nu mi-a reprosat nimic si ma iubeste ca pe fata ei. Nu se baga nici in casatoria celuilalt baiat, doar o ignora cat de mult poate pe nora nr 2, ca sa nu gaseasca motive de repros (motive sunt destule - toti le vedem, dar tacem)
Oricum, pt mine sunt 2 soacre dulci si bune, ma inteleg extraordinar de bine cu amandoua dupa atatia ani
Sper sa fiu si eu intr-o buna zi o soacra la fel de buna si dulce pt nora sau ginerele meu. :))
Bafta multa in continuare si LA MULTI ANI !!!
garbo257446
Postat pe 4 Ianuarie 2014 09:51
446, felicitari - si sint convinsa ca in mare parte e si meritul tau.
quasaria
Postat pe 4 Ianuarie 2014 10:57
Buna seara,
Eu sunt mama de baiat, si sper sa nu fiu o soacra asa cum este soacra mea. Sunt la a doua casnicie si nu stiu cum s-a intamplat ca si prima si a doua sunt genul de mame geloase si posesive. Prima s-a acomodat cu ideea ca baiatul ei cel drag iubeste pe cineva si nu a binevoit sa ii faca pe plac si sa ia de nevasta o fata de ciobani, cum era acum 25 de ani, care aveau bani de ii intorceau cu furca si masinile ARO in curte.
In schimb a doua, actuala, e sub orice critica. Se crede buricul pamantului si nu vrea sa se dea la o parte nicicum din viata baiatului ei drag. E din cale afara de geloasa pe mine si sufera nevoie mare ca acum grosul banutului nu se mai duce la ea, cu toate ca si sotul meu e mamos ceva de speriat si stau de vorba de cate trei ori pe zi, de parca zici ca sunt doi indragostiti, nicidecum mama si fiu. In orice caz, mama de fata isi va ajuta intotdeauna fata la spalat, la mancat, la ce poate, la orice, in timp ce mama de baiat, referitor la nora, va spune intotdeauna "da-o incolo, sa munceasca, ca si eu muncesc". Putine sunt, proportional vorbind, soacrele care isi considera nurorile ca pe propriile lor fiice si vor sa le ajute ca atare.
Eu sper, si vreau sa cred ca nu voi fi o soacra rea, in sensul ca ii voi ajuta cu ce pot, daca isi doresc asta; nu vreau sa stea cu mine, pentru ca trebuie sa cunoasca amandoi si usorul si greul in viata, ca sa nu o ia pe aratura nici unul nici altul. Acum, astept sa treaca anii ca sa se intample fericitul eveniment, si sper sa fie fericit cu aleasa inimii lui.
ancaaldea
Postat pe 5 Ianuarie 2014 00:20
...eu sunt despartita si fosta mea soacra a decedat in urma cu 2 ani. Poate nu ma
ananita
Postat pe 5 Ianuarie 2014 11:40
De la: garbo220078, la data 2014-01-05 11:40:16...eu sunt despartita si fosta mea soacra a decedat in urma cu 2 ani. Poate nu ma



Ce ?
Rotty
Postat pe 5 Ianuarie 2014 11:48
Q, sigur ca e si meritul lui 446
dar a avut si noroc de soacre.
cam 5% din soacre sunt asa.
poate fi meritul tau oricit, daca soacra nu vrea sa te vada in ochi poti fi poleita si cu aur.
vivacedonna
Postat pe 5 Ianuarie 2014 17:58
De la: Rotty, la data 2014-01-05 11:48:36
De la: garbo220078, la data 2014-01-05 11:40:16...eu sunt despartita si fosta mea soacra a decedat in urma cu 2 ani. Poate nu ma



Ce ?



poate nu se despartea...
daca soacra e cauza pt care ai stat maritata....
vivacedonna
Postat pe 5 Ianuarie 2014 18:03
Soacrele mele au fost cu atat mai bune cu cat ne desparteau mai multi km ( soacre, in timp au fost mai multe, cu acte sau fara) si regula mea era asa, atat timp cat mama mea proprie sta la distanta si nu deranjeaza, atat timp cat ea imi respecta casa si intimitatea, nimeni altcineva nu e mai presus decat mama, deci nu permit nimanui sa mi se bage in casa si sa ma deranjeze, dar nici nu sunt genul sa alerg fuga dupa ajutor! Si uite-asa traim linistiti si fericiti....... .....sper.... pana la batraneti....
edelweiss_3881
Postat pe 7 Ianuarie 2014 15:56
EU SUNT SOACRA si pentru nora mea , pe care o iubesc din tot sufletul , ea ne-a daruit doi nepoti minunati care vor merge la gradi la vara caci fac 2ani si jumate , iar pe ginerele meu il respect pentru cat de mult o iubeste pe fiica mea , ei sunt de trei ani casatoriti si ii face toate placerile , e drept ca este mai mare decat ea si o alinta ca pe un copil ! EU nu merg neinvitata niciodata nici la unii nici la ceilalti ! DAR DACA AU NEVOIE IMI LAS SI SOTUL SI CATELUL NEMANCATI PENTRU EI !
garbo_392853
Postat pe 8 Ianuarie 2014 03:06
Multumesc pt raspunsuri,le am citit pe fiecare in parte!
oricum parerea mea este ca mama de baiat este geloasa si vrea sa aiba oarecum un rol de comandant in viata baiatului pana la batranete ,deoarece considera ca ea a fost cu ghilimelele de rigoare ”prima si cea mai buna femeie” din viata lui si nimeni nu ii poate lua locul.
Cat despre mama de fata,si aici este ceva ceva,adica totusi mama de fata probabil vrea un sot pentru fata care sa o respecte si sa o iubeasca asa cum sotul ei (mamei fetei) a fost sau nu pentru ea.aici nu intervine gelozia,clar.
Sper ca ati inteles si parerea mea
garbogirl2123
Postat pe 8 Ianuarie 2014 22:54
nu draga, nu am inteles-o
esti doar femeia care i-a dat nastere baiatului sau fetei. adica mama.
asta nu iti da dreptul sa ii controlezi viata si nici sa-i dictezi cu cine sa se insoare sau sa se marite
vivacedonna
Postat pe 9 Ianuarie 2014 19:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau si eu o familie NORMALA 23 De la: garbo_447057 21 Iulie 2016 16:17
ce ai face daca ai fii,pentru o zi,Dumnezeu.ce ai indrepta pe pamant,sau ce ai pedepsii? 98 De la: ingerasulGabriela 16 August 2010 11:38
singura in vacanta 50 De la: aiurea 6 Noiembrie 2016 07:27
Datoria crestinului adevarat 8 De la: ingerasulluptator 15 Mai 2012 16:41
Mama tanara si singura,sau avort? 219 De la: Medeea12 29 Martie 2012 19:02
Setari Cookie-uri