care a fost ultima carte citita ? v-a placut ...?

dante
garbo_389925
Postat pe 3 Decembrie 2013 00:09
Copiii capitanului Grant un roman reprezentativ al lui Jules Verne, aparut in 1868, o carte superba, recomand cu caldura ;)
stana_raluca
Postat pe 3 Decembrie 2013 10:06
De la: garbo_379932, la data 2013-12-01 08:16:02Am citit ieri cartea ”Alchimistul” ..e minunata ..o recomand tuturor.


multumesc pentru participarea la discutie si eu am citit cu mare placere aceasta bijuterie atat de simpla si atat de complexa !minunata recomandarea ta !
garbo_19362
Postat pe 4 Decembrie 2013 16:03
De la: stana_raluca, la data 2013-12-03 10:06:23Copiii capitanului Grant un roman reprezentativ al lui Jules Verne, aparut in 1868, o carte superba, recomand cu caldura ;)

Una din minunatele carti de citit cu adevarat grndioasa prin descrieri si personaje , o lectie ce trebuie invatata zic eu ! felicitari pentru sugestie !
garbo_19362
Postat pe 4 Decembrie 2013 16:05
De la: johnson_35, la data 2013-12-01 18:03:29utima carte citita se numeste MATANIILE , e buna de facut film, ocarte de dragoste. o recomand celor ce stiu ce e iubirea .

Felicitari pentru sugestie , da este o carte de citit , minunata !
garbo_19362
Postat pe 4 Decembrie 2013 16:07
[
quote name='garbo_389925' date='2013-12-03 00:09:53']dante[/quote]
dante alighieri ...? ce anume/ divina comedie ???
garbo_19362
Postat pe 4 Decembrie 2013 16:08
merita citita , "divina comedie" este paradoxal o carte actuala !
garbo_19362
Postat pe 4 Decembrie 2013 19:00
Noli
Postat pe 4 Decembrie 2013 19:10
Nevinovat

Autor: Turow,Scott
Editura: RAO
Categoria: Carti Literatura universala Romane
Status: Disponibil (in limita stocului)Descriere -

Nevinovat

Cu douazeci de ani in urma, procurorul Tommy Molto il acuzase pe Rusty Sabich, colegul sau, de uciderea unei foste iubite, intr-o rasturnare de situatie care il transformase pe acesta din urma din acuzator in acuzat. Acum, Rusty - in varsta de saizeci de ani si devenit intre timp judecator - se confrunta cu un alt cosmar. Sotia sa, Barbara, moare in conditii suspecte si, din nou, Rusty este principalul suspect. Va reusi el sa-si dovedeasca si de aceasta data nevinovatia?
garbo_19362
Postat pe 5 Decembrie 2013 13:38
De la: Noli, la data 2013-12-04 19:10:32


Stimabile, unde ai dispărut?
Axl_R
Postat pe 5 Decembrie 2013 13:41
De ce se insoara barbatii cu scorpii
garbo_389372
Postat pe 8 Decembrie 2013 20:26
De la: Adriana_Dumitru_1, la data 2013-12-02 21:35:28Ador sa citesc,toate economiile mele le bag in carti!:)
Ultima carte...am vre-o 3 incepute,si in ultima luna am recitit - Un veac de singuratate de Gabriel Garcia Marquez si Caterina de Medici de Balzac.
Va recomand din suflet sa cititi toate cartile Camillei Lackberg,este colosala,scrie demential.Nu poti sa lasi cartile din mana.
Ultima carte a acestei autoare a fost -Sirena- pe care am devorat-o intr-o noapte!:)

am recomandat-o si eu mai sus Gabriel Marcia MARQUEZ , iar CATERINA DE MEDICI am citit-o dupa vre-o douazeci de carti de AL dumas tatal si mi-a completata tot ce nu intelesesm inainte , minunata propunerea ta !
garbo_19362
Postat pe 9 Decembrie 2013 08:36
Dumunica in timp ce nu veneai--Cornel Bozbici
Angela_1
Postat pe 9 Decembrie 2013 08:45
Duminica--scuze !
Angela_1
Postat pe 9 Decembrie 2013 08:47
multumim Angela pare interesanta!...
garbo_19362
Postat pe 9 Decembrie 2013 12:13
eu voiam sa recomand: cartea „Ganditi frumos” (cuvantari la ocazii speciale), Arhimandritul Teofil Paraian, edit. Teognost, Cluj-Napoca, 2006)
garbo_19362
Postat pe 9 Decembrie 2013 12:14
Oscar Wilde - Portret
vivacedonna
Postat pe 9 Decembrie 2013 13:07
Brida-Coelho
mirelpiperea
Postat pe 9 Decembrie 2013 13:58
De la: garbo_389925, la data 2013-12-03 00:09:53dante

Dragostea in vremea holerei - Garcia Marquez
garbo_393261
Postat pe 9 Decembrie 2013 15:19
Magicianul - John Fowles
M_MARA
Postat pe 9 Decembrie 2013 22:26
De la: M_MARA, la data 2013-12-09 22:26:39Magicianul - John Fowles

minunata recomandarea Mara draga , am citit-o pe la 32 de ani cred ca este momentul sa o recitesc ... multumesc !
garbo_19362
Postat pe 10 Decembrie 2013 12:03
pe GARBO LIFE sunt recomandate in life 3 carti , sunt curioasa ce credeti espre ele :,
1. Prezentarea cartii Totul este bine de Louise L. Hay, via Elefant.ro:

Louise L. Hay este autoarea a numeroase bestselleruri, printre care: Poti sa-ti vindeci viata si Vindeca-ti corpul. Cartile ei au fost traduse in peste 30 de limbi si au aparut in 35 de tari de pe glob.

Daca vei citi aceasta carte, vei invata:

•Sa te pui la unison cu vocea intuitiei tale interioare;
•Sa repeti noi afirmatii incredibile, special concepute pentru a te ajuta sa iti rezolvi problemele de sanatate de care suferi;
•Sa iti descoperi si sa iti elimini blocajele emotionale, astfel incat acestea sa nu se mai manifeste prin dezechilibre la nivelul corpului fizic;
•Sa combini metodele medicinii occidentale cu terapiile alternative;
•Si vei avea acces la numeroase povesti de viata inspirationale, ale unor oameni care s-au confruntat cu boala si care au reusit sa se vindece prin terapiile emotionale si fizice care le-au fost recomandate.
Vei invata asadar sa combini afirmatiile pozitive cu intuitia si cu cuceririle de ultima ora ale stiintei medicale, astfel incat sa te bucuri de o stare de fericire si bunastare optima. In final, vei putea rosti pe buna dreptate, asa cum face Louise: „Totul este bine!"

2.Secretul
Prezentarea cartii:

Pe masura ce aflati Secretul, veti ajunge sa stiti cum sa aveti, sa fiti ori sa faceti tot ceea ce doriti. Veti ajunge sa stiti cine sunteti cu adevarat. Veti ajunge sa cunoasteti adevarata maretie care va asteapta in viata.

Parti din Marele Secret s-au aflat in traditiile orale, in literatura, in diferite religii si filozofii, de-a lungul secolelor. Pentru prima data, toate partile Secretului au fost reunite intr-o revelatie incredibila, care va transforma vietile celor ce o traiesc.

Din aceasta carte, veti invata cum sa folositi Secretul in toate aspectele vietii dumneavoastra - obtinerea banilor, pastrarea si redobandirea sanatatii, relatiile interumane, fericirea si in orice interactiune pe care o aveti in aceasta lume. Veti incepe sa intelegeti puterea ascunsa, nefolosita, care se afla in launtrul vostru si aceasta revelatie poate aduce bucurie fiecarui aspect al vietii dumneavoastra.

Secretul cuprinde intelepciune de la invatatori din vremea noastra - barbati si femei care au folosit-o pentru a dobandi sanatate, bunastare si fericire. Aplicand cunoasterea Secretului, ei aduc la lumina intamplari captivante de vindecare a unor boli, de redobandire a sanatatii, de depasire a unor obstacole si de obtinere a ceea ce multi oameni ar considera imposibil.

Marele Secret a fost transmis de-a lungul epocilor, a fost mult ravnit, ascuns, pierdut, furat si adus cu mari sume de bani. Acest Secret vechi de secole a fost inteles de cativa dintre cei mai importanti oameni din istorie: Platon, Galileo Galilei, Beethoven, Edison, Carnegie, Einstein - alaturi de alti inventatori, teologi, oameni de stiinta si mari ganditori. Acum, Secretul a fost dezvaluit lumii.

„Pe masura ce aflati Secretul, veti ajunge sa stiti cum sa aveti, sa fiti ori sa faceti tot ceea ce doriti. Veti ajunge sa stiti cine sunteti cu adevarat. Veti ajunge sa cunoasteti adevarata maretie care va asteapta in viata.“ - din Introducere.

3. Prezentarea cartii Puterea Prezentului de Eckhart Tolle :

„Multi dintre cititorii care mi-au scris si-au exprimat dorinta ca aspectele practice ale invataturilor cuprinse in "Puterea prezentului" sa le fie prezentate intr-un format mai accesibil, pentru a le putea folosi in viata lor de zi cu zi. Aceasta cerere a constituit imboldul pentru a scrie cartea de fata.“ - Eckhart Tolle

„Tin Puterea prezentului pe noptiera. Este una dintre cele mai de pret carti pe care le-am citit.“ - Oprah Winfrey

„Fiecare propozitie este plina de intelepciune si adevar, iar in urma lecturii vom descoperi seninatatea, linistea profunda si prezenta sacrului in viata noastra.“ - Deepak Chopra

garbo_19362
Postat pe 11 Decembrie 2013 13:05
va recomand :CELE CINCI LIMBAJE ALE IUBIRII Autor: Gary Chapman
garbo_392853
Postat pe 17 Decembrie 2013 11:18
:"Ai nevoie de aceasta carte ca sa obtii ceea ce-ti doresti , de MARK
PALMER SI SCOTT SOULDER!


Imaginează-ţi cât de mult s-ar îmbunătăţi viaţa ta, dacă ai avea abilitatea de a convinge uşor oamenii să acţioneze cum vrei tu. Sau dacă i-ai putea determina să treacă de partea ta instantaneu.

Află cum poţi obţine lucrurile cu adevărat importante: cariera pe care ţi-o doreşti… susţinerea permanentă a şefului… dragostea visată… salariul pe care-l meriţi…

Sau cum ţi se pot îndeplini alte dorinţe mai mărunte: copii gata de şcoală fără întârziere… servire promptă într-un bar aglomerat… servicii mai amabile din partea funcţionarilor publici… anularea unei amenzi… şi altele.

Ai în faţa ochilor o formulă accesibilă şi eficientă pentru a-i motiva pe ceilalţi. Citeşte-o acum şi preia controlul asupra destinului tău!

Până la publicarea acestei cărţi, tehnicile speciale create de cei doi autori puteau fi învăţate doar la seminarii, de către oamenii de afaceri care plăteau un preţ foarte ridicat pentru ele. în acest volum, Mark Palmer şi Scott Solder îşi dezvăluie pentru prima oară cunoştinţele în faţa unui public larg, ce poate afla astfel cum să-şi folosească abilităţile pentru a avea un impact maxim asupra celorlalţi.

Mark Palmer şi Scott Solder sunt fondatorii firmei de consultanţă You Need This.

Experienţa lor profesională în domenii precum psihologia afacerilor, dezvoltare organizaţională şi coaching pentru performanţă se combină facilitând predarea unor cunoştinţe unice. Au lucrat cu clienţi importanţi din afaceri, din mass-media britanică şi din structurile guvernamentale.

In calitate de trainer şi mentor pentru persoanele cu funcţii executive, Mark Palmer a oferit consultanţă, timp de zece ani, oamenilor de afaceri din numeroase consilii de conducere. Din anii ’90, Scott Solder a consiliat nume importante atât din cadrul BBC, cât şi din cadrul unor posturi comerciale. Palmer şi Solder îşi susţin întotdeauna împreună seminariile, armonizând psihologia comportamentală, programarea neurolingvistică şi tehnicile eficiente de comunicare, pentru a obţine un impact maxim
garbo_19362
Postat pe 1 Ianuarie 2014 20:26
in general citesc sau recitesc carti cu mesaj , dau carti ce te ajuta in aotucunoastre!
garbo_19362
Postat pe 18 Februarie 2014 17:18
VA recomand sa recititi MINULESCU .... merita !
garbo_392853
Postat pe 23 Februarie 2014 20:19
Vlad Muşatescu: De-a puia-gaia . Merita!
Andaro
Postat pe 23 Februarie 2014 22:54
interesant ... recitesc Golful francezului , Daphne du Maurier
garbo_19362
Postat pe 27 Februarie 2014 17:58
ati citit Rebeca .... de acelasi autor ???, au fost si cateva ecranizari excelente ... , parerea mea !
garbo_19362
Postat pe 8 Martie 2014 18:19
RECITESC cu drag poeziile lui Adrian Paunescu, sunt deseori surprinsa de stilul sau! tot respectul pentru creatie !
garbo_19362
Postat pe 13 Mai 2014 21:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cartea profesionala 15 De la: maxim62ro 27 Martie 2010 15:49
SETARI SUNET MASINA 1 De la: garbo_500928 8 Mai 2020 19:00
Concurs Disneyland 2 De la: alfheim 9 Octombrie 2011 12:32
Intrebari usoare... 1 De la: Ridhima 23 Octombrie 2008 11:54
Echipa Garbo va ureaza paste fericit! 20 De la: iulia_dibu 26 Aprilie 2014 00:07
Setari Cookie-uri