Gelozie fata de copilul lui facut cu alta femeie

gelozia asta nu o sa iti faca deloc bine......daca te vei lupta toata viata cu treaba asta nu te vei bucura de relatia ta si de omul pe care il iubesti.....vei ajunge sa te uiti in urma...si sa iti spui ca nu ai apucat sa fii o femeie implinita pt ca fata lui ti-a facut aia...alta sau ma rog....las-o in pace....bucura-te de momentele tale cu el...bucura-te de el...bucura-te de relatia cu el...si gandeste-te ca pt ea este o altfel de iubire...nu iti este rivala ca sa fii geloasa.......daca vei reusi sa lasi in spate acest sentiment.....vei reusi sa fii fericita!!!!.......
Eu1985
Postat pe 16 Octombrie 2013 16:04
:-) - asta e ce vrei tu sa crezi. Ai avea atit vitriol daca nu ai simti ca fata lui conteaza pentru el - repet, mai mult decit tine?
Nu trebuie sa imi raspunzi mie, raspunde-ti tie.
quasaria
Postat pe 17 Octombrie 2013 12:31
De la: quasaria, la data 2013-10-17 12:31:02:-) - asta e ce vrei tu sa crezi. Ai avea atit vitriol daca nu ai simti ca fata lui conteaza pentru el - repet, mai mult decit tine?

Nu e ceea ce vreau eu sa cred, ci realitatea. Fii-sa isi doreste independenta, sta in casa unde sta si maica-sa si bunica-sa si niste verisoare, deci un nr mai mare de persoane. Daca el sau ea si-ar dori sa fie atat de uniti, mai ales ca sunt tata si fiica ar face posibil ca ea sa se mute la el dar EL nu-si doreste acest lucru, chiar daca e copilul lui. E mai importanta linistea lui si femeii de langa el ---ADICA LINISTEA MEA--- decat comfortul fii-sii. Vezi? Si as mai putea sa-ti dau exemple....desi asa am lasat impresia sa se inteleaga ca vai cat de mult isi iubeste el rahatul, realitatea nu e deloc asa.......doar ca el face pe durul in fata mea, numai ca de cele mai multe ori tot ca mine face in detrimentul fii-sii.
garbo_385448
Postat pe 17 Octombrie 2013 15:38
....curios....si atunci pe ce mai esti geloasa?...vezi ca gelozia poate ascunde o nesiguranta a ta...desi nu vad de ce daca tu spui ca isi doreste ca tu sa fii fericita....si faptul ca seamana cu ''fosta ''...poi cu cine sa semene??..cu vecina?.....ce a fost a fost....conteaza prezentul.....numai sta treaza noptile ca sincera sa fiu prea vad de ce.....si nu vad pt ce te stresezi...daca el nu isi doreste sa stea cu el...si nici fata nu isi doreste.....daca relatia lor nu este atat de apropiata pe ce mai esti geloasa??....... ..si mai am o curiozitate..cand vorbesti cu el despre copilul lui tot ''rahat'' il numesti?
Eu1985
Postat pe 17 Octombrie 2013 19:00
De la: Sonya_Ioana06, la data 2013-10-17 19:00:08 ....curios....si atunci pe ce mai esti geloasa?...vezi ca gelozia poate ascunde o nesiguranta a ta...desi nu vad de ce daca tu spui ca isi doreste ca tu sa fii fericita....si faptul ca seamana cu ''fosta ''...poi cu cine sa semene??..cu vecina?.....ce a fost a fost....conteaza prezentul.....numai sta treaza noptile ca sincera sa fiu prea vad de ce.....si nu vad pt ce te stresezi...daca el nu isi doreste sa stea cu el...si nici fata nu isi doreste.....daca relatia lor nu este atat de apropiata pe ce mai esti geloasa??....... ..si mai am o curiozitate..cand vorbesti cu el despre copilul lui tot ''rahat'' il numesti?



sunt geloasa pt ca ea exista, pt ca prin ea el isi va aminti toata viata de trecut, de fosta....sunt geloasa pt ca oricand prin fii-sa poate afla vesti despre fosta, se pot reintalni, vorbi, etc....pt ca e prima lui amintire din ceea ce reprezinta experienta de a fi parinte...pt ca eu n-o sa fiu prima mireasa din viata lui, pt ca n-o sa fie primul copil cu mine,...... pt ca tine legatura cu ea......chiar daca relatia lor nu e atat de apropiata ma deranjeaza ca vorbeste si se intalneste cu ea pe ascuns, ma deranjeaza ca exista in viata lui.....as vrea sa stea deoparte, sa n-o mai bage in seama mai ales ca e deja majora, nu mai are nevoile unui copil minor....iar datorita faptului ca el ii tine parte legat de orice si ca ma provoaca si cauta scandal, am ajuns sa o jignesc, chiar de fata cu el....uneori se incing spiritele si nu stiu cum pot sa mai rezist....si pt ce? pt un gunoi din trecutul lui? sunt eu vinovata de greselile din trecutul lui? vrea sa-si refaca viata? sa lase trecutul in urma...definitiv.
garbo_385448
Postat pe 18 Octombrie 2013 17:50
hai ca asa ceva.....mai rar....poi tu nu ai un trecut de care iti amintesti cand si cand?????...tu ai impresia ca tre sa ai un copil ca sa iti amintesti de trecut?????? poti sa nu ai copii si totusi sa te gandesti in fiecare zii la o relatie din trecutul tau....esti infantila.....fa-ti viata frumossa.....lasa aiurelile astea...ca nu iti fac bine deloc.....si numai fii geloasa...ca nu ai de ce in aceasta privinta....crede-ma....
Eu1985
Postat pe 18 Octombrie 2013 18:22
cred ca un psiholog te poate ajuta !Gelozia ta este patologica deja !
garbo_19362
Postat pe 18 Octombrie 2013 18:23
Mda, şi mai iegzistă prostie congenitală...d'aia fiziologică.

Fără cămeşi!
Axl_R
Postat pe 18 Octombrie 2013 18:30
bre, daca-i din ADN, are nevoie de certificat de handicap
Eugenia_
Postat pe 18 Octombrie 2013 18:33
De la: Sonya_Ioana06, la data 2013-10-18 18:22:06hai ca asa ceva.....mai rar....poi tu nu ai un trecut de care iti amintesti cand si cand?????...tu ai impresia ca tre sa ai un copil ca sa iti amintesti de trecut?????? poti sa nu ai copii si totusi sa te gandesti in fiecare zii la o relatie din trecutul tau....esti infantila.....fa-ti viata frumossa.....lasa aiurelile astea...ca nu iti fac bine deloc.....si numai fii geloasa...ca nu ai de ce in aceasta privinta....crede-ma....



toti avem un trecut....dar una e sa-ti amintesti sau poate nu, de cineva cu care te-ai iubit candva si alta e cand PRINTR-UN COPIL sa persiste acea amintire, sa fie INCA PREZENTA, ca acel copil e si parte din fosta...e diferenta ca alb/negru.....chiar asa nu poti vedea o diferenta esentiala???
garbo_385448
Postat pe 18 Octombrie 2013 18:37


Fără cămeşi! [/quote]

....ei, acu se dezbracata...;))
Fss_ssu
Postat pe 18 Octombrie 2013 19:02
fata de la pagina 5?
Eugenia_
Postat pe 18 Octombrie 2013 19:25

na, "suspin" la cartea aia cu 600 di pagini ....:D
Fss_ssu
Postat pe 18 Octombrie 2013 19:35
dar tu...ce ai vrea??...sa numai existe???...poate faci o magie si dispare a???...in fine.....gelozeste-o cat vrei si chinuie-te singura...ca vad ca nu incerci in nici-un fel sa cauti o rezolvare.....
Eu1985
Postat pe 18 Octombrie 2013 22:17

Sonya, o gasit rezolvarea, cauta pareri de bine.....alea di rau, le-o lasat in urma(ca doar ii
pi val)....mai, n-are vant la pupa! 'ntalegi?

Lasa, imi zaci maine-poimaine

NB!...di ciuda!:D
Fss_ssu
Postat pe 18 Octombrie 2013 22:37
..no ...inca nu-i iarna sa fie pi val.. .noapte buna..si..somn linistit
Eu1985
Postat pe 18 Octombrie 2013 23:14
tu nu vezi ca te contrazici singura... nu ii pasa de ea dar "ii ia partea la orice", well, de ce oare?
Chiar ca prostie congenitala...
Omul ala isi iubeste copilul asa cum e si normal, si o sa si-l iubeasca si o sa se intilneasca si o sa fie de partea ei indiferent cit tropai tu de isterica. Tu pina la urma cine pana mea esti sa te amesteci in relatia dintre parinte si copil? O oarecare fufa cum sint miliarde... Pe fie-sa nu o va putea inlocui niciodata, pentru ca un copil nu se inlocuieste - pe tine, da!
quasaria
Postat pe 19 Octombrie 2013 08:17
Doamne...am vrut sa ma abtin dar zau ca nu pot... Bai, femeie, tu esti normala la cap? Tu ai impresia ca poti sterge cu buretele un COPIL? Care, btw...va ramane copilulu lui si cand ea va avea 40 de ani, dobitoaco!! Nu esti tu in masura sa il inveti pe el cum sa fie tata. Nu esti tu mai presus decat fata lui orice s'ar intampla. Pentru ca, in caz ca nu ai invatat pana acum, dragostea e de mai multe feluri...de parinti, de copii, de consoarte, de prieteni.
Crezi ca e nevoie sa iti ceara tie parerea cum sa isi petreaca timpul cu ea?? Crezi ca nu e normal sa tina legatura cu fosta sotie in ceea ce priveste cresterea si educatia copilului?? Sincer, cum bine punctau ceilalti pe'aici, ai nevoie URGENT de un psihiatru pentru ca gandirea ta nu numai ca este nesanatoasa dar si autodistructiva. Il vei pierde intr'o zi. Si sa nu crezi tu ca el nu o vrea pe fata lui in casa in care locuiesti si tu doar ca sa nu te raneasca pe tine, desteaptooo...nu!!! Nu vrea sa o raneasca pe EA, pe fetitza lui.
Sotul meu are si el o fata din prima casatorie, care are aproape 18 ani. E o fata care a suferit enorm din cauza separarii lor. Am incercat sa leg o amicitie cu ea, sa ne apropiem, constienta fiind ca ea ma va uri intotdeauna. In mintea ei sunt femeia mai tanara si mai frumoasa care a inlocuit'o pe ma'sa. Insa am facut tot ce e omeneste posibil ca el sa tina legatura cu ea. L'am incurajat sa iasa cu ea, sa se intalneasca, sa discute despre problemele ei pentru ca asa mi se pare normal. Ce imi pasa mie ca eu am fost cea care a facut al doilea copil cu el? Ce imi pasa ca el a trait experienta de a fi tata langa ea? Era si firesc sa fie asa in conditiile in care am luat de sot un barbat divortat. Stiam lucrul asta si nu am considerat asta un impediment in fericirea noastra. Ba chiar am incurajat intalnirile fetitei mele cu fata lui...in fond, sunt surori de tata. Si, desi ea se simte oarecum stanjenita in prezenta mea, ma bucur ca are o relatie frumoasa cu fiica mea si se iubesc.
E copilul lui si asa va fi mereu. Tu esti doar o alta femeie din viata lui pe care momentan o iubeste si cu care traieste. Maine va putea fi alta in locul tau, dar fata lui va fi pentru totdeauna. Ai un egoism si o rautate de te doare mintea. Cu ce dracu' te deranjeaza existent copilului? Cu ce e ea vinovata pentru frustrarile tale??? Te deranjeaza ca a fost prima ?? Doamneee...ma opresc aici ca altfel ma vad nevoita sa ma dezbrac de character...Nu numai ca esti odios de nesimtita si lipsita de scrupule, dar esti si al naibii de periculoasa. Mi'e mila de barbatul de langa tine. Sincer, daca tu vrei ca acel copil sa se evapore din viata lui, tu nu meriti sa fii fericita nici macar o secunda din viata ta !!!
b727ana
Postat pe 19 Octombrie 2013 12:27

...da exista si iubire fata de Dumnezeu si lumea materialista....di ce nu zaci si asa?
.... normal, el o are, vrea sa impace si "capra si varza"..... la ea nu se vede decat scopul


mai, am zas io ca gelozia la femei ii nebunie curata, ioti ca se adevereste!

numa' ghini!
Fss_ssu
Postat pe 19 Octombrie 2013 13:15
Ce va mai place sa va faceti unii pe altii in toate felurile... Cu tot cu copii mai presus de orice din lume and things like that... Cred ca o cam dati in extreme cu fazele in care copilul e mai presus de orice... sincer, am vazut atatea exemple in care nu a fost asa... Nu stiu ce trebuie sa va cramponati toti intr-o idee sau alta... La urma urmei fiecare situatie este unica, ce sens au injuriile voastre aruncate de la unul la altul.
gothikz
Postat pe 20 Octombrie 2013 21:52
De la: quasaria, la data 2013-10-19 08:17:20tu nu vezi ca te contrazici singura... nu ii pasa de ea dar "ii ia partea la orice", well, de ce oare?
Chiar ca prostie congenitala...
Omul ala isi iubeste copilul asa cum e si normal, si o sa si-l iubeasca si o sa se intilneasca si o sa fie de partea ei indiferent cit tropai tu de isterica. Tu pina la urma cine pana mea esti sa te amesteci in relatia dintre parinte si copil? O oarecare fufa cum sint miliarde... Pe fie-sa nu o va putea inlocui niciodata, pentru ca un copil nu se inlocuieste - pe tine, da!


Ei nu zau! Dar jigodia aia cine e? O panarama iesita dintr-o tarfa cu care s-a f.t el in trecut si care nu l-a lasat sa traiasca liber si fericit. Dumnezeu nu doarme! Chiar daca au fost casatoriti, nu i-a mai pasat ca jigodia de fii-sa era mica si avea nevoie de tata...le-a lasat pe amandoua cu buza umflata si tu imi spui mie cat de mult iubeste el un jeg caruia nici macar nu pot sa-i zic copil???? O parvenita careia nici nu-i pasa de ta-su?? Nu, nu e normal sa iubeasca un asemenea jeg, chiar daca e un plod facut de el .....ea nu e de neinlocuit...cine stie? poate moare jigodia si atunci cine i-ar lua locul daca nu copii nostri?
cu fii-sa nu poa' sa aiba copii, cu mine da.... la asta nu te-ai mai gandit ci doar la cum sa-i iei parte unei pramatii! viata nu incepe si se sfarseste la jigodia aia, daca era asa, erau bine mersi o familie armonioasa, normala, nu se intalneau din an in paste, nu asa este o relatie tata-fiica.
garbo_385448
Postat pe 21 Octombrie 2013 13:41
De la: gothikz, la data 2013-10-20 21:52:37Ce va mai place sa va faceti unii pe altii in toate felurile... Cu tot cu copii mai presus de orice din lume and things like that... Cred ca o cam dati in extreme cu fazele in care copilul e mai presus de orice... sincer, am vazut atatea exemple in care nu a fost asa... Nu stiu ce trebuie sa va cramponati toti intr-o idee sau alta... La urma urmei fiecare situatie este unica, ce sens au injuriile voastre aruncate de la unul la altul.


Nici eu nu pot intelege cum unii pt un copil ar face orice iar altii nu...am vazut atatea cazuri cand cel care s-a despartit nu a mai tinut legatura cu fosta familie si copil....nu mi s-ar parea normal o astfel de atitudine, pt ca asa vad eu dezvoltarea normala si armonioasa a unui individ, in sanul familiei, langa AMBII parinti.....nu ca o minge de fotbal, cand in teren la mama, cand la tata...copilul va avea de suferit, va avea frustrari, o personalitate dificila, etc....DAR in cazul meu, chiar nu ma intereseaza o astfel de atitudine pozitiva a barbatului meu fata de copilul pe care l-a facut cu alta femeie din trecutul lui. Sa dispara, efectiv!!!! E o piedica in calea fericirii mele, chit ca trec si calc in picioare relatia lor...nu ma priveste, trebuia sa se gandeasca la consecinte atunci cand avea mancarime in pantaloni si s-a f.t cu o tarfa care i-a distrus viata. NU SUNT EU VINOVATA DE GRESELILE LUI, si nici obligata sa fiu nefericita pt ca are el un rahat din trecut.
Intr-adevar fiecare caz e unic, eu nu accept copilul si pace. Nici acum si nici intr-o alta viata! Pt ca e bucata din tarfa aia, eu asa o vad pe fii-sa...si mai ales ca jigodia de ma-sa traieste, iar pramatia oricand se intalneste cu ta-su ii da raportul jigodiei.....
faptul ca exista femei care accepta asa ceva pt mine e de neconceput, cum de se lasa calcate in picioare si accepta asemenea compromisuri doar de dragul unui barbat? dar el pt tine ca femeie ce face??? iti stirbeste demnitatea si te priveaaza de o iubire unica si exclusiva doar pt ca are el un rahat din trecut? e mai important un rahat facut cu o tarfa decat tine care-i esti alaturi zi de zi??? eu chiar nu pot intelege asemenea femei care sunt in asa-zisa "normalitate".
garbo_385448
Postat pe 21 Octombrie 2013 13:55
De la: b727ana, la data 2013-10-19 12:27:46Doamne...am vrut sa ma abtin dar zau ca nu pot... Bai, femeie, tu esti normala la cap? Tu ai impresia ca poti sterge cu buretele un COPIL? Care, btw...va ramane copilulu lui si cand ea va avea 40 de ani, dobitoaco!! Nu esti tu in masura sa il inveti pe el cum sa fie tata. Nu esti tu mai presus decat fata lui orice s'ar intampla. Pentru ca, in caz ca nu ai invatat pana acum, dragostea e de mai multe feluri...de parinti, de copii, de consoarte, de prieteni.
Crezi ca e nevoie sa iti ceara tie parerea cum sa isi petreaca timpul cu ea?? Crezi ca nu e normal sa tina legatura cu fosta sotie in ceea ce priveste cresterea si educatia copilului?? Sincer, cum bine punctau ceilalti pe'aici, ai nevoie URGENT de un psihiatru pentru ca gandirea ta nu numai ca este nesanatoasa dar si autodistructiva. Il vei pierde intr'o zi. Si sa nu crezi tu ca el nu o vrea pe fata lui in casa in care locuiesti si tu doar ca sa nu te raneasca pe tine, desteaptooo...nu!!! Nu vrea sa o raneasca pe EA, pe fetitza lui.


EU VAD CA SUNT, mai presus decat ea in multe momente...reciteste si alte postari ca nu vreau sa ma repet. Nu e vorba de tipuri de dragoste....pur si simplu nu vreau sa existe nici o relatie intre ei, sa se raceasca complet...apropo, cum sa fie o jigodie mai presus decat mine, cand in casa lui nici macar o poza cu ea nu are, nici in telefon sau pc???? cum sa fie mai presus cand nici macar in vizita nu vine, si nu venea nici inainte de a fi noi impreuna? nu pt ca ar rani-o pe ea desteapto (cu ce dracu s-o raneasca cand ea isi doreste sa vina la el iar el refuza, ce logica ai???), ci pt ca nu suporta sa ma vada nefericita.....cum sa fie ea, cand toate weekendurile noi le petrecem impreuna iar ea isi doreste sa mearga nu stiu unde si el o refuza, doar ca sa-mi faca mie pe plac?? si ce daca e rahatul lui, crezi ca i se cuvine orice?? nu draguta! si asta mi-a dovedit-o de multe ori.....
Si de ce ar tine legatura cu tarfa care a facut-o? Ca nu mai e copil de 7 ani, e ditamai femeia la 18ani si in aratare si in purtare...ma-sa se f-tea in draci cu el la varsta ei, si pramatia la fel face si se distreaza prin cluburi, numai ca el o vede ca pe o fata cuminte. E majora, se pot intalni si fara permisiunea ma-sii si nu au la ce sa se consulte.

Sotul meu are si el o fata din prima casatorie, care are aproape 18 ani. E o fata care a suferit enorm din cauza separarii lor. Am incercat sa leg o amicitie cu ea, sa ne apropiem, constienta fiind ca ea ma va uri intotdeauna. In mintea ei sunt femeia mai tanara si mai frumoasa care a inlocuit'o pe ma'sa. Insa am facut tot ce e omeneste posibil ca el sa tina legatura cu ea. L'am incurajat sa iasa cu ea, sa se intalneasca, sa discute despre problemele ei pentru ca asa mi se pare normal. Ce imi pasa mie ca eu am fost cea care a facut al doilea copil cu el? Ce imi pasa ca el a trait experienta de a fi tata langa ea? Era si firesc sa fie asa in conditiile in care am luat de sot un barbat divortat. Stiam lucrul asta si nu am considerat asta un impediment in fericirea noastra.. Tu esti doar o alta femeie din viata lui pe care momentan o iubeste si cu care traieste. Maine va putea fi alta in locul tau, dar fata lui va fi pentru totdeauna. Cu ce dracu' te deranjeaza existent copilului? Cu ce e ea vinovata pentru frustrarile tale??? Te deranjeaza ca a fost prima ??



Din ce ai scris reiese ca tu esti vinovata de destramarea unei casnicii. Mai ales ca mentionezi ca esti constienta ca fata lui te va uri pt totdeauna pt ca "in mintea ei esti femeia care a inlocuit-o pe ma-sa"-cuvintele tale......si tu vii sa-mi dai mie lectii de morala doar pt faptul ca tu te complaci intr-o asemenea situatie??? ce caracter ai de nu ti-a pasat de o familie inchegata, normala, armonioasa? doar pt ca ti s-au aprins tie calcaiele dupa un barbat "interzis"?? n-ai sa fii fericita daca ai distrus o casnicie, mai devreme sau mai tarziu vei pati la fel...va veni o alta care-ti va distruge si tie casnicia...vei sfarsi ca fosta, singura cu un copil.....
Normal ca ma deranjeaza tot ce tine de tracutul barbatului meu.....nu inteleg cum de te-ai complacut asa de usor intr-o asemenea relatie....nu te deranjeaza ca fii-sa sa-i povesteasca anumite lucruri de pe vremea cand erau o familie, despre ma-sa, despre cat de fericiti erau impreuna la anumite evenimente sau locuri vizitate, etc....si sotul tau sa fie rascolit de amintiri??? AMINTIREA PRIMEI SOTII, A PRIMULUI COPIL nu vor putea fi compensate cu nici o alta persoana mai buna, mai tanara, mai frumoasa....pt ca nu esto prima, ci A DOUA iar copilul, AL DOILEA, a fost ALTA care l-a facut sa se simta unic care a fost prima mireasa si care i-a daruit PRIMA EXPERIENTA DE A FI TATA, nu tu! Cum dracu poti spune ca nu te deranjeaza? Un copil nu e o carpa care o arunci cand s-a rupt, copilul RAMANE LIANT CATRE TRECUT, nu e ceva invizibil......cum ai atat toleranta in tine fata de trecutul lui? chiar esti fericita sa-l lasi sa se intalneasca cu ea sau cu fosta??? nu ai dram de gelozie? nu te simti data la o parte, nu simti ca nu esti unica pt el ci trebuie sa te imparta cu trecutul lui???
garbo_385448
Postat pe 21 Octombrie 2013 14:25
Mai, cum am mai spus... toate situatiile sunt unice.. si nu toate sunt conflictuale, de aia pe unele femei nu le deranjeaza copilul din alta relatie. Pentru ca nu toti copiii aia sau fostele partenere au intentii rele. Depinde de la caz la caz. Acuma, desi ai vrea ca trecutul sau sa dispara ca prin farmec, asta nu prea are cum sa se intample... Problema aici nu e faptul ca exista fosta sotie si copilul, ci importanta lor pentru partenerul tau actual. Daca partenerul tau chiar te iubeste si are o atitudine sanatoasa fata de relatia voastra, atunci copilul sau fosta sotie nu ar trebui sa reprezinte o problema pentru tine. Insa daca el nu are o atitudine sanatoasa fata de trecutul sau... atunci ar fi o problema. Acuma tu stii mai bine decat oricine de pe forum ce ai acasa. Noi putem doar sa ne dam cu parerea. Da, mi se pare ok sa te vezi cu copilul tau daca tot l-ai facut si chestii din astea, dar nu mi se pare ok sa iti lasi viata condusa de copilul tau sau fostul partener. Dar cum am mai spus, depinde de atitudinea pe care o are partenerul tau fata de aceste lucruri. Incearca sa te detasezi de gelozia aia fata de trecutul sau pentru ca doar te consuma degeaba. Incearca sa privesti lucrurile la rece si apoi sa iei o decizie: daca merita sau nu sa ramai cu acest om.

De la: garbo_385448, la data 2013-10-21 13:55:24
De la: gothikz, la data 2013-10-20 21:52:37Ce va mai place sa va faceti unii pe altii in toate felurile... Cu tot cu copii mai presus de orice din lume and things like that... Cred ca o cam dati in extreme cu fazele in care copilul e mai presus de orice... sincer, am vazut atatea exemple in care nu a fost asa... Nu stiu ce trebuie sa va cramponati toti intr-o idee sau alta... La urma urmei fiecare situatie este unica, ce sens au injuriile voastre aruncate de la unul la altul.


Nici eu nu pot intelege cum unii pt un copil ar face orice iar altii nu...am vazut atatea cazuri cand cel care s-a despartit nu a mai tinut legatura cu fosta familie si copil....nu mi s-ar parea normal o astfel de atitudine, pt ca asa vad eu dezvoltarea normala si armonioasa a unui individ, in sanul familiei, langa AMBII parinti.....nu ca o minge de fotbal, cand in teren la mama, cand la tata...copilul va avea de suferit, va avea frustrari, o personalitate dificila, etc....DAR in cazul meu, chiar nu ma intereseaza o astfel de atitudine pozitiva a barbatului meu fata de copilul pe care l-a facut cu alta femeie din trecutul lui. Sa dispara, efectiv!!!! E o piedica in calea fericirii mele, chit ca trec si calc in picioare relatia lor...nu ma priveste, trebuia sa se gandeasca la consecinte atunci cand avea mancarime in pantaloni si s-a f.t cu o tarfa care i-a distrus viata. NU SUNT EU VINOVATA DE GRESELILE LUI, si nici obligata sa fiu nefericita pt ca are el un rahat din trecut.
Intr-adevar fiecare caz e unic, eu nu accept copilul si pace. Nici acum si nici intr-o alta viata! Pt ca e bucata din tarfa aia, eu asa o vad pe fii-sa...si mai ales ca jigodia de ma-sa traieste, iar pramatia oricand se intalneste cu ta-su ii da raportul jigodiei.....
faptul ca exista femei care accepta asa ceva pt mine e de neconceput, cum de se lasa calcate in picioare si accepta asemenea compromisuri doar de dragul unui barbat? dar el pt tine ca femeie ce face??? iti stirbeste demnitatea si te priveaaza de o iubire unica si exclusiva doar pt ca are el un rahat din trecut? e mai important un rahat facut cu o tarfa decat tine care-i esti alaturi zi de zi??? eu chiar nu pot intelege asemenea femei care sunt in asa-zisa "normalitate".
gothikz
Postat pe 21 Octombrie 2013 16:44


mda, femeile! :(

448, calmeaza-te si explica pi bucatele mici si clar, ca sa intaleaga "restul" lumii.....nu lecturi de km....
ii mai obositor, zau!

Tu lupti pt. fericirea ta(eu inteleg asta) esti ca o "cazemata" dar in situatia de fata, tre sa ai "munitia necesara" si tie iti lipseste, recunosti?
Sa ne spui si ce spune el vis-a-vis de dorinta ta, nu numai ca refuza ce ai povestit tu mai sus
cu "poze si fara"....
Dupa parerea mea esti o femeie puternica, stii ce vrei si nu te lasi pana nu obtii ce-ti doresti, e bine si asta dar in orice situatie exista si un DAR. ...tu, vrei numai sa primesti?

numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 21 Octombrie 2013 20:45
garbo, el cu fie-sa are o legatura indestructubila, genetica, pe care tu nu o ai cu ei - tu esti din alt film. Si, iti repet, esti un nimeni. "Femeia de linga el" - ti-ai pus problema cite femei pe linga el or mai fi fost, cite sint si cite or sa mai fie? Nu iti dai seama ca nu valorezi nici cit o ceapa degerata pe linga copilul lui, ca nu va leaga nimic, ca azi poate fi cu tine si maine cu alta, si probabil chiar e? Probabil tu esti una cu care se distreaza momentan, mai degraba de virsta lui fie-sa, ca de aia o vezi concurenta, decit de virsta lui....probabil fie-sa si ma-sa fac mare misto de relatia voastra si de asta iei foc (in mare masura probabil au dreptate, mai ales ca le dai motive sa se tavaleasca de ris....)
Chiar ai naivitatea sa crezi ca ai avea cea mai mica sansa sa ii concurezi familia - copiiii vor ramine pe veci familie - si trecutul? Pe femeia aia a iubit-o. Poate i-a fost nevasta. Si e mama copilului lui. Tu nu esti nici una, nici alta. Esti doar o vietate care reactioneaza penibil, pentru ca se simte nesigura, si se simte amenintata. Si nu ma indoiesc ca ai de ce sa te simti si nesigura, si amenintata. Dar n-ai inteligenta sa accepti ce nu poate fi schimbat si sa iti consolidezi relatia. In mod cert se va satura de circ si va cauta o fiinta normala. Exista multe femei foutabile - si rezonabile pe deasupra. Tu cu istericalele tale cam atit valorezi - esti saltea temporara cu pretentii de suveranitate.
quasaria
Postat pe 22 Octombrie 2013 10:49
SCUZA-MA TE ROG,NU SUNT DELOC DE ACORD CU TINE!!SUNT CASATORITA CU UN BARBAT CARE ARE UN BAIAT DIN FOSTA RELATIE(DE CONCUBINAJ)vARIANTA CA SOTUL TE VA APRECIA MAI MULT DACA VEDE CA II APRECIEZI COPIILUL E O CACEALMA......I SE URCA LA CAP SI ARE IMPRESIA CA TREBUIE SA-TI SACRIFICI SI PROPRIA TA VIATA DE DRAGUL COPILULUI LUI......AM INCERCAT ASTA DIN PRIMA....DAR ACUM M-AM DAT LA O PARTE SI IGNOR SI NU-MI MAI PASA SI CU CAT AFISEZ MAI MULTA INDIFERENTA SI NEPASARE CU ATAT MAI MULT SOTUL MEU NU MI-L MAI BAGA PE GAT SI NU MA MAI OBOSESTE IN NICI UN FEL......E SINGURUL MOD CARE L-AM GASIT BUN PENTRU PROPRIA MEA PROTECTIE,SI EU AM SUFERIT MULT.....DAR ACUM NU IMI PASA,UIT DE EXISTENTA COPILULUI DE FOARTE MULTE ORI.......ASA CA FII TARE SI NU TE LASA DOBORATA
KRISTYNNA79
Postat pe 22 Octombrie 2013 15:56
De la: quasaria, la data 2013-10-22 10:49:34garbo, el cu fie-sa are o legatura indestructubila, genetica, pe care tu nu o ai cu ei - tu esti din alt film. Si, iti repet, esti un nimeni. "Femeia de linga el" - ti-ai pus problema cite femei pe linga el or mai fi fost, cite sint si cite or sa mai fie?

Nu mai fi atat de sigura, ca e deja o legatura grav avariata....daca o iubea pe jigodia aia ramanea cu ea si cu kktul care l-au facut impreuna....dar nu, el a ales sa le paraseasca pe amandoua si mai ales cand era la o varsta cand avea cea mai mare nevoie de ambii parinti.....si e destructibila legatura asta.....prin moarte, nimic nu e vesnic! Mi se rupe mie de expresia "sangele apa nu se face"...ba uite ca sunt cazuri cand se face, degeaba te leaga ca grad de rudenie rubrica din certificat, cand relatia tata-fiica e aproape inexistenta.


....probabil fie-sa si ma-sa fac mare misto de relatia voastra si de asta iei foc (in mare masura probabil au dreptate, mai ales ca le dai motive sa se tavaleasca de ris....)
Chiar ai naivitatea sa crezi ca ai avea cea mai mica sansa sa ii concurezi familia - copiiii vor ramine pe veci familie - si trecutul? Pe femeia aia a iubit-o. Poate i-a fost nevasta. Si e mama copilului lui. E TARFA VIETII LUI, UN GUNOI CARE I-A DISTRUS VIATA, UN JEG CARE IMPUTE PAMANTUL SI DE CARE EL S-A DEBARASAT!
Ma doare-n coour de ce-ar putea barfi doua tarfe! Important e cine conteaza si pe cine are alaturi ZI DE ZI. Adica EU......taraturile ale nu fac 2 bani pt el dar pt ca e un om crestin are niste datorii morale.

Tu nu esti nici una, nici alta. MOMENTAN, DUPA SPUSELE LUI SUNT DRAGOSTEA VIETII LUI, nu a mai iubit pe nimeni asa nici macar pe gunoiul care i-a fatat un rahat.

Apropo, tu in ce situatie esti? Esti maritata, ai copii? Recasatorita? Sot fara obligatii sau cu copii dintr-o relatie anterioara??? E curios de stiut situatia ta....pt ca voi astea care sunteti mame va credeti suverane, ca ati fi de neinlocuit si ca dragostea copilului e mai presus de orice. Da este, si asa ar fi si in cazul meu daca copilul meu ar trai cu mine, ar fi prioritatea nr.1, dar copilul barbatului meu facut cu o tarfa, egal zero barat. Nu e rodul nostru, al iubirii noastre, e rodul dintre el si o tarfa care i-a distrus viata si nu are ce cauta intre noi un asemenea gunoi.
Daca NU ai copii, crezi ca ai putea sa accepti un barbat cu copil in viata ta? Daca ai (copil/ii), probabil ai accepta pt ca DEJA cunosti sentimentul de a fi parinte......dar nu-mi cere mie sa accept asa ceva.
garbo_385448
Postat pe 23 Octombrie 2013 16:36
De la: KRISTYNNA79, la data 2013-10-22 15:56:03SCUZA-MA TE ROG,NU SUNT DELOC DE ACORD CU TINE!!SUNT CASATORITA CU UN BARBAT CARE ARE UN BAIAT DIN FOSTA RELATIE(DE CONCUBINAJ)vARIANTA CA SOTUL TE VA APRECIA MAI MULT DACA VEDE CA II APRECIEZI COPIILUL E O CACEALMA......I SE URCA LA CAP SI ARE IMPRESIA CA TREBUIE SA-TI SACRIFICI SI PROPRIA TA VIATA DE DRAGUL COPILULUI LUI......AM INCERCAT ASTA DIN PRIMA....DAR ACUM M-AM DAT LA O PARTE SI IGNOR SI NU-MI MAI PASA SI CU CAT AFISEZ MAI MULTA INDIFERENTA SI NEPASARE CU ATAT MAI MULT SOTUL MEU NU MI-L MAI BAGA PE GAT SI NU MA MAI OBOSESTE IN NICI UN FEL......E SINGURUL MOD CARE L-AM GASIT BUN PENTRU PROPRIA MEA PROTECTIE,SI EU AM SUFERIT MULT.....DAR ACUM NU IMI PASA,UIT DE EXISTENTA COPILULUI DE FOARTE MULTE ORI.......ASA CA FII TARE SI NU TE LASA DOBORATA


Perfect de acord cu tine. Numai cine nu trece prin asta, nu poate intelege si i se pare absurd si ne considera niste scorpii ca nu-i acceptam copilul. In fond si la urma urmei, de ce sa ma sacrific eu pt un copil care nu-i al meu?? Ideea e ca prezenta ei in viata noastra nu-mi face deloc placere sau orice discutie legata de ea, daca cineva intreaba de ea, etc. Am incercat sa fiu si nepasatoare dar degeaba ca mai rau imi face. Si sa-ti zic si de ce: faptul ca nu mai intreb, nu mai iscodesc sa aflu daca s-a intalnit sau a vorbit cu ea, NU INSEAMNA ca a renuntat sau s-a indepartat de ea...probabil isi vorbesc se intalnesc...si asta iar ma rascoleste si incep discutiile, pt ca ma intereseaza sa stiu TOT ce se petrece intre ei...candva i-am zis lui ca sa-i dea nr.meu de tel si pt orice problema legata de ta-su sa-mi zica mie iar eu sa-i transmit lui.....el a zis ca e absurd asa ceva.....si pt ce atatea sacrificii? de unde stii ca prin copil nu tine legatura si cu fosta? se intalnesc, vorbesc, etc...chipurile pt copil? nu te deranjeaza lucrurile astea? si nu te culca pe o ureche zicand "am incredere in el" ca nu e chiar asa...citisem un caz cand sotia(ea neavand copii) l-a lasat pe sot (el avand o fata, majora) sa-i faca toate poftele fii-si cu promisiunea ferma ca tot ce va face o va face pt ca fii-sa sa aiba comfort (bani, garsoniera si alte bunuri) si sa nu mai tina legatura. Sotul i-a luat garsoniera, etc. fii-sii dar NU a incetat sa se vada cu fii-sa, chiar pe ascuns....deci incerderea si promisiunea n-au avut nici o valoare dar sotia si-a sacrificat timpul, energia, si poate chiar banii comuni de care se putea bucura doar ei 2 nu si copilul lui cu alta femeie...si o durea lucrul asta.....e complicata o asemenea relatie. As vrea sa detaliezi mai mult despre relatia ta si cum te intelegi cu sotul, copilul lui.....daca poti.
garbo_385448
Postat pe 23 Octombrie 2013 16:53
esti barbat,,,,i-ai tras-o (cum ii zisa)....bravo...dar eu nu inteleg cum de s-a gandit la tot rahatul expus?....
leealeo
Postat pe 23 Octombrie 2013 19:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
procedura de azil politic 2 De la: quasaria 27 Iunie 2010 15:57
Buna 13 De la: Veveritzatha80 11 Noiembrie 2013 08:02
cine e cel mai inteligent de pe forum? 71 De la: tutankhamon 20 Iunie 2009 11:36
CUTREMURUL TECTONIC,SOCIAL,POLITIC,ECONOMIC 2 De la: quasaria 26 Februarie 2012 19:09
Dragostea la vreme de internet 38 De la: Pasarea-Spin 17 Noiembrie 2015 05:48
Setari Cookie-uri