Cum aleg hainutele copilului? Din ce materiale sa fie confectionate?

Buna! Am o fetita de 2 ani si jumatate si, de obicei, ii cumpar hainutele care imi plac, nu prea am tinut cont de firma si nu am acordat intotdeauna atentie materialului. de vreo 2 luni incoace, cea mica a inceput sa faca niste bubite pe piele, se scarpina, am impresia ca este alergica la unele textile, dar inca nu imi dau seama la ce. Voi ce materiale stiti ca sunt cele mai potrivite pentru hainutele copiilor? Si cumparati de la vreo firma anume? Multumesc
garbo_383092
Postat pe 5 Septembrie 2013 13:01

Si eu facem bubite pi piele cand eram di 2 ani:( si mam a mea imi dadea camasute din bumbac si chilotei tot din bumbac
Pi deasupra imi dadea hanorace de fas captusite cu material de treining, da si ala tot din bumbac era si nu mai faceam bubite

Mai, de regula si detergentul poate fi cauza sau chiar sapunul sau spumanul de baie pe care-l intrebuintezi pe copil.
Lasa ca fetitele sunt mai rezistente
...si nu trebuie sa-i cumperi hainute neaparat de firma, importanta ii componenta fibroasa a tesaturii si de multe orii eticheta te poate induce in eroare ....da asta ii alta poveste. Doar cunoscatorii de tesataturi poate sa confirme asta!
Numai bine! sa-mi dai un tort di cioco!
Fss_ssu
Postat pe 5 Septembrie 2013 16:11
buna draga mamica da este bine sa fie din bumbac si cat mai putin sintetic, dar , si aici SUPI are dreptate incearca sa ii speli hainutele separat ,cu dubla clatire, schimba si produsele de igiena, eu foloseam numai JOHNSON SAU DALIN . nu stiu cum le tolereaza cea mica. dar se poate sa nu fie de la hainute (tine totusi cont de ce am spus )poate fi o urticarie de la alimente. daca nu ii trec mergi la dermatolog , este preferabil crede-ma !CU PRIETENIE .G
garbo_19362
Postat pe 6 Septembrie 2013 22:13
Supi, la superlativ.

Pot ?
Axl_R
Postat pe 6 Septembrie 2013 22:25

"poti"! da imi trec"bubitele?":))
Fss_ssu
Postat pe 7 Septembrie 2013 14:20
D
Axl_R
Postat pe 7 Septembrie 2013 14:23
Este foarte posibil sa fie de la hainutele care nu sunt de bumbac dar s-ar putea sa fie de la caldura prea mare din casa (acum nu mai este cazul cred) de la mincare nu prea cred ca este de prea mult timp .Cel mai bine este sa o vada pediatrul ei totusi.Sanatate multa!
fengari
Postat pe 7 Septembrie 2013 22:02
mie imi suna a reclama.
Cum dreak sari direct la concluzia ca e alergica la textile si nu te gindesti ca e alergica in general - la ceva din alimentatie, la praf, la acarieni, la par de animale, la detergent, la gel de dus, la crema de dupa baita?? Sau de ce nu iti pui problema ca face vreo boala a copilariei? Sau ca are altceva? Cum ajungi asa fix la a cumpara haine "de firma"?
quasaria
Postat pe 8 Septembrie 2013 14:12
ramai doar pe hainutele de bumbac 100% si adreseaza-te si pediatrului daca nu s-au vindecat !
garbo_19362
Postat pe 13 Septembrie 2013 19:53
Eu le dau doar din bumbac,nu caut firme neaparat.
colorantul din textile este toxic,deci culori pale,culori mai putin toxice...si in afara de asta,este detergentul cu acre speli.....eu le spalam in Romania doar cu sapun,sau cu putin persil....trebuie clatite bine,si fata mea de 2 ani a facut bubite,de la detergent insa.....
daniilia
Postat pe 17 Septembrie 2013 04:19
Sa fii mama inseamna o mare provocare dar totodata apar si multe responsabilitati.Eu cumpar haine moi,usoare si naturale fetitei mele.De curand i-am cumparat fetitei mele aceasta palarie http://www.piticot-magazin.ro/produs/59/PL56-Palarie-LUIZA/ .Va recomand cu incredere aceste produse de calitate care va respecta cu siguranta bugetul familiei d-voastra.
garbo_392347
Postat pe 25 Noiembrie 2013 22:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Petreceri Aniversare! @ www.petrecereadincutie.ro 1 De la: Marcellino 12 Februarie 2010 02:36
vaccinuri 20 De la: garbo249489 21 Noiembrie 2011 17:58
Irina Petrea 1 De la: 15 Iulie 2011 20:54
voi dati VIGANTOL copilasilor vostri? Care e parerea voastra despre asta 122 De la: anaROBERT 11 Aprilie 2010 16:31
premergator 37 De la: office_salinasusesi_ro 6 Mai 2010 07:25
Setari Cookie-uri