Metode de contraceptie in perioada alaptarii?

Am nascut acum 4 luni si inca o alaptez pe micuta. As vrea sa va rog sa imi spuneti voi ce metode de contraceptie imi recomandati pentru perioada alaptarii?
garbo_381836
Postat pe 21 August 2013 17:31
doar medicul tau ginecolog te poate ajuta! mijloacele mecanice(spermicide, diafragma, metoda calendarului , sau steriletul daca este recomandat de medicul tau!) desigur nu cele hormonale!si prezervativul! multa sanatate si informeazate bine !
garbo_19362
Postat pe 24 August 2013 15:21
e mai repede sa mergi la medic sau la farmacie, stie si farmacista ce sa-ti spuna sau ce sa-ti dea....te ajuta anticonceptionalele locale ...asa pentru stiinta ta
adeline
Postat pe 1 Septembrie 2013 16:24
Buna,

Am nascut acum 4 luni, alaptez si medicul meu mi-a recomandat anticonceptionale - CERAZETTE pana cand voi termina cu alaptatul. Apoi voi trece la alte anticonceptionale.
In cazul asta, si mai ales in timpul alaptarii, eu nu m-as duce la farmacista, numai la doctor.

O zi buna
puiutz1
Postat pe 5 Octombrie 2013 09:57
Buna. Felicitari ptr noul membru al familiei. Sa va dea Dumnezeu multa sanatate, viata lunga , noroc si fericire, parintilor si ingerasului vostru.
Va spun un banc de trista amintire;
- Domnule doctor, care este cel mai ieftin, la indemana tuturor si mai sigur contraceptiv?
- Un pahar cu apa rece.
- Inainte sau dupa....?!!!
- A, nu, in loc de....!!!
Este bine sa aveti abstinenta in timp ce alaptati, sistemul nervos , inteligenta ingerasului se va dezvolta mai repede si mult mai bine . Afectiunea nu va avea de suferit si puiul tau va simtii acest lucru si vei observa si tu ca iti va intoarce dragostea, iubirea. Fa acest lucru pana cand crezi ca al lui creieras de ingeras s-a dezvoltat suficient de mult in cat sa nu ma fie afectat de dragostea, de sentimentele impartite. Este doar o parere, verificata de altfel, dar nu este ceva tabu, veti face cum doriti.
garbo228511
Postat pe 5 Octombrie 2013 16:58
Aaa, acum ştiu de ce-s aşa de deşteaptă. Mama m-o alăptat până la un an şi 3 luni. Sigur, abstinenţă în timpul alăptării.
Axl_R
Postat pe 5 Octombrie 2013 17:06
Desteapta ca desteapta.....da ingerasa...
Rotty
Postat pe 5 Octombrie 2013 17:19
Ieee!

N-am vrut să fiu rea, dar în timpu' alăptării chiar n-am făcut nica, doar după ce o adormit îngeraşu'.
Axl_R
Postat pe 5 Octombrie 2013 17:21
Timp de alaptare nu inseamna doar timpul de hranire efectiva, adica timpul cat suge copilasul. Dar destaptaciunea se transmite genetic si prin educatie culturala. Ma refeream la dezvoltarea sistemului nervos. Dar la cat de desteapta te-ai dovedit a fi prin cee ace ai postat, mama ta putea sa te alapteze chiar si acum si sa si-o coase imediat dupa ce te-a nascut ca tot cu aluna de creieras ai fi ramas. Daca ai vrut sa fi REA, ia-ti un os de ros. Nu m-ar mira ca te-ai intrerupt dintr-o anume activitate doar inainte de a naste si ai continuat imediat dupa. Daca esti intradevar mama, incearca sa fi o mama BUNA, nu una REA. SPIRITUALO..........!!!!!!!!!! Cat despre dragostea si iubirea ce ti-o va intoarce puiul tau, dupa un astfel de comportament, s-ar putea sa fie nu una tocmai Platonica ci chiar una incestuoasa, la cata desteptaciune si educatie esti in stare sa-i transmiti ......??????!!!!!!! Si ne mai miram de ce unor ingerasi le cresc cornite ........??????!!!!!!!
garbo228511
Postat pe 5 Octombrie 2013 19:00
Mda, tu n-ai fost alăptat deloc.

??!! Un semn nu ajunge?

Axl_R
Postat pe 5 Octombrie 2013 19:04
Ba da. De tine, sic ! Ajunge, ai dreptate, dar nu vad cu ce te deranjeaza, ca doar nu consum din semnele tale. Oricum se mai poate salva ceva la tine, hraneste-te cu lecitina, dimineata, pranz, seara, o luna, doua, un an, doi, o vesnicie, poate, poate si numai dupa aceea mai putem discuta, altfel m-as putea cocosa de tot la cat m-am coborat de mult la nivelul tau. Sa-ti dea Dumnezeu multa minte, buna si sanatoasa si sa iti cresti puiutul bine, sau cum vrei tu, doar este puiul tau. Si apropo de contraceptive, folosestele din plin.
garbo228511
Postat pe 5 Octombrie 2013 19:19
N-ai înţeles nimic.
Axl_R
Postat pe 5 Octombrie 2013 19:23
Finutzo , contraceptivele-ti lipseau
Rotty
Postat pe 5 Octombrie 2013 19:26
Abstinenţă, năşico.

foloseşte-le*
Axl_R
Postat pe 5 Octombrie 2013 19:30
Garbo nu stie de gluma :))))
jojoyy
Postat pe 6 Octombrie 2013 01:19
511 nici atat
Rotty
Postat pe 6 Octombrie 2013 10:27

Rotty Data: 2013-10-06 10:27:18
511 nici atat
ojoyy Data: 2013-10-06 01:19:59
Garbo nu stie de gluma :))))
Cu respect va cer scuze. Am gresit, crezand ca am intrat intr-un cerc select si serios, unde cu demnitatea ce va caracterizeaza, persoanele care au intradevar nevoie de ajutor, pot primi raspunsuri serioase, dar se pare ca daca apare cineva care va depasesete inteligenta voastra de cocina, trebuie sa il exitati. Este drept ca cine intra in cocina risca sa se murdareasca si el si ,chiar sa fie mancat de porci. Un subiect se dezbate ca atare, nu trebuie sa creeze un prilej de concurenta in mistouri. Oricum am inteles,¨ Inveti ceva bun si de la prosti, daca nu cumva ti se face greata¨. Mie mi s-a cam facut. Ati castigat, bucurati-va si grohaiti in continuare. Merg la dus sa ma curat, imi ajunge, va las sa va balaciti in voie. Apropose, Rotty, caini nu sunt porci, sau tu esti un porc de caine. Nu te mai chinui sa ripostezi, destul ai marait si grohait pana acum, vezi ca iti cam curg balele si voua tuturor ce v-ati aliat, la fel, in rest respectul meu pentru ceilalti, ramane acelasi. Dumnezeu sa aive mila de voi.
garbo228511
Postat pe 6 Octombrie 2013 16:04
Auzi mai ...511 , nici una dintre noi nu te-a jignit si nu ti-a adresat vorbe urate. Chiar daca glumim si ironizam , nu uita ca in spatele unei ironii se ascunde umorul fin si inteligenta....pentru cine poate pricepe asta. Nu e vorba de tine. Daca doar atat te duce tartacuta , imi pare sincer rau pentru tine. As putea si eu sa-ti spun ca probabil iti alapteaza nevasta si esti "in lipsuri" , dar nu o fac. As putea sa-ti spun ca mamica ta se reproducea in timp ce te alapta ( ca sa fiu in ton cu comment_ul tau ) , dar nu o zic. Banuiesc ca esti clona cuiva vechi de pe aici si te ascunzi in spatele unui nou personaj pentru a jigni si a-ti varsa frustrarile. Lasitate , dar nu conteaza....nu pentru mine. Dumnezeu sa te odihneasca in pace. Amin.
Rotty
Postat pe 6 Octombrie 2013 16:21
''Cu respect va cer scuze''

Aşa vb un om inteligent, care respectă.

Miha, nu merită! Nu pricepe!
Axl_R
Postat pe 6 Octombrie 2013 16:28
Ai dreptate finutzo....

''Cu respect va cer scuze''

apoi...

" bucurati-va si grohaiti in continuare." si " inteligenta voastra de cocina, "

...denota defectiune grava la mansarda... ..Condoleantele mele. Io plec de aici

Rotty
Postat pe 6 Octombrie 2013 16:43
pe când niște poze ale puiuței ?!
puiutz01
Postat pe 7 Octombrie 2014 14:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diacnistic metatarsus adductus varus 5 De la: marilena_sandu 13 Februarie 2014 17:09
Mancarimi in sarcini 10 De la: garbo184059 25 Ianuarie 2011 22:04
stie cineva vreo cresa din iasi 6 De la: dianecrii 23 Aprilie 2009 17:23
dintisorii 1 De la: kidz007344 17 Martie 2010 13:38
caut bona -bucuresti zona pajura 25 De la: floare_cu_colti 21 Iunie 2011 19:14
Setari Cookie-uri