GAZELE INTESTINALE

AS VREA SA STIU DACA EXISTA CEVA NATURIST,CU REZULTATE REALE IN TRATAREA ACESTOR GAZE INTESTINALE,-O PROBLEMA JENANTA-AM FOST LA UN GASTROENTEROLOG,MI-A DAT UN TRATAMENT COSTISITOR,SI SINGURUL EFECT A FOST CA MI-A PROVOCAT O CONSTIPATIE!!!!!!!!!CRED CA NU A INTELES BINE CE PROBLEMA AVEAM; NU M-AM MAI DUS,CA DE UNDE ATATEA MILIOANE PT MEDICAMENTE? DIN CATE IMI DAU EU SEAMA,CRED CA MANANC SANATOS,SI NU SUFAR DE VREO BOALA ANUME.ASTEPT RASPUNSURI DE LA PERSOANE CARE AU FOLOSIT REMEDII NATURISTE
Marieta_Tonose_1
Postat pe 8 August 2013 07:49
Depinde ce mananci....Ceapa , fasolea sunt sanatoase , dar provoaca gaze. Si ....te rog nu mai tzipa la noi.
Zi buna.
Rotty
Postat pe 8 August 2013 08:01
Incearca sa iei ulei de menta. 3...4 picaturi in putina apa caldutza dupa mancare.
Rotty
Postat pe 8 August 2013 09:18

Mai, tie ti s-o innodat matele pi undeva si "rasufla pi unde trebuie"

Daca simti si crampe intestinale, ia Spasmomen (pastile) 1/zi( 7 zile) si scapi si de constipatie, pe bune!
Numai bine!
Miha, n-ai casti?;)) io am luat ulei de prune
Salut! :*
Fss_ssu
Postat pe 8 August 2013 11:13
De la: Marieta_Tonose_1, la data 2013-08-08 07:49:49AS VREA SA STIU DACA EXISTA CEVA NATURIST,CU REZULTATE REALE IN TRATAREA ACESTOR GAZE INTESTINALE,-O PROBLEMA JENANTA-AM FOST LA UN GASTROENTEROLOG,MI-A DAT UN TRATAMENT COSTISITOR,SI SINGURUL EFECT A FOST CA MI-A PROVOCAT O CONSTIPATIE!!!!!!!!!CRED CA NU A INTELES BINE CE PROBLEMA AVEAM; NU M-AM MAI DUS,CA DE UNDE ATATEA MILIOANE PT MEDICAMENTE? DIN CATE IMI DAU EU SEAMA,CRED CA MANANC SANATOS,SI NU SUFAR DE VREO BOALA ANUME.ASTEPT RASPUNSURI DE LA PERSOANE CARE AU FOLOSIT REMEDII NATURISTE



uneori e neplacut cu gazele astea... dar se zice ca e sanatos ! "n-o sa stric acum un hardau de matze, pentru o b...ina..." !!! toata lumea are gaze. se pare ca au si putere calorice... ! tu, ai mai multe. daca ai un "eshapament" desfundat... lasa-le sa iasa. cica nu distrug ozonul... ! da, fasolea, nautul, lintea... prin digeratie produc mai multe gaze. dar poti sa mananci si alte alimenta... care prin digerare nu produc asa multe gaze. si pe astea trebuie sa ti le descoperi tu. inceteaza cu medicamente. maximul... incearca cu "carbocif"... asa era o data. si e bine sa mergi in pantaloni stramtzi... ! cu rochitze e mai nasol... se ridica la spate si lumea nu stie ce se intampla !!!
barboneli
Postat pe 8 August 2013 11:42


gazele astea... bata-lear vina... sunt la fiecare om produse din diferite motive. fiecare cu digestia lui. ele sunt produse de anumite bacterii, microbi in intestin. acolo se transforma alimentele si continutul lor, in energie... raman rezidurile, unele din ele, ies pe cosh !!! incearca sa mananci mai mult iaurt, lapte batut si CHEFIR !!! de preferat din ala facut acasa cu ajutorul ciuperii respective si nu din cel de la super... care, chiar daca scrie pe el chefir... e un cacamaca... ! toate astea pot sa linisteasca un pic aceste bacterii... care de fapt, au si ele rolul lor !!! bacterile bune din iaurt si chefir, se lupta cu astea rele... in paranteza, si poate mai scapi de gaze. sau macar de mirosul lor... ! nu, asta nu se obtine dupa 2-3 zile de consumat iaurt sau chefir !!! incearca sa consumi cat mai des ai mereu... !
barboneli
Postat pe 8 August 2013 11:58
MULTUMESC PT SFATURI......ASA FAC?POATE UNEORI,CAND M-I SE PARE CA CINEVA CALCA IN STRACHINI RAU........NU MA POT ABTINE,DAR NU SUNT CHIAR ASA DE REA
Marieta_Tonose_1
Postat pe 8 August 2013 23:32


nimeni n-a zis sau a crezut ca estie rea... cel putin, nu eu ! succes !
barboneli
Postat pe 8 August 2013 23:35
MULTUMESC PT SFATURI......ASA FAC?POATE UNEORI,CAND M-I SE PARE CA CINEVA CALCA IN STRACHINI RAU........NU MA POT ABTINE,DAR NU SUNT CHIAR ASA DE REA
VA MULTUMESC LA TOTI PENTRU SFATURI
Marieta_Tonose_1
Postat pe 8 August 2013 23:38
Ti se atragea atentia ca scrii cu litere mari(adica trebuie sa apesi tasta "caps lock")...asta se voia a spune cand ti s-a spus ca tipi
Ai grija ca daca mananci sanatos si nu faci excese de niciun fel, dar esti balonata/constipata...mergi si povesteste chestia asta unui ginecolog. Balonarea pe termen lung poate prevesti cancer ovarian.
magdabeauty
Postat pe 10 August 2013 07:58
Buna ziua
Incercati o cura cu zeolit. Intrati pe site-ul nostru:www.cosmeticabio-zeolit
In pagina Zeolit Detoxifiant 250cps, aveti si telefoanele noastre de contact. Problema este rezolvabila. Vom discuta si despre istoric si dieta.
Va dorim Sanatate si Lumina

Postat pe 10 August 2013 10:02
Scuze
www.cosmeticabio-zeolit.com

Postat pe 10 August 2013 10:03


eu chestia cu Lumina n-am inteles-o... dar asa sunt eu... cam prostutz !
barboneli
Postat pe 10 August 2013 10:15
Este aiurea sa iti dea un tratament fara sa te trimita sa faci niste investigatii ( analize). Poate sa arate si ca ai problem cu bila pe langa un uter fibromatos, cancer ovarian cu a mai zis cineva. Cred ca trebuie sa faci mai multe investigatii si sa mananci cat mai dietetic ( fiert sau la cuptor) . ceaiul de busuioc , menta, musetel este bun pt balonare. Si cum a mai zis cineva, nu mai tipa la noi ( adica nu mai scrie cu litere mari - asta reprezzinta in codul bunelor maniere pe Internet)
alias_flore
Postat pe 10 August 2013 11:21
si eu am probleme de genul ...mai ales la stres ma balonez destul de tare. mi-am luat de la farmacie pastile de anghinare cu frunze de masline si ajuta mult... mai folosesc expumisan in combinatie cu debridat ... ce ma mai ajuta e ceaiul de sunatoare baut seara , ceaiul hepatil de la Larix, menta, ceaiul de fenicul.... iaurtul pe mine nu ma ajuta, mai repede sana sau chefirul.
am vauzt ca ma ajuta foarte mult si miscarea ,dar nu alergarea...cele putin mai statice
me_Duza
Postat pe 10 August 2013 14:47
poate problema se rezolva separand fructele de masa obisnuita, facem greseli mancand fructe la desert, de regula fructele fermenteaza mai repede , si sa ajunga in stomac peste mancare inseamna ca sta mai mult in stomac si fermenteaza timp mai indelungat decat normal. Daca veti manca fructe la cca 3 ore dupa o masa sau pe stomacul gol ele vor fi digerate inainte si nu vor mai produce gaze in stomac. Posibil sa aveti o colita de fermentatie si atunci va ajuta sa mancati legumele si fructele fara coaja si preparate, nu crude .
garbo039125
Postat pe 10 August 2013 17:03
Buna ziua
Cred ca Marieta a inteles cand am spus ca trebuie sa discutam despre istoric, ca este vorba inclusiv de diagnostic si analize. Liniile de tratament, programul terapeutic si dozajele sunt individualizate si nu le discutam decat in spatiul privat. De asemenea am specificat ca vom discuta inclusiv despre dieta. Conceptul holistic mai cuprinde si...mentalul, despre care desigur vom discuta.
Va dorim
Sanatate si Lumina!
(Este vorba despre Lumina Divina, pentru cine nu a inteles)

Postat pe 10 August 2013 17:38
Iata si un "copy-paste" de pe un site specializat (AEROFAGIE se numeste sindromul, ca sa zic asa)). Sper sa-ti ajute...
"Un anumit grad de aerofagie apare la indivizi normali, dar unele persoane inghit excesiv aer din cauza anxietatii cronice, alimentarii rapide, bauturilor carbonatate sau folosirii paiului, mestecatului gumei, bomboanelor tari de supt, fumatului de tigarete, scurgerilor postnazale, aparatelor dentare nepotrivite sau vorbirii esofagiene. Deoarece eructatia care urmeaza aerofagiei poate provoca pacientului o ameliorare temporara, poate aparea un cerc vicios de aerofagie si eructatie.
Circa 20-60% din gazele intestinale reprezinta aerul inghititO sursa majora de gaz intestinal este actiunea fermentativa a bacteriilor intestinale pe carbohidratii si proteinele din lumen. in mod normal, aceste bacterii sunt limitate la colon si principalele gaze produse sunt dioxidul de carbon si hidrogenul (alaturi de mici cantitati de gaze odorante - indoli, scatoli si compusi ce contin sulf- care confera mirosul caracteristic). in intestinul subtire superior, dioxidul de carbon este de asemenea produs cand acidul clorhidric din stomac sau acizii grasi ingerati sunt neutralizati de bicarbonat. (Aceasta poate explica, in parte, indigestia asociata cu alimentele grase.) Circa o treime din adulti produc cantitati apreciabile de metan in colon; aceasta pare sa fie o trasatura familiala si nelegata de ingestia unor anumite aliment.
garbo_379872
Postat pe 12 August 2013 22:02
Ai aici si remedii naturiste(care sunt de preferat).
Mai cauta si tu ...e simplu.

Tratamente naturiste recomandate in flatulenta si aerofagia:
Plantele antispastice, carminative (faciliteaa eliminarea gazului intestinal), sedative si care ajuta digestia sunt utile in tratarea acestor simptome.
- chimen – infuzati 1-5 grame de seminte macinate intr-o cana de apa clocotita timp de 10-15 minute. Impartiti aceasta cantitate in 3 doze, raciti si beti inainte de mese.
- coriandru – infuzati 10 -30 de grame de seminte zdrobite intr-un litru de apa clocotita timp de 10 minute, apoi strcurati. Beti 1 cana dupa fiecare masa.
- menta – infuzati 2 – 4 grame de planta uscata intr-o cana de apa clocotita timp de 10 minute, apoi strecurati. Beti 3 cani pe zi, dar ecitati sa beti la culcare.
- maghiran – infuzati 1 – 2 lingurite de planta uscata intr-o cana de apa clocotita timp de 5 – 10 minute, apoi strecurati. Beti 3 cani pe zi.
- papaya – trablete de papaiana, luate conform instructiunilor producatorului.
Alte masuri pentru flatulenta si aerofagia:

consumati cantitati mici de alimente la o masa, mestecand bine inainte sa inghititi.
evitati bauturile racoritoare si guma de mestecat.
inmuiati fasolea, lintea si alte legume in apa cu o seara inainte de a le gati, pentru a reduce tendinta lor de a produce gaze.
reduceti consumul de zahar si alimente cu amidon.
fibrele sunt cele mai importante pentru sanatate, deci este esential sa nu le evitati pe motiv ca produc gaze. Incercati diferite tipuri de fibre, unele s-ar putea sa se adapteze mai bine organismului decat altele. Incepeti cu cantitati mici de fibre zilnic si cresteti cantitatea pe masura ce le tolerati mai bine.
alegeti o forma de exercitiu fizic regulat, cum ar fi mersul.
garbo_379872
Postat pe 12 August 2013 22:05
Buna , eu ti-as recomanda probioticele, sunt de mai multe tipuri sau de la plafar redigest! ai facut vreodata o cura cu apa de argila alba este minunata pentru tot ce inseamna tractul digestiv si multe , multe altele . cauta pe net , nu este scumpa si chiar da bune rezultate in tot felul de probleme de sanatate !daca ai nevoie iti pot da adresa si nr de telefon ! sanatate !
garbo_19362
Postat pe 12 August 2013 22:25

Eu nu-ti mai recomand nica am zis deja ce am avut de zis.
Am mancat drojdie si o inceput si la mine, mai rau ca la tine.Culmea ca treceau aia cu detectoru' de la "distri..." si m-o detectat pi mini in loc sa detecteze locu pi unde era avaria;))

lasa, ii sanatos sa nu strici matele tale, iti zac io....
numa' bine!
Fss_ssu
Postat pe 16 August 2013 15:32
De la: suparatu_, la data 2013-08-16 15:32:27
Eu nu-ti mai recomand nica am zis deja ce am avut de zis.
Am mancat drojdie si o inceput si la mine, mai rau ca la tine.Culmea ca treceau aia cu detectoru' de la "distri..." si m-o detectat pi mini in loc sa detecteze locu pi unde era avaria;))

lasa, ii sanatos sa nu strici matele tale, iti zac io....
numa' bine!

mai supi ai tu un soi de umor de faci supermishto si de gaze intestinale... este bine ca inciuda nickname-ului ales esti vesel si pus pe glume! imi place stilul asta al tau, este inconfundabil! cu drag G
garbo_19362
Postat pe 16 August 2013 21:12

da tot sunt suparat, ca m-o detectat

NB!
Fss_ssu
Postat pe 16 August 2013 22:23
De la: suparatu_, la data 2013-08-16 22:23:30
da tot sunt suparat, ca m-o detectat

NB! [/quo
cine te-o detectat micutule ? nb si tie !
garbo_19362
Postat pe 21 August 2013 22:23
multumesc,ma simt mai luminata,acum!am inteles si asa o sa fac.
Marieta_Tonose_1
Postat pe 24 August 2013 14:07
la mesajul asta macar am inteles ce sa fac; multumesc din suflet,draga "garbo"
Marieta_Tonose_1
Postat pe 24 August 2013 14:10
De la: Marieta_Tonose_1, la data 2013-08-24 14:07:06multumesc,ma simt mai luminata,acum!am inteles si asa o sa fac.

iti dorim multa sanatate !
garbo_19362
Postat pe 24 August 2013 15:15
De la: garbo_14380, la data 2013-08-10 17:38:59Buna ziua
Cred ca Marieta a inteles cand am spus ca trebuie sa discutam despre istoric, ca este vorba inclusiv de diagnostic si analize. Liniile de tratament, programul terapeutic si dozajele sunt individualizate si nu le discutam decat in spatiul privat. De asemenea am specificat ca vom discuta inclusiv despre dieta. Conceptul holistic mai cuprinde si...mentalul, despre care desigur vom discuta.
Va dorim
Sanatate si Lumina!
(Este vorba despre Lumina Divina, pentru cine nu a inteles)


ba da... am inteles ca era vorba de Lumina Divina... dar eu folosesc numai Lumina Solara... ! asa m-am obisnuit de mic copil... ! plus Lumina electrica.... nu stiu ce e aia, Lumina Divina...
barboneli
Postat pe 24 August 2013 22:29
De la: suparatu_, la data 2013-08-08 11:13:17
Mai, tie ti s-o innodat matele pi undeva si "rasufla pi unde trebuie"


Daca simti si crampe intestinale, ia Spasmomen (pastile) 1/zi( 7 zile) si scapi si de constipatie, pe bune!
Numai bine!
Miha, n-ai casti?;)) io am luat ulei de prune
Salut! :*
galina_blanca
Postat pe 27 August 2013 10:39
De la: Nicoleta_Roshu_1, la data 2013-08-27 10:39:23
De la: suparatu_, la data 2013-08-08 11:13:17
Mai, tie ti s-o innodat matele pi undeva si "rasufla pi unde trebuie"

eu as zice sa leincerce ..pi toate...sfaturile..zic...
Daca simti si crampe intestinale, ia Spasmomen (pastile) 1/zi( 7 zile) si scapi si de constipatie, pe bune!
Numai bine!
Miha, n-ai casti?;)) io am luat ulei de prune
Salut! :*
galina_blanca
Postat pe 27 August 2013 10:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Folositi produse bio ? 8 De la: andreeaiovici 6 Septembrie 2012 09:56
acnee 34 De la: garbo_390000 18 Noiembrie 2013 12:11
Tratamente naturiste pentru ten uscat 10 De la: garbo_1399 11 Iunie 2018 19:20
trompe infundate 7 De la: Magda_Magdalena_1 12 Noiembrie 2013 16:14
buna fetelor! 1 De la: garbo106401 16 Martie 2010 14:05
Setari Cookie-uri