Cred ca am intrat in depresie postnatala

Hello! Am nascut acum 3 luni si jumatate si de atunci sunt in permanenta intr-o stare proasta, sunt indispusa, nu am chef de nimic, plang din orice, mi se pare ca nu sunt o mama buna, ma cert cu sotul meu, desi el imi ofera tot sprijinul. Ce pot face sa ies din starea asta? Voua vi s-a intamplat?
garbo_380675
Postat pe 7 August 2013 10:21
esti obosita si stressata, atita tot.
Da, li se intimpla tuturor mamelor, doar ca unele trec mai usor peste starile astea, pentru altele este mai dificil.
quasaria
Postat pe 7 August 2013 11:00
vorbeste cu doctorul tau si iti poate da ceva vitamine antistres. e normala starea ta.
dar trebuie sa te controlezi si singura pentru a nu ajunge intr-o faza mai urita decit asta.
nu trebuie sa te gindesti ca nu esti o mama buna, ci doar ca nu ai experienta. o sa vina pe parcurs. incet si cu rabdare.
nu sta inchisa in casa, iesi cu bebelusul in parc, te intilnesti cu alte mame, schimbi o vorba, inveti din experienta lor.... nu te izola, mai ales ca trebuie sa scoti copilul la aer zilnic.
ai grija de tine.
vivacedonna
Postat pe 12 August 2013 19:23
buna draga mea tanara si mamica, aproape toate mamicile isi pun aceasta intrebare . nu trebuie sa faci totul perfect nici tu nici sotul tau, nu ai cum sa fii perfecta ca si mamica pentru ca este o mare provocare . trebuie doar sa ai un pic de rabdare cu tine si cu bebele, dati-va timp de acomodare si incearca sa fii cat mai linistita! Fa o rutina zilnica si iesi cu copilasul afara si dimineata si seara ! plimbarea este foarte importanta ! chiar daca raman vasele nespalate sau casa vraiste tu iesi cu copilul afara la prima ora si apoi si seara!cere sfaturi de la alte mamici si vei vedea ca sunt multe alte femei in aceeasi situatie !cere si ajutorul unui psihoterapeut dar daca va permiteti angajeaza pe cineva sa te ajute !fie ca este o menajera pentru cateva ore pe zi sau si mai bine o bona care chiar sa te ajute si cu experienta ei dar si sa te mai degreveze de sarcinile de zi cu zi!UN SFAT FOARTE IMPORTANT CAND DOARME COPILASUL DORMI SI TU! Somnul este esential la fel si alimentatia ta ! cu atat mai mult daca alaptezi! nu fi preocupata de kgramele in plus! tu ocupate de tine si de bebe si cere ajutorul si de la ceilalti din familie ! eu sunt bona de meserie si stiu bine cat de greu poate fi ! inceaca si nu te mai nelinisti din orice , ia si suplimentele postnatale sunt foarte importante!!!!!!! daca ai nevoie poate te pot ajuta! cu mare drag !
garbo_19362
Postat pe 13 August 2013 11:19
Da,exista terapia prin ocupatie,sau rugaciunea,su plimbarile pe afara,bine ca constientizezi ca e de la sarcina,sunt schimbarile hormonale,chiar si hormonul care determina secretia laptelui matern.
Fa exercitii de respirat calm,asculta muzica preferata,fa zilnic ceva care iti place,dar oricum va trece cu timpul,chiar daca nu faci nimic pentru asta....
daniilia
Postat pe 16 August 2013 22:51
te simti mai bine , cum mai esti? BEBELUSUL ESTE BINE ? te-ai obisnuit cu situatia noua in care te afli??cu prietenie, G
garbo_19362
Postat pe 25 August 2013 12:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Indemnizatie pentru fiecare copil in cazul sarcinilor multiple 1 De la: elanicol 15 Iunie 2009 19:10
intrebare ptr cele care au nascut deja 4 De la: kidz001722 24 Noiembrie 2009 20:54
Indemnizatia de crestere a copilului... 1 De la: lali4vali 4 Iunie 2009 18:30
anticonceptionale sau sterilet? 9 De la: vasilicasavoiu 6 Aprilie 2009 11:51
copii cu deficit de hormon de crestere 2 De la: zaraza 28 Mai 2010 20:58
Setari Cookie-uri