concediu post natal

Stie cineva care sunt conditiile in care tatal poate lua concediul post-natal, si nu mama?
comanmonica77
Postat pe 5 Martie 2008 18:14
e foarte simplu,mergi la primaria localitatii de unde esti si cei care se ocupa de dosarele pentru indemnizatia de crestere a copilului iti va da o cerere s-o completezi cu mentiunea ca la sustinatorul legal este trecut sotul tau, asta daca a fost angajat in ultimile 12 luni.Dosarul e mai gros dar iti spun cei de la primarie.
bia_kidz
Postat pe 7 Martie 2008 14:07
Concediul postnatal nu poate fi luat decat de catre mama si reprezinta diferenta dintre 126 zile calendaristice (nr. maxim legal de zile concediu de maternitate) si numarul de zile de concediu de maternitate ce au fost luate inainte de data nasterii. Conform legii, dupa nastere mama trebuie sa aiba minim 42 zile calendaristice concediu de maternitate, dupa care poate beneficia, la cerere, de concediu pentru crestere copil. De acest concediu pentru crestere copil poate beneficia atat mama cat si tatal cu diferenta ca acesta din urma poate cere angajatorului suspendarea contractului de munca incepand chiar cu ziua urmatoare nasterii copilului si implicit poate obtine (daca intruneste conditiile) indemnizatia aferenta. Conditiile ce trebuie indeplinite de catre tata sunt: sa fi avut calitatea de asigurat timp de 12 luni inainte de data nasterii copilului, mama nu beneficiaza de acest concediu, acesta se ocupa de cresterea si ingrijirea copilului (nu are copilul dat in plasament sau altceva de acest gen).
cameltudor
Postat pe 8 Martie 2008 23:41
multumesc!
comanmonica77
Postat pe 10 Martie 2008 02:21
nu cred ca intrebarea era despre concediul dupa nastere ci cei doi ani ce urmeaza dupa.E logic lucru ca dupa nastere nu are tatal cum sa intre in concediul de maternitate care este exclusiv pt mama,nu??!!Acel concediu despre care se vb mai sus este de maternitate si e platit de catre angajatorul mamei si nu are legatura cu cei doi ani dati de stat de care la cerere poate beneficia si tatal.Oricum rog sa fiti mai explicite in momentul in care cereti ajutor in una din problemele cu care va confruntati ca sa nu mai existe loc de interpretari.Cred ca toate ce postam pe forum nu avem intentia de a induce in eroare ci sa ne ajutam reciproc,nu???! O zi buna tuturor!:::))
bia_kidz
Postat pe 10 Martie 2008 13:26
Multumesc din nou! Si, Bia, nu m-am exprimat foarte clar tocmai din cauza ca nu stiam exact cum e cu concediile astea. In niciun caz nu am vrut sa induc pe nimeni in eroare. Intr-adevar, ma refeream la cei 2 ani si am crezut ca acesta e concediul post-natal.
comanmonica77
Postat pe 11 Martie 2008 11:01
concediu lpost natal il poti lua doar tu. dupa ce se implinesc cele 126 de zile de concediu pre si post-natal poate intra tatal in concediu de crestere a copilului.
DEEITA
Postat pe 15 Octombrie 2008 10:06
Concediul prenatal este concediul pe care il poate primi doar mama, fiind vorba de cele 126 de zile de concediu medicalprimit de la medic, iar concediul post natal este concediul care urmeaza dupa cel prenatal si poate fi luat si de catre tata in conditiile in care mama renunta la indemnizatie si da o declaratie pe propria raspundere; deasemenea tata trebuie sa aiba cel putin 12 luni stagiu de cotizare.
Nelafilip
Postat pe 13 Noiembrie 2008 14:00
as vrea si eu o lamurire. mie medicul de familie,de fapt asistenta acestuia mi-a zis ca doar de la 32 de saptamani pot intra in concediu pre-natal. eu stiu ca e f important ca cel post-natal sa fie de minim 42 zile, deci inainte se poate lua diferenta.prin urmare pot lua concediul pre-natal de la 30de sapt.? voi ce ziceti?
e posibil sa se insele asisitenta?pupici
marcela_miss
Postat pe 10 Aprilie 2009 19:49
la 34 de saptamani se intra an prenatal eu am 2 copii si la 34 de saptamani am intrat,si daca te intereseaza asa ca informatie antr-un an de zile ai dreptul la 90 de zile de concediueu am avut probleme an timpul sarcinii si am stat an concediu medical de la 5 luni pana cand am intrat an prenatal pupici de la noi si nastere usoara
silviatatu
Postat pe 10 Aprilie 2009 20:17
Asa este la 32 de saptamini am intrat si eu nu se mai intra la 30 de saptamini.
arimiacld_kidz
Postat pe 6 Mai 2009 14:23
Pentru marcela miss de anul trecut este de la 32 de saptamini, si eu am vrut de la 30 de saptamini da nu sa putut.Daca mai ai ceva mai intreabama sa iti spun.
arimiacld_kidz
Postat pe 6 Mai 2009 14:27
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 18:54
cu recomandare de la medicul ginecolog am primit concediu prenatal de la 30/31 sapt.pupici
marcela_miss
Postat pe 6 Mai 2009 19:21
concediul pre si post natal il poti lua de la 32 sapt (nu ma intreba cum calculeaza ei), dar daca vrei de la 30 sapt si chiar mai devreme, spune-i doctorului tau ginecolog sa-ti dea concediu medical pentru alta boala...
de fapt, poti proceda astfel:
1 concediu medical de la medicul de familie 14 zile - asta e maximul;
2 concediu de odihna neefectuat;
3 concediu medical de la ginecolog pana cand faci 32 sapt de sarcina.
iti uram sarcina usoara...
andracalin
Postat pe 6 Mai 2009 22:30
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Aprilie 2010 10:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Saline artificiale Timisoara (si nu numai) 1 De la: office_salinasusesi_ro 13 Noiembrie 2009 08:41
Ce te Enerveaza Ingrozitor? 6 De la: pinicuta 19 August 2009 19:42
ce ziceti de... 1 De la: kidz005740 30 Noiembrie 2009 19:16
http://www.petitieonline.ro/petitie-p43516046.html 1 De la: kidz008003 11 Mai 2010 15:49
indemnizatie pentru cresterea copilului 3 De la: Noemi_Vass_Ungvari_1 25 Noiembrie 2012 21:41
Setari Cookie-uri