sarcina si hepatita B

am ramas insarcinata dar am hepatita B cronica. sunt purtatoare sanatoasa, deci viremia este mica, transaminazele sunt normale, dar as vrea sa aflu (ceva ce doctorii se abtin sa spuna) daca:

1. pot sa nasc normal sau infectez copilul? deci cezariana?
2. care sunt riscurile pentru copil?
3. care sunt riscurile pentru mine?

multumesc... sunt dezamagita de doctori... :(
garbo_1474
Postat pe 9 Mai 2012 17:54
...draga mea...sunt mama de 3 luni a unei fetite ....eu am hepatita b,purtator sanatos......sarcina a decurs bine...fetita e sanatoasa,am nascut-o normal..i s-a dat la nastere un vaccin...ea nu are nimic...asa ca nu intra in panica...am o sora in romania care la fel..are doi copii si ei nu sunt infectati....si inca ceva din prima clipa cum am nascut mi-a pus-o la piept asa ca ....stai linistita..vorbeste cu medicul care iti urmareste sarcina...este vaccin care il protejeaza pe copil...dar in timpul sarcini e ok...asa mi-au explicat mie aici medicii...numai bine si sarcina usoara...
Abigail
Postat pe 19 Mai 2012 00:39
Eu am doi copii nascuti natural, alaptati. Cel mare nu are nimic, cea mica are doar 8 luni si deci nu i-am facut inca analizele (care se fac la un an) dar sunt convinsa ca nu a luat virusul. Si eu sunt purtatoare sanatoasa, viremie mica, o am de muuulti ani. Trebuie doar sa iti cumperi imunoglobulinele speciale anti hbs care se fac copilului la nastere si apoi sa urmezi pt cel mic schema speciala de vaccinare 0-1-2-12 luni. Mai am o prietena in aceeasi situatie cu doi copii frumosi si sanatosi nascuti prin cezariana (dar din alte motive) si alaptati. Deci fruntea sus si bucura-te de sarcina. A, totusi ar trebui ca pe perioada sarcinii sa fii supravegheata si de un infectionist.
garbo279232
Postat pe 30 Mai 2012 07:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal 1 De la: mihaelaGRAD 5 Aprilie 2009 22:21
mamici din spania 1 De la: segio2009 24 Iulie 2009 02:42
Despre conceptie si doctori. Putin ajutor! 1 De la: Alida 19 Noiembrie 2009 22:42
hemoroizii!!!..tratamente??? 6 De la: segio2009 24 Iulie 2009 02:34
SEX LIFE - Spune si povestea ta ..!! 1 De la: shivashante 21 Februarie 2009 19:14
Setari Cookie-uri