A doua casatorie

Sunt Katy si vreau si eu cateva raspunsuri, la niste intrebari fara iesire la momentul asta.
Am fost casatorita x ani, de 5 ani sunt divortata, am avut o tentativa de impacare acum 2 ani dar nu a tinut. Intre timp el s-a cupalt cu cineva, fiind cu mine, eu ramasa singura am cunoscut pe cineva cu care sunt impreuna de ceva timp. Fiecare avem cate un copil, el dintr-o relatie de lunga durata,nefiind casatorit legal niciodata. Eu sunt putin mai mare decat el, diferenta nu se vede.
Actualul meu prieten m-a cerut de sotie, eu blocaj total....relatia merge foarte bine, dar intrigile si discutiile din ambele parti, ma fac pe mine sa nu fiu relaxata, ma blocheaza ceva. Au trecut aproape 2 luni de cand m-a cerut si eu nu m-am decis inca???? Nu ma forteaza sa iau o decizie dar nici indiferent nu e.....
Pe parintii lui nici nu ii cunosc inca (el nu e in relatii foarte bune cu ei, probleme vechi,ei stiu de mine si de planurile noastre).
Nu stiu sunt confuza, nu stiu ce vreau sau nu sunt pregatita pentru o noua familie??? Imi este frica de un nou esec....daca nu merge, daca intervine ceva...?????
kitti_75
Postat pe 14 Aprilie 2013 10:04
kitti_
eu inteleg oarecum ce zici tu dar ca sa pot sa-ti dau o parare,hai sa incepem cu inceputul.
Reciteste-ti postarea si trage tu o concluzie de felul cum te contrazici si apoi iti dispare confuzia.
Apoi mai vb..... te rog fr.!
O zi fr.!
Fss_ssu
Postat pe 14 Aprilie 2013 11:13
Ai grija sa nu faceti si impreuna un copil..ca apoi ca-n bancul ala vechi..:Copilul meu si cu copilul tau ..l-au batut pe-al nostru !
In rest...mai gandeste..si trebuie sa-i cunosti familia,indiferent de pb. lor-tu nu ai nimic cu ei,tu poti fii ..puntea de impacare intre ei-si vaaai cat de mult ai castiga!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Aprilie 2013 10:18
mai bine nu te amesteci in pb. lui cu familia. La urma urmei, acolo sint lupte vechi care nu te privesc. Daca vroia sa se impace si i-ar fi fost mai bine impacat cu ei, se impaca el si singur. Daca n-a facut-o, probabil are niste motive.
quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2013 10:41
Va multumesc tuturor!
Decizia am luat-o deja.......fiecare cu treaba lui si cu viata pe care vrea sa si-o faca. Decat vai de 3-4 mai bine vai de 2 (eu si fiul meu).
Iaurtul e prea cald ca sa suflu in el.....
Asa ca dragii mei....viata trebuie traita la maxim, una singura avem si trebuie sa ne bucuram de ea.
Va pup si inca odata va multumesc!
kitti_75
Postat pe 19 Aprilie 2013 15:14
Cred ca trebuie sa raspundeti DA.A gresi e uman ,singuratatea vad ca nu e de dvs de vreme ce aveti o relatie si daca se oficializeaza e FB.
Georgescu_Jorj_Ioan_1
Postat pe 21 Aprilie 2013 04:56
Mai Jorj vezi ca iar vorbesti ca sa nu adormi? Ai 12 ani? Pleaca frate pe ceva site-uri de matrimoniale.
Ontopic: Katy, ai luat deja decizia, multa bafta din partea organizatiei.
sierra_ig
Postat pe 21 Aprilie 2013 05:04
Buna!Katy nu trebuie neaparat sa te casatoresti1Eu te sfatuiesc sa-l mai tii in "probe"pe actualul prieten oricum are probleme emotionale si te va parasi traieste viata! incearca unul de varsta ta sa ganditi la fel sa aveti aceasi viziune aspra vieti de familie!Succes!
garbo115135
Postat pe 21 Aprilie 2013 08:28
sierra, iarta-l pe jorjel cu capul chel.
nu are 12 ani, ci vreo 62... insa mintea o are de copil retardat, in rest e baiat bun care scrie si carti, pe care apoi se chinuie sa le vanda... ca sa se laude pe aici ca la salariul lui de 3000 de dolari pe luna el castiga intr-un an 50000 de mii de euro!. ori de cate ori vede vreo femeie, ii curg balele. nu conteaza pentru el ca e tanara sau batrana, de fapt nu conteaza nimic pentru el, important e sa fie de sex feminin, cel putin in buletin.. in rest oricat de atoasa ar fi, pentru el e buna, mai ales de cand si-a pierdut proteza dentara... e super fericit sa mai molfaie si el ceva asa, cand si cand, ca pe guma de mestecat
heartbit
Postat pe 21 Aprilie 2013 10:02
Raspunsurile trebuie sa le cauti si sa le gasesti singura. Ce te detremina sa actionezi spre a 2-a casatorie? Esti presata de acest barbat din viata ta sau vrei sa iti demonstrezi ca daca ''fostul'' si-a refacut viata o poti face si tu? Cauta sa iti oferi un nou taram de posibilitate pentru tine si viata ta dar, de o mai buna calitate ca primul. Ai tot timpul din lume sa alegi - alege ceea ce nu ai stiut prima data. De ce sa combini 2 istorii ratate? Ce garantii iti ofera un barbat care, nu a mai fost casatorit dar care are un copil? Ce se ascunde in spatele acestei situatii? Esti pregatita ca in loc sa iti gasesti fericirea sa muncesti pentru 3 barbati? De ce? ...scuza-ma ca sunt atat de directa dar, timpurile sunt grele si de ce acesti 2 copii s-ar bucura ca le pregatiti un trai comun in care niciunul nu se va regasi? Un alt aspect pe care doresc sa il subliniez este lipsa lui de comunicare cu parintii - aici este o alta problema care te duce cu gandul la o multime de intrebari fara raspuns. Acest aspect se va adanci si mai mult daca vei face pasul spre casatoria cu el. Apropos ce preocupari ai in afara de copil si acest barbat care, intinde mana si tu apari? Umple-ti viata cu lucuri minunate pentru tine si copilul tau, explorati impreuna viata. Casatoria nu e o joaca mai ales cand la prima carte ai luat plasa. si mai ai si un copil de care te ocupi ori poate acest al 2-lea barbat iti ofere confortul financiar pe care singura nu il ai? Sunt multe intrebari si putine raspunsuri clare - decide dar FESTINA LENTE sau mai pe romaneste, GRABESTE -TE INCET!
garbo080596
Postat pe 21 Aprilie 2013 10:45
poti sa ai o relatie excelenta si fara sa ai o hartie pe care sa scrie "casatorita"!!!!! incearca sa analizezi , sa pui in balanta plusurile si minusurile si o sa vezi pe indelete ce ai de facut; nu stie nimeni mai bine ca tine cand sa faci un pas sau altul
adeline
Postat pe 21 Aprilie 2013 11:01
De la: kitti_75, la data 2013-04-14 10:04:54Sunt Katy si vreau si eu cateva raspunsuri, la niste intrebari fara iesire la momentul asta.
Am fost casatorita x ani, de 5 ani sunt divortata, am avut o tentativa de impacare acum 2 ani dar nu a tinut. Intre timp el s-a cupalt cu cineva, fiind cu mine, eu ramasa singura am cunoscut pe cineva cu care sunt impreuna de ceva timp. Fiecare avem cate un copil, el dintr-o relatie de lunga durata,nefiind casatorit legal niciodata. Eu sunt putin mai mare decat el, diferenta nu se vede.
Actualul meu prieten m-a cerut de sotie, eu blocaj total....relatia merge foarte bine, dar intrigile si discutiile din ambele parti, ma fac pe mine sa nu fiu relaxata, ma blocheaza ceva. Au trecut aproape 2 luni de cand m-a cerut si eu nu m-am decis inca???? Nu ma forteaza sa iau o decizie dar nici indiferent nu e.....
Pe parintii lui nici nu ii cunosc inca (el nu e in relatii foarte bune cu ei, probleme vechi,ei stiu de mine si de planurile noastre).
Nu stiu sunt confuza, nu stiu ce vreau sau nu sunt pregatita pentru o noua familie??? Imi este frica de un nou esec....daca nu merge, daca intervine ceva...?????

Inteleg perfect..ceea ce simti..!! Depinde si de noul partener..ce-si doreste..!! Trebuie sa iei in calcul..toate variantele..posibile.!! Numai bine.!!!
garbo115329_camy
Postat pe 21 Aprilie 2013 11:56
Stai cuminte in banca ta si lasa-l sa-si rezolve problemele care le are ( chiar daca nu le-ai specificat ) e clar ca ceva e in neregula daca sunt intrigi si dispute ...deja...iti trebuie neaparat alte probleme ? nu ai avut destule ?
garbo_12911
Postat pe 21 Aprilie 2013 12:07
Esti confuza si pentru ca nu-l iubesti suficient si viceversa.Daca nu se intelege bine cu ai lui e semn ca nu poate ierta prea usor sau deloc - deci, ai mare grije cu ce om vrei sa te casatoresti- la prima ta gresala...PAC...sau mai stiu eu ce ...Casatoria e complicata datorita responsabilitatilor si se sprijina doar pe IUBIRE, orice alt suport o face sa schioapete. Mult succes, APELEAZA LA INIMA si roaga-te la Dumnezeu sa-ti reveleze drumul.
cercelmarilena
Postat pe 21 Aprilie 2013 12:08
Eu sunt una din cele ce au facut greseala de a se casatori a doua oara. Nu credeti in cuvine! Oamenii nu se schimba! M-am casatorit a doua oara pt ca sunt genul care pune suflet si am crezut ca ceea ce mi se intampla este adevarat! Cand sunt copii de ambele parti...dragostea este o vrajeala!
garbo168142
Postat pe 21 Aprilie 2013 13:03
Sunt de acord cu sfatul FESTINA LENTE si cu tot ce a scris prietena noastra acolo. Nu amesteca doua istorii nefericite,pt ca nimeni nu-ti garanteaza ca vei gasi reteta fericirii.Si inca un lucru,obtine si pastreaza-ti din rasputeri independenta financiara. Sa nu depinzi financiar de niciun barbat,este cel mai bun lucru pe care il poti face in viata ta.
Iti urez sa ai incredere in tine,cu siguranta esti mai puternica decat crezi.
Hathor
Postat pe 21 Aprilie 2013 13:17
...si,sa inteleg ca acolo unde exista un copil,lucrurile sunt mai asezate?...
garbo186095
Postat pe 21 Aprilie 2013 13:23
Asa faceau si parintii tai cu ,,independenta financiara''???.Asta sa fie oare reteta unei relatii poate nu fericite dar, normale??? Nu spun monotone,atentie!.
garbo186095
Postat pe 21 Aprilie 2013 13:27
Buna! E prima data cand postez ceva cu toate ca va urmaresc mereu comentariile. Eu sunt de 13 ani la a doua casatorie...sotul o fetita,eu an baiat.Va spun ca a fost cea mai mare greseala din viata mea.Am locuit pana in 2007 si cu soacra dar a decedat.Am crezut ca o sa ne fie mai bine dar m-am inselat amarnic.Eu am avut tot timpul 2 copii iar sotul si soacra nu aveau ochi de cat ptr fetita. Acum este o domnisoara,are 20 de ani,anul trecut a sarit la mine la bataie si o cresc de la 7 ani.Nici cu sotul nu mi-a mers foarte bine dar mi-a fost teama sa mai trec printr-un divort ptr ca acum am si probleme de sanatate.
MA BUCUR FOARTE MULT CA AI RENUNTAT! Cum ai zis chiar tu...de cat vai de 4 mai bine vai de 2. Parerea mea este ca ai luat decizia corecta. Daca as putea da timpul inapoi as prefera sa raman singura toata viata. Este foarte greu cu,copii din casnicii anterioare. Bafta multa in toate si ai grija de fiul tau ca un barbat cu suflet sa-ti accepte fiul ca si cum ar fi al lui este foarte greu de gasit.O DUMINICA PLACUTA VA DORESC!
kudicaM
Postat pe 21 Aprilie 2013 15:09
ghelene_06
Postat pe 21 Aprilie 2013 16:52
Draga Kitti 75,decizia iti apartine si o poti lua in raport de cum evaluezi tu relatia si nicidecum de diferenta de virsta,care in foarte multe cazuri nu este elocventa.Eu cunosc multe cazuri cind erau de aceiasi virsta sau mai in virsta decit partenerele lor si nu stiau sa-si respecte partenerele si astfel isi creiau doar furtuna de ura si dusmanie in Universul lor.Din pacate codul bunelor maniere nu are nimic comun cu virsta sau statut social sau profesie,are de-a face cu nivelulu de evolutie spiritual care se reflecta in caracter,bunul simt si iubirea de-a darui respect,pretuire si-n final iti creezi armonia divina pe care o intilnesti pretutindeni in jurul tau.Nu trebuie uitat ca barbatii nu cunosc indeajuns cum trebuie sa daruiesti iubire,explicabil prin faptul ca sint dominati de energia masculina si nu de energia feminina care este preponderenta femeilordominate de acel simt al daruirii neconditionate.Este explicabil ei nu aduc copii pe lume si nu au simtul matern.Oricum ar fi trebuie sa gindesti bine sa-ti asiguri siguranta ta si a copilului tau,dar in acelasi timp sa gindesti ca viata in doi alaturi de sufletul iubit are alta culoare si doar dragostea copilului tau in viata ta nu este deajuns in inplinirea ta ca entitate.Luindu-ti masurile necesare sa nu mai ajungi sa sufli in iaurt vei vedea ca si din aceasta experienta trista banuiesc ca nu ti-a fost usor nici fizic si nici emotional,ai invatat ceva care te-a dus inainte pe drumul vietii tale.Felicitari si mult succes in viitor!
garbo255960
Postat pe 21 Aprilie 2013 17:38
Fa ceea ce simti!

sanzyanna
Postat pe 21 Aprilie 2013 18:27
O vorba mai veche spuneca cine nu a avut noroc prima oara, nu are nici a doua oara.....pe de alta parte, se spune ca bipedul uman este facut sa traiasca in cuplu....nu se spune ca trebuie sa fii casatorit.....o alta gandire profunda, zice ca viata trebuie traita, cu bune cu rele...asa e viata, nu este niumenui numai fericit.
Dar din proprie experienta iti pot spune ca singuratea este urata si greu de suportat daca esti o persoana normala care vrea sa socializeze.....sa ajute,,,sa fie fericita si sa faca si pe altii fericiti....Lena
garbo204823
Postat pe 21 Aprilie 2013 21:24
iubirea nu are nici o treaba cu casatoria, care nu este decat un contract care de cele mai multe ori nu se respecta...iar a doua casatorie e chiar o mare tampenie...inseamna ca nu ai invatat nimic din primul esec.Daca mai este si vorba de copii din ambele casatorii...e un iad in casa aceea...
Independenta financiara este e solutia...ideala.
Eu am divortat cand fetitele mele aveau unu si respectiv 4 ani....si le-am crescut si educat singura..acum au facultati si masterate castiga bine una in Franta , cealalta in Suedia, au cate un iubit fiecare..un farncez si un englez...iar eu, de peste 3 ani, am iubit de varsta lor....care ma iubeste si ma asculta ...ca sunt leoaica si am pretentii...n-as accepta unul de varsta mea de ar fi poleit cu aur...
sa aiba copii din alta casatorie...pai de bun l-a lasat femeia aia cu care are copiii ?
garbo083442
Postat pe 21 Aprilie 2013 21:30
.....sunt persoane care ar spune A GRESI E UMAN......A PERSEVERA E DIABOLIC
...........de ce te temi?!!!!!

garbo037883
Postat pe 21 Aprilie 2013 22:26
E perfect adevarat ce spune 12911 si Hathor. Rar sau niciodata vei gasi persoana care a experimentat si sa te sfatuiasca altfel
vgiurgiu
Postat pe 21 Aprilie 2013 23:01
Chiar imi pare rau ca ai luat aceasta decizie! Ce daca este a doua casatorie! De multe ori chiar a cincea este cea mai buna! Parerea mea este ca ai dat cam repede cu piciorul la o relatie care se putea sa fie extraordinara pt tine. Eu zic sa te mai gandesti! Meria sa incerci!
florio4o1
Postat pe 21 Aprilie 2013 23:40
Va multumesc tuturor!
Decizia am luat-o deja. Multumesc pentru sfaturi,3 sfaturi pro si N contra. Numai cine nu a trecut prin asa ceva, nu imi poate da un sfat bun.
Situatia mea financiara este foarte buna, probabil asta era scopul lui, sa-si achite niste datorii foarte mari ( sa-l ajut sa isi achite datoriile), pentru ca imi cerea bani imprumut.
Vroia sa facem nunta sa-si achite datoriile dupa care sa ne luam o masina scumpa, eu am deja o masina scumpa, dar nu era pe placul lui.
Interesul lui si acest presing, m-au determinat sa iau decizia finala. M-am simtit folosita.......nu sunt mama lui,nici familia lui, sa-l ajut.
Sentimentele nu se vand ele se dobandesc in timp. Probabil daca avea mai multa rabdare si isi tinea gura, cadeam in plasa sigur.........
Dumnezeu ne apara de primejdii, oriunde am fi.....credinta sa avem.
Inca odata VA MULTUMESC!
Katy
kitti_75
Postat pe 22 Aprilie 2013 09:00
esti praf si pulbere ,nici tu nu stii care este adevarul
garbo_5890
Postat pe 22 Aprilie 2013 14:04
bai proasto daca noi nu am trecut prin asta atunci de ce ne mai intrebi?
garbo_5890
Postat pe 22 Aprilie 2013 14:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
RELATII INTERZISE 491 De la: liaiedera 25 Iunie 2010 23:03
dilema 16 De la: fleurdelis 6 Iunie 2010 10:55
Stau cu el dar nu il iubesc 12 De la: garbo_485032 29 Aprilie 2018 02:31
dat in gura ca la coasa? 40 De la: tutankhamon 22 Octombrie 2009 19:05
CADOUL PERFECT 11 De la: funny_lucky 9 Noiembrie 2010 20:08
Setari Cookie-uri