Parinti adoptivi dificili

Nu amana pana la Paste si dute singura! Vezi ce vor parintii(singurii pt ca ceilalti daca erau parinti nu te-ar fi dat) spune si tu ce vrei si ce poti oferi si cadeti la un acord. Totul se face prin comunicare sinceritate si respect!Trebuie sa inteleaga ca si parintii sotului va vor langa ei si ca voi formati o familie si nu trebuie sa stati doar in vizita cand la unii cand la altii.Aveti viata voastra .sa o traiti cu iubire ,comunicare si iertare!
elena_23_58
Postat pe 28 Martie 2013 19:37

Poi, ii potrivit Pastele, ca adunare in familie.....mai, sa ciocniti numa' ouale, nu
si......ei, lasa c-o sa fie bine, o...... sa ai, vreme buna si CALM!
Paste fericit si sa auzim de bine!
Fss_ssu
Postat pe 28 Martie 2013 19:44
trebuie sa aveti curajul sa faceti ce vreti,cu adevarat,far sa faceti din obligatie,si ei se vor supara,si le va trece apoi.
zice in biblie ca barbatul si femeia vor lasa pe mama si pe tata,si vor deveni una, si o familie noua.
adevarul e ca atunci cand iti faci o familie,o pui inainte de toate,si inainte de parintii tai...indiferent daca sunt adoptivi sau nu.
si cand veti avea copil mic,va fi si mai greu cu drumurile.
sotul tau va obosi sigur,in situatia asta.
de ce sa faci rau relatiei tale actuale....fa totul pentru ca voi doi sa fiti bine,si asta e tot.
alegeti impreuna de cate ori veti merge la parintii tai,rezonabil,si apoi spuneti-le si parintilor.

daniilia
Postat pe 1 Aprilie 2013 22:00
N-am mai intrat de cateva zile pe forum-au fost Pastele la noi..!Dar acum cand am citit tot ce s-a mai comentat,legat de acest sb"Parinti ADOPTIVI dificili"....realizez ca Quasariq...trebuie sa-mi dea dreptate...!Q. tu ai sesizat ca atunci cand "cavalerul" viselor fiicei tale isi va face aparitia in viata ei-tu vei ramane singura-desi te doare de pe acumm..dar asa-i viata!Apoi tu stii ca desi vei trece pe locul 2,tot MAMA ei vei ramane...Ceea ce nu este si in cazul parintilor adoptivi din topic...care o vad pe 326 ca si pierduta,mai ales ca ea a ales o viata fericita dar in limitele normale de trai!Ei si-o doreau casatorita cu unul cu mai multe joburi,mai multi bani si cu partnti de "rang" inalt-gen miliardari...Asta am inteles eu ca i se reproseaza lui 326 de cei care-au crescut-o....Ei-parintii adoptivi,niciodata nu vor fii atat de intelegatori si iertatori{ma refer numai la aceasta 326} ca niste parinti naturali care ,desi nu ar fii perfect multumiti de soarta ei..,ar fii repede iertatori si mai ales multumiti ca fata lor e FERICITA ASA!!Am 100% convingera ca parintii care i-au dat viata{inteleg ca-i cunoaste} sunt bucurosi de fericirea ei asa in limitele normale!!
De fapt adevarata fericire-asta este:in limitele normale!
elisabeta_boia
Postat pe 3 Aprilie 2013 09:05
betty, nu cred ca e cazul sa punem etichete: din pct meu de vedere parintii adoptivi sint PARINTI, atit. Probabil pentru ca am avut niste naturali cu care m-am inteles ca nuca in perete... si am intilnit alti oameni de-a lungul timpului care au facut pentru mine mai mult decit aia "biologici"... who knows.
Nici acum cind o vad pe maica-mea - cit se poate de naturala - nu simt nimic pentru ea, si nici ea pentru mine (exceptind faptul ca adulmeca niste bani....)
quasaria
Postat pe 3 Aprilie 2013 09:53
De ce oare nu punet-ti piciorul in prag? si sa le spuneti, noi acum suntem o noua familie deci nu mai sunt la voi acasa sub tutela voastr-a sa-mi mai spuneti ce sa fac si sa ma mai controlati.Noi vom hotarii deacum inainte unde si ce vom face.Nu va mai bagati in viata noastr-a.Daca nu sunte-ti deacord cu noi cu parere de rau si ertate nu mai veniti sau nu va mai calcam pragul.Nu suntem marionetele nimanui.Suntem maturi vaccinati si vrem sa avem doar viata noastra fara alte infulente din afara.Vezi? asa trebuie sa pui problema.
garbo_12426
Postat pe 3 Aprilie 2013 11:52
De la: elisabeta_boia, la data 2013-04-03 09:05:01N-am mai intrat de cateva zile pe forum-au fost Pastele la noi..!Dar acum cand am citit tot ce s-a mai comentat,legat de acest sb"Parinti ADOPTIVI dificili"....realizez ca Quasariq...trebuie sa-mi dea dreptate...!Q. tu ai sesizat ca atunci cand "cavalerul" viselor fiicei tale isi va face aparitia in viata ei-tu vei ramane singura-desi te doare de pe acumm..dar asa-i viata!Apoi tu stii ca desi vei trece pe locul 2,tot MAMA ei vei ramane...Ceea ce nu este si in cazul parintilor adoptivi din topic...care o vad pe 326 ca si pierduta,mai ales ca ea a ales o viata fericita dar in limitele normale de trai!Ei si-o doreau casatorita cu unul cu mai multe joburi,mai multi bani si cu partnti de "rang" inalt-gen miliardari...Asta am inteles eu ca i se reproseaza lui 326 de cei care-au crescut-o....Ei-parintii adoptivi,niciodata nu vor fii atat de intelegatori si iertatori{ma refer numai la aceasta 326} ca niste parinti naturali care ,desi nu ar fii perfect multumiti de soarta ei..,ar fii repede iertatori si mai ales multumiti ca fata lor e FERICITA ASA!!Am 100% convingera ca parintii care i-au dat viata{inteleg ca-i cunoaste} sunt bucurosi de fericirea ei asa in limitele normale!!
De fapt adevarata fericire-asta este:in limitele normale!


Da, intr-adevar, parintii mei naturali se bucura enorm pentru mine, se poarta fff bine cu sotul si ma sprijina. Din pacate, eu nu le pot da lor socoteala pentru ca nu ei au fost langa mine 20 de ani. Au nimerit, sa spunem, dupa ce a trecut greul, daca ma fac inteleasa. Multumesc pentru sfaturi!
GAMYCO
Postat pe 8 Aprilie 2013 10:57
De la: quasaria, la data 2013-04-03 09:53:55betty, nu cred ca e cazul sa punem etichete: din pct meu de vedere parintii adoptivi sint PARINTI, atit. Probabil pentru ca am avut niste naturali cu care m-am inteles ca nuca in perete... si am intilnit alti oameni de-a lungul timpului care au facut pentru mine mai mult decit aia "biologici"... who knows.
Nici acum cind o vad pe maica-mea - cit se poate de naturala - nu simt nimic pentru ea, si nici ea pentru mine (exceptind faptul ca adulmeca niste bani....)


Draga mea, este f greu cand nu poti avea relatia ideala cu parintii, orice tip ar fi ei. Iti inteleg punctul de vedere si cred ca am gasit in toate comentariile de pe acest forum o mare parte din raspunsul pe care eu il stiam deja: familia noua vine pe primul loc. :*
GAMYCO
Postat pe 8 Aprilie 2013 11:00

....mai, pi unde am fost eu azi, am vazut ca "vitelu" o supt di la doua "vaci"..... .....da nu cred ca se -a , cand o creste mare ......??!
Fss_ssu
Postat pe 8 Aprilie 2013 11:03
De la: garbo_12426, la data 2013-04-03 11:52:14De ce oare nu punet-ti piciorul in prag? si sa le spuneti, noi acum suntem o noua familie deci nu mai sunt la voi acasa sub tutela voastr-a sa-mi mai spuneti ce sa fac si sa ma mai controlati.Noi vom hotarii deacum inainte unde si ce vom face.Nu va mai bagati in viata noastr-a.Daca nu sunte-ti deacord cu noi cu parere de rau si ertate nu mai veniti sau nu va mai calcam pragul.Nu suntem marionetele nimanui.Suntem maturi vaccinati si vrem sa avem doar viata noastra fara alte infulente din afara.Vezi? asa trebuie sa pui problema.


Asta mi se spune mereu, stim si noi ca asa ar fi normal. Insa nu am vrea sa parem lipsiti de respect pentru ca totusi ei nu erau obligati sa ma creasca si sa ma ajute...dar au facut-o fara sa se gandeasca de 2 ori. Am numit acest topic: PARINTI ADOPTIVI si pentru a vedea daca exista acea diferenta despre care se tot vorbeste cum ca numai parintii naturali pot simti si se pot sacrifica pe ei insisi pentru fericirea copilului.
GAMYCO
Postat pe 8 Aprilie 2013 11:05
cred ca ar trebui sa ai o discutie cu parintii tai si sa le explici clar care sunt preferintele voastre , care este programul vostru, prioritatile voastre.....sa-i faci sa priceapa ca nu sunt ei centrul universului.

adeline
Postat pe 13 Aprilie 2013 22:12
De la: garbo_12326, la data 2013-03-27 08:15:38Dragii mei, deja ma simt mai puternica in urma sfaturilor voastre si a criticilor! Suparatu, ai avut dreptate, vorbele astea grele au si ele rostul lor! Cu siguranta eu am propriile valori si nu fac comparatii materiale. Problema a fost la mine mereu una singura: un "mic" sentiment de vinovatie pentru ca ei m-au crescut si au fost langa mine neconditionat iar eu par o nerecunoscatoare pentru ca, de cand il am pe sotul si de cand ei au s-au schimbat, am facut numai cum am decis noi doi.i Tre sa recunosc ca ne-a fost mai bine asa. Dar cum scap de sentimentul asta?


De sentimentul asta vei scapa cu timpul...:)...esti foarte tanara, ai un pic de rabdare cu tine insati! Te-au crescut, de cand sunt lumea si pamantul oamenii cresc copii- e firesc, e natural, e necesar, e divin- dar asta nu da dreptul parintilor -naturali, adoptivi, nu are importanta- sa intre, sa deranjeze, sa tulbure, sa nefericeasca viata copiilor...
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Aprilie 2013 22:29
Nu are importanta ca sunt parinti adoptivi sau naturali.Ei ar fi reactionat la fel si daca erai fiica lor naturala.Tu stii mai bine cum stau lucrurile si de ce se poarta ei asa.De ce nu incerci sa vb cu un psiholog?Stiu ca suna un pic ,dar uneori ajuta.de fapt ,de cele mai multe ori !
julia_alejandra
Postat pe 14 Aprilie 2013 21:21
NU CONTEAZA CA SUNT ADOPTIVI SAU NU !

DACA AU INCEPUT SA SE BAGE SI AU MEREU PRETENTII, ASA O SA VA FACA TOATA VIATA: SUNT UNII PARINTI CARE ASTEAPTA MEREU ''SARUTARI''IN URMA PASILOR LOR !
EU ASA AM PARINTII ''NATURALI'' SI MI-AU INFLUENTAT NEGATIV TOATA VIATA.
ACUM , LA BATRANETE ( A LOR MAI ALES)NU NE MAI PRIMESC IN CASA PE MOTIV CA NU II SUN PREA DES.
ASA CA VB. CAT MAI RAR SI I ATUNCI, MA INCARCA NEGATIV!!
VOI SUNTETI TINERI, NU VA STRICATI VIATA !
IGNORA-I SI VEZI-TI DE VIATA TA CU SOTUL TAU, PT. CA , ORICE AI FACE , CU ASTFEL DE PARINTI, TOT NU E BINE !!!
MULT SUCCES !!!
garbo108655
Postat pe 17 Aprilie 2013 11:06
Am vazut aici punctul de vedere al ficei si judecam parintii.E posibil sa nu fie chiar asa.Nu stim si parerea parintilor.Daca ii asculti pe ei cred ca lor le dam dreptate.Adevarul e la mijloc asa ca trebuie discutat fata in fata spunandu-si fiecare ce vrea si ce nu si vor ajunge la intelegere.Sper ca sarbatorile ce au trecut sa-i fi adunat si sa fi fumat pipa pacii.Sa auzim de bine!
elena_23_58
Postat pe 9 Mai 2013 10:49
cred ca singura situatie in care m-as amesteca ar fi daca mi-ar pocni odrasla. Stiu, suna primitiv - dar doar pt probleme din astea, primitive, m-as amesteca intre ei. Desi, la cum evolueaza fie-mea, nu cred ca e cazul: mai degraba cred ca va trebui sa il scap pe ginerica, saracu'....
quasaria
Postat pe 9 Mai 2013 10:59
Dragii mei, iata-ma din nou cu voi aici pe topic:)
Multe s-au mai intamplat de atunci, dar ai mei tot nu s-au schimbat. Din contra, au inceput si mai tare. Jigniri, urlete, telefoane, vizite neasteptate...Sa va zic pe scurt: mie mi-au spalat socrii si sotul creierii, iar sotul meu a complotat cu mama lui inainte de casatorie ca sa ia banii de nunta si sa plece. Tin sa precizez ca ai mei parinti ne-au luat banii de nunta si i-au bagat intr-un cont si nu mai stim de ei,...gata! Eu si sotul stam in chirie, ne descurcam putin sub decent. AI mei in schimb se lauda la toata lumea cum ca ei isi cumpara numai aparatura si numai haine spre deosebire de noi care suntem niste amarati (spuneti voi parerea despre acest fapt). S-au schimbat atat de mult numai pentru ca sotul meu nu are vila si bani cu nemiluita! Vorbe spuse in fata mea! Acum vine Craciunui si noi vom sta acasa aici in Bucuresti, insa nu va imaginati ce scandal au facut ai mei din aceasta pricina!
GAMYCO
Postat pe 12 Decembrie 2013 10:18
.Sa va zic pe scurt: mie mi-au spalat socrii si sotul creierii, iar sotul meu a complotat cu mama lui inainte de casatorie ca sa ia banii de nunta si sa plece.


Astea sunt cuvintele mamei mele
GAMYCO
Postat pe 12 Decembrie 2013 10:19
De la: GAMYCO, la data 2013-03-24 10:00:54Buna tuturor!

Am 26 de ani si sunt casatorita de aproape 2 ani. Am un sot minunat, socrii ar face orice sa ma vada multumita, iar eu sunt mai mult decat implinita si fericita cu noua familie (am stat cu totii in aceeasi casa mai bine de 3 ani). Problema apare de la parintii mei, oameni cu carte si bani (cat sa isi permita mai mult decat decent), adoptivi, care au facut totul pentru mine si mi-au dat iubirea unor parinti naturali - pana cand m-am maritat. Sotul este si el om cu carte, dar ai mei nu il suporta si nici pe ai lui. Necazul cel mai mare este ca ai mei au pretentia sa mergem la ei (stau in alt oras) de fiecare sarbatoare, aniversare, nu tin cont de dorintele noastre ca si noua familie si fac scandal monstru daca nu facem ca ei. Ne cer socoteala la bani si ne jignesc foarte tare pe amandoi! Sotul e ff rabdator, dar nu stiu cat mai poate. Eu am ajuns la capatul puterilor....
pitiTa_
Postat pe 7 Februarie 2014 15:58
Astfel de comportament poate spune ceva:
posibil ca sotul tau sa nu le insufle parintilor tai prea multa incredere, nu dovedeste suficient respect nici fata de ei nici fata
de tine. Foarte probabil sa fi observat acest lucru, esti foarte tanara, vad si simt o forma de manipulare sau dominare si incearca sa te recastige de partea lor, motive se gasesc mereu. Ca si parere, dpmdv consider ca tot ce te multumeste pe tine, sa ramana de acceptat iar spre a-ti convinge sotul sau parintii sa adopte un alt comportament de cum/cat il are fiecare, este inutil.
Tu ai familia ta, corect, dar respectul trebuie sa ramana de partea celor care il inteleg si il merita. Indiferent ca parintii sau situatiile sunt "adoptate" pot fi si adaptate.
pitiTa_
Postat pe 7 Februarie 2014 16:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ai de facut atunci cind...? 25 De la: liaiedera 22 Martie 2010 21:21
vreau sa imi gasesc tatal! 21 De la: Ana_Queen_1 11 August 2018 21:37
Viitorul sot cum se poarta cu mama voastra ? 6 De la: Argentina_Malcea_1 26 Martie 2013 08:26
Cumnati si socrii 18 De la: garbo_13899 14 Iunie 2013 16:16
bebe 11 luni 3 De la: garbo_427253 25 Ianuarie 2016 15:47
Setari Cookie-uri