as pleca, dar il iubesc prea mult....

quasaria ai dreptate si iti multumesc din suflet pana acuma puteam sa dau altora sfat dar pentru mine nu am fost in stare sa imi pun ordine in ganduri,sant cu moralul la pamant si am varsta care o am poate de multe ori imi este frica de singuratate si de aia mam agatat si cu dintii de prieten dar cred ca am gresit am facut in primul rand o alegere gresita si in privinta sotului chiar am gresit de prima data cand a facut ce a facut nu am fost tare pe pozitie si sa divortez ,inca odata va multumesc mi-ati deschis cat de cat ochii
athena
Postat pe 3 Martie 2013 16:03
oricum am realizat ca o jucarie stricata degeaba o repari ca nu mai este noua asa este si in casnicia mea,cu siguranta ca cu sotul nu voi mai putea sa stau,si acuma recent am realizat si problema cu prietenul care nu are banii sa se intretina singur sau mai bine spus nu ii ajunge salariul,am realizat greseala in moment ce el sa enervat ca nu vreau sa ii trimit banii si imi tinea evidenta la ce am cheltuit ,acuma sper sa am si taria sa ma eliberez de toate iti multumesc pentru sfat
athena
Postat pe 3 Martie 2013 16:09
adi pentru mine si in privinta mea nu este vorba despre sex daca vroiam asa ceva aveam aicia in germania,si soacra pe mine nu ma tinut niciodata gratis acuma sincer eu si asa am fost mai mult plecata din tara nu avea cum ,viata mea nu se rezuma la sex eu doream sa am o persoana langa mine am totusi o varsta si 21 de ani de casnicie nu mam gandit ca poti sa dai si peste impostorii acuma defapt am realizat majoritatea barbatilor cauta femei care sa arate ca un fotomodel sau sa aibe banii in portofel.....intrebarea mea este de ce 15 ani am fost fericita in casnicie si totusi ce la determinat pe sotul meu dupa atatia ani sa caute una mai tanara?
athena
Postat pe 3 Martie 2013 16:15
Vorbeste cu sotul tau si mutati-va de acolo. Daca te iubeste cu adevarat te va intelege, cu toate ca e foarte greu sa isi "judece" mama. El trebuie sa stie prin ce treci tu ( daca nu si-a dat seama pana acum). La un moment dat vei "exploda" si tot aici ajungi. Succes!
Ioana_Pruteanu_1
Postat pe 3 Martie 2013 16:47
Soacra-i soacra,nu este mama ta,poate de-aia nu te-ai obisnuit pina acum...
Cistigi putin,asta este,daca esti intr-adevar casatorita cu fiul ei si nu doar stai la ei si-i mananci banii si doar sa treaca timpul si peste tine si peste el....nu are decat sa te accepte...daca nu se poate nicicum sa traiesti impreuna cu soacra ta care te priveste cu ura,muta-te impreuna cu sotul tau in alt loc,faceti-va cuibull vostru si viziteaz-o mai rar ca mai des pe soacra!
Succes!
garbo162553
Postat pe 3 Martie 2013 17:24
o batuta buna,dar,opss si eu sunt mama de baiat
Neta_Drogeanu_1
Postat pe 3 Martie 2013 17:56
De la: adi27, la data 2013-03-03 14:21:59
De la: garbo034526, la data 2013-03-03 11:37:42
De la: athena, la data 2013-03-03 03:29:38Si eu sant intr-o situatie similara,deci o inteleg plus ca nici eu nu stiu ce pot face mai departe am ajuns intr-un impas din care nu pot iesi
In primul rand sant casatorita de 21 de ani am locuit in curte cu soacra ,eu muncesc de foarte multii ani in germania in timp ce eu eram la munca sotul meu sa incurcat cu o tanara cu 4 copiii intre timp a adus-o in casa in lucrurile muncite de mine si scumpa mea soacra nu a spus nimica,atuncia cand am auzit si chiar din gura lui ca are o relatie am decis sa vin inapoi la munca si las totul balta,intre timp am cunoscut alt barbat care este mai tanar ca mine cu 10 ani aicia se complica si mai mult viata mea mam incurcat cu el fara sa stiu ca el defapt nu stiu daca ma iubeste pe mine sau doar banii mei .....Cert este ca acuma sant in mijloc divortata nu sant cu toate ca sotul meu la cate mi-a facut si l-am iertat pana acuma 3 ani cand am venit sa imi castig banii de operatie si el in loc sa fie multumit ca are o sotie care se zbate si este muncitoare a reluat relatia tot cu aceaisi persoana ,problema este ca sant intr-o dilema soacra nu mai am ca a decedat anul trecut in decembrie dar eu acasa nu ma mai pot intoarce pentru ca nu am incredere in el acuma stau si ma gandesc si defapt de 2 ani ma tot gandesc dar nu am ajuns la nici un rezultat,sotul cu siguranta nu ma respecta daca sia adus amanta in casa aia nu mai este iubire acuma nici iubitul meu nu stiu ce vrea de la mine,sa invatat sa aibe banii si el castiga in romania dar foarte putin si atuncia tot asteapta banii de la mine ,eu cred ca asta este interesul lui va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat va multumesc anticipat
,


Divorteaza..este clar ca nu mai poti avea viata cu fostul.. pt.ca s-a rupt ceva si degeaba faci carpituri..strica tot materialul!I-ati partea ta,daca tot ai muncit dincolo printre straini,singura..fata nimanui!Meriti ce este al tau!Iar la actualul dai reject..este clar ca vrea banii tai!E rau singura..dar este mai rau singura in 2, mai ales cand stii ca nu esti dorita pentru personalitatea ta ci pt.bani!Succes!


fir'ash al dreacu',
alta mama omida!
ce vrei fa, de-i spargi asteia famelia, vrei sa pui laba pa barbat'su ca-i bun de prasila?
las-o fimeie in durerea ei si tu catatz altu' ca-i plina lumia de fu*talai si gaseshtez unu' cu morcovu' pi masura. dai un ban da stai in fatza si ai morcovu' asigurat la cacand vrei mata mata. si cu supliment.
comprende fa????????????????


Mai copile..invata sa citesti prima data! Care casa .?.Doar precizase Athena, ca deja sotul ei a si adus in casa alta femeie!Soacra este moarta de un an ..deci este logic ca nu avea cum sa ii tina ea cu masa!Nu a precizat nicaieri ca nu este multumita de morcovul pe care il are...asa ca mai bine taci decat sa spui doar prostii!Iar ca final...nu te mai baga singur in seama pt.ca nu iti cerusem parerea ,sau sfatul nici eu nici Q !Avand in vedere varsta eu as fi in masura sa iti dau tie sfaturi pt.ca imi poti fi copil!Ar fi bine sa iti controlezi comportamentul!Eu nu ma supar, pt.ca am destula maturitate sa nu ma cobor la nivelul tau si sa iti raspund cu aceeasi moneda..dar daca faci acelasi lucru si cu alte persoane nu iti vad un happy end!
inutza65
Postat pe 3 Martie 2013 18:01
De la: Rotty, la data 2013-02-24 14:08:14Trage-i o bataie buna si daca nu se ostoieste pana dau ciupercile,otraveste-o.

Glumeam Iustina .....Grea problema ai....



Stiu ca ai glumit, dar chiar asta merita....

Nu poti face asta Iustina, dar poti discuta cu sotul tau. Inteleg ca tu il iubesti foarte mult, dar el?....nu vede ca suferi? Voi nu discutati? El ce parere are despre asta? Eu unul iti spun sincer ca n-as accepta ca sotia mea sa fie tratata astfel....de nimeni, nici chiar de parintii mei
zack
Postat pe 3 Martie 2013 18:32
Draga mea daca bani conteaza cel mai mult pentru ei divorteaza cat poti de repede.Te sfatuieste o femeie care a adus bani multi in casa timp de 30 de ani si acum sta in chirie dupa ce a facut o casa,un apartament ,o masina pe bani grei.Femeia nu este protejata in tara asta si pote niciunde in lume.Sa ti dea Dumnezeu puterea sa faci pasul asta acum cat nu e prea tarziu.Nu merita sa ti distrugi sanatatea.
Mariana_Selegean_1
Postat pe 3 Martie 2013 19:07
pleci din casa ei cu barbatul tau cu tot
adeline
Postat pe 3 Martie 2013 19:54
a dreacului de muieri, ca io d'aia nu ma insor...cat timp au altii neveste de ce sa-mi iau io BELEAUA pe cap?????????????
auz la ea , cica o stat 8 ani in pat cu dusmanu' !
da' nu tzo fi rushine fa, ca iel bietu barbat in timpu' aista tot tzo tras-o de-o asudat si sub limba satz face placere, shi tu vorba lu' dom Becali i-ai supt toata snaga lu betu "dushman" cum ii zici tu. sh'acu' i-ai dat papucii. RUSHINE muierea dreacu' !
adi27
Postat pe 3 Martie 2013 21:33
De la: athena, la data 2013-03-03 03:29:38Si eu sant intr-o situatie similara,deci o inteleg plus ca nici eu nu stiu ce pot face mai departe am ajuns intr-un impas din care nu pot iesi
In primul rand sant casatorita de 21 de ani am locuit in curte cu soacra ,eu muncesc de foarte multii ani in germania in timp ce eu eram la munca sotul meu sa incurcat cu o tanara cu 4 copiii intre timp a adus-o in casa in lucrurile muncite de mine si scumpa mea soacra nu a spus nimica,atuncia cand am auzit si chiar din gura lui ca are o relatie am decis sa vin inapoi la munca si las totul balta,intre timp am cunoscut alt barbat care este mai tanar ca mine cu 10 ani aicia se complica si mai mult viata mea mam incurcat cu el fara sa stiu ca el defapt nu stiu daca ma iubeste pe mine sau doar banii mei .....Cert este ca acuma sant in mijloc divortata nu sant cu toate ca sotul meu la cate mi-a facut si l-am iertat pana acuma 3 ani cand am venit sa imi castig banii de operatie si el in loc sa fie multumit ca are o sotie care se zbate si este muncitoare a reluat relatia tot cu aceaisi persoana ,problema este ca sant intr-o dilema soacra nu mai am ca a decedat anul trecut in decembrie dar eu acasa nu ma mai pot intoarce pentru ca nu am incredere in el acuma stau si ma gandesc si defapt de 2 ani ma tot gandesc dar nu am ajuns la nici un rezultat,sotul cu siguranta nu ma respecta daca sia adus amanta in casa aia nu mai este iubire acuma nici iubitul meu nu stiu ce vrea de la mine,sa invatat sa aibe banii si el castiga in romania dar foarte putin si atuncia tot asteapta banii de la mine ,eu cred ca asta este interesul lui va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat va multumesc anticipat
,
ariana_tm
Postat pe 3 Martie 2013 22:54
De la: adi27, la data 2013-03-03 21:33:40a dreacului de muieri, ca io d'aia nu ma insor...cat timp au altii neveste de ce sa-mi iau io BELEAUA pe cap?????????????
auz la ea , cica o stat 8 ani in pat cu dusmanu' !
da' nu tzo fi rushine fa, ca iel bietu barbat in timpu' aista tot tzo tras-o de-o asudat si sub limba satz face placere, shi tu vorba lu' dom Becali i-ai supt toata snaga lu betu "dushman" cum ii zici tu. sh'acu' i-ai dat papucii. RUSHINE muierea dreacu' !

de ce esti atat de frustrat ? Cred ca ai ajuns la faza de impotenta fizica cat si psihica . ei trebuie sa-i fie rusine ca ia barbatul alteeia dar vad ca tu te mandresti ca esti incurcat numai cu femei maritate !!! sa stii ca nu este cazul sa-ti mai afisezi impotenta pe aici !!! stai linistit poate o sa-ti revii.
garbo174849
Postat pe 4 Martie 2013 08:53
Rotty
Postat pe 4 Martie 2013 09:03
Draga mea, nu esti nici prima nici ultima care trece/va trece prin aceasta situatie...cred ca ar trebui sa infiintam un "club" al sotiilor oropsite de soacre... ;prin aceeasi situatie am trecut si eu insa conform principiului "roata se invarte si azi esti sus, maine ajungi jos" am ajuns sa castig eu mai multi bani decat sotul meu si chiar sa o intretin si pe ea...crezi ca si-a schimbat atitudinea?Nuuuu...si atunci am adoptat alta atitudine: am lasat bunul simt deoparte si cand a deschis gura sa comenteze ceva, am pus-o la punct pur si simplu! Cu argumente solide! Bineinteles ca in timp mi-am "perfectionat" stilul si am trecut la alta strategie:"cea mai buna aparare e atacul"...cand da sa inceapa cu critici sau comentarii, ii exemplific greselile ei subliniind faptul ca nici ea nu-i mai "breaza" ca mine si ca si ca a imbatranit degeaba.. Daca la inceput ma stresa cumplit prezenta ei si mi-era frica sa raman singura cu ea stiind ca va incepe o noua runda de critici, acum fie o ignor pur si simplu fie o reped si ii inchid gura inainte de a ma scoate din sarite. Deci, "ce nu te ucide, te face mai puternic!" In prezent, in clipa in care ne intalnim, ma studiaza sa vada in ce toane sunt; daca vede ca sunt bine dispusa, incepe sa discute pe un ton mieros banalitati iar daca ma vede incruntata stie ca e mai bine sa ma lase in pace si sa nu ma provoace. Si uite asa din tiran a de venit victima!!!
garbo230247
Postat pe 4 Martie 2013 09:57
Buna! Cand m-am castorit, inainte de... le-am spus parintilor mei ca daca au ceva sa-i reproseze, Marianaei, sa-mi spuna mie, si socrilor, sa-i spuna ei, de mine... Ce barbat ai de nu te apara?! E treaba lui sa ... Viata e un dar, nepretuit! Primit o singura data. Ttraieste-o asa cum vrei, nu cum vor altii!
elenaest
Postat pe 4 Martie 2013 10:14
De la: garbo_11200, la data 2013-03-03 06:25:53Draga Iustina,
Inteleg ca-ti iubesti sincer sotul, dar ce n-am remarcat in problema ta este dragostea si sustinerea sotului tau. Unde este el atunci cand mama lui iti face toate reprosurile? Unde este el atunci cand durerea nu mai incape in tine si te apropii sa cedezi psihic? Unde este el in viata ta?
Chiar crezi ca soacra ii spune ,ce are de zis,cand sunt alte persoane de fata ?...A mea nu zicea decat intre patru ochi. Au o scoala! Dar poate ne spune ea.
garbo035697
Postat pe 4 Martie 2013 10:43
Discuta cu sotul tau aceasta problema ce te apasa si gasiti impreuna solutia cea mai buna! Daca te iubeste cu adevarat o sa rezolvati problema! Mult noroc!
garbo203842
Postat pe 4 Martie 2013 10:51
Bravo calla!!! Cuvintele tale mi-au ajuns direct la suflet. Nu merita nici un barbat de pe lumea asta nici compromisurile, nici lacrimile, nici sacrificiile unei femei....nu merita nimic. Eventual un sut in dos exact cand ii este mai rau.
Domnisoarelor si doamnelor, iubiti-va si respectati-va in primul rand pe voi daca vreti sa fiti iubite si respectate, iar cei care vin si pleaca nu sunt decat umbre in viata noastra, umbre care ne feresc de soare.
garbo094863
Postat pe 4 Martie 2013 12:01

Mai, eu "mor" imbracat cand aud expresia asta cu " il/ o iubesc prea mult"
Cum draq vine asta cantitativ ? explicati-mi si mie, ca eu am ramas rau in urma.Va rog fr.! :-w

Daaaa, di undi stii 863, ca eu n-as merita?....doar ca sunt barbat, sau asa ti s-o pus tie PATA?? sa-i bagi pi tati la gramada facuta/adunata di tini?
Fss_ssu
Postat pe 4 Martie 2013 14:32
De la: daniilia, la data 2013-03-02 07:00:15 toate sooacrele sunt la fel in primii zece ani de casnicie...intraba pe mama bunica ta,si cunostinte,rude,ca sa vezi prin ce au trecut...
nu are legatura doar cu banii,daca erai bogata ,se lega de altceva,si eu insai am trecutprin acelesi...
norocul meu ca dupa un tratament aflat din o revista psihologica,a mea s-a domolit....
nu iti recomand sa faci acelasi lucru,dar eu ma retrageam in camera copiluli,de cate ori venea,deciam taiat legaturile complet,cand eram pe punctul de a claca psihic....
lucru foarte greu,pentru ca ea sta deasupra,si era la usa noastra incontinuu....
am taiat si buna ziua si tot,trei luni,fapt dupa care s-a domolit.
mai am o vecina care de la soacra ei a patit atac cerebral,cand era tanara....
tot asa statea deasupra soacra ei,si ii crea probleme,l-a invatat pe sot,sa ia banii de la rata de casa,si sa ii depuna in un cont al lui,si sa nu plateasca rata ei,,iesea dimineata cand pleca nora la serviciu,si o blestema sa pateasca accident si sa nu se mai intoarca,si nervii soacrei au atins apogeul,cand a ramas gravida cu al doilea copil...zicea crezi tu ca daca faci al doilea copil,prinzi radacini/tot te va lasa,lupt eu.....
sa stii ca si toate inaintasele noastre din evul mediu pana acum,exact prin aceleasi lucruri au trecut......
numai ca ele nu lucrau,depindeau total economic de sot.....
si cand vor veni copiii,la fel va face,ca si celelalte soacre....
au impreisa ca sunt inlocuite treptata,ca nu vor primi aceeasi iubire,ca sunt pe locul doi ca importanta,ca nu mai au dreptul sa conduca,ca in trecut,totul,ca nu mai au putere de influenta,si este adevarat,cu cat trece mai mult timp,pierd din imporatnat,pana pier de tot.
dar e mai bine sa pieri fiiind bun ,facand bine.
si eu voi fi soacra,si voi lupta sa fiu diferita.
o exceptie,unabuna,care nu se amesteca in relatia tinerilor,care stie locul ei,si imporatnta ei pentru viitorul familiei.
oricat de buna vei fi cu ea,rezultatul va fi acelai,in primii zece ani.....
ai grija de tine,nu da atat importanta rautatii ei,pentru ca importanti sunteti de acum incolo,voi doi,si copiii vostri.
cand tu vei fi bunica,cine isi va mai aminti de rautatile ei?nimic rau nu dureaza,si nu duce la nimic....numai ce e bun are ecou.
asa am facut si eu la inceput...cat am inghitit,cat am avut rabdare,ca sa fie bine.....
nu stiam,eram buna si naiva,curata la suflet...
grecoaicele,de aici,toate au alt comportament: cum soacra se amesteca sau deranjeaza nora,aude toate injuraurile posibile,face criza de nervi grecoaica,si ii taie si buna ziua si orice contact......sunt exagerate,dar asa se apara pe ele.......
cea mai buna cale e cea de mijloc.
fa-i jocul,prefa-te ca esti ranita,si retrage-te in camera ta,cu ceva bun in mana,un ceai,orice,si ralaxeaza-te....daca ai putea sa ai timp epntru tine,sa faci ceva ce iti place,sa canti un cantec pe zi,sa dansezi ceva,e doar cinci minute,sau sa te rogi,orice care iti face bine tie....
si cand vezi ochii ei rai,aminteste-ti ca isi face programul de soacra....nu are legatura cu tine rautatea ei....e programul soacreor din toata lumea....
indiferent cum este nora,ea are responsabilitatea casei si copiilor,a intregii familii,mai ales ca viitorul ,adica copiii,sunt in mana ei...fara copii,nu mai exista viitor.
norele sunt importante,mai importante decat soacrele,care au avut si ele odata importanta lor odata.....
si daca soacra e bogata,si mai si....nu conteaza,toate am trecut prin asta,in afar de grecoaice,si toate astea trec pana la urma,uita-te la viitorul indeparta,ce va fi peste 20 de ani,cand o apuca pe soacra......
si cine o va ingriji la batranete.....


Nu intotdeauna sunt la fel in primii zece ani, a mea dupa sase ani s-a facut rece.
Eu zic sa o infrunti si sa-i ceri sa inceteze cu discutiile, sa nu se puna intre voi. Eu nu am putut infrunta socrii, e drept, dar nu aveai cu cine sa discuti. Am suportat sa fiu criticata dupa alte criterii, dar am scapat de ea dupa sase ani. Nici socrul meu nu a fost mult mai breaz, dar pana la urma l-am acceptat asa cum este, ca mai mult nu poate.
Macar socrii mei nu cautau sa ne desparta. Imi faceau mie zile amare.
zaraza26
Postat pe 4 Martie 2013 14:35
De la: garbo035697, la data 2013-03-04 10:43:44
De la: garbo_11200, la data 2013-03-03 06:25:53Draga Iustina,
Inteleg ca-ti iubesti sincer sotul, dar ce n-am remarcat in problema ta este dragostea si sustinerea sotului tau. Unde este el atunci cand mama lui iti face toate reprosurile? Unde este el atunci cand durerea nu mai incape in tine si te apropii sa cedezi psihic? Unde este el in viata ta?
Chiar crezi ca soacra ii spune ,ce are de zis,cand sunt alte persoane de fata ?...A mea nu zicea decat intre patru ochi. Au o scoala! Dar poate ne spune ea.


A mea ii spunea sotului ei tot ce nu-i convenea. Si uite-asa capatam inca unul automat impotriva mea. Iar sotul nu-mi lua apararea. Mai degraba ii luam eu apararea cu alte ocazii...
Acceptati-i asa cum sunt si apoi vedeti ce puteti face!
zaraza26
Postat pe 4 Martie 2013 15:17
De la: suparatu_, la data 2013-03-04 14:32:52
Mai, eu "mor" imbracat cand aud expresia asta cu " il/ o iubesc prea mult"
Cum draq vine asta cantitativ ? explicati-mi si mie, ca eu am ramas rau in urma.Va rog fr.! :-w




probabil din punct de vedere organoleptic si al prezentarii...
Eugenia_
Postat pe 4 Martie 2013 16:45
De la: garbo174849, la data 2013-03-04 08:53:10
De la: adi27, la data 2013-03-03 21:33:40a dreacului de muieri, ca io d'aia nu ma insor...cat timp au altii neveste de ce sa-mi iau io BELEAUA pe cap?????????????
auz la ea , cica o stat 8 ani in pat cu dusmanu' !
da' nu tzo fi rushine fa, ca iel bietu barbat in timpu' aista tot tzo tras-o de-o asudat si sub limba satz face placere, shi tu vorba lu' dom Becali i-ai supt toata snaga lu betu "dushman" cum ii zici tu. sh'acu' i-ai dat papucii. RUSHINE muierea dreacu' !

de ce esti atat de frustrat ? Cred ca ai ajuns la faza de impotenta fizica cat si psihica . ei trebuie sa-i fie rusine ca ia barbatul alteeia dar vad ca tu te mandresti ca esti incurcat numai cu femei maritate !!! sa stii ca nu este cazul sa-ti mai afisezi impotenta pe aici !!! stai linistit poate o sa-ti revii.


io frustrat?
io impotent?
i-a vez fimeie ce vorbesti c'acu ma dau la tine si-o fi praf si pulbere...
auz' la ea ce obrazica poa' sa fie. ca toate fimeili din viata mea m-or respectat si cand veniau la mine imi pupau si mainile si talpile. iar matale dai cu clontzu ca cioara la furat si ma faci si impotent. i-a vez' ce vorbeshti ca ma supar mintunash si-o sa vez' atunci tunete si fulgere de BARBAT adevarat.
ui' la ea...obraznicatura...mama omida...nesatisfacuta...etc etc

adi27
Postat pe 4 Martie 2013 17:50
la cat esti de incisiv si dupa vocabularul super colorat constat fara surprindere ca am dreptate ! dar ar fi frumos sa mai dai niste amanunte de ce-ti faceau tie femeile !!! poate ne descrii si dezamagirea lor de dupa !!! si daca ti se mai scoala o idee in creierul tau atat de mic sa nu te bucuri ca ai scapat de impotenta inteligentei . !!!
garbo174849
Postat pe 4 Martie 2013 19:26

Nu zau floricico si daca nu sta ghini cu pipaitu' sau....lasa, zac ca tini;)

La prezentaRe, ai dreptate tre sa fie cat mai reala si dreapta

Mai, ti-o crescut petalile?
Sara! ti iubesc prea mult ca sa te evit;))
Fss_ssu
Postat pe 4 Martie 2013 19:45
Nu merita sa stai asa ,eu mi-am irosit 18 ani din viata si cu ce m-am ales o soacra la fel de rea si un barbat care ma inseala.Discuta cu el ,PLECATI CAT MAI DEPARTE, sau traiesteti viata cat mai frumos ,fara regrete.Ai grij de tine,iubestete intai pe tine ca apoi sa poti iubi pe cei din jur.
garbo043701
Postat pe 4 Martie 2013 20:21
O soluie este s v mutai deoparte, chiar i cu gazd dac altfel nu se poate, dar n niciun caz s nu divorai!
Cstoria este un sacrament i un legmnt fcut n faa lui Dumnezeu i a Bisericii, i este indisolubil (de nedesfcut). Soul i soia trebuie s fie mpreun pentru toat viaa att la bine ct i la greu.
Divorul este o mare dezordine i o vtmare a cstoriei. Domnul Isus Cristos interzice divorul i recstorirea dup divor. El a spus: De aceea brbatul va lsa pe tatl su i pe mama sa i se va uni cu soia sa. i cei doi vor fi un singur trup. Aa c nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup. Deci, ceea ce Dumnezeu a unit, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: ORICINE ΪI VA LSA SOIA I SE VA CSTORI CU ALTA, COMITE ADULTER MPOTRIVA EI ; I DAC O FEMEIE ΪI LAS SOUL I SE CSTORETE CU UN ALTUL, COMITE ADULTER. (Mc. 10, 7-12).

n prima scrisoare a Sfntului Apostol Pavel catre Corinteni, citim: Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7, 10-11). Dar dac sunt motive grave s triasc separai, nici soia, nici soul nu poate avea relaii cu altcineva.

Iar n scrisoarea ctre Romani citim: Cci femeia mritat este legat prin lege de soul ei ct timp triete el; dar dac-i moare soul, este dezlegat de legea soului ei. Dac, deci, cnd i triete soul, ea este a altuia, se va numi adulter; dar dac-i moare soul, este dezlegat de lege, aa c nu mai este adulter, dac este a altuia (dac se cstorete cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci, refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia, nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.
Pentru cazuri grave (dar nu e cazul nici pentru Iustina, nici pentru Athena, cci sunt alte soluii), deci pentru cazuri cu adevrat grave, Biserica Catolic poate ngdui celor cstorii s triasc separai dac nu exist pericolul de a comite adulter (o aa numit separare de la pat i mas), dar ei rmn tot cstorii i nici unul dintre ei nu se poate cstori din nou ct vreme triete cellalt so (numai dup trecerea soului / soiei la cele venice).
Nici Biserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", cu alte cuvinte sunt n dezordine cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.

Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Este i un refren al unui cntec:
Sunt copii nefericii,
Inima i doare
C-s prinii desprii
N-au n cas soare.

Una din principalele aciuni ale diavolilor este de a introduce dezbinarea oriunde : n familie, n societate, n Biseric, etc. Chiar cuvntul diabolos, n limba greac, nseamn cel care dezbin, cel care desparte. Deci diavolii doresc dezbinarea familiilor i lucreaz att direct, ct i prin anumii oameni. Soii nu trebuie s le cad n plas, ci s lupte pentru a-i menine csniciile, pentru familii unite i puternice. Iar familiile vor fi unite i puternice numai dac soii l vor pune pe Domnul Isus Cristos la baza cstoriei lor i vor ti s treac peste nenelegeri i disensiuni prin rbdare i sacrificiu.

Accesnd linkul urmtor putei citi o carte foarte interesant : Cstoria cretin, de Tihamer Toth. Poate fi citit direct pe internet, cu click pe titlurile capitolelor de pe site:
http://ercis.ro/biblioteca/tothcasatoria.asp?cap=100

Toat cartea de mai sus e foarte interesant, dar n ce privete problema divorului recomand mai ales partea I a capitolului 10 :
10. Cstoria indisolubil (II)
I. Interesul omenirii cere indisolubilitatea
A) Divorul este blestem i pentru brbat
B) Divorul este un blestem mult mai mare pentru femeie
C) Divorul este cel mai teribil blestem pentru copil
D) Desfacerea cstoriei este un blestem pentru omenirea nsi

De asemenea, accesnd linkul urmtor gsii mai multe materiale foarte interesante legate de valoarea familiei i de anul familiei:
http://ercis.ro/actualitate/anul_familiei.asp

Accesnd linkul urmtor, putei citi i un articol foarte interesant despre indisolubilitatea cstoriei:
http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Recomand i urmtorul blog foarte interesant:
http://www.cezar-iasi.blogspot.ro/
Blogul conine: nregistrri video cu miracole, videoclipuri, filme documentare, legturi cu numeroase site-uri foarte interesante, posturi TV i de radio on-line, cri care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator), articole foarte interesante. V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe, ca s foloseasc i altora.

vieru_cezar_iasi
Postat pe 5 Martie 2013 04:09
De la: garbo035697, la data 2013-03-04 10:43:44
De la: garbo_11200, la data 2013-03-03 06:25:53Draga Iustina,
Inteleg ca-ti iubesti sincer sotul, dar ce n-am remarcat in problema ta este dragostea si sustinerea sotului tau. Unde este el atunci cand mama lui iti face toate reprosurile? Unde este el atunci cand durerea nu mai incape in tine si te apropii sa cedezi psihic? Unde este el in viata ta?
Chiar crezi ca soacra ii spune ,ce are de zis,cand sunt alte persoane de fata ?...A mea nu zicea decat intre patru ochi. Au o scoala! Dar poate ne spune ea.


Si ai tinut cumva in tine mereu, sotul nu te-a intrebat niciodata de ce esti necajita, ce te nemultumeste, de ce esti terminata psihic??? Nu zic ca-i urla toate cele de fata cu fiu'su, sau cine stie, zic doar ca de cand e in situatia asta imi e imposibil sa cred ca n-a ajuns nimic la sufletul lui sau ca nu stie nimic de "terorista de maicasa". Zic doar ca sunt sigura ca stie de situatie si-o tolereaza, nu-l deranjeaza atata timp cat maicasa ii face reprosuri nevestei si nu lui!!!
Ella-Giorgia
Postat pe 5 Martie 2013 08:19
De la: iustina21, la data 2013-02-24 14:01:13stau in casa soacrei mele si zi de zi ma agreseaza psihic, nu incape de mine. Eu ma straduies sa fac sa fie bine. Daca imi spune ca ceva nu fac bine, ma straduiesc sa fac din ce in ce mai bine. Ma critica foarte des, si sevede o rautate in privirea ei...Si stiu ca daca as avea mai multi bani ar fi mai buna cu mine, dar din pacate nu am bani suficienti sa imi cumpar linistea. ea crede ca sunt cu fiul ei doar din interes, Dar daca era asa demult timp plecam, dar ma tin in loc sentimentele pentru sotul meu pe care il iubesc nespus, de aceea tac si inghit, si nu am puterea sa trec de sentimentele de iubire care ma tin langa el. dar poate intr`o zi o sa cedez psihic si toata viata mea o sa termine. Nu stiu ce sa mai fac sa fie bine. Pentru ca eu aduc cei mai putini bani in casa, cred ca sunt o pacoste pentru ei. deoarece bani au prea multa importanta pentru ei... Ce sa fac sa nu mi se distruga casnicia?

Parinti au fost si sint importanti in viata noastra,dar viata are Legile ei,fiecare familie trebuie sa-si construiasca casa,habitatul ei ,unde se vor naste noi personalitati care vor emite si ei aceleasi pretentii.
garbo_11724
Postat pe 5 Martie 2013 10:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Proaspat casatorita? Obi este aproape de tine! 17 De la: zambila 30 Octombrie 2009 12:10
Caut un prieten! 70 De la: Mihrimah 8 Aprilie 2017 13:38
PENTRU CEI CARE SE IUBESC LA NESFIRSIT 11 De la: VOIAJOR 5 Mai 2012 00:27
verighete 14 De la: tutankhamon 16 Februarie 2010 01:21
as pleca, dar il iubesc prea mult.... 82 De la: iustina21 1 Decembrie 2014 08:15
Setari Cookie-uri