diferenta de 16 ani

Buna, credeti ca este gresit sa existe o diferenta de 16 ani intre mine si viitorul meu sot?
Asta, excluzand ideile obisnuite de genul "cum ne vad ceilalti", eu fiind "cea mica" poate sunt prea naiva si nu vreau sa gresesc...
Amor_Aeternus
Postat pe 30 Octombrie 2013 15:58
eu personal nu vad nici o problema , atata timp cat va intelegeti voi 2!!!ce spune restul lumii chiar nu mai conteaza , fiica mea cea mare are sotul cu 11 ani mai mare si chiar nu au probleme ; au fost inainte de casatorie impreuna cam 3 ani si jumate si sunt Va urez numai fericire !
garbo_19362
Postat pe 30 Octombrie 2013 17:07
Nu cred sa fie vreun dezavantaj..........
mirelpiperea
Postat pe 1 Noiembrie 2013 16:30


ei bine... eu cred ca poate sa fie "o greseala"... ! am spus poate pentru ca amorasa noastra nu ne-a spus varsta ei actuala sau a viitorului sot... ! cu ajutorul unui calculator puternic de la NASA... gseam noi si varsta fiecaruia. asa ca amoras... ce varsta are acum viitorul sotz ? ca daca dansul are, sa zicem, 35 si tu numai (..)... atunci poate sa fie o greseala, dar daca dansul are, sa zicem, 56 de ani si tu (..)... atunci e altceva. nu e o "greseala" prea mare. parerea mea... !
barboneli
Postat pe 2 Noiembrie 2013 09:42
ai fost foarte, foarte aproape, el are 36 de ani si nu a fost casatorit inainte, a preferat sa fie mai liber...
Amor_Aeternus
Postat pe 2 Noiembrie 2013 14:06


aha... saracul... !!! ce bine era de el inainte.... gata cu libertatea !!! s-a zis cu ea... !!! n-o sa mai aiba voie sa merga cu amicii la o-doo beri... nu la meci... nu la pescuit, nici sa se supere din cauza asta n-o sa mai aiba voie... !!! transmite-i te rog parerile mele de rau ! (floarea e pentru tine... ) ! glumesc... ! dar ca varsta... sa sti ca merge. o sa fiti fericiti daca stiti cum s-o faceti ! el sa mai renunte in fata tineretii tale si tu... asta nu stiu, ca eu la 20 n-am fost inca !!!
barboneli
Postat pe 2 Noiembrie 2013 15:30
dimpotriva,eu ii spun sa mai iasa cu pietenii; nu inteleg asta, "sa mai renunte in fata tineretii tale", adica?
Amor_Aeternus
Postat pe 2 Noiembrie 2013 16:41


si crezi ca eu am inteles... ? am auzit sau citit asta pe undeva... ! glumesc... serios ! pai da... el, stand si atata timp fara obligatie de sotz, s-ar putea sa-si fi format ceva tabieturi, sa zic asa... principii sau mai stiu eu ce. 36, fata de (..) e totusi altfel. poate tu esti mai extravaganta... mai copilaroasa, ca de, la (..) nu poti sa fi chiar matura, chiar daca ai luat bac-ul cu 10+ ! sti, pe vremuri ii spunea "examenul de maturitate"... cea ce era aiurea rau de tot ! auzi si tu... daca iei 10 la geografie sau istorie sau la matematica... esti mai matur decat ala care ia 7 sau8, etc. poate ai alte gusturi mai apropiate de varsta ta, care inca nu ne-ai spus-o... sau la mancare mai ales... asa ca intelegi tu ce am vrut sa spun !!!
barboneli
Postat pe 2 Noiembrie 2013 18:10
copilaroasa sunt doar uneori, cu el. Iar bac-ul e o prostie, nu inseamna nimic, chiar daca l-am luat cu 9
Amor_Aeternus
Postat pe 2 Noiembrie 2013 22:47


neata ! "bac", ii zice si la dracia aia cu care se traverseaza raurile... nu ? cat desprea bac-ul ala care zici ca l-ai luat (sper ca ai cerut voie sa-l iei, nu ?) cu 9, tot asa ziceam si eu. apropo de viitorul vostru comun... cand o sa se intample ? aproximativ, nu trebuie data exacta. o luna, trei, un an, doi si o luna... ? mergi cu mama sa stati impreuna sau singura ? sti sa gatesti ceva mancabil.... ? glumesc. atunci diferenta nu mai conteaza... !
barboneli
Postat pe 3 Noiembrie 2013 09:31
se va intampla anul viitor, in primavera
si fara mame, doar noi, oricum ai mei il detesta pe viitorul sot tocmai datorita diferentei de varsta
si gatesc foarte bine, deci asta nu va fi o problema
Amor_Aeternus
Postat pe 3 Noiembrie 2013 12:20
daca va iubiti nu, nu cred sa fie o problema. Sint oameni care au trecut peste diferente mai mari, nu numai de virsta, si sint bine merci impreuna... N-are importanta ce cred altii. Nu va casatoriti cu altii, va casatoriti voi doi.
Bafta.
quasaria
Postat pe 3 Noiembrie 2013 12:28
in principiu nu e nici o probl dif de varsta..in timp insa se va vedea decalajul de varsta..fiecare are alte prioritati, gusturi...
MARILENA_25
Postat pe 3 Noiembrie 2013 12:30
intr-un cuplu oricum fiecare vine cu prioritati si gusturi... Probabil doar se accentueaza in timp unele defecte, asa cum se accentueaza in timp si unele calitati insa casnicia e o loterie careia nu ii poti sti raspunsul de peste 30 de ani oricum.
quasaria
Postat pe 3 Noiembrie 2013 12:59


Si di ce ai luat "bacul" ....undi voiai sa ti duci?
Mai, la studii ma refer!

Eu cred ca e o problema "diferenta de 16 ani"

Tu, ai scoala vietii sau numa' il iubesti?
...lasa, nu te grabi cu raspunsul....

Numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 3 Noiembrie 2013 19:58
Atata timp cat voi doi va doriti sa mearga este singurul lucru care conteaza !Se poate ca tineretea ta sa iti fie un mare atu , neavand inca cum zicea si Barbo tabieturi te poti plia mai bine pe dorintele lui . Fapt este ca fiecare dintre voi trebuie sa veniti in intampinarea celuilalt. VA va merge foarte bine daca va iubiti si doriti acest mariage!Familia isi va schimba optiunea daca tu vei fi fericita ! CASA DE PIATRA!
garbo_19362
Postat pe 4 Noiembrie 2013 11:15
Imagineaza-te peste 10 ani langa el..... tu 30, el aproape 50. Tu in floarea varstei, el.... se cam ofileste d'acum. Nu vreau sa fiu carcotasa eu, daca iti da cu plus socoteala asta, inseamna ca e de bn. Dar... la 20 de ani esti inca fara experienta ca sa faci un pas atat de mare. Sa nu te tenteze mai tarziu ce trebuia sa faci acum. E, cu siguranta o sa faci tu ce e mai bn pt tn. Numai bn!!!!
oana4me
Postat pe 23 Noiembrie 2013 23:08
Tu 20 si el 36. Acum poate ca este bine. Dar vei ajunge tu la 36 si el la 52. Crezi ca te va mai atrage atunci?
alias_flore
Postat pe 24 Noiembrie 2013 09:41
da, oricum nu fizicul este sau atractia fizica este ceea ce ne tine in impreuna, dar da, cred ca ma va atrage chiar si atunci
Amor_Aeternus
Postat pe 28 Noiembrie 2013 13:51
De la: oana4me, la data 2013-11-23 23:08:47Imagineaza-te peste 10 ani langa el..... tu 30, el aproape 50. Tu in floarea varstei, el.... se cam ofileste d'acum. Nu vreau sa fiu carcotasa eu, daca iti da cu plus socoteala asta, inseamna ca e de bn. Dar... la 20 de ani esti inca fara experienta ca sa faci un pas atat de mare. Sa nu te tenteze mai tarziu ce trebuia sa faci acum. E, cu siguranta o sa faci tu ce e mai bn pt tn. Numai bn!!!!


da, stiu ca sunt fara experienta si naiva in unele lucruri, dar invat de la el, si imi explica...etc...si multumesc mult pentru ce mi-ai spus
Amor_Aeternus
Postat pe 28 Noiembrie 2013 13:54
Ti-ai imaginat cum va fi cand tu vei avea , sa zicem ,54 si el 70? Gandeste-te bine, in timp, diferenta de varsta se accentueaza! Parintii tai stiu ce stiu si probabil ca-ti vor doar binele.Intre ei ce diferenta de varsta este? Vorbeste cu mama ta, sincer si ai sa vezi.
Gabriela_Apostol_1
Postat pe 6 Ianuarie 2014 09:23
"Ti-ai imaginat cum va fi cand tu vei avea , sa zicem ,54 si el 70?"

O sa-i faca ceai , o sa-i puna comprese si o sa-i aminteasca sa-si ia tabletele de tensiune si colesterol.

Rotty
Postat pe 6 Ianuarie 2014 09:31
Rotty, asta chiar a fost amuzanta
poate asa va fi, dar... la un moment dat toti vom avea o problema (sau probleme), cu sau fara diferente semnificative de varsta si atunci ce ar trebui, sa-i spunem "pa!"?

si... as vorbi cu mama, daca ar binevoi sa ma asculte...
Amor_Aeternus
Postat pe 6 Ianuarie 2014 09:58
Imi pare rau ca nu poti discuta cu mama ta :(
Daca stam sa aplecam urechea la "teoria lumii" , asa o relatie nu functioneaza. Dar....nimic nu e imposibil , depinde de la caz la caz si de felul de a fi al fiecaruia.
Gabriela , cand ea are 54 si el 70 , cred ca nu mai e asa de problematic. "Criza" ar putea fi cand ea are 40 iar el 56. Dar , dupa cum ziceam , depinde de firea lor si de sentimentele ce-i leaga.
Rotty
Postat pe 6 Ianuarie 2014 10:54
ce fel de "criza" apare atunci?
Amor_Aeternus
Postat pe 6 Ianuarie 2014 11:01
Pai ea la 40 , e inca zburdalnica , iar el incepe sa se vaite de reomatism ...teoretic. Dar cu riscul sa repet ca un disc zgariat , depinde doar de felul lor de a fi . Nimic nu e batut in cuie. Exact la fel de bine poate fi si invers Nu sunt in situatie , zic doar ce am vazut prin jurul meu .Exact asa cum poate fi un cuplu considerat perfect din toate punctele de vedere si traiesc tot dintr-o criza in alta. In dragoste si in razboi , totul e posibil , totul e permis
Rotty
Postat pe 6 Ianuarie 2014 11:20
asta nu stiam, multumesc ca mi-ai spus
si...ma gandesc la diferite aspecte si stiu ca unele lucruri se vor accentua in timp, lucruri care acum sunt nesemnificative
Amor_Aeternus
Postat pe 6 Ianuarie 2014 11:31
Daca crezi ca peste zece ani o sa-ti fie dragi primele lui fire carunte aparute la tample si o sa poti face glume pe seama burticii in loc sa-ti zboare mintea la vreun tip cool si dotat cu muschi , atunci aveti sanse ca peste 30 de ani sa va faceti ceaiuri reciproc.
Zi frumoasa.
Rotty
Postat pe 6 Ianuarie 2014 11:40
Depinde ce vreti voi de la viata si cum stiti sa v-o traiti si sa va bucurati de ea. Unii la 40 de ani sunt mai open minded si se intretin fizic de o mie de ori mai atent decat multi de 25 de ani, iar unii la 50 sunt mai infantili decat la 20, e valabil si pentru femei dar si pentru barbati. Dati-o incolo de gura lumii, important e cum si ce simtiti, cu totii imbatranim, unii frumos, unii mai urat, unii se maturizeaza altii nu. Poate fi o minunata poveste de dragoste sau o rafala de vara torida. Raspunsul se afla la voi!
edelweiss_3881
Postat pe 6 Ianuarie 2014 11:57
Diferenta de varsta nu este mare.Tu esti o pustoaica acum dar daca il iubesti,casatoreste-te.Decat sa iti para rau mai tarziu...
garbo_389372
Postat pe 6 Ianuarie 2014 12:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Care sunt cei mai mari dusmani ai casniciei? 21 De la: garbo_1322 13 Aprilie 2012 18:38
nu stiu ce drum sa aleg... 25 De la: MadMax 23 Decembrie 2011 03:37
lichidare stoc 2 De la: Melanie 5 Octombrie 2009 17:19
Proaspat casatorita? Obi este aproape de tine! 17 De la: zambila 30 Octombrie 2009 12:10
Femeia ideala :) 71 De la: sophia 17 Septembrie 2009 20:06
Setari Cookie-uri