Ce faceti de I Decembrie?

am uitat sa va povestesc. eu am fost la tara. am facut pomana pentru bunica. ultima. imi miros mainile a ceapa. am facut sarmalute de post si orez cu peste la ceaun afara, in gradina.
si a fost o zi minunat de frumoasa.
Eugenia_
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:03
Io am plans pt ca cineva o plans de bucurie. Am cocarit si acu'
Axl_R
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:10
Io m-am convins inca o data ca Mo`Cuciun exista....am mai zis cuiva "en detail"...
Rotty
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:12
floricico la cat ai fost de harnicuta :* cred ca ai si impartit bucatele...m-ai facut pofta....:( da coliva ai facut? di aia vreu io cu multa cacao si nuca prajita....ai facut?

PlangeRe o ajuns si pi la mine, da eu n-am bocit .....:( o rasari soaRele maine....ce faci???




Da pi doua, se mai joaca "hora noua" pi la voi???
...o murit traditia......:(
Fss_ssu
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:17
Suparici, nu ma dau-n spectacol da' maine joc teatru.

Axl_R
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:25
suparici , am facut coliva. nu prajitura. :* da-i asa frumos la tara, cat mai traiec astia batrani. parca-i alta lume. m-a ajutat o bunicuta care implineste, in curand, 80 de ani. sprintara si plina de viata.

Eugenia_
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:25
Q, pai chiar aveam de gand sa fac o cura de slabit cu poale'n brau!
sa ve3zi slabire ce fac cu alea de la tine!
heartbit
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:28
da asa se face coliva la mine , floricico/ bune :(
Cred ca-i fr. la tara(la tine) da si prin Tara ii fr.

LMA batranilor ca doar Romani suntem! :)....
La 80 de ani sprintara zaci??.... s-o mai aud io pi Irina ca mai vb. barbatii di rau ...io n-am nici pi jumati si *62 ma face di "mamaliga" :(
Oi "ingramadi-o" io odata di 1 Decembrie cu o declaratie sa vada ea cum ii la poarta
"ra(i)ului" ;))

....ai replicile pRegatite???;))
Fss_ssu
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:47
da asa se face coliva la mine , floricico/ bune :(
Cred ca-i fr. la tara(la tine) da si prin Tara ii fr.

LMA batranilor ca doar Romani suntem! :)....
La 80 de ani sprintara zaci??.... s-o mai aud io pi Irina ca mai vb. barbatii di rau ...io n-am nici pi jumati si *62 ma face di "mamaliga" :(
Oi "ingramadi-o" io odata di 1 Decembrie cu o declaratie sa vada ea cum ii la poarta
"ra(i)ului" ;))

....ai replicile pRegatite???;))
Fss_ssu
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:48
Doar ma stii am io cuvintele la mine
Axl_R
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:54
De la: heartbit, la data 2012-12-01 20:28:06Q, pai chiar aveam de gand sa fac o cura de slabit cu poale'n brau!
sa ve3zi slabire ce fac cu alea de la tine!


ei, dar pot sa ITI CULEGI niste alge de pe plaja daca vrei.... - alea cica fac foarte bine la slabit (la cit te fugaresc stolurile astea de pasari pe plaja... slabesti imediat!)
quasaria
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:56
Axl_ si io, hic! mai adu un rand baiete!
heartbit
Postat pe 1 Decembrie 2012 20:57
pai ori vin la poale'n brau, ori la cules de alge.... eeee...
parca as fi in scoala generala si plec la munci agricole pe plaja...
ca aia de la munte se duceau la cules de alune si alte fructe de padure, aia de la campie se duceu la cules de rosii, porumb si capsuni, aia de la zonele de deal se duceau la cules de mere, pere, struguri, iar aia de pe litoral se duceau la cules de alge scoici si meduze!

un meduz si o meduza,
stau pe plaja
buza'n buza
(fara tricou, fara bluza...)
...
am vazut eu!
heartbit
Postat pe 1 Decembrie 2012 21:02
pai la poale in briu, normal, da' le mai fragezesti cu o salata.
plus ca dupa ce alergi citeva mile s-ar putea sa reusesti sa maninci ce "delicatese" am pregatit eu, totusi!

ps: nu ca ar fi alge comestibile, da' tot trebe sa le adune cineva, si io nu vreaaaauuuu....
quasaria
Postat pe 1 Decembrie 2012 21:07
Toate ca toate da` vaca e a mea. Clar ???
Rotty
Postat pe 1 Decembrie 2012 21:34
ne pregatim sa mergem in tara care ne va fi "acasa" peste cateva luni; acum plecam ca sa facem toate actele acolo.
adeline
Postat pe 1 Decembrie 2012 21:36
Adeline...mult succes

http://www.tare.ro/personasama/17033-imn-national-sua-anthem-usa

Iti doresc din suflet de om plecat de acasa ....mult curaj .
Rotty
Postat pe 1 Decembrie 2012 21:43
Eu ....cu asta....

http://www.youtube.com/watch?v=Z3L_7Ge_3v8
Rotty
Postat pe 1 Decembrie 2012 21:45
Mult succes, Adeline!
La modul realist, pregateste-te de vreo doua luni de super entuziasm, urmatoarele 4-6 in care iti blestemi zilele, dupa care va fi bine!
Cam asta e "ciclul de adaptare".
quasaria
Postat pe 1 Decembrie 2012 21:56
Q... ...ca bine mai zici...
Rotty
Postat pe 1 Decembrie 2012 22:26
Q, ai dreptate, dar unora le dispare entuziasmul din prima luna... insa se pare ca le vine adaptarea mai repede... un fel de coacere la foc automat...

si referitor la alge, daca platesti bine le adun si pe alea in fiecare zi, ca doar n-o sa te las sa scapi numai cu niste poale'n brau...
heartbit
Postat pe 1 Decembrie 2012 22:49
ei, eu am fost super fericita primele citeva saptamini, dupa care a venit prima furtuna, in care stateam cu plodul pe intuneric in mijlocul casei, urla apa din toate partile si ma intrebam wtf am facut - ce cautam aici in the middle of nowhere?! :-)))

asta e, mai sint si momente d'astea. Da' daca dai tu algele de pe plaja, am rezolvat o parte a problemei!




quasaria
Postat pe 1 Decembrie 2012 23:36
aha, si cine plateste?
vin la dat algele, maine dimineata sunt pe plaja... dar plata?!?
heartbit
Postat pe 1 Decembrie 2012 23:58
care plata?
Aia ca ma scapi de poale in briu sau.... algele?
quasaria
Postat pe 2 Decembrie 2012 00:14
Ma pregatesc sa i njur de tot ce au mai scump pe lume pe mari conducatori ai Romaniei ca am muncit 46 de anii si porci si excroci justitiei au staqbilit ca nu am dreptul la pensia meritata ce sa ami spun nu mai pot de fericire cu taote astea TRAIASCA ROMANIA.
garbo175798
Postat pe 2 Decembrie 2012 04:47
798, noi de ce crezi ca am plecat?
quasaria
Postat pe 2 Decembrie 2012 05:05
Intrebare penibila toata lumea in primul rand injura clasa politica si pe MARII CONDUCATORI ai Romaniei apoi pregateste de mancare si in raport cu preturile iar injura pe genile politice si prostia care am facut-o ca nu am dat in capul lor de excroci iar in final totusi strigam TRAIASCA RAMANIA.
garbo175798
Postat pe 2 Decembrie 2012 05:05
iar atitudinea asta - injuri si dupa aia zici "sa traiasca" cum ti se pare? Nu penibila? Sau "patriotica"?

Chiar ca frumoasa tara... pacat ca e locuita!
quasaria
Postat pe 2 Decembrie 2012 09:25
De la: Rotty, la data 2012-12-01 21:43:32Adeline...mult succes

http://www.tare.ro/personasama/17033-imn-national-sua-anthem-usa

Iti doresc din suflet de om plecat de acasa ....mult curaj .


multumesc! sa stii Rotty ca nu este chiar asa de usor cum mi-am inchipuit; ma gandeam ca n-o sa fiu nostalgica, totusi prietenii sunt in tara; dar asa cum au reusit altii vom reusi si noi
adeline
Postat pe 2 Decembrie 2012 21:25
De la: quasaria, la data 2012-12-02 00:14:22care plata?
Aia ca ma scapi de poale in briu sau.... algele?


vad ca esti darnica... accept plata pentru ambele... desi, sincer, ma gandisem doar la plata pt alge...
heartbit
Postat pe 2 Decembrie 2012 23:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Brain twisters! 84 De la: panty_C 29 Ianuarie 2012 15:48
Vand patut din lemn masiv 16 De la: garbo_400522 6 Decembrie 2015 13:24
Cum invat pisica sa foloseasca tavita cu nisip ? :(( 18 De la: SoraSoarelui 11 Septembrie 2012 15:20
curs de manichiura pedichiura arad oradea timisoara 1 De la: garbo_3782 26 Mai 2012 17:31
Oare de ce femeile nu pot fii preot....Sa predice in biserici,?Sau poate nici macar nu s-a gasit nici o femeie cu caracter sa incerce...Si femeile au drepturi nu doar barbatii 5 De la: michelle_ 15 Iulie 2011 21:39
Setari Cookie-uri