de ce toata lumea se gandeste doar la agatat si la casatorie? Mi se pare o tampenie..probabil ca este chestie de inteligenta,pt ca atata ii duce capul

Draga ingerasule luptator.Depinde ce gen de barbat este viitorul sot.Acum e bn ca e mai modern, cu masina de spalat, in mod normal iti speli hainele tale cand esti intr-o relatie sau casatorie mai pui o masina inplus,nu e mare efortul.Cu mancarea faci ptr tn doar ca pui o cantitate in plus. Trebuie sa fii pozitiva si daca nu iti place ceva sa spui sa nu iti"mulezi"personalitatea ta dupa personalitatea altora.Sa creezi o armonie.Si femeia are drepturi egale cu barbatul.Depinde ca persoana cum stii sa-ti construiesti relatia.Daca simti ca cineva nu e bun e bine sa te debarasezi.Dar iti poti construi o relatie frumoasa bazata pe armonie.A fi pozitiv e bine.:)Fiecare face cum doreste de cuviinta, eu am spus parerea mea. Nu e bine sa lasam supararile sa ne darame trebuie sa ne ridicam in piciaore si sa dam"paginile cartii"inainte si daca ne cunoastem bine pe noi ca persoane, putem avea o relatie bazata pe armonie si respect,dar si noi ca femei tb sa avem punctul nostru de vedere.
RonnaGarbo117309
Postat pe 20 Noiembrie 2012 20:31
De la: yza_my, la data 2012-11-19 00:05:11nu cred ca toata lumea se gandeste la agatat....cei care se ocupa cu asa ceva sunt dintr-o anumita categorie si nu-i va schimba casatoria de aceea ar fi mai bine pt ei sa nu incurce pe nimeni....casatoria este o institutie pe care D-zeu a lasato ca oamenii sa se iubeasca si sa se respecte...cei care isi doresc o casnicie vor sa iubeasca si sa fie iubiti ceilalti nu pot iubi si nu au nevoie de ceva stabil..sunt persoane care accepta o casatorie fara sa o doreasca dar pt ei sunt doar niste acte si atat...eu stiu ca de obicei oamenii care se casatoresc au capul pe umeri si f multi sunt chiar inteligenti...casatoria nu este un jug la care doi sa traga...ea poate fi un paradis sau un calvar depinde de inteligenta celor doi de obicei...,depinde de ce a unit acel cuplu...lumea are femei si barbati de calitate dar putini si de obicei cei buni se amesteca printre cei rai ...greu mai poti descoperi ce ti se potriveste si de multe ori o incercare gresita dezamageste,apare teama sau generalizam...consideram a fi inutili doar pt ca am dat odata peste cineva care ne-a dezamagit....exista un barbat care ti se potriveste si tie dar poate inca nu l-ai gasit pe acela...sau poate ca tu vrei perfectiunea dar nu poti da perfectiunea...fiecare cred eu avem sufletul nostru pereche dar daca-l intalnim ne place de el sau vrem altceva mai bun?...daca nu ne place va trebui sa ne uitam mai intai la noi....sa fim noi ceea ce vrem ca altii sa fie si atunci cu siguranta vom gasi pe cel care va deveni rostul vietii noastre,va deveni cel care da sens si culoare vietii noastre...nemultumite de barbatii din jurul nostru?hai sa-i educam pt ca al nostru este acest rol....de la noi invata primii pasi....alaturi de noi invata sa mearga si din mainile noastre gusta ceea ce noi le oferim....



pai pe barbati sa ii educe femeile care nu nevoie de un partener in viata.
pai ca femeile sa isi poata educa bine copii,,mai intai trebuie sa isi educe barbatii ceea ce nu stiu daca se poate pt ca educatia si-o face fiecare singur daca vrea..

pt ca sa zicem ca atunci cand esti copil facin poate lucruri rele pt ca asa vezi la ceilalti..si le fac inconstient

pe cand oamenii adulti faci lucruri rele cu intentie si de multe ori oamenilor care nu ne fac nimic,doar pt faptul ca cineva te-a facut sa suferi in trecut ii ranesti pe altii fara ca acestia sa iti faca nimic.

apoi daca o femeie are nervii necesari sa educe un barbat,,o face pt ca asa vrea si pt ca nu poate trai fara un barbat..ceea ce eu nu am nevoie de asa ceva.nu am nevoie de un barbat,,,ca sa imi bat capul sa il educ pt ca eu nu sunt educatoare..si pt ca mama lui poate ni nu a putut sa il educe,,din cauza comportarii negative a tatalui din familie..Nu pot zice nici femeia nu si-a impus punctul de vedere...

pt ca nu stiu daca femeia poate munci in locul barbatului..sa il educe..
pt ca asa cum oamenii muncesc pt painea materiala asa trebuie sa munceasca si pt painea spirituala sa se imbogateasca spiritual..sa il duci pe barbat la biserica si sa ii spui sa se pocaiasca si sa asculte de Dumnezeu.
ingerasulluptator
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:14
pai pe barbati sa ii educe femeile care nu nevoie de un partener in viata.
pai ca femeile sa isi poata educa bine copii,,mai intai trebuie sa isi educe barbatii ceea ce nu stiu daca se poate pt ca educatia si-o face fiecare singur daca vrea..

pt ca sa zicem ca atunci cand esti copil facin poate lucruri rele pt ca asa vezi la ceilalti..si le fac inconstient

pe cand oamenii adulti faci lucruri rele cu intentie si de multe ori oamenilor care nu ne fac nimic,doar pt faptul ca cineva te-a facut sa suferi in trecut ii ranesti pe altii fara ca acestia sa iti faca nimic.

apoi daca o femeie are nervii necesari sa educe un barbat,,o face pt ca asa vrea si pt ca nu poate trai fara un barbat..ceea ce eu nu am nevoie de asa ceva.nu am nevoie de un barbat,,,ca sa imi bat capul sa il educ pt ca eu nu sunt educatoare..si pt ca mama lui poate ni nu a putut sa il educe,,din cauza comportarii negative a tatalui din familie..Nu pot zice nici femeia nu si-a impus punctul de vedere...

pt ca nu stiu daca femeia poate munci in locul barbatului..sa il educe..
pt ca asa cum oamenii muncesc pt painea materiala asa trebuie sa munceasca si pt painea spirituala sa se imbogateasca spiritual..sa il duci Dumii spui sa se pocaiasca si sa asculte de Dumnezeu
ingerasulluptator
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:16
De la: RonnaGarbo117309, la data 2012-11-20 20:31:03 Draga ingerasule luptator.Depinde ce gen de barbat este viitorul sot.Acum e bn ca e mai modern, cu masina de spalat, in mod normal iti speli hainele tale cand esti intr-o relatie sau casatorie mai pui o masina inplus,nu e mare efortul.Cu mancarea faci ptr tn doar ca pui o cantitate in plus. Trebuie sa fii pozitiva si daca nu iti place ceva sa spui sa nu iti"mulezi"personalitatea ta dupa personalitatea altora.Sa creezi o armonie.Si femeia are drepturi egale cu barbatul.Depinde ca persoana cum stii sa-ti construiesti relatia.Daca simti ca cineva nu e bun e bine sa te debarasezi.Dar iti poti construi o relatie frumoasa bazata pe armonie.A fi pozitiv e bine.:)Fiecare face cum doreste de cuviinta, eu am spus parerea mea. Nu e bine sa lasam supararile sa ne darame trebuie sa ne ridicam in piciaore si sa dam"paginile cartii"inainte si daca ne cunoastem bine pe noi ca persoane, putem avea o relatie bazata pe armonie si respect,dar si noi ca femei tb sa avem punctul nostru de vedere.


pai daca esti intr-o relatie cu un barbat nu inseamna ca trebuie sa il slugaresti..Fiecare face curat dupael,isi spala hainele,,isi calca,intr-o casatorie nu trebuie sa fii servitoarea sotului pt ca si el are doua maini si poate sa faca singur.
Ca sotul este un profitor si profita de nevasta ca sa faca ea totul inseamna ca nu o iubeste si asteapta toate de-a gata si dea aceea este bine sa te debarasezi de aseama oameni..Barbatii intr-o casatorie daca vrea ca relatia sa mearga trebuie sa invete ca sa nu mai astepte ca femeia sa faca treaba care trebuie sa o faca ei..Ca daca bunicile noastre au fost niste fraiere si nu au fost exigente in privinta coretitudinii cu barbatii asta nu inseamna ca si noi trebuie sa fim la fel.
Acum si femeile muncesc asa ca nu mai trebuie sa faca singure treburile casnice.pt ca barbatii nu o intretin ca sa faca ea treaba toata in casa...

asa a fost pe timpuri dar cum femeile nu se plang barbatii profita in continuare.

si apoi si normal ca vreau egalitate cu barbatii vreau ca si barbatii sa respecte poruncile sa fie cinstiti pt ca nu doar femeile trebuie sa fie cinstite si barbatii trebuie sa fie cinstiti
ingerasulluptator
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:24
pai daca esti intr-o relatie cu un barbat nu inseamna ca trebuie sa il slugaresti..Fiecare face curat dupael,isi spala hainele,,isi calca,intr-o casatorie nu trebuie sa fii servitoarea sotului pt ca si el are doua maini si poate sa faca singur.
Ca sotul este un profitor si profita de nevasta ca sa faca ea totul inseamna ca nu o iubeste si asteapta toate de-a gata si dea aceea este bine sa te debarasezi de aseama oameni..Barbatii intr-o casatorie daca vrea ca relatia sa mearga trebuie sa invete ca sa nu mai astepte ca femeia sa faca treaba care trebuie sa o faca ei..Ca daca bunicile noastre au fost niste fraiere si nu au fost exigente in privinta coretitudinii cu barbatii asta nu inseamna ca si noi trebuie sa fim la fel.
Acum si femeile muncesc asa ca nu mai trebuie sa faca singure treburile casnice.pt ca barbatii nu o intretin ca sa faca ea treaba toata in casa...

asa a fost pe timpuri dar cum femeile nu se plang barbatii profita in continuare.

si apoi si normal ca vreau egalitate cu barbatii vreau ca si barbatii sa respecte poruncile sa fie cinstiti pt ca nu doar femeile trebuie sa fie cinstite si barbatii trebuie sa fie cinstiti
ingerasulluptator
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:26
sclavia nu a fost niciodata abolita si nici nu va fi atata timp cat exista oameni cu mentalitati incuiate ca ale voastre.









WE ARE MODERN DAY SLAVES







garbo_9521
Postat pe 22 Noiembrie 2012 01:36
Logodnicul meu este viitor preot si nu imi slujesc sotul.Facem de comun acord si ne ajutam unul pe celalalt.Si eu cred in Dumnezeu mult dar sunt pozitiva si nu ma consider o sluga si nu voi fi niciodata.Iubesc armonia, iubirea si intelegerea.Mi-am expus doar parerea.Mi se pare ca nu prea ai incredere in barbati nu toti sunt la fel)Trebuie sa simtim ca traim nu sa ne simtim persecutati sau...Multa bafta si incearca sa fii mai pozitiva,
RonnaGarbo117309
Postat pe 23 Noiembrie 2012 08:08
De la: RonnaGarbo117309, la data 2012-11-23 08:08:32 Logodnicul meu este viitor preot si nu imi slujesc sotul.Facem de comun acord si ne ajutam unul pe celalalt.Si eu cred in Dumnezeu mult dar sunt pozitiva si nu ma consider o sluga si nu voi fi niciodata.Iubesc armonia, iubirea si intelegerea.Mi-am expus doar parerea.Mi se pare ca nu prea ai incredere in barbati nu toti sunt la fel)Trebuie sa simtim ca traim nu sa ne simtim persecutati sau...Multa bafta si incearca sa fii mai pozitiva,


pai cu un barbat nu ai treaba daca il lasi sa iti spele creierul si sa faci sex cu el..
eu nu sunt negativa,eu sunt realista...Si realitatea este negativa..
oamenii imorali care nu respecta poruncile sunt negativi..

daca esti realist nu inseamna ca gandesti negativ...

dupa parerea mea este ca femeiler sunt visatoare si naive de aceea si profita barbatii de ele si le spala creierul in favoarea lor..
si barbatii se comporta frumos daca au profit ,,

femeia sa manance 2 patratele de ciocolata rar ca sa arate bine pt barbat si barbatii sa bage in ei 3 ciocolati,mai au si burta,,nu merg la sala dar au pretentii..

ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 11:34
De la: RonnaGarbo117309, la data 2012-11-23 08:08:32 Logodnicul meu este viitor preot si nu imi slujesc sotul.Facem de comun acord si ne ajutam unul pe celalalt.Si eu cred in Dumnezeu mult dar sunt pozitiva si nu ma consider o sluga si nu voi fi niciodata.Iubesc armonia, iubirea si intelegerea.Mi-am expus doar parerea.Mi se pare ca nu prea ai incredere in barbati nu toti sunt la fel)Trebuie sa simtim ca traim nu sa ne simtim persecutati sau...Multa bafta si incearca sa fii mai pozitiva,


daca esti o femeie exigenta nu inseamna ca esti negativa...
Dar fiecare cu gandirea ei...Tu poti manca 2 patratele de ciocolata,,sacrificate pt barbat si el sa bage in el sa nu ii pese de fizicul lui..In fond barbatul tre sa fie mai frumos ca diavolul dar femeia trebuie sa fie frumoasa,desteapta,harnica sa le faca pe toate daca iubeste barbatul...ma mir ca nu ii cere sa se mai arunce si de la fereastra daca il iubeste,cred ca femeia ar face asta
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 11:40
De la: RonnaGarbo117309, la data 2012-11-23 08:08:32 Logodnicul meu este viitor preot si nu imi slujesc sotul.Facem de comun acord si ne ajutam unul pe celalalt.Si eu cred in Dumnezeu mult dar sunt pozitiva si nu ma consider o sluga si nu voi fi niciodata.Iubesc armonia, iubirea si intelegerea.Mi-am expus doar parerea.Mi se pare ca nu prea ai incredere in barbati nu toti sunt la fel)Trebuie sa simtim ca traim nu sa ne simtim persecutati sau...Multa bafta si incearca sa fii mai pozitiva,

stii ca un preot ar trebui sa se culce cu femeia doar dupa casatorie...
Pt ca el trebuie sa fie un exemplu

dar daca practica lucruri pacatoase,,,inseamna ca gandeste negativ si el vede ca daca un om este exigent inseamna ca este negativ.Si un om care practica lucruri rele nu este cinstit este un om pozitiv,,pt ca el tace si face si el in loc sa lupte ca sa isi impuna punctul de vedere...sa isi castige demnitatea
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 11:45
Titlul topicului mi se pare aiurea...daca "lumea" s-ar gandi numai la agatat si deloc la casatorie, poate ca intrebarea ar fi fost pertinenta dar in forma asta parca ar fi un pleonasm gen negarea negatiei... Adica a trece si la next level si anume casatoria dupa o relatie, de ce ar fi ceva gresit si pentru ca numai la atat ne duce capul?!
LLisa
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:08
De la: LLisa, la data 2012-11-24 12:08:57Titlul topicului mi se pare aiurea...daca "lumea" s-ar gandi numai la agatat si deloc la casatorie, poate ca intrebarea ar fi fost pertinenta dar in forma asta parca ar fi un pleonasm gen negarea negatiei... Adica a trece si la next level si anume casatoria dupa o relatie, de ce ar fi ceva gresit si pentru ca numai la atat ne duce capul?!


Pai nu zic ca este rau sa te gandesti la casatorie sa faci copii..Pt ca omul este facut sa traiasca impreuna cu alti oameni..

Dar daca te gandesti sa te casatoresti sa faci copii,,trebuie sa le dai o educatie sa fie oameni cu bun simt morali..si educatia se face prin chiar parintii a fii un exemplu pt copii.
adica daca un cuplu vrea copii mai intai trebuie sa se autoeduce pe ei..ca sa poata da exemplu pt copii..

numai ca atunci multi se casatoresc fac sex..sunt insusi parintii niste needucati apoi raman gavide si apoi fac copii ca doar nu o sa ii omoare,,dar problema ca parintii au un caracter imoral si distrug gandirea naiva a copiilor.
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:18
dar ca sa faci copiii trebuie parintii sa se autoeduce sa fie oameni cu bun simt si morali..
Pt ca se gandesc toti doar la perpetuarea speciei dar mai putin la educatia copiilor si de ai ajuta sa fie inteligenti,,sa aiba o personalitate morala si cu bun simt
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:22
"Cnd Dumnezeu l-a creat pe om, El i-a spus: nmulii-v! (Geneza 1:28). Domnul Isus preia aceeai tem: Eu v-am ales pe voi s aducei roada, i roada voastr s rmn (Ioan 15:16).."
Nu a despicat firul in pais'pe ca tine, nu stiu ce vrei tu sa spui...dar de multe ori denaturezi foarte tare intelesul Bibliei ! Relatia casatoriei are o semnificatie profunda in gandul lui Dumnezeu, in timp ce ea include unirea fizica sexuala ca ingredient important, casatoria este cu mult mai mult decat o simpla unire a trupurilor. Dumnezeu a acordat-o omului in harul Lui ca pe o implinire si o expresie a personalitatii umane.
Din tot ceea ce scrii reiese ca urasti barbatii iar femeile sunt slugile lor...etc! Esti cumva adventista?
LLisa
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:32
De la: LLisa, la data 2012-11-24 12:32:51"Cnd Dumnezeu l-a creat pe om, El i-a spus: nmulii-v! (Geneza 1:28). Domnul Isus preia aceeai tem: Eu v-am ales pe voi s aducei roada, i roada voastr s rmn (Ioan 15:16).."
Nu a despicat firul in pais'pe ca tine, nu stiu ce vrei tu sa spui...dar de multe ori denaturezi foarte tare intelesul Bibliei ! Relatia casatoriei are o semnificatie profunda in gandul lui Dumnezeu, in timp ce ea include unirea fizica sexuala ca ingredient important, casatoria este cu mult mai mult decat o simpla unire a trupurilor. Dumnezeu a acordat-o omului in harul Lui ca pe o implinire si o expresie a personalitatii umane.
Din tot ceea ce scrii reiese ca urasti barbatii si ca femeile sunt slugile lor...etc! Esti cumva adventista?


eu sunt ortodoxa

dar nu ma iau dupa invaturile preotilor cre si aia sunt niste pacatosi si nu sunt sinceri te invata de rau

mie imi plac oamenii cu bun simt si care sunt recunoscatosi si stiu sa respecte femeia sa nu astepte sa ii faca de mancare si sa curete dupa el...
Si plus ca sex se face dupa casatorie cand cei se cunosc bine si se respecta
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:44
De la: LLisa, la data 2012-11-24 12:32:51"Cnd Dumnezeu l-a creat pe om, El i-a spus: nmulii-v! (Geneza 1:28). Domnul Isus preia aceeai tem: Eu v-am ales pe voi s aducei roada, i roada voastr s rmn (Ioan 15:16).."
Nu a despicat firul in pais'pe ca tine, nu stiu ce vrei tu sa spui...dar de multe ori denaturezi foarte tare intelesul Bibliei ! Relatia casatoriei are o semnificatie profunda in gandul lui Dumnezeu, in timp ce ea include unirea fizica sexuala ca ingredient important, casatoria este cu mult mai mult decat o simpla unire a trupurilor. Dumnezeu a acordat-o omului in harul Lui ca pe o implinire si o expresie a personalitatii umane.
Din tot ceea ce scrii reiese ca urasti barbatii si ca femeile sunt slugile lor...etc! Esti cumva adventista?


eu sunt ortodoxa

dar nu ma iau dupa invaturile preotilor cre si aia sunt niste pacatosi si nu sunt sinceri te invata de rau

mie imi plac oamenii cu bun simt si care sunt recunoscatosi si stiu sa respecte femeia sa nu astepte sa ii faca de mancare si sa curete dupa el...
Si plus ca sex se face dupa casatorie cand cei se cunosc bine si se respecta
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:44
De la: ingerasulluptator, la data 2012-11-20 22:14:41
De la: yza_my, la data 2012-11-19 00:05:11nu cred ca toata lumea se gandeste la agatat....cei care se ocupa cu asa ceva sunt dintr-o anumita categorie si nu-i va schimba casatoria de aceea ar fi mai bine pt ei sa nu incurce pe nimeni....casatoria este o institutie pe care D-zeu a lasato ca oamenii sa se iubeasca si sa se respecte...cei care isi doresc o casnicie vor sa iubeasca si sa fie iubiti ceilalti nu pot iubi si nu au nevoie de ceva stabil..sunt persoane care accepta o casatorie fara sa o doreasca dar pt ei sunt doar niste acte si atat...eu stiu ca de obicei oamenii care se casatoresc au capul pe umeri si f multi sunt chiar inteligenti...casatoria nu este un jug la care doi sa traga...ea poate fi un paradis sau un calvar depinde de inteligenta celor doi de obicei...,depinde de ce a unit acel cuplu...lumea are femei si barbati de calitate dar putini si de obicei cei buni se amesteca printre cei rai ...greu mai poti descoperi ce ti se potriveste si de multe ori o incercare gresita dezamageste,apare teama sau generalizam...consideram a fi inutili doar pt ca am dat odata peste cineva care ne-a dezamagit....exista un barbat care ti se potriveste si tie dar poate inca nu l-ai gasit pe acela...sau poate ca tu vrei perfectiunea dar nu poti da perfectiunea...fiecare cred eu avem sufletul nostru pereche dar daca-l intalnim ne place de el sau vrem altceva mai bun?...daca nu ne place va trebui sa ne uitam mai intai la noi....sa fim noi ceea ce vrem ca altii sa fie si atunci cu siguranta vom gasi pe cel care va deveni rostul vietii noastre,va deveni cel care da sens si culoare vietii noastre...nemultumite de barbatii din jurul nostru?hai sa-i educam pt ca al nostru este acest rol....de la noi invata primii pasi....alaturi de noi invata sa mearga si din mainile noastre gusta ceea ce noi le oferim....



pai pe barbati sa ii educe femeile care nu nevoie de un partener in viata.
pai ca femeile sa isi poata educa bine copii,,mai intai trebuie sa isi educe barbatii ceea ce nu stiu daca se poate pt ca educatia si-o face fiecare singur daca vrea..

pt ca sa zicem ca atunci cand esti copil facin poate lucruri rele pt ca asa vezi la ceilalti..si le fac inconstient

pe cand oamenii adulti faci lucruri rele cu intentie si de multe ori oamenilor care nu ne fac nimic,doar pt faptul ca cineva te-a facut sa suferi in trecut ii ranesti pe altii fara ca acestia sa iti faca nimic.

apoi daca o femeie are nervii necesari sa educe un barbat,,o face pt ca asa vrea si pt ca nu poate trai fara un barbat..ceea ce eu nu am nevoie de asa ceva.nu am nevoie de un barbat,,,ca sa imi bat capul sa il educ pt ca eu nu sunt educatoare..si pt ca mama lui poate ni nu a putut sa il educe,,din cauza comportarii negative a tatalui din familie..Nu pot zice nici femeia nu si-a impus punctul de vedere...

pt ca nu stiu daca femeia poate munci in locul barbatului..sa il educe..
pt ca asa cum oamenii muncesc pt painea materiala asa trebuie sa munceasca si pt painea spirituala sa se imbogateasca spiritual..sa il duci pe barbat la biserica si sa ii spui sa se pocaiasca si sa asculte de Dumnezeu.


n-ai inteles ce-am vrut sa spun...educatia porneste de la noi ca femei...ne educam copiii care devin barbati ....in general femeia care a dus o viata grea alaturi de un barbat nu a avut puterea de a fi ceea ce ea trebuia sa fie si ca razbunare isi educa copiii gresit pt ca viitoarele femei sa sufere la randul lor....eu zic ca noi ca femei avem puterea de a ne educa nu numai pruncii dar si barbatii de langa noi dar asta presupune inteligenta,rabdare si un stil de viata impecabil....nu poti cere unui barbat sau unui copil ceva ce nu-i poti arata...vad ca esti crestina...nu conteaza religia dar nu cumva chiar religia este calea gresita pe care te duce?nu cumva intelegi gresit drumul pe care se merge?...D-zeu a facut omul parte barbateasca si femeiasca pt a se inmulti si a se iubi,a se respecta si a se ajuta....multi inteleg gresit existenta femeii si a barbatului si se duc lupte...apare nefericirea iar copiii nostri martori la nemultumirile noastre au o educatie la fel de gresita ca a noastra...Eva a gresit si de atunci femeia greseste mereu,Adam a dat vina pe femeie si de atunci vina trebuie aruncata asupra cuiva....trebuie sa gasim un vinovat pt greseala mea sau a altora...e greu sa ne recunoastem vina....e greu sa schimb lumea ...e atat de usor sa gasim vinovati si continuam sa dam exemple negative copiilor nostri din trairile noastre...luptam impotriva barbatilor iar ei lupta impotriva noastra...ne ranim in loc sa ne iubim si totusi facem copii dar nu vrem ca ei sa duca o alta viata...daca moare capra mea de ce a vecinului sa traiasca....cam asa gandim ....asa a spus si Eva si Adam....daca femeia a gresit de ce sa nu fie vinovat si barbatul ?,,,,de ce sa moara doar unul....si apoi de ce copiii nostri sa fie fericiti....de ce nora mea sa fie mai fericita ca mine?.....asa vedem noi si nu vedem bine....greselile se platesc ....asta facem noi astazi....platim prima greseala a omului si pe ale noastre...nimeni nu ne obliga sa fim ceea ce nu vrem sa fim...daca vrei sa ramai singura o poti face fara sa acuzi pe toti barbatii...e adevarat ca f multi aduc mult rau femeilor din viata lor dar asta pt ca femeile accepta...uneori e doar nedreptate...plata pe care femeia o plateste pt greselile altora...si?...cu ce poti sa schimbi tu sau eu regulile?poate doar prin educatia copilului meu dar cu o floare nu vine primavara...poate fi inabusita si adio primavara....nu se vrea o lume mai buna asta e clar pt ca nimeni nu vrea sacrificiu pt o cauza buna in schimb multe femei isi sacrifica viata pt cei carora le-au dat viata....pt mine religia e doar o afacere...unii profita si altii cotizeaza...ceea ce scrie in biblie este doar pt cei care inteleg sensul ei...din pacate nu bisericile sunt cele care practica adevarul absolut....daca ar fi asa tu astazi nu ai fi atat de suparata pe barbati....parerea mea este daca mergi la biserica nu trebuie sa ajungi sa faci acuzatii ci ar trebui sa arati stilul tau de viata diferit care atrage atentia prin dragoste,corectitudine nu prin a arunca greseala omenirii in stanga sau in dreapta...nu ai gasit in jurul tau decat barbati care n-au fost educati asa cum ar fi trebuit dar poti face ca sa te respecte chiar daca nu-ti plac trebuie sa mergi printre ei,chiar sa traiesti cu ei...nu-i putem alunga din viata noastra dar ii putem obliga sa ne respecte sau sa ne ignore...putem trai si fara barbati....multe femei astazi au ales sa ramana singure pt ca nu au gasit ce li se potriveste....nu trebuie sa-i invatam noi sa ne respecte daca n-au fost invatati...si totusi sunt unii care se lasa modelati de noi inainte de casatorie,dupa sau in timpul prieteniei noastre cu ei dar asta se intampla cand femeia este inteleapta si aparte de multime...multe femei astazi fac sacrificii pana la moarte pt a avea langa ele un barbat doar pt ca nu stiu cum sa-l aiba...si in realitate raman tot singure....aqltele aleg sa traiasca pt copiii lor si ajung sa fie chiar iubite de barbati si nu doar de unul....a te corecta nu inseamna a deveni papusa din plastic ci a fi femei,mama...cate femei din plastic sau cu macar o singura operatie au reusit sa pastreze cu adevarat un barbat?nu avem nevoie de operatii pt a fi iubite ci de dragoste...sunt convinsa ca multi barbati isi iubesc femeile care si-au acceptat trecerea timpului si chiar accidentele care au trecut peste ele de dragul a ceea ce au fost ele ca sotii si ca mame nu ca femei...niciodata o femeie puternica nu va munci in locul barbatului....barbatii sunt cei care muncesc alaturi de femei....cand uyn barbat doar dicteaza regulile si nu-si ajuta femeia in toate stie ca poate gasi o fraiera pe care o poate folosi...e alegerea femeii ...ea accepta sa fie folosita si nu iubita...biserica nu rezolva nimik...acolo poti fi judecat de cei la fel de pacatosi sau poate mai pacatosi....daca biserica ia locul justitiei si poti fi condamnat de orice pacatos dupa stilul sau de viata pe care il vede gresit la altii dar nu-l recunoaste la el ce nevoie mai ai sa mergi acolo?judecata omului niciodata nu va fi dreapta...
yzabela_03
Postat pe 24 Noiembrie 2012 16:42
Pai da...Femeia trebuie sa educe sotul,,sa educe copii,sa faca mancare,sa il invete totul pe sot,pe copii..
Hai sa iti spun un lucru...
Barbatul poate sa se autoeduce singur..Pt ca daca femeia,ma anu a putut sa isi educe copii,este pt ca sotul ei a fost un exemplu prost pt copiii si copiii copie gandirea barbatului pt ca el face pe profesorul.
Barbatul se poate educa singur sa aiba bun simt si sa se comporte frumos cu femeia..De ce sa isi bata femeia sa il educe? Parerea mea..
Femeia nu trebuie sa traiasca alaturi de un barbat needucat dar nu trebuie sa il educe,,nu intra in responsabilitatea ei....Femeia trebuie sa ieduce copii,dar pt asta trebuie sa stea acasa si barbatul sa munceasca si barbatul sa se autoeduce sa fie un exemplu bun pt copiii.
femeia nu le poate face pe toate...
Intr-o casatorie fiecare are atributiile ei..barbatul,femeia..dar femeia nu trebuie sa educe barbatul pt ca mama barbatului nu l-a putut educa din cauza ca tatal lui a fost un exemplu prost,,asa ca si sotia s-a complacut si a facut si ea rautati..Pt ca nu poti trai cu un barbat rau,daca nu faci si tu rau..trebuie sa te integrezi sa devii rau ca barbatul..
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 22:30
cand un barbat se maturizeza si intelege ca nu este bine sa faca anumite lucruri ar trebui sa se autoeduce..pt ca poate mama lui nu l-a putut educa din cauza ca tatal practic nu a vrut sa se schimbe,,si a facut si nevasta sa se inraiasca...
si femeia se naste tot din femeie si pt ca din cauza ca poate mama ei nu a avut timp sa o educe pt ca muncea toata ziua,,nu inseamna ca trebuie sa astepte sa o educe barbatul...
eu cred ca adam a mancat marul si a obligato si pe eva sa manance

pt ca doar barbatii vor ca femeile sa faca sex,,nu le lasa sa evolueze spiritual ca sa nu fie mai destepti ca ei
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 22:36
Mie nu imi place sa invat barbatii cum sa se comporte,pt ca eu nu sunt profesoara...Ei stiu bine ce trebuie sa faca numai ca nu vor sa puna in practica asa ca vor ca femeile sa se obiosnuiasca cu comportamentul lor mitocan...

Cu barbatii nu ai ce discuta despre probleme,,pt ca pe ei doar sexul ii intereseaza si sa fie mancarea gata..

eu mai bine prefer sa traiesc singura decat cu un barbat care sa il educ eu,sa ii explic sa ma impun...
eu nu imi deschid inima si nu investesc sentimente in oameni care nu au bun simt si trebuie sa le spun..Pt ca daca nu le spui ei ar face ce vor din tine...

daca ar fii oameni cu bun simt ar face totul de la sine
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 22:42
Si plus eu nu am nimic cu barbatii care imi vorbesc frumos si au bun simt...Eu imi exprim nemultumirea fata de barbati doar atunci cand fac lucruri care ma afecteaza...

Daca imi exemrim modul de a gandi,,ei comenteaza.Fiecare gandeste cum vrea,,daca nu il jignesc pe el in mod direct sa ma lase in pace..Nici eu nu ii atrag atentia ca este pacatos si face lucruri rele...
Eu doar ma descarc atunci cand sunt suparata

Daca alte femei vor sa se casatoreasca treaba lor,,eu nu vreau si asta nu este treaba nimanui sa ma bata la cap cu copii cu casatoria pt ca de aia imi si ies din sarite..
Eu am dreptul sa imi spun parerea...si altii la fel dar sa nu se ia de mine in mod direct sa ma jigneasca pt ca atunci si eu ii fac sa isi vada nivelul lor de inteligenta.

fiecare om are dreptul sa isi spuna parerea

si ei nu au dreptul sa se ia de mine pt ca eu nu gandesc ca ei.
eu gandesc asa cum consider eu ca este bine si constructiv

a-ti exprima nemultumirea fata de comportarea celorlalti nu inseamna ca ii judeci..

a judeca inseamna ca taci din gura si faci si tu tot la fel
ingerasulluptator
Postat pe 25 Noiembrie 2012 14:19
cei care au cei 7 ani de acasa nu au nevoie de educatie suplimentara dar as zice de indrumari ,indreptar....cand gasesti pe cineva care vrei sa fie al tau nu-l iei imediat de barbat...exista un timp pt cunoastere si atunci ne educam reciproc....omul are nevoie de educatie toata viata...uneori femeile educa nu numai copiii dar si barbatii,alteori barbatii isi educa femeile iubite...nu e nimik rau in asta...toata viata invatam ce ne-a scapat de mici,ce n-au reusit parintii sa ne invete...invatam singuri sau ajutati....femeia are cel mai important rol in viata omului ,ea este totul in unul...daca un barbat aduce doar banii in casa o femeie face mult mai mult....face copii,ii creste,fuge la serv,la gradinita sau scoala apoi ajunge acasa si intra schimbul 2 sau 3...nimeni nu ne apreciaza pt munca noastra,pt ceea ce suntem astia sunt barbatii nostri....cum spuneam mai sus ...ii acceptam langa noi sau ii facem sa ne ignore alegand sa traim fara ei ...daca-i acceptam trebuie sa ramanem noi ,sa avem pretentii si daca vor sa accepte ceea ce noi nu putem tolera e deja educatie....o femeie nu trebuie sa-si deschida inima pt un barbat pt ca risca sa ii fie sfasiata....pastreaza-ti inima ...o femeie nu trebuie sa se indragosteasca ...casatoria e o afacere...buna sau rea...
yzabela_03
Postat pe 25 Noiembrie 2012 22:37
Am inteles ca te-ai referit la faza cu ciocolata ,dintr-o alta intrebare adresata de altcineva. Este alegerea mea si nu ma fortez sa nu mananc sau altceva, asa functionez eu si ma simt bine si fara sa consum multa ciocolata. Eu cu viitorul logodnic care va fi preot nu avem relatie sexuala, da dupa casatorie va fi si inca ceva nu are burta,e ok si se hraneste bine.Eu cred si imi sustin parerea ca ai idei preconcepute. Incearca sa fii mai relaxata,tipul asta de realism al tau nu mi se potriveste.Daca ai avut parte de dezamagire nu inseamna ca toti barbatii sunt la fel.Asta nu inseamna ca daca intr-o casatorie faci echipa, ca esti sluga, departe de gandul acesta.Iubirea din suflet,nascuta din suflet e puternica.Eu cred ca nimeni nu trebuie sa isi priarda speranta.Suntem creatia lui Dumnezeu si fiecare om are rostul lui in viatza,noi ca oameni, avem obiective de atins. Dc sa lasam mintea sa ne insele cand putem fi mai flexibili?
RonnaGarbo117309
Postat pe 26 Noiembrie 2012 15:54
De la: RonnaGarbo117309, la data 2012-11-26 15:54:57Am inteles ca te-ai referit la faza cu ciocolata ,dintr-o alta intrebare adresata de altcineva. Este alegerea mea si nu ma fortez sa nu mananc sau altceva, asa functionez eu si ma simt bine si fara sa consum multa ciocolata. Eu cu viitorul sot care va fi preot nu avem relatie sexuala, da dupa casatorie va fi si inca ceva nu are burta,e ok si se hraneste bine(ca tu zici ca femeile sunt slabe si barbatii cu burta nu e asa in toate cazurile,si sa stii ca acum ma refer in cazul unui barbat care iubeste o femeie grasutza asta ce inseamna in viziunea ta ca e nesimtita si sa o lase in voia ei?nu dragalasha, in iubire se ajuta si nu se arunca dupa geam dupa nimeni trebuie pur si simplu sa stii sa iti construiesti relatia).Eu cred si imi sustin parerea ca ai idei preconcepute. Incearca sa fii mai relaxata,tipul asta de realism al tau nu mi se potriveste.Daca ai avut parte de dezamagire nu inseamna ca toti barbatii sunt la fel.Asta nu inseamna ca daca intr-o casatorie faci echipa, ca esti sluga, departe de gandul acesta.Iubirea din suflet,nascuta din suflet e puternica.Eu cred ca nimeni nu trebuie sa isi piarda speranta.Suntem creatia lui Dumnezeu si fiecare om are rostul lui in viatza,noi ca oameni, avem obiective de atins. Dc sa lasam mintea sa ne insele cand putem fi mai flexibili?
RonnaGarbo117309
Postat pe 27 Noiembrie 2012 08:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
comjuctivita la bebelusi 21 De la: delycia 8 Octombrie 2010 20:48
casatoria cum un strain! 6 De la: AGAPI_MOU 14 August 2009 10:28
Loc pentru citate 157 De la: Sarikiz 21 Februarie 2013 17:07
concurs - voucher 400 lei 1 De la: pollet_a 27 August 2012 22:34
Cand realizezi ca nu e de fapt ceea ce vrei.... 51 De la: garbo072160 19 Iulie 2010 00:44
Setari Cookie-uri