dilema

buna ziua. vreau sa pun o intrebare destul de ciudata. sunt insarcinata in luna a 8-a si de cateva zile aud in burtica mea ca si cum i-ar trozni oasele bebelusului meu cand se misca.e normal,a mai avut cineva asemenea experienta? zgomotul nu e foarte des cam o data sau doua ori pe zi.pe cine intreb nu a mai intalnit asemenea experienta.multumesc
horobeanu
Postat pe 16 Iunie 2008 11:01
NICI EU NU AM MAI AUZIT ASA CEVA. EU ZIC SA TE DUCI LA DR SA II ZICI SI SA FACI O ECOGRAFIE CA SA STII SIGUR CA NU E NIMIC GRAV.
ruschita
Postat pe 16 Iunie 2008 13:30
eu am auzit unele mamici ca spunea ca il aud pe bebe cand se misca ca si cum pleosneste ceva in apa. eu nu am auzit nimic
a1_23
Postat pe 16 Iunie 2008 17:25
Bebe are oase faorte moi cat e in burta nu au cum sa trosneasca. Ca sa "pleoscaie" lichidul e cam tarziu la 8 luni ca nu prea mai e mult lichid pe langa bebe. Are dreptate ruschita, mergi la eco, ca e mai sigur.
iordachec
Postat pe 18 Iunie 2008 15:47
gravidutele care spuneau ca-l aud pe bebe "pleoscaind" eram in ultimul trimestru... teoretic stiu ca nu are cum sa "pleoscaie" pt nu-i mai permite spatiul sa faca atetea miscari si chiar de i-ar permite, fizic vorbind, un "pleoscait" se produce prin miscarea apei la interfata apa - aer... intr-un spatiu inchis ce contine doar apa n-ai cum sa pleoscaiesti... Dar mamicile respective spuneau ca-l aud pleocaind!!! si nu au avut probleme cu sarcina.. Horobeanu, sa ne spui si noua ce ti-a zis medicul...Daca bebe misca, eu zic sa stai linistita...
a1_23
Postat pe 19 Iunie 2008 12:33
acum am si eu o dilema...
doctorul mi-a spus sa beau lapte acum sunt insarcinata dar mie nu imi place laptele deloc deci nu l-as putea bea pentru ca as vomita, si iarasi mai e vorba de lichidele consumate intr-o zi! mie mi s-a spus sa consum 2 litri de lichide pe zi, dar eu nu beau nici macar 1 litru! e grav???
va multumesc anticipat pentru raspunsuri! va pup
ale_micutza
Postat pe 29 Iunie 2009 16:22
lichide inseamna apa+ceai+sucuri+supa+compot etc, nu doar ce ai bea cu cana, ci si de exemplu lichidul din pepene, piersica etc. oricum, bea cat ti-e sete , nu te forta sa bei daca nu "intra", sau bea ceva ce-ti place ca sa bei mai usor
pinicuta
Postat pe 4 Iulie 2009 00:40
va rog sa ma ajutati cu o problema
astazi cam vreo 4 ore foarte tare m-a durut burta!
am fost la spital la urgenta ginecologie si de acolo doctorul care ma controlat mi-a zis k ar fi mai bine sa raman internata deoarece asa e posibil sa nu fac avort spontan!
acum mi-a trecut nu ma mai doare ...
as fi vruta sa ma puna la un ecograf pentru k sincer nu vreau sa pierd sarcina, acum am 13 saptamani... voi ce ziceti??? va rog sa ma ajutati si sa imi raspundeti cat mai repede posibil pentru k va zic sincer k eu ma cam tem
ale_micutza
Postat pe 4 Iulie 2009 22:18
buna,si eu am cam aceeasi problema,ma doare burta de simt k se rupe ceva in mine si imi curge un lichid maro,am 8 saptamani si doctorul mi-a zis sa stau linistita la pat.Mie nu prea mi se pare ok dar... a mai auzit cineva de astfel de schrgeri?
lngelenamaria
Postat pe 21 Iulie 2009 19:39
Buna fetelor. Normal nu este sa fie scurgerea maronie, doar sa nu fie o infectie care merge tratata. Intotdeauna rugati sa vi se faca o ecografie sa vedeti daca bebe si placenta este bine, si pe urma ascultati sfatul si stati in pat, oricat de greu ar fi, parerea mea. Sanatate multa.
Kiki_Mic
Postat pe 6 August 2009 14:16
raspuns pt ale_micutza

Reusesti sa bei 2l de lichide pe zi?

Medicul meu mi-a zi ca daca nu reusesti sa bei portia zilnica va duce cu timpul la perul ridicat al tensiunii odata cu inaintarea in sarcina, plus ca risti si infectie urinara
Lalea_kidz
Postat pe 6 August 2009 14:26
in cei 2 litri intra toate lichidele: si apa, si suc, si ceai, si lapte, si supa, si zeama din fructe, si apa din mancarea gatita, si iaurtul si tot, adica nu tre sa bei o sticla de 2 litri de ceva, ci trebuie ca toate lichidele adunata sa bata spre 2 litri
pinicuta
Postat pe 6 August 2009 14:43
pe caldurile astea oricum nu cred ca e o problema sa bei 2 litri, cred chiar ca E NEVOIE de mai mult (cere organismul singur)
pinicuta
Postat pe 6 August 2009 14:44
Buna fetelor. Ma bag si eu pentru prima data in seama pe forum... Din cate stiu eu, e bine sa bei lichide multe si pentru a evita constipatia. Nu stiu de voi, eu ma confrunt cu aceasta problema de cateva saptamani (acum sunt in sapt 13). Intr-adevar, nu trebuie sa bei doar apa, de dragul de a bea ceva, iar la ceaiuri trebuie sa avem grija, au si acestea contraindicatii. Eu una incerc sa mananc supa macar o data la 2 zile, beau un teddy mic in fiecare zi, lapte in general dimineata si in rest pepene si fructe cat incape. Va pup si sper sa avem o sarcina usoara
michelle_sf
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:51
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamici din sibiu 12 De la: bebe_Theo 17 Februarie 2010 13:03
ecografiile in sarcina!!! 21 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 00:01
cartea despre sarcina 16 De la: office_salinasusesi_ro 9 Martie 2010 08:38
recomandari pt dr strajean elias 3 De la: zarraza 7 Decembrie 2013 13:22
DISPERAREEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!! 9 De la: anflo 10 Februarie 2009 17:38
Setari Cookie-uri