Intrerupere de sarcina prin medicatie

salut , fetelor puteti sa ma sfatuiti si pe mn ? am tot citit pe internet dsp aseasta metoda de avort , insa sunt curioasa daca este atat de sigura si usoara precum pare . Daca a auzit vreuna dintre voi d o persoana care sa fii apelat la aceasta metoda va rog sa mi sp si mie care sunt urmarile .p.s. de asemenea daca ati putea sa mi recomandati un medic bun care sa ma ajute , am auzit ca dna dr stroe alexandra este f ok , insa nu stiu daca face si intreruperi de sarcina .
kidz004086
Postat pe 3 Decembrie 2009 11:52
Buna,dar de ce vrei sa faci avort?nu vreu sa te superi pe mine ca intreb si nici nu te judec ,dar mai bine gandeste de doua ori inainte de a lua o decizie care pana la urma e a ta.Sincer eu nu am auzit de asa ceva,poate te ajuta alta mamica cu informatii.
rab
Postat pe 3 Decembrie 2009 12:26
vai nici nu vreau sa aud de avort chiar daca as sti ceva despre metoda asta de avort tot nu ti as spune pentru ca ma strange in spate numai cand aud cuvantul asta te rog gandeste te bine inainte sa iei o decizie fetelor mai bine paziti va sau luati anticonceptionale decat sa ajungeti la avort e cel mai rau lucru care vi se poate intampla si care , pe deasupra ramane si cu urmari multa sanatate la toata lumea aveti grija de voi
kidz000970
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:38
sunt mica am 20 d ani , nu sunt pregatita ptr un copil , sunt studenta nu am nici un fel d venit , plus ca parinti mei sunt f conservatori , nu ar accepta ideea asta niciodata .Fac un copil si dupa nu am cu ce sa l cresc, cand o sa am o sit fin buna si o sa fiu pe picioarele mele , atunci da , sa i pot oferi tot ce i mai bun si sa aibe parte de o educatie buna , nu aja , nu mi ajung banii mie , ptr nevoile mele, dar sa am si un copil , nu i chiar asa usor . Ma doare sufletul cand ma gandesc k fac ce fac , nu m am gandit niciodata k mi se poate intampla mie .... acum nu am ce face , sper sa fiu tare sa pot sa trec peste toata sit asta cu bn
kidz004086
Postat pe 3 Decembrie 2009 15:13
buna imi pare rau sa aud de avort dar daca nu doreste baiatul sa fie cu tine sau esti prea tanara dupa parerea mea si eu am facut baietelul meu la 23 de ani si sincer nu-mi pare rau deloc desi nici noi nu ne mai intelegem bine cu sotu iti recomand sa te ganeseti foarte bine inainte de a lua o decizie pt ca mie nu-mi pare rau ca am un copil sanatos si frumos desi viata mea nu mai este asa roz cum a fost inainte dar ma consoleaza baiatul meu cand il vad si imi zambeste si spune mami e cel mai frumos sentiment pe care ti-l da viata desi uneori imi vine sa plang .I multumesc la dumnezeu de copilasul meu ca in rest nu mai conteaza .
va pup si gandestete bine parinti tai acuma nu sunt deacord dar ai sa vezi o sa te sustina si o sa te ajute
pinky_kidz
Postat pe 3 Decembrie 2009 15:20
Incearca sa discuti cu prietenul tau,vezi ce spune,ce parere are despre faptul ca tu vrei sa faci avort?...este adevarat ca esti tanara,dar gandeste ca nimic in viata nu este intamplator si a da viata unui copil este cea mai mare minune pe care o putem avea in viata noi femeile.Intradevar cea mai grea meserie din lume e sa fii mama,dar este si cea mai frumoasa.
rab
Postat pe 3 Decembrie 2009 15:57
nu vreau sa judec ce au spus celelalte mamici, dar mai bine decat tine nu stie nimeni situatia ta si intr-adevar esti tanara. Si eu in studentie, aveam 23 de ani, am ramas insarcinata si am recurs la interupere de sarcina, eram in ultimul an, aveam licenta, nu aveam niciun venit, niciun loc unde sa stau, eram cazata in camin i multe altele. Aveam un prieten intelegator si bun, dar inainte de a face un copil trebuie sa pui foarte multe in balanta si mai ales daca esti pregatita sau nu sa fi mama, daca ai rabdarea i intelepciunea necesara sa cresti un copil. E usor sa spui ca vei naste copilul, dar esti pregatita? Esti pregatita sa renunti la tine, ma refer la liberatatea ta, in favoarea lui?
Nu e usor sa cresti un copil, dar nici greu, atata timp cat esti pregatita si ai gustat viata din plin incat sa nu fi frustrata dupa aceea ca nu ai apucat sa iti traiesti viata.
Daca vrei sa faci intrerupere de sarcina prin metoda medicatiei am sa iti spun unde sa mergi, clinica la care poti face acest lucru, daca vrei sa pastrezi copilul ma poti intreba orice si am sa te ajut cum pot, dar rumega bine decizi pe care o vei lua, gandeste-te bine si pune-ti intrebarea daca esti pregatita sau nu sa fii mama si raspunde-ti sincer la ea si nu te lasa influentata de nimeni si de nimic, la varsta ta tu contezi.
Succes
kidz000762
Postat pe 3 Decembrie 2009 17:04
draga kidz004086, eu nu am trecut prin aceeasi experienta dar cunosc persoana care a trecut si am fost alaturi de ea, deci intr-un fel inteleg situatia ta. Indiferent ce decizie ei important este sa fii supravegheata de un cadru medical. Nu face de capul tau, sau dupa sfaturi date de cunostinte. Este periculos si poate sa aiba urmari grave. Eu stiu ca exista multe variante de avort mai ales daca sarcina este sub 3 luni dar NEAPARAT sa mergi la un medic ginecolog. Oricum tu decizi ce faci, la urma urmei nici macar pe prieten nu te poti baza, ca fiind tineri poate sa te lase la greu. Nu e greu sa cresti un copil dar nici usor nu e. Daca nu ai sprijin atat moral cat si financiar este ffff greu. Eu personal consider ca este decizia ta. Numai a ta. Este in joc viitorul tau. Este un pacat sa faci avort, eu nu sunt de acord, dar mai bine asa decat sa-l abandonezi. Sunt multe femei care ajung sa nasca si dupa aceea abandoneaza copiii. Ce viata e aia pt ei? Decat sa il lasi asa mai bine fa avort.
E un sfat dur, e dureros mai ales cand sunt f multe femei care isi doresc sa aiba copii si nu pot, dar situatia ta e delicata. Esti tanara, necasatorita, fara venituri, probabil parintii tai vor reactiona mai dur la inceput si apoi se vor imblanzi, poate prietenul tau te va ajuta sau nu, asta cine stie. Tu decizi. Numai tu. Iti tin pumnii si ai grija de tine
Pitu
Postat pe 3 Decembrie 2009 18:31
va multumesc frumos fetelor , azi am fost si am facut ecografie ... am 5 saptamani ... imi venea sa mor , nu puteam sa ma uit pe ecranul ala ... Stiu k e un mare pacat , si poate nu o sa mai fiu niciodata cum am fost dar nu vreau sa am un copil si sa nu pot sa i ofer o bomboana .... prefer sa astept , sa fac totul la timpul lui ,,, nu ma simt pregatita sa cresc un copil , simt ca inca sunt eu un copil .Nu doresc nimanui sa treaca prin astfel d momente si sfatuiec toate fetele sa aibe grija de ele , sa invete din greselile mele si a altor fete .
kidz004086
Postat pe 3 Decembrie 2009 22:31
ms mult... am discutat azi cu Dr , si din cate am inteles de la ea aceasta metoda este destul de nesigura , pana la urma ajungi tot la cea chirurgicala . Daca poti sa mi dai u un sfat as fi recunoscatoare . U unde ai facut avortul ? Am auzit ca este mai traumatizant cel cu anestezie locata , e bn sa faci totala . Astept raspunsul tau
kidz004086
Postat pe 3 Decembrie 2009 22:34
ms mult... am discutat azi cu Dr , si din cate am inteles de la ea aceasta metoda este destul de nesigura , pana la urma ajungi tot la cea chirurgicala . Daca poti sa mi dai u un sfat as fi recunoscatoare . U unde ai facut avortul ? Am auzit ca este mai traumatizant cel cu anestezie locata , e bn sa faci totala . Astept raspunsul tau
kidz004086
Postat pe 3 Decembrie 2009 22:35
stiu ca acum te crezi cea mai mare criminala, dar o sa treaca, usor, usor, si atat timp cat nu ai bauti sa cumperi o bomboana, ce sa mai zic de restul. Colega mae a fost la o clinica din Bucureti, din Piata Victoriei, unde e ste medic un neamt. Am facut intrerupere de sarcina si cu anestezie locala si cu anestezie totala. Nu am avut nimic, atat timp cat doctorul a stiut ce sa faca. Primul l-am facut la Mary stop in Bucureti cu anestezie totala i prin aspiratie, nu cu chiureta, iar al doilea la municipal tot in Bucale, caci aici stau mai nou, cu anestezie locala i chiureta si nu am simtit nimic, a lucrat foarte bine. Alege-ti cu grija doctorul, de el depinde totul. Deci am doua intreruperi de sarcina, am i 34 de ani si o fetita de 2 ani i trei luni.
Clinica de interupere de sarcina prin medicatie este pe Calea Victoriei nr. 142-148, sc. C, interfon 3C, tel. 021/313.14.36; 0727235233, dr. Josef Kopp, e-mail : dr.kopp@hotmail.com; www.mbcal.ro
Medical Business Consulting SRL
bafta
kidz000762
Postat pe 8 Decembrie 2009 10:43
of Doamne ,stau si ma intreb fara sa jignesc sau sa judec pe cineva,oare merita 5 minute de placere ptr un avort....cand sunt atatea surse de informare ptr a ne proteja?!
kidz004086,ce hotarare ai luat?
rab
Postat pe 10 Decembrie 2009 10:26
si eu astept sa imi spui ce ai hotarat
si te rog ai grija de acum incolo, protejeaz-te, nu te mai lua dupa calendar sau orice alte metode babesti. Sunt atatea metode contraceptive, incat ai de unde alege. Toate am facut prostii si ne-am lovit cu capul de pragul de sus, si nu o data, de mai multe ori, dar trebuie sa spunem STOP PROSTIEI NOASTRE SI NEGLIJENTEI.
Raspunde-ne ce ai facut
kidz000762
Postat pe 11 Decembrie 2009 10:10
Draga mea, eu iti mai propun o alternativa, pentru ca chiar nu cred ca parintii tai au impresia ca esti inca virgina. Solutia ar fi asta: te duci si le spui, singura sau impreuna cu prietenul, ca esti insarcinata si ai doua alternative- prima sa faci avort iar cealalta sa pastrezi copilul si sa-l dai spre adoptie. Sunt foarte multe femei chiar si pe acest forum care vor sa infieze, deci nu vei ramane cu copilul pe cap. Dupa aceasta discutie le spui foarte senina ca saptamana viitoare impreuna cu sfatul lor iei decizia definitiva. Poate vei avea o surpriza placuta si ai tai vor dori sa te ajute si sa pastrezi copilul. Nu ai de unde sa stii ce gandesc cu adevarat in sinea lor. Poate si mama ta a avut parte de un avort si regreta acum. Nu stii ce alternative ai pana nu asterni tot adevarul...
Succes si asteptam vesti de la tine!
IriCris
Postat pe 11 Decembrie 2009 15:07
D-ne nici nu m as putea vreodata gandi sa mi dau copilul spre adoptie ... una e sa faci un avort , pana la urma e un embrion ... dar copilul tau sa -l abandonezi ... Nu stiu care e un pacat mai mare , si sincer u ai putea trai stiind k ti-ai abandonat copilul ???? e o diferenta de la cer la pamant
kidz004086
Postat pe 13 Decembrie 2009 12:44
Multumesc mult celor care au postant pe forum , slava Domnului sunt bn , totul a fost ok ... Nu vreau sa mai trec prin aja cv niciodata si intradevar tr sa spune m stop indiferentei , chiar daca avem impresia k nu ni se poate intampla noua , nu se stie ce si cand .
kidz004086
Postat pe 13 Decembrie 2009 12:47
din ce ai scris ultima data am inteles ca ai fost la doctor si ca ai facut avort. sincer sunt convinsa ca iti este greu dar si parerea mea este ca mai bine asa decat sa il abandonezi dupa nastere. sunt destui copii abandonati care sufera enorm si de care numai Dumnezeu are grija. Femeile care vor sa adopte au de unde alege (din pacate). Important este acum sa fii tu bine si sper ca a fost o lectie pt tine. Foarte dura din pacate, dar sper ca vei avea grija de acum inainte. Daca tu nu ai grija cine sa aiba?!!!!!!!!!!!!!!! Sunt atatea metode de protectie!!!!!!!!!! Nu fii indiferenta ca oricum tot tu ai de suferit. Daca se intampla sa nu folosesti metode contraceptive si ai parte de "actiune", exista pastila de dupa, se numeste postinor, se gaseste la farmacii si nu trebuie reteta. E cam scumpa dar decat asa...
Ai grija de tine si de sanatatea ta si iti doresc sa ai putere sa treci cu bine peste aceasta incercare grea. Eu indraznesc sa iti mai dau un sfat : avind in vedere ca e postul Craciunului, pt linistea ta ar trebui sa mergi la o spovedanie. Cred ca ar fi bine pt linistea ta sufleteasca. Sper sa nu te superi pt ca am fost directa.
Multa sanatate
Pitu
Postat pe 14 Decembrie 2009 10:09
nevoia m-a facut sa caut site-uri pe care sa ma documentez despre ceea ce urmeaza sa fac.cu parere de rau,remuscari si un mare pacat in fata lui Dumnezeu trebuie sa recurg la ceva cu care nu eram de acord nici in ruptul capului,dispretuiam femeile care faceau asta,insa mi-am dat seama ca nu am voie sa judec pe nimeni.am plans intruna de cand am aflat ca sunt insarcinata.am 2 luni de sarcina si citisem pe net ca pe la 6-8 saptamani incepe sai se formeze inimioara si intradevar,am simtit bataile.l-as pastra cu atata drag,dar imi este imposibil.am ramas marcata de ce s-a intamplat in viata mea in ultimile luni.locuiam cu prietenul si aveam planuri mari pana sa inceapa sa consume droguri,iar cand ama flat era deja prea tarziu,deja ajunsese la fza in care lua lucruri din casa sa le amaneteze ca sa faca rost de bani,sa fuga noaptea de acasa ca sa-si cumpere.am suferit mult si inca sufar,pentru ca il iubesc nespus insa ma distrugea.am 8 luni de cand ma lupt cu drogurilr,dar sunt mult mai puternice decat mine si decat persoanele care au vrut sa-l ajute.am renuntat la el,iar dupa 4 zile dupa ce m-am mutat in camin am aflat ca sunt insarcinata.daca nu eram in situatia asta,il pastram si imi luam viata in dinti,insa nu pot.mi-ar aduce toata viata aminte de aceasta perioada din viata mea iar eu ma chinui sa o uit. tatal meu nu stie ce urmeaza sa fac,doar mama si saraca plange intruna.am prins ciuda pe viata si il urasc pe el pentru prostia lui!
kidz007610
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:52
eu nu sunt pro avort cred ca e cel mai mare pacat dar daca sunt cazuri exceptionale mai bine acum decat sa sufere toata viata si mama si copilasul nevinovat......asta e viata nu ne ramane decat sa ne rugam ptr iertarea pacatelor
cory_emy
Postat pe 8 Aprilie 2010 22:59
nu cred ca este cineva care sa fir pro avort inafara de cazurile care chiar necesita acest lucru teribil.daca este neaparat necesar da sunt de acord dar daca iti place procesul tehnologic iar in urma lui se lasa cu ''ochi'' fiind atatea metode de contraceptie si faci avort atunci pentru mine asta este echivalent cu crima,poate gresesc
anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:12
Ana ai dreptate...Exista atatea metode de protectie...Eu nu as avorta pt nimic in lume...
viobregar
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:15
eu m-am chinuit timp de 3 ani sa fac acest copil,nopti pierdute,nu manacam am avut perioade in care ma inchideam in mine si doar ma gandeam ''oare cum este sa fi mama'' sa ti se spuna mama'' vedeam in jur femei si prietene cu copii si ma intrebam ''oare voi fi vreodata ca ele'' am incetat sa mai sper.si aveam prietene care faceau avort cea mai buna prietena a mea a facut doua avortuei in perioada aia,nu este corect alta care doreste sa nu aibe si altele care nu doresc sa aibe si sa le ia sansa de a trai.
anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:19
mai bine nu zic nimic ca da ca m-apuc...dar nu merita sa ma enervez...
viobregar
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:26
ce sau cine te-a suparat asa tare vio?


anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:30
femeile care avorteaza...
viobregar
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:32
nu te supara,nu te enerva vio pentru fiecare exista o pedeapsa sa nu creada ca au avortat si gata au scapat
anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:34
cand m-am dus prima data la cj la control pe la vreo 7sapt. era o tipa care a facut cateva avorturi, ea a zis 2 poate mai multe si atunci incerca sa faca copii, ramanea insarcinata dar nu putea duce sarcina mai mult de 10-11sapt. Medicul a ajutat-o si era prin sapt 25-26 nu mai stiu exact. Si zicea Doamne ajuta-ma sa pot duce sarcina peste 32 de saptamani sa am si eu un bb...
viobregar
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:40
exista riscul ca atunci cand faci avorturi sa nu mai poti ramane insarcinata sau in cel mai rau caz sa ramai sa iti doresti copilul dar sa pierzi sarcina si apoi sa te gandesti....
anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 23:42
na, stii cum se zice: ai grija ce-ti doresti, sa nu ti se indeplineasca! daca nu ai posibilitati sa cresti copilul, poti cere ajutorul celor de la protectia copilului si ei te vor indruma. daca faci avort, nu stii aca vei mai avea alt copil sau daca va fi normal cel de al doilea. si apoi, de ce nu te-ai gandit ca nu ai bani de o bomboana atunci cand te-ai apucat sa il faci? el ce vina are? cand te gandesti ca unii se chinuie ani de zile si fac tot felul de tratamente ca sa ii binecuvanteze si pe ei dumnezeu cu un bb...


pinicuta
Postat pe 9 Aprilie 2010 00:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre cum sa ramin insarcinata 44 De la: alfheim 4 Octombrie 2011 16:35
buna 1 De la: kidz000639 10 Aprilie 2009 23:58
Despre sarcina 4 De la: Claudia_Maria_Detesan_1 26 Noiembrie 2012 20:56
Radiografia si sarcina! 2 De la: blonda170 11 Ianuarie 2009 16:22
Invitatie eveniment Ziua Infertilitatii 1 De la: kidz000681 25 Noiembrie 2009 13:05
Setari Cookie-uri