mama toxica!?

imi iubesc foarte tare mama si uneori ma inteleg foarte bine cu ea, dar uneori se foloseste de toate lucrurile pe care i le zic cand ne intelegem bine si imi scoate ochii cu ele. e un soi de cald rece constant... imi place cand vorbesc cu ea, dar cand incepe sa intoarca foaia, ma enerveaza atat de tare ca imi doresc sa nu ii mai zic niciodata nimic!
garbo_1663
Postat pe 2 Mai 2012 17:13
Spune i mamei tale doar strictul necesar, atunci nu va avea ce sa ti reproseze!Te inteleg! Am trcut si eu prin asta cu mama mea!Bafta!
Jojolin
Postat pe 7 Mai 2012 08:09
gandeste-te ca mama ta a prins o alta vreme cu alta educatie,asa sunt majoritatea mamelor de moda veche!
generatiile noastre vor fi alt fel daca se autoeduca, pentru ca daca pastreaza "traditia" de acasa....
adeline
Postat pe 18 Mai 2012 09:06
N-ai idee cat de bine te inteleg! Exact asa ii si mama mea. Are perioade bune in care pot vorbi cu ea despre aproape orice, si imi da senzatia ca ceea ce ii spun va stii doar ea, dar apoi, cand "nu ii mai convine ei", in zilele proaste, sau cand nu are cu cine sa se certe, imi spune totate lucrurile pe care i le-am spus, se foloseste de asta ca un fel de santaj, asta pentru ca le si interpreteaza, si intelege doar ceea ce vrea ea sa inteleaga.
Oricum, de la atatea faze de genul acesta m-am invatat minte, si acum nu mai vorbesc cu ea decat daca ma intreaba ceva. Nu mai dezvolt niciun subiect, nimic!
Imi pare foarte rau pentru situatia ta, dar astfel de mame nu merita sa vorbeste cu ele mai mult decat strictul necesar, chiar daca "in perioadele bune" ai vrea sa-i spui tot.
Amor_Aeternus
Postat pe 18 Mai 2012 17:26
RELAȚIA MAM-FIIC NU POATE S FIE NICIODAT CA RELAȚIA MAM-PRIETEN,MAM-PRIETEN,MAM-COLEG,MAM-COLEG,MAM-SOȚ,ETC.,,,,LA FEL ȘI SFATURILE PRIMITE DE LA FIECARE.AȘA C FIECARE CU OBIECTIVUL SU.
garbo203525
Postat pe 28 Mai 2012 00:31
ba eu chiar incerc sa fiu prietena cu fie-mea si sa nu ne reprosam niciodata nimic dupa momentul discutiei.
quasaria
Postat pe 28 Mai 2012 00:53
eu sunt prietena cu copiii mei; se mai intampla cand trebuie sa dau si cu pumnul in masa dar asta foarte rar; eu asa i-am invatat de mici.
adeline
Postat pe 28 Mai 2012 16:42
De la: garbo_1663, la data 2012-05-02 17:13:14imi iubesc foarte tare mama si uneori ma inteleg foarte bine cu ea, dar uneori se foloseste de toate lucrurile pe care i le zic cand ne intelegem bine si imi scoate ochii cu ele. e un soi de cald rece constant... imi place cand vorbesc cu ea, dar cand incepe sa intoarca foaia, ma enerveaza atat de tare ca imi doresc sa nu ii mai zic niciodata nimic!

SI EU PATESC LA FEL.....DAR ACUM INVAT SA NU II MAI SPUN NIMIC,DECAT CE AR TREBUI,DESI AM UN COPIL,SUNT CASATORITA,EA ESTE IMPOSIBILA,NU SE POATE DISCUTA.Am mai auzit replica,face parte din alta generatie,dar am cunsocut mame din generatia ei,cu care se poate discuta.Acum fiecare cu neputinta lui,cu capacitatea lui de a percepe anumite lucruri.Invata sa nu ii mai spui nimic,decat ce trebuie,restul le tii pt tine,din pacate....
devi
Postat pe 29 Mai 2012 15:00
Din pacate mama ar trebui sa fie cea mai buna prietena,dar pt asta ea trebuie sa se fi maturizat deja ceea ce nu s a intamplat in cazul multora dintre ele,nu are legatura cu timpurile in care ele au trait ci mai mult conteaza masura in care s au maturizat sau nu,si mama mea se foloseste de ceea ce i spun in defavoarea mea,din pacate este mama mea,dar nu se comporta ca atare,ar trebui sa ne sustinem copii indiferent de varsta,doar ca acest lucru nu se prea intampla,ceea ce nu stiu aceste mame este ca ,daca ne santajeaza pe noi,se santajeaza pe ele insele.Pacat ca trece timpul,iar ele tot egoiste vor ramane,poate noi fiicele lor avem mai multe sanse sa ne maturizam ,tot noi sa le intelegem,tot noi sa le ajutam ,tot noi sa le scoatem din probleme,trist dar adevarat.Ideea e sa nu le luam in serios ineptiile,problema este ca atunci cand ai de luat decizii grele de viata,esti complet singura,si financiar si emotional,iti vor da bani cat sa nu mori,dar sa nu exageram,cat sa nu mori,dar sa nu iesi din necaz,care nu cumva sa ajungi mai bine ca ele,da,exista mame invidioase pe fiicele lor,exista,nu stiu cum se poate asa ceva,dar exista,trist dar adevarat.
garbo_398984
Postat pe 23 Martie 2014 20:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Salut voios de pensionara! 136 De la: Maria802 9 Ianuarie 2017 08:47
nu pot trai cu soacra 26 De la: garbo_4167 7 Septembrie 2014 13:44
vrau sa imi gasesc familia pierduta 1 De la: garbo_491550 3 Iulie 2018 22:32
probleme cu parintii 72 De la: laurita13 23 Decembrie 2009 18:03
O relatie de 3 ani spulberata 14 De la: irina31 22 Noiembrie 2009 21:13
Setari Cookie-uri