cum ramai in relatii bune cu fosta nora?


baiatul meu si sotia lui ne-au anuntat ca vor divorta. nu se mai intelegeau de ceva timp si desi ma doare ca mama sa vad asta, cred ca e cea mai buna decizie pentru ei.... problema mea este ca ea are un baietel din casnicia anterioara si noi il iubim ca pe nepotul nostru. cum se pune problema de divort, nici nu stiu daca o sa il mai vedem vreodata. am incercat sa vorbesc cu ea, i-am spus ca imi pare rau pt ce s-a intamplat intre ei si ca noi vrem sa ne vedem nepotul in continuare, ca nu vrem sa rupem legaturile... ea mi-a spus ca are nevoie de putin spatiu si de timp de gandire. suntem devastati. l-am crescut pe cel mic de la 2 anisori. acum are 7.... mai pot sa fac ceva sa pastrez legatura cu ea?
garbo_1794
Postat pe 24 Aprilie 2012 13:45
da,sa ii spui ca de fiecare data cand va avea nevoie de ceva,poate apela la voi.
si are nevoie de o pauza acum,ca sa uite de suferinta prin care a trecut din cauza divortului.
cand va vede pe voi,isi aminteste de el,si nu vrea momentan.
dupa cateva luni,veti fi bine,si il veti vedea si pe nepotel.
m-a impresionat ca il iubiti ca si cum ar fi nepot adevarat,si de fapt este,daca l-ati crescut de la doi ani....sa va dea dzeu muti nepoti!
daniilia
Postat pe 28 Aprilie 2012 06:57
Nuuuuuuuuu, cred ca mai ai ce sa faci!Se despart, copilul este al ei, deci trebuie sa te consolezi!S a terminat!N o sa tineti legatura pt. ca n ai de ce.Nu sunt rautacioasa dar.... o spun din experienta!A fost, a trecut si gata!Consoleaza te. Nu merita sa suferi!Baiatul tau este acum cel important. Sa nu sufere!Primul n a fost bun pt. ea, fiul tau n o fi fost bun pt. ea desi el era singur,,,,nu va fi bun nici unul . Nu suferi !Aceastea nu merita nici o suferinta!!
Jojolin
Postat pe 28 Aprilie 2012 09:27
Copilul nu are nici o vina ca nu s-au inteles. Daca il iubiti si va iubeste si ea e sanatoasa la cap, nu o isi priveze propriul copil de dragostea unor bunici pe care altfel nu i-a avut. Voi n-aveti cum sa il intoarceti pe barbatu-sau inapoi - ea poate in schimb sa isi faca baiatul sa sufere si mai mult, interzicindu-i tot ce a insemnat pentru el pina acum "familie".
Bine, sint foarte multe femei care isi folosesc copiii drept arme intr-un divort. Sa speram ca nu e la fel.

Eu de ex.n-am texte cu rudele prin alianta, nici cu familia mea de baza nu prea am - dar oricine imi iubeste copilul e bine venit sa il vada, ar fi culmea sa rasfring ostilitatile mele personale asupra copilului. Fie-mea nu sint eu - daca cu ea ei pot dezvolta in timp relatii mai bune decit cu mine, foarte bine. N-o sa le incurajez in mod deosebit, dar nici nu o sa ma opun.
quasaria
Postat pe 29 Aprilie 2012 20:43
foarte frumos din partea ta ca te-ai atasat de copilul ei, multe soacre nu ar fi fost de acord ca nora sa aiba un copil dintr-o relatie anterioara, deci bravo. eu zic ca dupa ce va trece un timp pt ea, nu are cum sa isi priveze copilul de afectiunea voastra. vorbeste cu ea si eu cred ca va fi de acord sa iti vezi nepotul, cu atat mai mult cu cat si baietelul sunt sigura va va duce dorul.
MARILENA_25
Postat pe 8 Mai 2012 08:13
Cu siguranta i-ar trebui un timp de gandire inainte de a face pasul spre despartire. Eu consider ca parintii au un cuvant de spus , un divort este foarte traumatizant atit ptr copil cat si ptr soti .
Spun acest lucru ptr ca soacra mea si-a dorit foarte mult divortul , iar eu am ramas in brate cu un copil de 4 zile , cand ar fi trebuit sa fie alaturi de noi si sa nu incurajeze divortul .
Nu uitati patintii sunt alaturi de copii lor atit la bine cat si la greu , iar sfatul meu este sa nu divortati cu atita usurinta .
juliana_ana
Postat pe 8 Mai 2012 11:31
eu cred ac si cel mic va avea un cuvant de spus, deci daca va incerca sa nu il mai lase sa va vada, nu cred ac va reusi...Oricum, felicitari, mai rar o asemenea iubire intr-o astfel de situatie!
andradatudor80
Postat pe 8 Mai 2012 12:47
andradatudor80 deja a reusit sa ne desparta si ma mult decat atit fata are 9 luni si nu avenit decat de 3 ori sa o vada in acest timp.
De aceia am si specificat ca parintii au intodeauna un cuvant de spus , iar daca fiul ei este foarte atasat de soacra mea , imagineaza-ti ca a fost foarte usor sa ne desparta.
Dupa slujba relgioasa in biserica , soacra mea a spus la mai multe persoane ca nu stie de ce am facut atita cheltuiala ca orcum nu o sa ramanem casatoriti.
juliana_ana
Postat pe 9 Mai 2012 12:20
De la: quasaria, la data 2012-04-29 20:43:09Copilul nu are nici o vina ca nu s-au inteles. Daca il iubiti si va iubeste si ea e sanatoasa la cap, nu o isi priveze propriul copil de dragostea unor bunici pe care altfel nu i-a avut. Voi n-aveti cum sa il intoarceti pe barbatu-sau inapoi - ea poate in schimb sa isi faca baiatul sa sufere si mai mult, interzicindu-i tot ce a insemnat pentru el pina acum "familie".
Bine, sint foarte multe femei care isi folosesc copiii drept arme intr-un divort. Sa speram ca nu e la fel.

Eu de ex.n-am texte cu rudele prin alianta, nici cu familia mea de baza nu prea am - dar oricine imi iubeste copilul e bine venit sa il vada, ar fi culmea sa rasfring ostilitatile mele personale asupra copilului. Fie-mea nu sint eu - daca cu ea ei pot dezvolta in timp relatii mai bune decit cu mine, foarte bine. N-o sa le incurajez in mod deosebit, dar nici nu o sa ma opun.



Subscriu! Pacat ca uneori trebuie mai intai sa gresesti pana sa-ti dai seama ca nu-i corect impui tu, ca mama, la cine sa tina copilul si la cine nu.
Cat despre situatia doamnei si a nepotului, sunt convinsa ca va veti pastra relatiile cu baiatul... Relatiile astea nu se sterg odata cu schimbarea numelui de familie al mamei. Insa daca mama va dori sa rupa total relatiile, nu-i puteti imputa prea multe... Cred totusi ca la Dvs nu-i cazul de o rupere a relatiilor cu nepotul...poate doar de o distantare oarecare, caci nu va va mai fi copilul la indemana ca si pana acum...
Coriss_2938
Postat pe 9 Mai 2012 14:02
De la: juliana_ana, la data 2012-05-09 12:20:00andradatudor80 deja a reusit sa ne desparta si ma mult decat atit fata are 9 luni si nu avenit decat de 3 ori sa o vada in acest timp.
De aceia am si specificat ca parintii au intodeauna un cuvant de spus , iar daca fiul ei este foarte atasat de soacra mea , imagineaza-ti ca a fost foarte usor sa ne desparta.
Dupa slujba relgioasa in biserica , soacra mea a spus la mai multe persoane ca nu stie de ce am facut atita cheltuiala ca orcum nu o sa ramanem casatoriti.


Ti-ar fi fost mai usor daca venea zilnic sa te ameninte ca-ti ia copilul? Sau ti-ar fi fost mai usor daca te purta prin tribunale pentru custodie?
Eu in locul tau (si ti-o zic cu invidie in glas, caci eu nu am avut parte de un asa noroc), i-as zice multumesc lui Dumnezeu ca sotul si cu mama-sa se au unul pe altul si ma lasa pe mine si pe copil sa ne traim linistite viata! Ia gandeste-te,nu am dreptate?:) Hai, ca nu-i asa rau cum crezi tu, ai parte de copil si e 100% cu tine, ai parte si de liniste, ca zic eu, nu ai divortat degeaba! Bucura-te, dar bucura-te mult, caci ai de ce! Copilul si linistea..le ai! De ce-ti faci singura necazuri?
Coriss_2938
Postat pe 9 Mai 2012 14:07
garbo_2938 esti fata desteapta m-ai facut sa rad , sincer chiar a dreptate , felcitari
juliana_ana
Postat pe 9 Mai 2012 15:08
Iuliana, din nefericire pt mine, experienta m-a invatat ce-i de pret si ce nu... Eu n-am avut parte de liniste cand am incercat sa divortez... Si amenintarea ca-mi va lua copilul m-a facut sa ma intorc... si sa accept in continuare o viata ... nu intocmai placuta...
Coriss_2938
Postat pe 9 Mai 2012 15:17
De la: garbo_2938, la data 2012-05-09 15:17:53Iuliana, din nefericire pt mine, experienta m-a invatat ce-i de pret si ce nu... Eu n-am avut parte de liniste cand am incercat sa divortez... Si amenintarea ca-mi va lua copilul m-a facut sa ma intorc... si sa accept in continuare o viata ... nu intocmai placuta...
................................................................
Nu va lasati santajate!Nu pot sa va ia copilul numai atunci cand, nu sunteti mame decente! Copilul vi l poate lua doar Dumnezeu.Viata este asa de scurta incat nu se merita sa suferiti langa o pIn urma cu vreoersoana cu care nu va intelegeti doar de dragul copilului.Viata este asa de scurta incat nu se merita nici un sacrificiu.Cand o sa fie mare copilul o sa ti reproseze,,,de ce mami n ai divortat!! Pe vremuri, sotul muncea in mina si la teminarea schimbului,iesea la baut si uneori, intarzia acasa, eu eram la serviciu si el uita sa scoata copiii de la camin, primeam telefon ca era ora 19 si copiii erau la camin, norocul era ca aveau o clasa de la casa de copii si acolo imi gaseam copii. M am infuriat si am bagat divortul fiul cel mare fiind peste 10 ani a fost audiat, copiii au ramas la mine dar,,,, mi a promis ca se schimba, mi a fost mila de el in final am renuntat la divort si fiul cel mare mi a zis ,,de ce n ati divortat mami de handicapatul asta de tata, care va necajeste??!! Daca, ar fi s o iau de la inceput , n as mai repeta istoria.In privinta copilului fostei nurori, nu mi se pare normal sa tii legatura pt, copil, daca nu este nepotul tau adevarat, pentru ca ,,,, atunci cand fiul tau se va recasatori si va avea o sotie copii, nurorii n o sa i placa aceasta relatie.
Jojolin
Postat pe 13 Mai 2012 20:46
cred ca te poti atasa de copil si daca nu e "nepotul adevarat", din moment ce l-ai crescut.Si e nedrept sa il rupa pe copil de niste persoane la care, probabil, si el tine la rindul lui.

Interesul copilului ar trebui sa primeze aici.... nu ce i-ar conveni mama-sii sau socrilor.
quasaria
Postat pe 16 Mai 2012 20:10
...quasaria, ai dreptate - te atasezi de un animal de casa, dar de copilul pe care l-ai crescut..

...este posibil sa ramai in relatii bune cu fosta nora - eu sunt in relatii foarte bune cu fostii socrii si le zic si la ora actuala "mama si tata"..


daria_
Postat pe 21 Mai 2012 01:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ganduri la ceas de seara 3 De la: garbo_458802 21 Noiembrie 2016 09:09
For good or bad... 10 De la: Rotty 2 Iunie 2013 09:21
viata de cuplu dupa copii 12 De la: alfheim 3 Iunie 2011 12:01
nu isi accepta familia 17 De la: garbo_1399 29 Mai 2012 18:16
8 Martie Regal Pentru Femei Speciale! 1 De la: CurteaRegala 3 Martie 2016 11:41
Setari Cookie-uri