O iubire ce m-a distrus.

Buna! am trait si eu o iubire de 4 ani jumatate,o iubi frumoasa,perfecta din punctul meu de vrdere.... Dupa un an de relatie m-am imbolnavit de o boala ce nu are leac.A ramas langa mn si m-a iubit la fel de mult dar...de 1 an si 4 luni el a plecat la munca in alta tara iar eu depinzand de tratament aici nu am putut merge cu el.Mi-a zis doar ca s-a terminat si spera sa imi gasesc un baiat care sa ma iubeasca.Eu nu am putut merge mai departe. tot ce am trait a fost prea frumos pt ca eu sa dau cu piciorul...am ramas in loc inca asteptandu-l de atunci.il iubesc enorm dar nu stiu ce sa fac.poate o sa sper mereu sa mi se indeplineasca visul,sa imi traiesc in continuare povestea mea de iubire.de cate ori a venit in tara,ca a fost la 4 luni sau la 6 luni,el a venit prima data sa ma vada.spune ca nu ma mai iubeste dar felul in care ma priveste,modul in care face dragoste cu mine,ma face sa cred contrariul.Cum as putea eu oare sa il las stiind ca de fiecare data cand vine in tara voi avea parte de el din nou. poate ca doar ma amagesc singura dar...nush...voi ce parere avetzi?
deita21
Postat pe 21 Aprilie 2012 10:03
nu trebuie sa fii distrusa ,ai avut parte de 4 ani de iubire frumoasa ,ar trebui sa fii fericita ....viata merge inainte ,poate a intrat in panica nu stie cum sa faca fata situatiei ,cred ca atat tie cat si lui ii este f greu si a ales calea cea mai simpla ..sa fuga,eu iti doresc multa sanatate si bucura-te de fiecare zi din viata ta!
garbo020705
Postat pe 26 Aprilie 2012 20:02
de ce vine sa te vada daca nu te mai iubeste?
Usa in nas, pa honey, du-te la femeia pe care o (sa o) iubesti. Altfel nu faci decit sa iti bati joc de tine.


Daca e o boala pe care o duci cu tratament, nu e o problema: fa-ti o viata frumoasa in continuare si gaseste intr-adevar pe cineva care sa tina la tine.
quasaria
Postat pe 27 Aprilie 2012 13:13
...ete na, da " honey" ii milos...nu poate s-o uite ...traieste din amintire .... i se face dor...ceai?beti din cand in cand ?....mai discutati si voi in amintirea vremurilor fr. .....si poate se razgandeste si revine definiv la tine,no'?

Prea dur...trebuie putina toleranta/sa-i dai timp de gandire....dar discutati totusi la un ceai?
Fss_ssu
Postat pe 27 Aprilie 2012 13:54
eu nu pricep cum pnm sa vina la ea la usa ca sa ii spuna ca n-o iubeste? Pai merci de info, da' atunci ce cauti aici??? Ti-ai uitat izmenele la mine sub pat, sau ce? Sau indiferentza ti-ai uitat-o sub pat?

brrr.... ce tupeu....si il mai si astepti!! Ca sa? ca sa iti spuna omul clar flit, n-am nimic cu tine - si tu sa crezi ca minte, sau ce?
quasaria
Postat pe 27 Aprilie 2012 14:02
Sfatul pe care l-ai primit de la quasaria este la obiect,are dreptate,nu are rost sa lungesti ceva daca el mereu ti-a spus ca nu te mai iubeste.Impacate cu gindul ca a fost frumos si daca iti gasesti forta si iti faci un plan pt. un nou inceput ,o noua viata vei reusi sa gasesti ceia ce iti doresti:iubire,pretuire,stabilitate o viata noua.Este un proverb care spune:"Boala lunga moarte sigura";asa ca nu o lungi nu-ti mai chinui sufletul sa traiasca din amintiri,pune punct si de la capat.Intodeauna va exista un sfirsit si un nou inceput,fa-ti planuri de viitor si incepe sa le aplici fara sa mai traiesti in trecut.Nu-i mai cadea in brate si nu mai fa dragoste cu el ,din moment ce drumurile voastre va despart.Priveste inainte si -n viitor si obosestete sa-ti construiesti o noua viata si nicidecum sa te chinui fizic ,psihic si emotional pentru o cauza care nu are viitor.Ai incredere in tine si construiesti un alt destin,care sa te faca sa fii fericita.Mult succes ,noroc si binecuvintare!!!!!!!!
garbo255960
Postat pe 27 Aprilie 2012 15:37
nu-l lasa sa te distruga!
de fapt te distrugi singura plangand dupa el si deschizandu-i usa de fiecare data cand ajunge in tara; de ce vine la tine? pentru faptul ca el geseste la tine "gratis" ceea ce la altele gaseste pe foarte multi bani
are mult tupeu baiatul...

trebuie sa-ti vezi de viata ta in continuare , fara el si o sa vezi ca mai sunt si altii pe pamanul asta.

adeline
Postat pe 27 Aprilie 2012 16:20
Draga mea, sfaturi ti se pot da multe. Tu esti singura care ar trebui sa stie ce are de facut.
Eu, una, nu numai ca nu as astepta sa mi se spuna ceva de genul "Nu te mai iubesc", daca as simti ca totul s-a terminat din partea lui, as spune la revedere. Si daca as muri de dorul lui tot mi-as pastra demnitatea si as hotari sfarsitul relatiei. Insa, in momentul acela n-ar mai exista cale de intoarcere. Depinde de felul in care e construita fiecare persoana in parte. Nu exista un tipar dupa care sa simti si sa te comporti. Eu reactionez intr-un fel, altcineva poate reactiona altfel.
Repet, tu stii ce ar fi mai bine pentru tine. Insa, sa te umilesti, sa astepti la infinit sa vina Fat Frumos inapoi la tine mie nu mi se pare a fi cel mai bine. Timpul trece peste noi..... Ingrijeste-ti sanatatea, in primul rand, si incearca sa gandesti pozitiv. Va rasari soarele din nou si pentru tine.
Fii tare! Uite, un pupic de la cineva care nu te cunoaste ca sa stii ca nu esti singura in lumea asta mare. Si nu uita, D-zeu le randuie pe toate.
dihoritza
Postat pe 27 Aprilie 2012 17:49
draga mea,,daca te iubea era langa tine,,te ajuta cu boala ta,,tratament,,intelegere,,asa el a ales sa plece,,da vine la tine,,poate doar de mila,,din moralitate,,,constiinta lui nu il lasa ,,insa faptul ca-ti spune ca nu te mai iubeste este mesajul prin care iti da de inteles sa il respingi,,,,tu,,tu trebuie sa faci prima pasul,,elibereaza-te,,,si mergi mai departe,,,,altfel vei suferi si mai mult,,,oricand alta iti poate lua locul,,,daca nu l-a luat inca,,,mult succes,,ai grija de tine,,,tu esti cea importanta,,,,
gingis74
Postat pe 27 Aprilie 2012 17:56
Parerea mea este sa lasi dragostea de-o parte si sa te focalizezi pe propria ta sanatate. Dupa aceea poti sa faci orice.
garbo_1713
Postat pe 27 Aprilie 2012 18:32
Escroc sentimental,nu-l intereseaz dect sexul. Trebuie urgent eliminat din viața ta,sntatea și liniștea sunt cele mai importante.ncearc s gsești pe cineva care s te respecte și s te iubeasc.Tu trebuie s ai grij de tine c altfel....,ție trebuie s-ți fie bine, gndește-te n primul rnd la tine .
garbo203525
Postat pe 27 Aprilie 2012 23:38
Iubirea este minunata si apare fara sa ne dam seama sa ne completeze ca oameni si este atat de minunata ca umple golurile pe care le avem in suflete, in personalitate, dar daca viata ne-a lasat cu prea multe goluri si iubirea ne-a invadat prea mult nu este bine. Ca si cum medicamentul care ne-a facut bine odata, prin exces acum ne face rau.Multe din golurile noastre trebuiesc umplute cu iubire de sine si incredere in sine, pentru ca altfel despartirea va fi foarte dificila si dureroasa.Este normal ca o iubire mare si adevarata sa lase urme puternice in fiinta ambilor parteneri, dar asta nu inseamna ca ea mai este la fel. Ar trebui sa fim educati de mici si acceptam faptul ca totul are un inceput si un sfarsit , deci si dragostea la fel. Din pacate multe din femei isi daruiesc inima pe viata , fara sa le spuna nimeni ca barbatii nu pot fi la fel. Ridica dragostea ta mai sus de la cea pasionala la cea neconditionata (in c are nu ceri nimic partenerului), incearca sa gandesti cum este mai bine pentru el, ce isi doreste el si daca isi doreste sa plece lasa-l pentru ca oricum nu ai ce face. Prin iubirea pe care ti-a daruit-o si el este impregnat cu iubirea ta si de aceea intalnirile sant tulburatoare, dar asta face parte din trecut si el vrea sa mearga inainte , il poti face prizonier? asta doresti?
Mergi inainte cu bucuria in inima ca ai trait o mare iubire, cu speranta ca vei mai trai altele , daca poti lasa trecutul in urma, fara sa compari mereu trecutul cu prezentul, daca realizezi cit de norocoasa ai fost ca ai fost iubita si daca nu te autovictimizezi viitorul va fi luminos.
Daruieste-i libertatea cu dragoste, ca dragostea sa se intoarca la tine pe alta cale, mai frumoasa, mai stabila mai durabila.
Iubirea nu distruge, egoismul nostru distruge, ceea ce ne-am inchipuit noi ca ar fi trebuit sa se intample ne distruge ,este acelasi concept din crestinism -pentru a primii trebuie sa sacrifici ceva precum IIsus s-a sacrificat pe el insusi.
Cred ca-ti repeti mereu , ,,vreau sa fie la meu'' , ,,i-mi vreau trecutul inapoi'', ,,vreau sa fie tot cum a fost''dar nu se mai poate pentru nici tu nu mai esti aceiasi, cata indoiala s-a strecurat in sufletul tau , cum vei putea tu sa fii la fel de acum incolo .Ce castele se pot construi pe ruine arse?
Priveste inainte pentru ca toate drumurile vietii nu merg decat inante si bucura-te esti libera , esti puternica si ai multa iubire de dat.Multa sanatate si incearca sa te iubesti pe tine cel mai mult.
carmen46
Postat pe 28 Aprilie 2012 13:06
Uite un pupik si de la mine!Si sa stii ca iubirea nu distruge daca e iubire!!!Inteleg prin ce treci si nu am sfaturi pentru.ca e o situatie dificila!Logik ar fi ca tu sa-ti iei adio incet ,incet de la aceasta 'iubire'si sa realizezi ca nu mai e iubire!Ai grija de tine!Inca un pupik!!!
mitiduk
Postat pe 30 Aprilie 2012 15:47
Cata coincidenta in viata. Draga mea, si eu traiesc ceva asemanator. O iubire care pare ca s-a terminat... si la care nu pot renunta. Ceva nu ma lasa, ceva acolo in sufletul meu inca ma tine legata de el. Incet incet incep sa constientizez ca nu mai are sens, pentru ca firul acela de ata s-a rupt, si nu mai poate fi la fel, oricat am incerca noi sa-l legam. Noi suntem oameni... nu ingeri... si la fiecare cearta lucrurile neplacute care s-au intamplat vor fi amintite de-o parte sau de alta. Cel mai dureros e ca altcineva se va bucura de ceea ce tu iubesti cu toata fiinta ta... Dar dragoste cu forta nu se poate.
Incearca sa gandesti rational... nu e ceva normal modul in care se comporta. Daca ati ajunge la un acord sa o luati de la capat, atunci ai tot sprijinul nostru. Dar nu asa... condititonat, adica "am nevoie doar de unele lucruri de la tine, si iti dau si eu niste farmituri". Nu merge asa. Ori sunteti impreuna din nou, ori nu mai are ce sa puna piciorul in casa ta si nici sa te mai caute. Cu atat mai mult ca isi bate joc de trupul tau.... Tu ca femeie trebuie sa ai mai mult respect pentru tine. Nu te culci cu cineva doar de dragul unei amintiri, caci asa este acum, din moment ce nu mai e nimic intre voi. Eu stiu ca tu-l iubesti si pentru tine doar asta conteaza, dar el? El ce simte? El te foloseste.... Ti-a confirmat asta, spunandu-ti ca nu te mai iubeste. Sunt cuvinte dure, dar trebuie sa ai si tu putin orgoliu. Nu esti carpa din bucatarie a nimanui... cu care mai sterge el ceva cand isi aminteste. Ori e totul asa cum vrei si tu, ori unul o ia stanga si unul dreapta.
Crede-ma ca te inteleg perfect, tu nu-l vezi decat pe el, de aceea esti atat de slabita acum. Si tu trebuie sa intelegi asta, ca el nu mai este ce-a fost. Infiferent ce va fi in viitor, acum trebuie sa iei o decizie.
garbo_2595
Postat pe 1 Mai 2012 17:37
De la: deita21, la data 2012-04-21 10:03:07Buna! am trait si eu o iubire de 4 ani jumatate,o iubi frumoasa,perfecta din punctul meu de vrdere.... Dupa un an de relatie m-am imbolnavit de o boala ce nu are leac.A ramas langa mn si m-a iubit la fel de mult dar...de 1 an si 4 luni el a plecat la munca in alta tara iar eu depinzand de tratament aici nu am putut merge cu el.Mi-a zis doar ca s-a terminat si spera sa imi gasesc un baiat care sa ma iubeasca.Eu nu am putut merge mai departe. tot ce am trait a fost prea frumos pt ca eu sa dau cu piciorul...am ramas in loc inca asteptandu-l de atunci.il iubesc enorm dar nu stiu ce sa fac.poate o sa sper mereu sa mi se indeplineasca visul,sa imi traiesc in continuare povestea mea de iubire.de cate ori a venit in tara,ca a fost la 4 luni sau la 6 luni,el a venit prima data sa ma vada.spune ca nu ma mai iubeste dar felul in care ma priveste,modul in care face dragoste cu mine,ma face sa cred contrariul.Cum as putea eu oare sa il las stiind ca de fiecare data cand vine in tara voi avea parte de el din nou. poate ca doar ma amagesc singura dar...nush...voi ce parere avetzi?

Suferinta fara relevanta,viata trece cauta alta dragoste.....
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=1zLbxri4TUQ
VOIAJOR
Postat pe 3 Mai 2012 16:34
multumesc mult tuturor celor care mi-au dat un sfat!:*:*:*:*
deita21
Postat pe 5 Mai 2012 16:57
Pareri si sfaturi despre relatia de dragoste apusa sau nu putem emite la nesfarsit dar aici problema greu de imaginat este starea sanatatii tale si boala fara leac de care suferi.Poti sa incerci sa uiti relatia care nu mai merge ptr,ca oricum nu exista dragoste la "fara frecventa",tu aici si el la Honolulu.Este greu insa sa uiti o relatie de dragoste care a fost foarte frumoasa si care s-a desfasurat pe fondul unei boli incurabile.Faptul ca vine la tine cred ca este un lucru pozitiv,care nu inseamna neaparat ca nu are cu cine face sex,ci ca doreste sa faca dragoste in continuare si cu tine.Este simplu sa-iu traintesti usa in nas ,dar nu o sa regreti?Daca nu fa-o,dar eu zic ca rau cu rau dar mai rau e fara rau.Gandeste-te bine inainte sa -i dai cu piciorul acestui baiat ai cu cine sa-l inlocuiesti?Poti sa ramai singura,vrei asta?Este o situatie foarte grea iti doresc multa sanatate.
garbo265966
Postat pe 6 Mai 2012 11:48

tipic masculin.
In marinimia sa, dl vrea sa faca dragoste "si cu ea". N-o iubeste da' sa ii faca asa, cite un cadou.

Barbatii astia or avea vreo idee, cit de vaga, despre ce e aia o femeie si cum functioneaza ea?
quasaria
Postat pe 9 Mai 2012 20:30
iubirea nu exista,pt ca oamenii sunt rai si isi urmaresc doar interesul.
Poate este fantezia omului de a se indragosti de o persoana care nu o cunoaste dar cand ii cunoasti si cand ii cunosti adevarul caracter nu vrei sa te implici sufleteste..femeile sunt naive visatoare si barbatii profita..
femeile sunt visatoare nu vad realitatea.
barbatii isi urmaresc doar interesele si nu se implica sufleteste
ingerasulluptator
Postat pe 9 Mai 2012 21:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casatorie fara iubire 205 De la: sheika29 23 Martie 2010 08:17
despartire 28 De la: nicu03 2 Aprilie 2015 07:40
relatii sexuale cu sotul 83 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:23
TRADAREAPARTENERULUI-SPORT NATIONAL-FINALA 1 De la: crissreno 3 Decembrie 2009 02:55
Gelozie? Sau frica? Help! 34 De la: garbo_463207 8 Aprilie 2017 19:48
Setari Cookie-uri