ma simt singura intr-o casatorie de 12 ani

Buna, sunt casatorita de 12 ani am 2 fetite superbe si un sot care e un tata bun dar pentru care conteaza foarte mult partea materiala a vietii si nimic altceva. de cateva luni avem doar discutii in ceea ce privesc nevoile copiilor si ce ne trebuie pentru traiul zilnic. Nu il intereseaza ce vreau eu pentru sufletul meu, ca as vrea ca cineva sa ma alinte macar putin sa simt si eu ca valorez mai mult decat cardul de salarii. sunt foarte trista si nu stiu ce sa fac!
garbo_1108
Postat pe 9 Martie 2012 14:03
Buna!..nimic nou sub soare.....alternative,doar 2..ori ramai alaturi de el,pentru ca e un tata bun si apreciaza valoarea cardului tau.ori cauti ceea ce ti se potriveste afectiv....n-ar trebui sa fie chiar asa de greu de ales!...dar,tu esti cea care stie cel mai bine ..ma tem ca nimeni nu-ti poate da solutia....tu alegi!....e viata ta si esti singura in masura sa hotarasti.
Cristina_Adler
Postat pe 13 Martie 2012 10:36
De la: garbo_1108, la data 2012-03-09 14:03:33Buna, sunt casatorita de 12 ani am 2 fetite superbe si un sot care e un tata bun dar pentru care conteaza foarte mult partea materiala a vietii si nimic altceva. de cateva luni avem doar discutii in ceea ce privesc nevoile copiilor si ce ne trebuie pentru traiul zilnic. Nu il intereseaza ce vreau eu pentru sufletul meu, ca as vrea ca cineva sa ma alinte macar putin sa simt si eu ca valorez mai mult decat cardul de salarii. sunt foarte trista si nu stiu ce sa fac!

incercati sa mai plecati impreuna in excursie,prin comunicare se restabilesc sentimentele,se mai uita de griji daca nu sunt prea mari,12 ani nu sunt multi,eu sunt cu sotia de 36 de ani si parca suntem la inceput.Preludiul in dragoste,amor pe ritm de muzica,o excursie in strainatate,ghidusii sunt destule
http://www.youtube.com/watch?v=yUf3aB2oPQI&feature=branded

Curaj !
VOIAJOR
Postat pe 13 Martie 2012 12:42
aaaa, nu e pentru fricosi...
mai Ioanide, tu nu vezi ca omu' nu se-ndura sa cheltuie?
si, cum " la inceput"? sunteti la fel de...timizi?
dor72_
Postat pe 14 Martie 2012 00:25
De la: dor72_, la data 2012-03-14 00:25:50aaaa, nu e pentru fricosi...
mai Ioanide, tu nu vezi ca omu' nu se-ndura sa cheltuie?
si, cum " la inceput"? sunteti la fel de...timizi?

Fara miscare totul se atrofiaza...
http://www.youtube.com/watch?v=Smh1XP0yPRY&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 14 Martie 2012 07:27
buna,
asa e, eu aleg. Doar ca nu prea stiu ce sa aleg, recunosc faptul ca ma sperie idea de a fi o mama singura si am impresia ca daca o sa terminam nebunia asta care se cheama casatori nu am sa fiu in stare sa imi caut o viata noua. Daca stau bine sa ma gandesc eu nu stiu nici macar sa ma port daca mi-ar face un barbat avansuri. M-am casatorit la 20 de ani cu primul barbat din viata mea (am mai avut vreo doi "gagici" care m-au pupat dar atat) asa ca ma invart intr-un cerc vicios.
Te pup
Multumesc de raspuns , chiar ma simteam singura!
garbo_1108
Postat pe 15 Martie 2012 10:27
Este grea singuratatea intr-unul, dar singuratatea in doi este sfisietoare. Eu o practic din 2004. Abia anul trecut am aflat ca sint singura in doi. Pina anul trecu, in momentele de indoiala, ne nemultumire, gaseamt explicatii, motivatii, toane, stari, intelegeam, treceam cu vederea, lasam de la mine, eram generoasa, nobila, doamna si alte chestii de-astea. Dar anul trecut am aflat ca sint doar o papusa gonflabila, mereu la indemina, mereu prezenta si utila, frumoasa, spirituala, fac impresie buna in societate, il sprijin, il incurajez, si ce anume vreau? Vreau mai mult? Nu-mi e de-ajuns? Ce-mi lipseste? Cind i-am raspuns la aceasta intrebare: "Tu. Tu imi lipsesti!" a fost mirat. "Dar nu vin in fiecare zi acasa? Nu sint cu tine acum?" Curios, eu nu am dorinte, nu am ginduri, nu am sentimente, nu am urcusuri si coborisuri, toane, ambitii, emotii, gusturi, preferinte, etc. Eu doar exist. Exist ca o papusa. Henry Kisinger, parca, a spus "Cel mai frumos lucru din viata unui barbat este femeia de linga el." Cel mai frumos lucru, atentie, cel mai frumos lucru. Mai vrem ceva? Priveste in fata ta la cei doi copii: ei iti vor da taria si intelepciunea de a trece cu bine peste aceasta neimplinire. Nu poti trai fiind doar mama. Intr-o zi copii tai vor simti neimplinirea din viata ta si vor fi si ei, la rindul lor, nefericiti, sau vinovati, marcati sau cum vrei sa mai spui. Gaseste-ti ceva ce sa-ti aduca tie multumirea. Fa ceva, orice, ce te poate face frumoasa, sclipitoare... Nu-i permite sa-ti ia tot din tine... Nu face greseala mea.
Popeea
Postat pe 15 Martie 2012 19:00
De la: garbo_1108, la data 2012-03-15 10:27:37buna,
asa e, eu aleg. Doar ca nu prea stiu ce sa aleg, recunosc faptul ca ma sperie idea de a fi o mama singura si am impresia ca daca o sa terminam nebunia asta care se cheama casatori nu am sa fiu in stare sa imi caut o viata noua. Daca stau bine sa ma gandesc eu nu stiu nici macar sa ma port daca mi-ar face un barbat avansuri. M-am casatorit la 20 de ani cu primul barbat din viata mea (am mai avut vreo doi "gagici" care m-au pupat dar atat) asa ca ma invart intr-un cerc vicios.
Te pup
Multumesc de raspuns , chiar ma simteam singura!

Este din nou primavara,dece nu si in viata voastra ?
http://www.youtube.com/watch?v=KRCNKIqiRos&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 15 Martie 2012 19:12
mai lasa calculatorul si comunica cu el , spune-i ce simti... poate e vina ta in aceasta relatie , nu a lui.
garbo260274
Postat pe 18 Martie 2012 17:30
Am ramas uimita cand am citit comment-ul tau! Exact asa se intampla, tot timpul caut scuze si motive sa merg mai departe! Imi este greu sa invat sa traiesc singura in doi, adica sa fac exact ce mi-ai spus tu Popeea sa gasesc metode prin care ma pun in valoare si imi dau si mie importanta. Multumesc mult !
garbo_1108
Postat pe 19 Martie 2012 09:31
Super comentariu postat de Popeea!
Multe dintre noi suntem in situatia asta, tocmai din dorinta de a face totul pentru familie. Si in astfel de momente uiti ca esti femeie, ci stii ca esti doar mama , sotie si... atat. Vine momentul cand vrei sa te simti femeie in ochii celui de langa tine dar privirile lui trec dincolo de tine.
Gasesti scuze pentru fiecare manifestare desi nu o intelegi in intregime.
Sfatul meu : incearca sa nu uiti de tine !
LOUIS
Postat pe 19 Martie 2012 16:02
De la: LOUIS, la data 2012-03-19 16:02:07Super comentariu postat de Popeea!
Multe dintre noi suntem in situatia asta, tocmai din dorinta de a face totul pentru familie. Si in astfel de momente uiti ca esti femeie, ci stii ca esti doar mama , sotie si... atat. Vine momentul cand vrei sa te simti femeie in ochii celui de langa tine dar privirile lui trec dincolo de tine.
Gasesti scuze pentru fiecare manifestare desi nu o intelegi in intregime.
Sfatul meu : incearca sa nu uiti de tine ! [/q
Uneori femeia trebuie sa iasa din anonimat,din starea de obisnuinta,la mine de 36 de ani ,nu am ajuns sa cred ca viata mea alaturi de sotie este obisnuinta deoarece ea este in fiecare zi altfel si impreuna gasim motive sa ne mentinem tineri. Am crescut copii impreuna ,acum sunt mari,am revenit la starea din tinerete ,am ramas doar noi.
VOIAJOR
Postat pe 19 Martie 2012 19:44
Lipsa de comunicare,instraineaza !
http://www.youtube.com/watch?v=7kVfNSJZ4-M&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 21 Martie 2012 05:30
De la: Popeea, la data 2012-03-15 19:00:24Este grea singuratatea intr-unul, dar singuratatea in doi este sfisietoare. Eu o practic din 2004. Abia anul trecut am aflat ca sint singura in doi. Pina anul trecu, in momentele de indoiala, ne nemultumire, gaseamt explicatii, motivatii, toane, stari, intelegeam, treceam cu vederea, lasam de la mine, eram generoasa, nobila, doamna si alte chestii de-astea. Dar anul trecut am aflat ca sint doar o papusa gonflabila, mereu la indemina, mereu prezenta si utila, frumoasa, spirituala, fac impresie buna in societate, il sprijin, il incurajez, si ce anume vreau? Vreau mai mult? Nu-mi e de-ajuns? Ce-mi lipseste? Cind i-am raspuns la aceasta intrebare: "Tu. Tu imi lipsesti!" a fost mirat. "Dar nu vin in fiecare zi acasa? Nu sint cu tine acum?" Curios, eu nu am dorinte, nu am ginduri, nu am sentimente, nu am urcusuri si coborisuri, toane, ambitii, emotii, gusturi, preferinte, etc. Eu doar exist. Exist ca o papusa. Henry Kisinger, parca, a spus "Cel mai frumos lucru din viata unui barbat este femeia de linga el." Cel mai frumos lucru, atentie, cel mai frumos lucru. Mai vrem ceva? Priveste in fata ta la cei doi copii: ei iti vor da taria si intelepciunea de a trece cu bine peste aceasta neimplinire. Nu poti trai fiind doar mama. Intr-o zi copii tai vor simti neimplinirea din viata ta si vor fi si ei, la rindul lor, nefericiti, sau vinovati, marcati sau cum vrei sa mai spui. Gaseste-ti ceva ce sa-ti aduca tie multumirea. Fa ceva, orice, ce te poate face frumoasa, sclipitoare... Nu-i permite sa-ti ia tot din tine... Nu face greseala mea.
garbo235752
Postat pe 21 Martie 2012 08:41
In aceste vremuri,e greu sa-ti faci timp si pentru suflet,daca alergi de dimineata pina seara.poate ca trebuie sa se opreasca putin,dar se poate sa ramina in urma fata de ceilalti si sa nu iti placa asta.ia in calcul si repercursiunile .


AI GRIJA CE-TI DORESTI,CA SE POATE INTIMPLA!
onil
Postat pe 21 Martie 2012 11:47
Excelent comantariu Popeea!

Problema singuratatii in doi este grava si culmea este foarte raspandita. Am trei prietene care trec prin asta de muti ani. Nu intru in detalii cum a gasit fiecare rezolvarea dar in orice caz doar una a ramas cu sotul, insa nu se stie pentru cata vreme, daca el revine la vechiul comportament il va parasi asta e intelegerea.

Cred ca poti sa iti dai seama si singura ce vrei sa faci ....vrei sa-i gatesti, sa-i speli , sa-l sprijini in tot ceea ce face, sa fii la dispozitia lui cand are el chef de tine (sau timp) ....practic vrei sa-i fii sliga si menajera sau vrei sa-i fii sotie?! Este o mare diferenta. majoritatea barbatilor cred ca dada s-au insurat nu mai trebuie sa faca nimic ca sa intretina relatia , si-au gasit sluga sa le spele ,sa le calce sa, le gatesca si sa sa-i mai dea o puta din cand in cand .... ei cred ca aici se limiteaza tot ...aaaa...si sa-si duca copiii din cand in camd pe undeva si cu asta a terminat , e tata bun!

Ia spune-mi cat de mari sunt fetele? Ce anume face pentru ele de zici ca e tata bun?! Le asigura banii pentru shopping? Concret ce face?
Daca fetele sunt la scoala, merge la sedintele cu parintii, se duce cu ele sa le duca/ sa le aduca de la activitatile extrascolare?
Mai pune aici niste detalii si mai vedem cate bile albe are ...tatal!
adeline
Postat pe 21 Martie 2012 16:22
http://www.youtube.com/watch?v=mUwDjXPEsgM
VOIAJOR
Postat pe 23 Martie 2012 09:51
buna.sint Cristina. Am trait acceasi problema ca a ta timp de 12 ani .Lipsa de comunnicare intre parteneriii de cuplu isi spune cuvintul.Ar trebui sa incerci sa stai de vorba cu el si sa ii spui ce simti,daca nu in ultimma instanta spunei ca ai NEVOIE DE ATENTIE SI DRAGOSTE.Incearca e o sabie cu doua taisari.
garbo171675
Postat pe 23 Martie 2012 13:24
la fel ma simt eu intr_o casnicie de 20 de ani!
garbo258097
Postat pe 28 Martie 2012 15:27
dupa ce ai copii viata se schimba.Trebuie sa te gandesti foarte bine la copii,apoi la cel de langa tine si printre timp esti si tu pe acolo.asa vei fi fericita si ii vei face si pe cei de langa tine fericiti.Fii atenta ca usor poate sa-ti zboare pamantul de sub picioare si viata linistita pe care o ai ,si dupa nu stiu ce se poate intampla.totul depinde de tine.Tu singura poti sa-ti dirijezi viata,sa iti creezi fericirea.Fi-i atenta!
garbo203587
Postat pe 30 Martie 2012 06:26
De la: garbo203587, la data 2012-03-30 06:26:04dupa ce ai copii viata se schimba.Trebuie sa te gandesti foarte bine la copii,apoi la cel de langa tine si printre timp esti si tu pe acolo.asa vei fi fericita si ii vei face si pe cei de langa tine fericiti.Fii atenta ca usor poate sa-ti zboare pamantul de sub picioare si viata linistita pe care o ai ,si dupa nu stiu ce se poate intampla.totul depinde de tine.Tu singura poti sa-ti dirijezi viata,sa iti creezi fericirea.Fi-i atenta!


draga mea, aici este vorba de relatia lor ca si cuplu; nu este vorba de copii; foarte multe femei raman langa niste barbati care nu le merita "pentru copii, sa nu sufere copiii" ...si tu ca femeie ce sa faci? sa stai sa te imbolnvesti? el poate fi un tata bun chiar daca mama copiilor divorteaza de tatal copiiilor!
nu vreti sa ganditi deloc...problemele se desprt, una este problema copiilor si alta este relatia in doi!!!!! chiar daca ai copii , tu ca femeie trebuie sa fii iubita, apreciata, rasfatata...nu iti pierzi acest drept; cea mai mare greseala este cand spui ca ramai intr-o casnicie " pentr copii "
adeline
Postat pe 30 Martie 2012 16:25
De la: VOIAJOR, la data 2012-03-15 19:12:23
De la: garbo_1108, la data 2012-03-15 10:27:37buna,
asa e, eu aleg. Doar ca nu prea stiu ce sa aleg, recunosc faptul ca ma sperie idea de a fi o mama singura si am impresia ca daca o sa terminam nebunia asta care se cheama casatori nu am sa fiu in stare sa imi caut o viata noua. Daca stau bine sa ma gandesc eu nu stiu nici macar sa ma port daca mi-ar face un barbat avansuri. M-am casatorit la 20 de ani cu primul barbat din viata mea (am mai avut vreo doi "gagici" care m-au pupat dar atat) asa ca ma invart intr-un cerc vicios.
Te pup
Multumesc de raspuns , chiar ma simteam singura!

Este din nou primavara,dece nu si in viata voastra ?
http://www.youtube.com/watch?v=KRCNKIqiRos&feature=related


Buna si eu...singuratatea in 2, am simtit-o si eu, decativa ani..la inceput, si asa eram dupa o depresie dupa un divort- ea plecata din tara-, am crezut ca e la inceputul relatiei si e mai retrasa, am zis ca e o calitate faptul ca o femeie vorbeste putin,dar in curand, mi-am dat seama ca asa e firea ei- e "pesti"...cum ar fi sa adormiti seara fara un "noapte buna " macar...?Cand i-am spus, mi-a raspuns.."pai nu sunt langa tine?",pur si simplu intoarce spatele si adoarme...voi ce ziceti?vi se pare normal?Da, o sa spuneti ca e intra-atat de "profunda," ca nu mai sunt necesare cuvintele..haidade, daca simti aproape un om, faci niste gesturi,daca nu..nu..sau asa considera ea ca e firesc?In rest, e destul de ok...cu toate ca o ajut in casa,nu ne omoram cu treburile gospodaresti..dar gestul de a adormi fara un sarut, pe obraz..ce arata?ma simt uneori, aproape respins..si nu te simti tu insuti...o fi egoism?daca ma iau dupa ce simt firesc zic eu si dupa scrierile spirituale..iubirea trebuie daruita in fiecare zi,dar daca nu ti se raspunde ce faci? Continui sa joci in propria piesa? Hmm..nu prea mai merge..nici macar nu mai am 20 de ani sa am viata inainte..si nici nu sunt genul..cu toate ca, de ani de zile am fost atent cu ea- consider ca asta e cam pe primul loc intr-o relatie- atent ca gesturi,ca si cadouri,etc...adica, acea spontaneitate a faptului de a te gandi sa iei ceva ptr cel de langa tine, cat mai des, indiferent ca e o floare,sau..un parfum.. tandrete, ptr ca nu poti sta langa cineva ca langa o colega de camera, eu asa i-am spus..Am descoperit o fire rece ,care nu are gesturi tandre,decat asteapta de la celalalt, care cand nu are chef,te "expediaza" ca nu are chef..am ajuns sa ma intreb..de ce mai stam impreuna?care, daca o inviti in oras e obosita sau are treaba,daca nu o inviti iar nu e bine, e monoton...eu sunt "muntoman' - imi place sa merg si sa urc pe munte- si as fi vrut sa mai ies, dar datorita faptului ca am tot cautat la job-uri de asta toamna lucrand intr-unul sub nivel, nu mi-a dat ocazia sa mai ies...in plus, starea de spirit nu e foarte buna...incerc sa vad primavra care a venit,dar sunt in aceiasi dilema ca si tine...ce fac cu viata mea?Practic..noi nu mai traim o viata..In concluzie alegerea,ne apartine.multumesc ptr atentie
rebelfire
Postat pe 31 Martie 2012 10:20
De la: garbo171675, la data 2012-03-23 13:24:19buna.sint Cristina. Am trait acceasi problema ca a ta timp de 12 ani .Lipsa de comunnicare intre parteneriii de cuplu isi spune cuvintul.Ar trebui sa incerci sa stai de vorba cu el si sa ii spui ce simti,daca nu in ultimma instanta spunei ca ai NEVOIE DE ATENTIE SI DRAGOSTE.Incearca e o sabie cu doua taisari.


Poate ar fi o "solutie' dar partiala..si strict de comunicare,nu de traire..atentia si dragostea...NU SE CERSESC...ptr ca ne face vulnerabili,slabi,si ne micsoreaza in ochii celuilalt..poate sa-i spuna,dar la modul"uite ce se intampla,daca crezi ca vom continua asa,mai bine nu...ptr ca...eu nu ma simt sufleteste implinita," si pot ramane niste parinti la fel de buni, in continuare,fiecare are viata sa intima, separata de copii...frustrarea, se strange in timp, si efectele se vad, va asigur..ptr ca ne umilim si nu e cazul zic eu..Sentimentele daca le ai,SE DARUIESC din inima,daca poti..si daca ITI FACE placere..culmea, iubirea...se daruieste si se simte nu se cere...parerea mea,nu dati cu pietre!
rebelfire
Postat pe 31 Martie 2012 10:34
Pey...dak nu-i spui k doresti si tu ceva cum sa stie omul????Comunicarea e esentiala intr-o relatie,omul stie ca are nevasta si copii si trebuie sa aibe grija de ei.....Cand are el timp sa-si dea inn bobi ca sa afle ce vrei tu?Barbatii nu-s sensibili asa ca femeile ,trebuie sa l-e mai deschizi ochii din cand in cand!!!!Succes!!!
mitiduk
Postat pe 31 Martie 2012 16:01
Este foarte grav in familii, desi existati in 2 va simtiti **singuri**!! Doamne!Viata asta este asa de scurta ,este grea!Ar trebui sa aveti timp si pentru voi amandoi! Sa discutati sa vedeti ce va impiedica a fi multumiti, fericiti??!!! Copiii cresc isi iau zborul si voi ramaneti doar cu **doru**!!
Jojolin
Postat pe 1 Aprilie 2012 12:12
Se numeste rutina si este moartea oricarei pasiuni sau dorinte.Nu exista un lucru mai rau care se poate instala intr-o relatie decat blazarea si rutina.esta un lucru f.bun ca este un tata bun,dar sot bun este,amant bun este ,prieten bun,confident bun este?Daca nu ,tu cum poti trai doar cu cheltuielile la zi ,copii bine hraniti si imbracari,dar tu,tu unde apari in aceasta ecuatie?Nevoile tale,sentimentele tale ,dorintele tale,cine ti le satisface,pe umarul cui te asezi tu cand obosesti?Este f.bine sa ai un card generos si bine garnisit dar nu este suficient,intotdeauna exista so
Adrian.lutii,cauta-le.
garbo265966
Postat pe 1 Aprilie 2012 14:42
Ceezi xa ajunge?
Ioanaa_Ioana_2
Postat pe 19 August 2016 17:02
Pai discuta cu el, dar înainte sa divorțezi fati rezerve de bani, ca sar putea sa nu mai vezi un ban, eu de aceea nu o sa pun banii la gramada ,cu un barbat, pt ca nu am de gând sa mă comport frumos dacă nu merita, și dacă îi aveți împreună sigur poate sa se lupte sa nu vezi nimic, așa ca fati plinul înainte, caupă aia nu se știe, poate chiar va separați de bani,
ingerasulluptor1
Postat pe 19 August 2016 18:52
Pai spune ca ai nevoie de afecțiune, pt ca ești femeie corecta nu vrei amant, sau dacă nu îți oferă, sau fi fi tu indiferenta rece, sa vadă cum este, sigur îi bosorog, aia sigur poate satisfac amantele, le duc flori mle alinta, pe neveste mai puțin ca se învață, eu nu le as face de crăpare la maimuțele astea, la gunoi sa mănânce
ingerasulluptor1
Postat pe 19 August 2016 18:55
Bai, tu esti monumental de proasta chiar si ... atemporal!


Uita-te, naroado, ca raspunzi la un topic care nu mai este din ... aprilie 2012!


Cit de retardata sa fii?!?...
garbo101426
Postat pe 19 August 2016 19:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Happy end 9 De la: sorinara 22 Mai 2012 23:18
Cum asigurati transportul nuntasilor care sunt de departe? 4 De la: paula_daniela 30 Iunie 2009 08:00
Femeia ideala :) 71 De la: sophia 17 Septembrie 2009 20:06
TRADAREAPARTENERULUI-SPORT NATIONAL-FINALA 1 De la: crissreno 3 Decembrie 2009 02:55
Sotul meu 133 De la: DANA_DGG 19 Martie 2010 08:37
Setari Cookie-uri