imi e frica sa ma mut cu ea

iubita mea si-a cumparat de curand un aparatament cu acel program de prima casa. noi suntem de 6 ani impreuna dar relatia noastra a fost destul de distanta din cauza parintilor ei. i-am cunoscut abia dupa 3 ani de relatie si nu am dormit niciodata la ea acasa. in fine. ideea e ca ea vrea sa ne mutam impreuna dar mie imi este frica pt ca nu stiu cum or sa decurga lucrurile... mi-e ca in rau...
garbo_2177
Postat pe 18 Aprilie 2012 17:13
da parca esti mireasa...daca nu incerci, de unde sa stii?
si de ce presupui ca rau
Eugenia69
Postat pe 18 Aprilie 2012 17:16
este prea mult sase ani,relatia trebuie sa evolueze urgent,in orice directie,altfel se va destrama oricum.
bineinteles ca vor fi mai multe probleme la locuitul impreuna,dar veti invata in primul an,care este de adaptare,sa traiti impreuna.
asta se invata.
din mers,traind impreuna.
dupa p[rimul an de trait impreuna,lucrurile ajung la un echilibru.
e nevoie sa treceti prin asta,sa va cunoasteti traind impreuna,sa impartiti sarcinile casei,cheltuielile,etc.
cu frica nu faci nimic,oricat de frica ti-ar fi,muta-te urgent,pana nu e prea tarziu,iti va folosi experienta.
d
daniilia
Postat pe 24 Aprilie 2012 05:35
De la: garbo_2177, la data 2012-04-18 17:13:22iubita mea si-a cumparat de curand un aparatament cu acel program de prima casa. noi suntem de 6 ani impreuna dar relatia noastra a fost destul de distanta din cauza parintilor ei. i-am cunoscut abia dupa 3 ani de relatie si nu am dormit niciodata la ea acasa. in fine. ideea e ca ea vrea sa ne mutam impreuna dar mie imi este frica pt ca nu stiu cum or sa decurga lucrurile... mi-e ca in rau...

Bre lasa frustrarile si nu arunca 6 ani din viatza la gunoi doar pt faptul ca nu esti miezul din miez ...pe de alta parte nu vad ce treaba au "socrii" tai in aceasta relatie ?observ ca nu te-a deranjat faptul ca nu ai dormit la ea acasa in trecut ...acum cu ce te-ar deranja ?sau mai bn zis dc ? Nu ascunde dupa faptul ca,nu ai reusit tu "proiectul ei",in spatele parintilor ei,las-o asa...unde dragoste /iubire cum frei tu sa-i mai spui este, restul nu-si au loc... ...Pai da ma ea frea sa te muti la ea pt ca te iubeste ma ,d-aia a si facut pasul cu apartamentul ,acum tu ca un "idiot" dc frei sa strici totul? Pune mana repede pe al mai buchet de flori ,meri la ea si incearca sa -i faci viata cit mai frumoasa,dupa un asemenea sacrificiu meriata si ea nu ?...
Melycanu
Postat pe 24 Aprilie 2012 08:15
De la: garbo_2177, la data 2012-04-18 17:13:22iubita mea si-a cumparat de curand un aparatament cu acel program de prima casa. noi suntem de 6 ani impreuna dar relatia noastra a fost destul de distanta din cauza parintilor ei. i-am cunoscut abia dupa 3 ani de relatie si nu am dormit niciodata la ea acasa. in fine. ideea e ca ea vrea sa ne mutam impreuna dar mie imi este frica pt ca nu stiu cum or sa decurga lucrurile... mi-e ca in rau...
eu zic ca trebuie sa discutati despre acest aspect...despre ce simtiti unul pt altul....ca va mutati,apoi poate va casatoriti,,sau apar copiii...
eu zic ca mai bine dicutati si gandestete serios ce vrei practic de la aceasta relatie...
ingerasulluptator
Postat pe 24 Aprilie 2012 13:41

Domnu' 2177, in orice relatie, cred eu, una din conditiile de baza este sinceritatea! Nu stiu cat de "legata la oki " a fost partenera ta 6 ani (poate esti un vrajitor genial, poate un superman la orizontala), cert este ca, daca nu vede nici acum ca "frica" ta este ,de fapt, o aversiune pentru o decizie de intregire permanenta,aproape isi merita soarta !! Se pare ca te'ai obisnuit cu confortul tau sporit in relatia asta, daca esti cinstit, nu'ti bate joc in continuare de viata ei !
fortelion
Postat pe 26 Aprilie 2012 23:09
Incearca si vei vedea!Bate si ti se va deschide!!
Jojolin
Postat pe 28 Aprilie 2012 09:16
pai... lucrurile pot sa evolueze spre mai rau, pot sa evolueze spre mai bine, dar intr-o directie sau alta tot trebuie sa evolueze, asa ca sau o parasesti - si atunci evolueaza sigur spre rau :-)) - sau te muti cu ea si ai cele doua variante.
Chiar "frica" nu e cazul sa iti fie, probabil nu musca.
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2012 13:27
De la: fortelion, la data 2012-04-26 23:09:14
Domnu' 2177, in orice relatie, cred eu, una din conditiile de baza este sinceritatea! Nu stiu cat de "legata la oki " a fost partenera ta 6 ani (poate esti un vrajitor genial, poate un superman la orizontala), cert este ca, daca nu vede nici acum ca "frica" ta este ,de fapt, o aversiune pentru o decizie de intregire permanenta,aproape isi merita soarta !! Se pare ca te'ai obisnuit cu confortul tau sporit in relatia asta, daca esti cinstit, nu'ti bate joc in continuare de viata ei !


cam asa e !n
Amor_Aeternus
Postat pe 28 Aprilie 2012 15:22
De la: fortelion, la data 2012-04-26 23:09:14
Domnu' 2177, in orice relatie, cred eu, una din conditiile de baza este sinceritatea! Nu stiu cat de "legata la oki " a fost partenera ta 6 ani (poate esti un vrajitor genial, poate un superman la orizontala), cert este ca, daca nu vede nici acum ca "frica" ta este ,de fapt, o aversiune pentru o decizie de intregire permanenta,aproape isi merita soarta !! Se pare ca te'ai obisnuit cu confortul tau sporit in relatia asta, daca esti cinstit, nu'ti bate joc in continuare de viata ei !
vali66
Postat pe 1 Mai 2012 11:01
Q ..177 nu ne zici ce s-a intamplat? ca de asta ai deschis un subiect, nu sa faci pe mortu-n papusoi...
jeje2011
Postat pe 6 Mai 2012 00:20
pai... o fi evoluat asa de in rau...
quasaria
Postat pe 6 Mai 2012 00:30
La cat curaj, optimis si barbatie a imprastiat p-aci ... cred ca ai dreptate. macar sa o fi facut cu demnitatea care i-a mai ramas
jeje2011
Postat pe 6 Mai 2012 00:52
La cat curaj, optimis si barbatie a imprastiat p-aci ... cred ca ai dreptate. macar sa o fi facut cu demnitatea care i-a mai ramas
jeje2011
Postat pe 6 Mai 2012 00:52
Pentru a scapa de frica trebuie sa fugi de ea...
anisoaraf
Postat pe 8 Mai 2012 20:38
Ai gresit interpretarea, trebuie sa o infrunti
jeje2011
Postat pe 10 Mai 2012 00:54
Decat sa pierzi timpul infruntand frica, mai bine faci alte lucruri interesante si utile !
anisoaraf
Postat pe 10 Mai 2012 11:54
ti-e frica de angajamente?sau te simti ciudata ca ea a cumparat casa si nu tu?pai fii linga ea,lasa-i pe-ai in pace,ca doar nu stai cu ei.pt asta a afacut asa un efort casa fie cu tine.Nu mai sta pe ganduri ca ti-o fura altul
carmenola
Postat pe 10 Mai 2012 18:50
Poti incerca , nu ai nimic de pierdut . Poate ca exista alte motive pentru care a fost distanta . Este o sansa in plus sa afli , poate fi o sansa in plus pentru relatia voastra , sau poate fi un esec total , dar macar ai incercat si astfel nu vor exista remuscari in viitor ...
AngeloBluLdy
Postat pe 31 Mai 2012 09:02
De la: garbo_2177, la data 2012-04-18 17:13:22iubita mea si-a cumparat de curand un aparatament cu acel program de prima casa. noi suntem de 6 ani impreuna dar relatia noastra a fost destul de distanta din cauza parintilor ei. i-am cunoscut abia dupa 3 ani de relatie si nu am dormit niciodata la ea acasa. in fine. ideea e ca ea vrea sa ne mutam impreuna dar mie imi este frica pt ca nu stiu cum or sa decurga lucrurile... mi-e ca in rau...


Ce fel de barbat esti tu? De ce incurci fata de atata timp n-ai nimic de gand? Daca aveai ceva sentimente pt. ea , ar fi fost o bucurie sa aveti casa voastra dar cum probabil totul s-a stins in timp ( din partea ta ) .... Ai grija , ce faci iti va fi facut cand iti va fi lumea mai draga !
Fata_Morgana
Postat pe 3 Iunie 2012 10:22
...daca ai orice urma de indoiala , nu mai incurca fata si vezi-ti de drum .Ea va face la fel.
Durerea si paguba va fi mai mica asa decat daca va mutati impreuna si nu va merge.
...si nu cred ca ''frica ta'' vizavi de mutatul impreuna e cauzat de ''parintii ei''.

Ia , fa matale o introspectie sincera...si pe urma fii indeajund de sincer si sspune-i adevarul fie ca e pozitiv , fie....
cumsafie
Postat pe 16 Iunie 2012 11:27
..apropo , ea a cumparat singura apartamentul desi sunteti impreuna de 6 ani?!
Nu ai simtit nevoia sa il luati impreuna?Ea macar ti-a propus asta?
Ea o fi asteptat ca tu sa ii propui multe lucruri ...dar tie inca ti-e frica dupa 6 ani....
cumsafie
Postat pe 16 Iunie 2012 11:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fata blonda cu ochi albastri 30 De la: casperphantom 28 Noiembrie 2010 08:55
relationare? 44 De la: casperphantom 1 Decembrie 2010 04:08
ajutati'ma:( 3 De la: krystyna17 9 Ianuarie 2012 15:30
buna toturor! 14 De la: garbo106264 23 Martie 2010 21:59
retragerea prieteniei! 202 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:29
Setari Cookie-uri