M-am indragostit de fostul sot

Nu l-ai iubit sau nu te-a iubit. Doi oameni care se iubesc nu lasa meschinaria cotidiana sa le umbreasca fericirea.
Adevarul pe care nu vrei sa il accepti si nu il comunici este ca sigur si-a dorit un copil, iar tu in egoismul tau ai gandit ca pe primul plan este cariera si nu noptile nedormite si schimbatul scutecelor.
Perspectiva unei singuratati viitoare pentru ca "nici unul nu mai este ca el" te face in egoismul tau sa ii mai strici inca o data viata.
Poate femeia pe care o are langa el acum nu este marea lui dragoste ci numai balsamul pus pe o rana inca nevindecata. In mod cert insa ea este cea care il iubeste. Tu doar ai impresia ca il iubesti sau poate esti atat de singura incat EL este unica solutie. Oricum daca are minte si este un om integru nu te va mai face decat cel mult ....amanta (o ciorba pe care atunci cand iti este pofta o mananci la carciuma cu prietenii ca sa alungi monotonia meniurilor cotidiene preparate de sotie).
garbo263431
Postat pe 21 Aprilie 2012 11:55
ai avut posibilitatea sa alegi ,si ai ales cariera inaintea familiei.acum vii si vrei barbatul altei femei mai bine zis te gindesti sa strici o casnicie
un sfat vezi de cariera in continuare si nu-ti plimba nurii prin fata fostului.
demetra
Postat pe 21 Aprilie 2012 11:59
Prea tarziu nu crezi? Nu poti sa intri in viata lui dupa ce ai renuntat la el...Asta e.... Ramaneti prieteni si atat....asta e parerea mea !!!!! Eu asa as face.... CurajI-ai face rau si ti-ai face rau !
cecilia_soroceanu
Postat pe 21 Aprilie 2012 12:07
Incearca sa te desdragostesi si lasa omul in pace sa-si vada de noua familie.
Ce astepti sa ti se spuna aici?
finaadina
Postat pe 21 Aprilie 2012 12:40
De la: garbo_1399, la data 2012-03-26 17:03:15
...ne-am dezvoltat diferit si am ales sa mergem pe cai diferite. Eu mi-am construit o cariera iar el s-a recasatorit cu o femeie de succes...


Femeie, tu iti dai seama ce afirmatii faci?!!! Care sunt acele "cai diferite", oare?! Tu ti-ai construit o cariera, iar el s-a recasatorit...ne-am astepta sa aflam acum: cu o casnica! Dar nu! El s-a recasatorit tot cu o femeie care si-a construit o cariera, ca si tine! So, care e diferenta?!
In orice caz, dincolo de non-sensul afirmatiilor tale, lasa omul in pace! Erai mai tanara si credeai ca va fi "a piece of cake" sa gasesti altul "mai frumos si mai laptos" ?! Uite ca socoteala de-acasa nu s-a potrivit cu cea din targ ! Acum ai realizat ca nu este asa de usor sa gasesti un barbat bun (de fapt, sunt pe cale de disparitie dar nu ti-a spus nimeni atunci cand te-ai despartit de el...din motive pe care nu ni le-ai destainuit...) si dupa atata amar de vreme iti pui problema: daca mi-a apartinut candva, de ce nu l-as considera al meu?!
Afirmi ca te-ai "indragostit"; dar tu stii oare ce e dragostea?! Dragostea in primul rand nu este egoista; dragostea nu incearca sa i dea peste cap viata celuilalt. L-ai vazut, te-au cuprins niste emotii, probabil ca e un tip prezentabil, in plus mai este si fericit cu familia lui si asta se citeste pe fata lui, in gesturile lui si in personalitatea lui si ai inceput sa salivezi la ceea ce alta femeie a creat din el; ti-ar fi placut sa iei acum produsul finit, nu?!
Pentru consolarea ta, iti voi spune ca el este asa atat timp cat este cu sotia si cu copilul lui; daca ar fi cu tine, ar deveni in cativa ani (sau cateva luni sau saptamani...) la fel de nefericit ca in trecut; deci...n-ai pierdut nimic.
Si...mai am un sfat: stabileste-ti si tu niste repere morale, ca suntem fiinte umane; nu se poate sa ne purtam asa instinctual: il vreau, ca-mi place, chiar daca e al altei femei !!!
mihaelacorina
Postat pe 21 Aprilie 2012 12:45
Eu cred ca nu esti suficient de matura.O femeie cu capul pe umeri ar gandi ca omul ala n-a stat degeaba cu sotia lui, are ea niste calitati pe care el le-a gasit .Dincolo de toate au un copil! De dragul egoismului tau ai fi in stare sa strici o casa.Hello, lumea-i plina de barbati fara obligatii !
stanescugean_ph
Postat pe 21 Aprilie 2012 15:04
E clar ca esti confuza.Trecutul face parte din noi de aceea e bine sa stim sa-l tinem sub control.Nu merita sa traiesti din el.Eu nu te judec stiu ca e greu sa iubesti ce ai pierdut.Asa suntem noi oamenii. Il iubesti sau e doar o aparenta..asta tu trebuie sa clarifici in sufletul tau.:(..Spune-ai ca simnti nevoia sa te descarci...de ce nu alegi sa mergi o perioada la un pshiholog..sfaturile de specialitate iti vor prinde bine si in plus te poate ajuta sa-ti deschizi mintea si sufletul:).Fi tare si nu te lasa dusa de val! Cu mult drag...
monyk94
Postat pe 21 Aprilie 2012 15:24
Eu stii ce cred ca esti inca indragostita de trecut insa ceea ce a trecut nu mai poate fi cum era cu siguranta el e schimbat si tu la fel iar sa fii impreuna cu el ar fi un esec pentru a doua oara. Cred ca e bune doar de amant. Mai bine daca tot ai ales alt drum incearca sa il tii si sa incerci sa fii fericita nu mai trai in trecut incearca sa dai o sansa si celor care vin in viata ta fara sa faci comparatie. Stiu ca nu e usor insa timpul vindeca iar asta depinde doar de tine daca vrei sa traiesti doar din vise din vise voi muri, suferi.
Bafta!
elenucia
Postat pe 21 Aprilie 2012 15:32
De la: garbo_1399, la data 2012-03-26 17:03:15
Am fost casatoriti 4 ani cand eram tineri, dar ne-am dezvoltat diferit si am ales sa mergem pe cai diferite. Eu mi-am construit o cariera iar el s-a recasatorit cu o femeie de succes si acum are un copil. Intamplarea a facut sa il revad si sa ne petrecem putin timp impreuna. Mi-am dat seama ca nu l-am uitat niciodata si ca de cand m-am despartit de el nu am mai iubit pe nimeni..... Dar el e casatorit acum si are si un copil..... Ma macina foarte tare situatia.. inca il iubesc..


Cum se zice "been there done that"....am avut aceiasi chestie...ea a vrut sa faca "cariera", dar de fapt vroia sa "experimenteze" si altceva....riscurile unei "casnicii" la varsta frageda. Dupa o perioada s-a intors spasita si reindragostita.... si era cat pe ce sa pierd femeia care ma iubea cu adevarat, cea care mi-a fost alaturi in orice situatie. Nici la ea nu a fost si nici la tine nu cred ca e vorba de iubire......e pur si simplu un moft care va trece de indata ce vei fi cu el. Daca era iubire tu ai fi avut copil cu el si nu alta

Sincer mai bine ramaneti prieteni si atat.
nbogdan82
Postat pe 21 Aprilie 2012 15:58
vezi filmul IT,S COMPLICATED !!!! E super tare si poate gasesti raspunsul acolo.E aceeasi situatie! SUCCES!
evrika37
Postat pe 21 Aprilie 2012 16:16
fa ceea ce simti si lasa ce spun altii. Sa regreti ceva ce nu ai facut , nu ceva ce ai facut.
luxor
Postat pe 21 Aprilie 2012 16:42
Buna!

Primesc alerte de la Garbo de ani de zile dar n-am vazut niciodata mai mult de titlul mesajului.

Subiectul tau mi-a atras atentia si m-am uitat in fuga pe pagina ta.

Sunt socata de superficialitatea si obraznicia cu care iti raspund diferiti useri... le gasesc personal insultatoare si nicidecum in spiritul unei comunitati online unde oameni isi ofera suport unul altuia.

Eu locuiesc in strainatate, intr-o societate diferite de cea romaneasca, unde oameni sunt ceva mai profunzii mai putin judgemental si unde individul intelege ca suntem cu totii expusi oricarei situatii existentiale, inclusiv atasament de persoane care au facut candva parte din viata noastra, si ca nicidecum deznodamatul este identic, experienta fiecaruia dintre noi fiind unica si absolut personala.

Sunt psiholog de meserie si o spun fara rezerve ca nu ai nevoie de ajutor specializat, de genul consilierii si terapiei, pentru ca problema ta e de natura sa se rezolve de la sine daca o abordezi cu maturitate si/sau gasesti suportul social corespunzator, in genul unei familii care sa te inteleaga si sa discute cu tine sau al unor prieteni care la fel sa fie deschisi si sa se abtina sa judece sau sa isi aduca valorile personale in sfaturile pe care ti le dau.

Este evident alegerea ta ce companie tii alaturi in vremurile astea si sfatul cui il urmezi, eu te-as sfatui sa te detasezi total de Garbo, chiar nu e forumul unde sa gasesti sustinere, absolut toate mesajele mai purtin unul te criticau aspru, chiar nu ai nevoie de rataciri de genul asta.

Exercitiul e simplu:ai emotii, sentimente, trairi pentru un barbat, intamplator sau nu e fost sot, e mai mult sau mai putin relevant ca e re-casatorit si are copil, asta tine doar de stereotipurile tipic romanesti unde odata maritata/insurat iti duci crucea si traiesti o viata in care nu esti liber/fericit doar pentru ca asa trebuie sa fie si asa ti-a trasat ca regula societatea.

Nu te incurajez catre nimic anume, nici sa il uiti pe fostul sot, lucru de care ma indoiesc ca se poate realiza asa peste noapte, nici sa te arunci intr-o relatie licita ori ilicita cu el.

Sfatul meu personal si profesional e sa iti iei ceva timp de reflectie, sa te uiti in strafundul sufletului tau, sa iti faci curaj si sa porti o discutie deschisa cu el....si de acolo se vor dezvolta lucrurile de la sine.

Situatia ta nu e tipica, ba dimpotriva, asa ca nu vei gasi exemple in jur si nici sfaturi pe masura.

Raspunsurile stau in tine, in el si in destinul vostru.

Iti doresc noroc.

N.
garbo_2284
Postat pe 21 Aprilie 2012 17:12
..84 ...dar,draguta : Din moment ce fatuca si-a pus problema pe un forum,cu alte cuvinte isi spala rufele in strada,din moment ce ea cu manuta ei a postat intrebarea,ei, fiecare doritor e liber sa isi dea cu parerea.Cum ai facut si tu de altfel.
Rotty
Postat pe 21 Aprilie 2012 17:29
De la: garbo102323, la data 2012-04-21 11:53:42Inca il mai iubesti..Dar el? Depinde foarte mult de el,nu poti si nu trebuie sa te umilesti iar eu am impresia ca nu ii pasa de tine deci esti numai tu si sentimentele tale..Ai putea sa incerci sa te convingi ce fel de barbat ai pierdut acceptind o intilnire si mergind ceva mai departe insa atentie o faci numai pentru a te rupe definitiv si a intelege care a fost motivul real al despartirii..Succes

Este cel mai pertinent raspuns pe care l-am citit. Fata draga, daca te iubea se facea luntre si punte si nu divorta de tine , iubirea adevarata nu se impotmoleste pe drum si nu se dezintegreaza . N-ai fost iubita.Asta ar trebui tu sa intelegi. Nu se plictisea ca era prea tanar, nu te-ar fi lasat pe tine si cauta o alta fericire si o alta femeie cu care sa aiba copii.
Iti doresc sa fii iubita cu adevarat si atunci nu o sa fii parasita...
alina02
Postat pe 21 Aprilie 2012 17:35
DD_BB
Postat pe 21 Aprilie 2012 17:36
84 nu era nevoie sa ne fluturi ecusonul pe la nas pana nu sti cu cine stai de vorba
Rotty
Postat pe 21 Aprilie 2012 18:30
Doamna psiholog, eu nu iubesc pe nimeni si nici pe mine nu ma iubeste nimeni. Ce ma sfatuiti, sa fac? Sa deschid un topic?
_NOBODY_
Postat pe 21 Aprilie 2012 20:01
De la: garbo_1713, la data 2012-04-18 21:47:18Femeia de succes renunta la placerile ei personale ca sa placa altora.O femeie normala este aceea care stie sa se bucure de prezenta familiei ei, folosind in aceasta directie toate mijloacele posibile.


1713, eu am intrebat-o pe cea care a deschis topicul, daca nu te superi;
...by the way, ai dat un raspuns de m-au durut mucii.....

femeia de succes renunta la placerile personale.... ooooooooooooo... "o" mic de tipar...OOOOOOOOOOO.... " O" mare de tipar...
adeline
Postat pe 21 Aprilie 2012 20:08

... si te-au durut asa rau, ca ai stropit cu ei..

BODY_ ...sunt in aceasi situatie?!.... merge unu dublu?
Fss_ssu
Postat pe 21 Aprilie 2012 21:14
Daca ne lasa garbo. de ce nu?
_NOBODY_
Postat pe 21 Aprilie 2012 21:18
De la: _NOBODY_, la data 2012-04-21 20:01:23Doamna psiholog, eu nu iubesc pe nimeni si nici pe mine nu ma iubeste nimeni. Ce ma sfatuiti, sa fac? Sa deschid un topic?


nu, ce n-ai inteles. Sa vorbesti cu familia si prietenii... si sa relectezi asupra problemei!! Sfat profesional! Adevarul e ca trebuie sa fii foarte bun psiholog ca sa ajungi la concluzia asta, ca daca ai o problema e bine sa te gindesti la ea.....


Btw, madam psiholog, poate ar fi mai bine pentru tine sa vezi in continuare doar titlul mesajului. Nu te-ai mai soca.
Iar daca ne insiram toti pe aici diplomele s-ar putea sa te plictisesti sa le citesti. Mai sint si altii care traiesc "intr-un mediu diferit" fara sa scuipe in urma. Dar asta probabil societatea civilizata in care sustii ca traiesti n-a putut sa te invete... de unde concluzia ca mediul respectiv nu pare sa iti foloseasca la nimic.

quasaria
Postat pe 21 Aprilie 2012 21:21

"Iegzact"...asa am vrut sa sune.... absolut profesional :)
...X esti psiho?....aiii? Te rog fr.!
sara fr!
Fss_ssu
Postat pe 21 Aprilie 2012 21:25
Nu te mai uita asaaaaa!...o sa vina maine sa ti-o fluture sa-i vezi culoarea/ s-o sa spui ca nu seamana FaLS
Dap'... societate era aia ?
Fss_ssu
Postat pe 21 Aprilie 2012 21:31
nu vreau sa te supar dar nu trebuie sa fi egoista trebuie mai inti de toate sa te gindesti citi vor avea de suferit aici pentru ati inteplini un simplu capriciu ....................teai indragostit asta insemnind ca in trecut nu-l aveai la suflet nu-l iubeai, din mai multe consederente ............motivul pentru care acum te-ai indragostit ar fi ca nu mai este un papa lapde si a ajuns cineva in viatza care iti poate satisface viatza ta ......................cea mai buna solutie ar fi sa-ti vezi de viatza si nu provoca suferintza altora care sunt fericiti,doar pentru ca tu esti disperata si nu sti bine sa-ti cauti sufletul pereche,fie sigura ca sufletul tau pereche e acolo undeva si te asteapta nu lua decizi pripite fiindca daca atunci nu vati inteles si vati despartit ce te face sa crezi ca acum va decurge totul perfet???? si mai inti de toate stiu ca ai un suflet bun si nu ai vrea pe nimeni sa-l faci sa sufere caci mai tirziu o sa-l ai pe constiintza si nu ti-o vei ierta niciodata
garbro3
Postat pe 21 Aprilie 2012 22:16
garbo 3 ...hai ca faci progrese Mai fi atenta pe la liniute si incepem sa ne intelegem
Rotty
Postat pe 21 Aprilie 2012 22:22
_NOBODY_
Postat pe 21 Aprilie 2012 22:35
Visam....
Rotty
Postat pe 21 Aprilie 2012 22:44
Rotty ,cu tine vb.!...gata instructaju?
Fss_ssu
Postat pe 21 Aprilie 2012 22:56
"M-am indragostit de fostul sot"


A HA HA..
sa-ti fie de BINEE

ase te vreM

nu il lasa altora

HA HA HA

P >S. cand te plictisesti de IEL,nu UITA sa ne informezi si pe NUOI

HA HA HA



BRE COTOROANTZELOR ce mai faceti??? pe unde stati "pitite"

noh hai- DEM la 'GIOC"

LILO
Postat pe 21 Aprilie 2012 23:01
Buna. Chicotim pi ci pi colo....
Suparici ,acum fac instructaj la malul lacului Ala cu ore briaste...
Rotty
Postat pe 21 Aprilie 2012 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cea mai romantica cerere in casatorie, 213 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:22
Rochie de mireasa Magic Bride 9 De la: daria_pet 21 Aprilie 2011 12:55
cum sa-mi ajut prietena? 46 De la: Cristina_Crissy_1 16 Martie 2013 15:42
despartire 28 De la: nicu03 2 Aprilie 2015 07:40
castiga bani in timpul liber...si tu poti deveni reprezentant! 1 De la: fyfy 17 Noiembrie 2009 22:46
Setari Cookie-uri