Ce inseamna a fii un om tolerant?

inseamna sa nu fii sever cu greselile celorlalti,sa ii intelegi ca gresesc ptr ca sunt oameni,si sa ai lejer limitele impuse celorlalti.
cand nu tolerezi,impui limite fixe.
daniilia
Postat pe 3 Martie 2012 07:54
Uneori, fara sa ne dam seama,suntem toleranti si tolerati(ma refer la mine) cu bune/rele:rigid/flexibil:iertator/iertat: ingaduitor/neingaduitor.Parintii mei ,spun ca: fiecare (om)nascut,este s-au v-a fii tolerant(in functie de varsta,pricepere,..ori" valurile" din calea vietii)cu sine si cu cei din jur.Ca sa fim toleranti,trebuie sa ne cunoatem bine( pe sine) cu: bune/rele/ sa ne dam seama in ce parte inclina"balanta",ce solutii gasim la rezolvarea unor probleme care ni le ofera viata si cu ce riscuri si rezultate ne pricopsim in final.Toleranta ,inseamna si iertare,iar pentru asta trebuie sa detii multa tarie de caracter in care sa te identifici cu a fii tolerant,cu realitatea in sine si (de ce nu?) riscul cu care ne-o aratam,suferind s-au facand pe altcineva sa sufere.Viata este scurta si chiar frumoasa, fiti toleranti cu voi ,ca sa puteti fii cu cei din jurul vostru, dragi prieteni/prietene (in virtual)! O primavara minunata tuturor si multa iertare va urez!
Fss_ssu
Postat pe 3 Martie 2012 09:55
si tie suparatule!
Katinka
Postat pe 3 Martie 2012 09:59
De la: Katinka, la data 2012-03-03 09:59:11si tie suparatule!
Mersic' , buburuzo!...esti toleranta azi, nu mai vreau ploaia......
Fss_ssu
Postat pe 3 Martie 2012 10:28
Acceptare,rbdare,suportarea conflictelor interumane,lips de prejudeci
ritus_2002
Postat pe 3 Martie 2012 10:33
Cri_cat a venit cu ploaia! eu am fost cuminte.
Katinka
Postat pe 3 Martie 2012 10:34
De la: Katinka, la data 2012-03-03 10:34:48Cri_cat a venit cu ploaia! eu am fost cuminte.
,....daaa,tu cuminte hoatoo! ai vrut si tu ploaia,dap...nu-i rau/ mai trebuie sa stropeasca gradinile/ici si colo sa ude floririle si sa creasca baltile unde se mai joaca elefantelul(meu)
Fss_ssu
Postat pe 3 Martie 2012 13:35
in baltoaca?
Katinka
Postat pe 3 Martie 2012 13:39
De la: Katinka, la data 2012-03-03 13:39:55in baltoaca?
Fss_ssu
Postat pe 3 Martie 2012 18:24
De la: Katinka, la data 2012-03-03 13:39:55in baltoaca?
ete na......ce?face si el / stropinel in baltoaca,.....asa,arati tu buna vointa si recunostinta?.... te mai gandesti tu!
Fss_ssu
Postat pe 3 Martie 2012 18:28
2002...ai mare dreptate,cele spuse de tine sunt 50% din dotarea omului tolerant. Cea mai importanta este rabdarea, la tot si in toate se cere rabdare. Cu acceptarea, cred ca se poate discuta si stabili o punte de legatura de ambele parti, vointa sa fie si rezultatele se vor vedea.
Fss_ssu
Postat pe 3 Martie 2012 18:36

iar ati declarat Saptamana tolerantei pe Garbo?
ia uite ca eu nu tolerez o greseala din titlu, la topic...
deci, Ce inseamna A FI tolerant? sau Ce inseamna SA FII tolerant?

A FI = infinitiv
SA FII = Conjunctiv

Limba noastra-i o comoara
In adncuri nfundata ( mult prea adanc, asa de putini o gasesc )

Un sirag de piatra rara
Pe mosie revarsata.

Limba noastra-i foc ce arde ( da, si eu folosesc mereu flacara )
Intr-un neam, ce fara veste
S-a trezit din somn de moarte ( ar fi cazul sa se trezeasca.... )
dor72_
Postat pe 4 Martie 2012 09:19
deci tolerant... la infinit!
Katinka
Postat pe 4 Martie 2012 09:22
Suparatu, toleranta! esti pe topicul respectiv!
Katinka
Postat pe 4 Martie 2012 09:23
uite-asa ramai fara casnicie...din prea multa....toleranta
ah, casa...
dor72_
Postat pe 4 Martie 2012 09:25
....ai uitat: Limba noastra,Dor si foc, Na .,ca stau si eu pe loc !
Casa da,ii cald si bine eu ,nu ard multe lemne!
Fss_ssu
Postat pe 4 Martie 2012 10:54
Buburuzo,toleranta mea ii mare s! multa.Atunci cand vreau ceva ,obtin lejer cu multa truda,las de la mine sa primeasca altii, nu vad ce vad altii si simt o bucurie imensa in sufletul meu bun si bland ,dar si pe cel de la mare distanta il simt,nu zbor buburuzo,ca tine.Tie iti este usor sa spui toleranta si ...atat, ce greu ii sa obtii !
Fss_ssu
Postat pe 4 Martie 2012 11:01

esti tu frumos, ce esti...da' la modestie...numa' io ce te mai intrec

Hai sa-ti dau o rima la poezioara ta

Limba noastra, Dor si foc
Na...ca stau si eu pe loc.
Casa? Da, ii cald si bine
Nu ard lemne de la mine...

Pe la foc ar trebui sa apara si flacarica ( se incadreaza )
dor72_
Postat pe 4 Martie 2012 11:16
Poiatooo
Nu vreau foc si ploaie....fiti ingaduitoarea azi//
am scapat elefantalusi nu-l gasesc
Fss_ssu
Postat pe 4 Martie 2012 11:39
iar ii defecta limba!
Fss_ssu
Postat pe 4 Martie 2012 11:41
Modestia! este si ea o calitate in toleranta, insa uneori mai trebuie si un mic ,compromis tot din modestie,nu strica(zic eu)
Fss_ssu
Postat pe 4 Martie 2012 11:49
ce sa zic? mie mi-e foarte usor.
Katinka
Postat pe 4 Martie 2012 11:56
lejer, cu multa truda.
Katinka
Postat pe 4 Martie 2012 11:58

in ce l-ai...scapat...pacoste?

"Modestia este pentru prosti...." asa zice nenea Iorga...si nu e de ici de colo
dor72_
Postat pe 4 Martie 2012 12:50
Eu consider ca un om tolerant inseamna de a-i accepta pe oameni asa cum sunt ei,,de a nu-i obliga si pe ei sa practice oboiceiurile tale...
Dar a fii un om tolerant nu inseamna ca sa acepti ca altii sa te constranga sa practici obiceiurile lor,,, ca tu sa nu ai convingerile tale proprii...
a fii om tolerant nu inseamna sa ii lasi pe altii sa faca cu tine carpa de sters pe jos,,,si sa faca ce vor din tine....Pt ca este si o vorba daca nu stii ca sa te conduci singur te conduc altii si profita si fac ce vor din tine..
ingerasulluptator
Postat pe 4 Martie 2012 13:53
De la: suparatu_, la data 2012-03-04 11:49:11 Modestia! este si ea o calitate in toleranta, insa uneori mai trebuie si un mic ,compromis tot din modestie,nu strica(zic eu)
eu cred ca modestia este o calitate din prostie..
Spre exemplu eu am vazut odata un anunt matrimonial....Barbat roman caut domnisoara fara copii,realizata material,,dar modesta...dar el ca barbat nu era modest,,,el vroia o femeie realizata material dar modesta ca sa ii cumpere mai mult lui... ea doar sa munceasca sa fie realizata
ingerasulluptator
Postat pe 4 Martie 2012 13:59
daca muncesti si iti permiti sa iti cumperi anumite lucruri atunci de ce sa fii ,modest...
modesti trebuie sa fie aceia care nu le place sa munceasca sa isi bata capul si sa se intinda cat le tine plapuma sa fie modesti si sa nu astepte sa le dea altii,,pt ca si altii au problemele lor
ingerasulluptator
Postat pe 4 Martie 2012 14:01
De la: suparatu_, la data 2012-03-04 13:36:38 ....s'apoi ,a fii prost nu-i o calitate modesta?

suparatule, daca mai scrii infinitivul cu 2 "i", vai de animalul tau, zau....

si acum la raspunsul tau: nicidecum, poate fi principalea "calitate" a unei persoane...de care persoana se simte foarte mandra...
dor72_
Postat pe 4 Martie 2012 14:05
am vazut, ca nu esti modesta! fii toleranta, macar!
Katinka
Postat pe 4 Martie 2012 14:06
Dor, nu tie ti-am zis. vorbeam cu luptatoarea.
Katinka
Postat pe 4 Martie 2012 14:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prieteni sau amanti 93 De la: piper 14 Februarie 2011 16:25
Baietii 5 De la: garbo110498 26 Aprilie 2010 23:15
Dilema 11 De la: elodia 8 Septembrie 2011 18:42
Numai un intelect masculin incetosat de dorinta sexuala poate numi sexul subdezvoltat , ingust in umeri , lat in solduri si scurt in picioare drept sex frumos ; caci numai prin mijlocul acestei dorinte apare impresia de frumusete. 67 De la: Daniel71 26 August 2012 22:58
dragoste imposibila... 45 De la: crina92 25 Martie 2010 18:28
Setari Cookie-uri