mia stricat viitorul si mama nui langa mine

ce ar fi atat de bine? n-ar mai plati ala pensia?
dor72_
Postat pe 11 Martie 2012 08:21
asa este,parintii au un rol f important,aceasta fata,care nu are cu i sa i se planga,sufera enorm,k nu are cu i sa ceara un sfat,Normal ar fi fost k,akum in momentele astea atat de grele,mama ei sa fie langa ea.......
ccarmenuzza
Postat pe 11 Martie 2012 08:36
Daca vrei sa pastrezi copilul este un lucru minunat. Fii puternica si suna la posturile de televiziune pentru ati spune poveste poate vei gasi sprijin . Ce pot sa-ti spun mult noroc si Dumnezeu sa va protejeze pe amandoi. Mult noroc si sa auzim de bine , lupta nu te lasa invinsa in fata destinului si ai sa vezi ca mai tarziu o sa - ti fie bine.
garbo219195
Postat pe 11 Martie 2012 09:29
Draga mea,
Acum 25 ani am fost in aceeasi situatie. Am fost parasita de iubitul meu cand a aflat ca sunt insarcinata. Parintii nici nu au vrut sa mai auda de mine. Pe atunci eram studenta. Nu spun ca a fost usor, dar am avut langa mine adevarate prietene care m-au inteles si m-au sprijin moral. Dupa ce am nascut, parintii mei au revenit la sentimente mai bune si m-au acceptat impreuna cu fetita. Am reusit sa-mi termin studiile, mi-am gasit si un loc de munca....viata merge mai departe. Nu dispera...si da-i vietii o viata....la un moment dat vei ajunge la concluzia ca a fost cel mai bun lucru pe care l-ai facut in aceasta viata. Acest copil te va maturiza si te va responsabiliza (chiar daca este prea devreme), el va fi scopul vietii tale, el iti va da putere sa mergi mai departe si sa lupti cu toate greutatile acestei vieti, catre el iti vei indrepta toata iubirea...si nu-l uita pe Dumnezeu, EL va fi alaturi de tine mereu. In ceea ce-l priveste pe tatal copilului....incearca sa-l uiti si sa nu/l urasti. FII TARE!...si gandeste-te acest copil poate fi bucuria si mandria viatii tale. Fata mea are acum 24 ani (am crescut-o singura) intrucat nu am reusit sa-mi refac viata....este casatorita, are o slujba...ea este bucuria vietii mele, dublata de nepotii care vor veni.
MERGI INAINTE!!!!!!! Dumnezeu va avea grija de tine!
garbo015740
Postat pe 11 Martie 2012 10:30
De la: miscortel, la data 2012-02-25 22:15:41am o problema.am 18 ani si un baiat cu vreo 6 ani mai mare sia batut joc de mine si ma lasat insarcinata.am aflat foarte tarziu k eram insarcinata iar parintii nici nu mau ascultat sa afle ce sa intamplat. sau gandit k ii fac de rusine si mau trimis la o matusa sai dau ei copilul. dar eu nu stiu ce sa fac.nu lasa sufletul sami dau copilul k nu are nici o vina dar nici nu am cu ce sa cresc pt k nam terminat liceul. as vrea niste sfaturi. nu pot trece peste asta singura si nici nu stiu ce sa fac si cum ar fi mai bine. acum am 6 luni de sarcina si nush dak sal dau sau sal pastrez pt k nu e nimeni langa mine si toata lumea ma judeca. vreau niste sfaturi

Unde nu este minte apar si probleme,majoritatea fetelor care implinesc 18 ani se cred mature si sunt tinta golanilor.Ca virsta poti deveni mama ,dar ca mama nu ai inca sustinerea materiala sa cresti un copil in conditii normale de viata si educatie,din pacate unele dintre greselile viatii,nu le pot indrepta sfaturile nimanui si sunt dureroase.Solutia ar fi sa-l determini pe amorez sa se creada barbat la 24 de ani cu responsabilitati depline ,nu un terchea-berchea,sa va casatoriti,sa oferiti o familie copilului,timpul este un doctor si sfetnic bun si repara de multe ori ranile sufletelor ratacite.
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=vhVZ8DUTEXc
VOIAJOR
Postat pe 11 Martie 2012 12:04
Buna ziua, fata draga... am citit mesajul tau de disperare si am trait. alaturi de tine o mare compasiune pentru sufletul tau ranit si speriat.. Ai dreptate, lucrurile sunt tare complicate si par de nerezolvat.. si totusi, in univers exista si un echilibru al intunericului cu lumina.. Am fost foarte placut impresionata de majoritatea mesajelor trimise de diferite persoane care te incurajau si te sfatuiau sa mergi inainte cu incredere si speranta.. Bravo, asta inseamna adevarata omenie, nu articolele vulgare si pline de ura care ar trebui cenzurate si interzise pe net...Pe scurt, sunt de acord cu sufletele calde ale celor care te-au ajutat sa vezi viitorul in culori mai optimiste si mai increzatoare.. Eu sunt cadru didactic si in cariera mea am intalnit unele situatii asemanatoare cu a ta si care, cu toata drama implicata, s-au finalizat cu pace si bucurie.. Copilul este un suflet care iti apartine si pe care trebuie sa-l umpli de iubire si sacrificiu..Cu toate riscurile si dificultatile pe care viata ti le va pune in cale, vei suferi incomparabil mai mult daca vei renunta la acest copil..Priveste in viitor si gandeste-te ca vei avea alaturi de tine un ingeras care te va intari si-ti va aduce multe bucurii prin mangaierile sale..Solutii exista in timpurile noastre, au fost multe prezentate in articolele anterioare, alege varianta potrivita si mergi inainte.. Dumnezeu va fi cu tine si te va proteja, sunt sigura ca acest copil va fi in viitor lumina ochilor tai.. Nu te judec ci te sfatuiesc sa fii puternica, curajoasa, increzatoare si.. sa lupti.. Asta este karma ta si trebuie sa fii convinsa ca daca vrei, vei reusi sa devii o mama fericita.. Nu renunta la copil ca el este al tau si nu al alteia.. implica-l si pe tata, chiar fara voia lui , foloseste-te de legile umane si juridice.. Capul sus, fii o luptatoare.! Arunca manusa acestei lumi cu prejudecati..Vei fi o invingatoare pana la urma.. Dumnezeu sa te ajute!!
garbo225364
Postat pe 11 Martie 2012 13:02
Draga mea, te rog sa ai incredere in Dumnezeu, El te va ajuta. Imi pare bine sa aud ca ai dat o sansa vietii, nu vei regreta. Un copil iti aduce bucurii si impliniri. As vrea sa te ajut, dar nu am datele tale de contact, eventual scrie-mi pe adresa de e-mail. Ti-am scris si un mesaj.
mirelasm
Postat pe 11 Martie 2012 15:12
De la: miscortel, la data 2012-02-25 22:15:41am o problema.am 18 ani si un baiat cu vreo 6 ani mai mare sia batut joc de mine si ma lasat insarcinata.am aflat foarte tarziu k eram insarcinata iar parintii nici nu mau ascultat sa afle ce sa intamplat. sau gandit k ii fac de rusine si mau trimis la o matusa sai dau ei copilul. dar eu nu stiu ce sa fac.nu lasa sufletul sami dau copilul k nu are nici o vina dar nici nu am cu ce sa cresc pt k nam terminat liceul. as vrea niste sfaturi. nu pot trece peste asta singura si nici nu stiu ce sa fac si cum ar fi mai bine. acum am 6 luni de sarcina si nush dak sal dau sau sal pastrez pt k nu e nimeni langa mine si toata lumea ma judeca. vreau niste sfaturi


wow! nici nu te mai intreb din ce zona a tarii esti, cred ca pot sa-mi dau seama , dar problema e foarte grava ca esti semianalfabeta si se va alege praful de educatia copilului tau, daca se poate numi educatie...... bine ar fi sa te gandesti mult la ce ai de facut , orice decizie ai lua va fi foarte complicat. mai bine te ingrijeai de scoala, era mai bine sa pui mana intai pe carte si apoi pe p... , daca invatai la anatomie aveai sa stii si singura ca esti gravida, auzeai si de teste de sarcina....asa...ai pus mana pe ...BARZA!!!!!!!!!!!!!!
adeline
Postat pe 11 Martie 2012 22:52
Stimabile ! Mesajul nu-ti era adresat,iar daca intri pe forum doar cu aprecieri si observatii la ortografia altora ar fi mai bine sa-l parasesti.
garbo255960
Postat pe 12 Martie 2012 05:33
De la: garbo255960, la data 2012-03-12 05:33:35Stimabile ! Mesajul nu-ti era adresat,iar daca intri pe forum doar cu aprecieri si observatii la ortografia altora ar fi mai bine sa-l parasesti.

CVreau sa cred ca nu mi te adresezi mie! forumul este liber si poti sa-ti spui parerea si problema nu e simpla deloc. Daca mi te-ai adresat totusi, atunci vezi-ti de treaba.
Problema este foarte grava si in acelasi timp delicata.
1.Fata asta a fost batjocorita, nici sa scrie nu stie si va trebui in curand sa aibe grija de un copil chiar sa-l educe si sa-l pregateasca pentru societate, CUM sa faca asta daca ea nu stie?!
2. Toata lumea o sfatuieste ca o sa cedeze familia, ca o s-o ierte, ca bebelusul o sa-i aline ranile......alalalalalla...bla!
Pentru cine are venituri si nu depinde de mama si de tata , problema e simpla , decide ce sa faca. Evident ca daca are si educatie atunci stie exact ce sa faca.
Dar fata asta , e clar ca provine dintr-o familie saraca , mama ei nici macar nu si-a dat seama ca e insarcinata, pai ce femeie si mama pe de-asupra este asta care nu vede ce se intampla cu copilul ei?!
...despre astea vorbim nu despre cai verzi pe pereti, printese roz si printi mov!
Ce face fata asta singura si nestiutoare?! Cat poate s-o ajute matusa.
Ce venituri are fata asta sau familia ei?
Reveniti-va doamnelor ca situatia e foarte grava!
adeline
Postat pe 12 Martie 2012 15:43
In situatia momentana care nu se mai poate schimba ,nu are de ales decit mult curaj,intelepciune penru a gasi calea buna,la sase luni de sarcina nu poti decit sa mergi mai departe ,cale de intoarcere nu exista,iar daca doreste sa-si pastreze copilul este de inteles face paret din tine nu-l poti abandona,dar totul se leaga de constiinta,acesta fata se vede ca are o constiinta ridicata si poseda destula maturitate sa-si asume raspunderea faptelor ei.E usor sa abandonezi un copil care vine pe lume? E ca si cum te-ai abandona pe tine nu stiu daca intelegi acest sentiment?
garbo255960
Postat pe 12 Martie 2012 16:00
Am aproape 50 de ani. N-am sot, n-am copii, n-am de ce sa ma trezesc miine dimineata.
Popeea
Postat pe 15 Martie 2012 13:32
Adelino!!...sper sa nu te ofensezi prea mult, dar mai usurel cu sfaturile ..''mai bine te ingrijeai de scoala''???????si tu ai o problema cu limba romana....''sa aibe grija''...se spune - sa aiba grija....


grea tare,limba romana!!!!

dar cand e vorba de sfaturi...se pare ca nu ne e greu!

Cristina_Adler
Postat pe 15 Martie 2012 15:07
De la: Popeea, la data 2012-03-15 13:32:00Am aproape 50 de ani. N-am sot, n-am copii, n-am de ce sa ma trezesc miine dimineata.



popeea, incearca sa privesti in jurul tau.....
Eugenia69
Postat pe 15 Martie 2012 17:34
Ma uimeste rautatea unora !!!
cory_emy
Postat pe 16 Martie 2012 10:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viata de cuplu dupa copii 12 De la: alfheim 3 Iunie 2011 12:01
iubesc pe adi constantin 22 De la: garbo391110 16 Ianuarie 2017 13:09
Buna tuturor, 19 De la: garbo_402768 19 Iulie 2014 19:17
Relatia robotizata 12 De la: daniilia 2 Martie 2010 04:58
nu isi accepta familia 17 De la: garbo_1399 29 Mai 2012 18:16
Setari Cookie-uri