confuzie...

buna,
am si eu nevoie de un sfat/o parere...
sunt intr-o relatie de aproximativ doi ani, cu o persoana nemaipomenita, el - e sufletist, bun, intotdeauna mi-a fost aproape.
locuim impreuna de un an, eu stau la el, unde mai locuieste fratele lui cu sotia si copiii si de aici incep problemele, ei fiind intretinuti in mare parte a timpului de prietenul meu; si tot odata ei sunt cei care fac urat la prezenta mea acolo in casa (cum ca le-as manca mancarea lor sau ca stau in casa lor, casa fiind pe numele prietenului meu si eu la randul meu contribuind la cheltuielile casnice), urmarindu-ma tot timpul si ma supravegheaza oriunde, orice as face, ceea ce ma ma sufoca, ma face sa ma simt prost, nu mai am spatiu acolo, nici intimitate.
recent, in urma unui scandal, am hotarat sa ma mut, ceea ce nu i-a convenit prietenului meu, care la auzul acestei vesti, stiind ca ma simt rau acolo si ca mi-e greu in asemenea conditii, in loc sa ma sustina a inceput sa aplice si el presiune asupra mea si reprosandu-mi unele lucruri extrem de banale...
toata situatia aceasta este destul de stresanta si ma impinge tot mai mult spre depresie ceea ce ma ingrijoreaza, pentru ca am sintit-o odata pe pielea mea si nu e un lucru tocmai bun; tot odata cand vreau sa ies in oras cu prietenii sau colegii de munca, pentru ca simt nevoia sa ma relaxez putin si sa-mi revin, prietenul meu devine foarte suspicios, gelos (mi-a verificat si mailul pentru ca i s-a parut dubios faptul ca merg cu colegii de munca la muzeu) si imi tot spune ca am inceput sa-l ignor si nu mai sunt la fel de atenta cu el cum eram de la inceput...

(toate problemele au influentat foarte negativ asupra relatiei noastre si stiu ca m-am indepartat de el, nici mie nu mi-e usor, nu mai pot sa-mi dau seama ce mai simt pentru el, dar totusi nu mi-e indiferent...)

si lucrul care complica si mai mult situatia este faptul ca nu demult a venit un nou coleg la munca, cu care ma inteleg foarte bine, mi-e foarte usor sa socializez cu el, in plus stie de situatia mea si ma sustine foarte mult, imi este aproape si daca il sun la unu noaptea stiu ca o sa ma asculte si o sa ma inteleaga...
insa relatia noastra se transforma in ceva mai mult, a inceput sa fie din ce in ce mai atent cu mine (cadouri, etc), sustinand ca e pur prietenesc si ma roaga sa nu pun suflet relatiei noastre, pentru ca nu vrea sa ma dezamageasca si sa ma fac sa sufar...

si aici m-am blocat, nustiu ce sa fac mai departe, pentru ca i-am zis prietenului meu ca daca ma mut asta nu inseamna ca o sa ne despartim (si stiu ca chestia cu mutatul il va afecta mult si nu vreau sa il ranesc, dar nu am incotro), si tot odata nu stiu cum sa fac cu colegul de la munca, pentru ca mi-e frica sa merg cu el mai departe asta ar insemna sa pierd prietenia lui ceea ce nu-mi doresc (dar pe de alta marte ma simt bine cu el si ma simt atrasa de el)...

nu stiu cum sa fac sa le fie la toti bine...
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 15:50
"nu stiu cum sa fac sa le fie la toti bine"
ei, la toti o sa fie greu sa le fie bine. dar poti sa incerci, pe rand.


ufishor
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:02
:))
eu spun sa nu te muti :) si sa incerci si cu colegu`
cine o suferi ...asta e :) incearca sa nu suferi tu
nu-i asa?
ce le am cu sfaturile
ancutsam
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:12
de mutat oricum ma mut, acesta va fi primul pas;
...dar daca ar fi sa iau pe rand, sa zicem ca incerc sa vad ce se va intampla cu respectiva "relatie de pura prietenie" (in ghilimele pentru ca nu este chiar asa pura) cu o persoana pe care de abia o cunosc, asta ar insemna sa renunt la o relatie de 2 ani cu cineva cere stiu de ce este in stare, sincer m-am gandit mult la asta, dar frica de a da gres ma opreste; iar sa incerc toate astea in paralel nu pot - principiile....
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:18
principiile nu-s facute pentru a fi incalcate?:) si oricum depinde foarte mult de ce iti doresti tu
daca inima iti cere si putin din coleg :) de ce ...nu?:)))
doar ca trebuie sa fi foarte atenta:))
ancutsam
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:22
De la: ancutsam, la data 2012-01-10 16:12:43:))
eu spun sa nu te muti :) si sa incerci si cu colegu`
cine o suferi ...asta e :) incearca sa nu suferi tu
nu-i asa?
ce le am cu sfaturile



ma cam tenteaza sa fac una ca asta, dar nu pot sa inteleg de ce colegul insista sa nu ma atasez de aceasta relatie si tine sa fim doar prieteni, pe cand faptele lui il contrazic, in plus e cu vre-o 12 ani mai maricel decat mine, si ma cam ingrijoreaza oarecum intentiile lui... (totusi are o oarecare experienta...) si pe de alta parte nu vrea ca ceilalti colegi sa suspecteze/sa afle ca avem o relatie putin mai speciala sa zicem, decat o saimpla prietenie...
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:25
aaa... pai poate pentru ca nici el nu stie ce vrea ...
sau ... de ... prieteni cu beneficii :) ai auzit?:)))
ancutsam
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:31
Eu cred ca e normal sa faci in asa fel incat sa iti fie tie bine, in primul rand....
picaturaderoua
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:38
De la: ancutsam, la data 2012-01-10 16:31:24aaa... pai poate pentru ca nici el nu stie ce vrea ...
sau ... de ... prieteni cu beneficii :) ai auzit?:)))


:))
din pacate nu pot sa-i citesc gandurile, dar simt ca ceva nu-mi spune, adica nu-mi spune mai multe, pentru ca el despre mine stie destul de multe in schimb eu despre el mai nimic, e genul de persoana care atunci cand este intrebata raspunde cu o intrebare si evita subiectul, si mi-a zis ca ceea ce nu-mi spune s-ar putea sa ma dezamageasca...
de la inceput imi puneam semne de intrebare: o fi casatorit de se comporta astfel?
dar nu este din cate am inteles de la ceilalti colegi
deci nu pot sa inteleg ce se intampla cu viata lui si nici eu nu vreau sa dau in bara cumva....
si totusi ma tenteaza...
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:40
De la: picaturaderoua, la data 2012-01-10 16:38:29Eu cred ca e normal sa faci in asa fel incat sa iti fie tie bine, in primul rand....


multe persoane mi-au spus asta, dar eu imi tot pun problema ca ce o sa zica altii, ca o sa ma urasca cineva, ca nu o sa ma inteleaga, pentru ca nu pot la toti sa le explic in asa fel incat sa inteleaga ca nu e vina mea ca se intampla asa...
si imi este mai greu sa iau o hotarare definitiva pentru ca nu vreau sa sufere nimeni pe urma....
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:44
cred ca si la tine ... este cum e la mine
stii ce ai de facut dar nu vrei sa fi responsabila :))
sau principiile ...
nu mai cauta motive ...cauta solutii :) ...eu iti spun tie ..ca mie nu are cine sa-mi spuna
oricum ...succes :)
ancutsam
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:45
De la: ancutsam, la data 2012-01-10 16:45:33cred ca si la tine ... este cum e la mine
stii ce ai de facut dar nu vrei sa fi responsabila :))
sau principiile ...
nu mai cauta motive ...cauta solutii :) ...eu iti spun tie ..ca mie nu are cine sa-mi spuna
oricum ...succes :)


merci mult , sunt constienta ca la urma-urmei tot va trebui sa merg la un compromis, dar mai trebuie sa meditez putin...
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:53
cu cea mai mare placere :) stiu ca esti
si eu sunt constienta ca trebuie sa renunt la arabul "meu" geaman :)))
ancutsam
Postat pe 10 Ianuarie 2012 16:57
De la: ancutsam, la data 2012-01-10 16:57:37cu cea mai mare placere :) stiu ca esti
si eu sunt constienta ca trebuie sa renunt la arabul "meu" geaman :)))


ah, deci tu erai cu arabul, chiar ar trebui sa renunti, eu am lucrat la doi arabi, si mi-am irosit atatia nervi, or parea ei de treaba in public sau pentru a crea o imprezie buna, dar cu femeile sunt "comlpicati"...
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:03
de ce te gandesti doar la compromis?
sunt multe posibilitati, depinde doar de ceea ce vrei tu
cat despre coleg...te va face sa suferi. Eu zic sa pastrezi distanta...e tipic genul de don juan
e un smecher, nu cred ca asta iti doresti, sa cazi din lac in put
cu prietenul tau, ce sa zic? e complicat. Ar trebui sa fii mai smechera decat ceilalti daca vrei sa iti reuseasca ceva. Ei chiar pe asta si mizeaza, ca vei ceda si vei pleca
un sfat: nu te lasa imbatata cu apa rece de coleg. Din partea lui vei suferi cel mai mult
iar cu certuri, nu vei reusi decat sa adancesti prapastia.
dor72_
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:05
`or parea ei de treaba in public sau pentru a crea o imprezie buna, dar cu femeile sunt "comlpicati"`..

complicati, pe dracu! niste anomalii genetice! pe femei le considera inferioare unei vite! si asta n-o spun eu, ca mi-a venit mie, ci mi-a zis-o un iranian, cu o dezinvoltura, de m-a lasat dreak prostita si uitand sa respir.
mi-a precizat ca in religia musulmana vita e considerata superioara, fiindca ai mai multe foloase de pe urma ei.

ce pnm sa mai zici?! nu ramai interzis?
esme
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:12
De la: dor72_, la data 2012-01-10 17:05:49de ce te gandesti doar la compromis?
sunt multe posibilitati, depinde doar de ceea ce vrei tu
cat despre coleg...te va face sa suferi. Eu zic sa pastrezi distanta...e tipic genul de don juan
e un smecher, nu cred ca asta iti doresti, sa cazi din lac in put
cu prietenul tau, ce sa zic? e complicat. Ar trebui sa fii mai smechera decat ceilalti daca vrei sa iti reuseasca ceva. Ei chiar pe asta si mizeaza, ca vei ceda si vei pleca
un sfat: nu te lasa imbatata cu apa rece de coleg. Din partea lui vei suferi cel mai mult
iar cu certuri, nu vei reusi decat sa adancesti prapastia.


nu prea sunt genul de persoana care se cearta, imiplace sa rezolv totul pe cale amiabila, si sincer in momentul de fata sufar de pe urma amandorura intr-un fel, nustiu cum reusesc... (unul simte ca ma pierde si nu-si controleaza vorbele cand incearca sa ma convinga ca nu e bine cum vreau eu in felul acesta ranindu-ma mult; altul imi spune sa nu pun eu suflet dar el singur nu-si respecta conditiile)
de aceea mi-am ppropus sa ma mut cat mai curand, sa am parte de putina liniste si sa ma concentrez, sa ma adun, sa ma gandesc la ce ar fi mai bine pentru mine, pentru ca am obosit atat de mult de toata povestea asta incat imi vine s-o iau razna...
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:15
din pacate ..eu eram :) singura aparare pe care i-o pot aduce este faptul ca ..el e crestin ... nu musulman
si d-asta am crezut ca e altfel ...
in rest sunt convinsa ca tot ce zici e adevarat pentru ca am simtit asta ... prin indiferenta pe care o are acum ...dupa ce a "marcat" .....asta e ...
m-am lasat dusa de niste vorbe pe care voiam sa le aud :) si le-am auzit
ancutsam
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:19
De la: ancutsam, la data 2012-01-10 17:19:35din pacate ..eu eram :) singura aparare pe care i-o pot aduce este faptul ca ..el e crestin ... nu musulman
si d-asta am crezut ca e altfel ...
in rest sunt convinsa ca tot ce zici e adevarat pentru ca am simtit asta ... prin indiferenta pe care o are acum ...dupa ce a "marcat" .....asta e ...
m-am lasat dusa de niste vorbe pe care voiam sa le aud :) si le-am auzit


a gresi e omeneste, cu totii gresim... dar viata merge mai departe, si nu putem schimba nimic...
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:24
clar, ai nevoie de o discutie sincera cu prietenul tau ( fara cearta, fara sa ii reprosezi, fara sa ii amintesti de ai lui)
trebuie sa te clarifici, sa cantaresti calitatile si defectele prietenului si sa vezi de ce ai renunta ( sau nu la el)
nu vei rezolva nimic pana cand el nu va simti nevoia sa ii indeparteze pe cei ai lui, pentru a-si putea vedea de viata lui cu tine
e foarte greu sa traiesti astfel, te cred, insa nu ne-ai dat suficiente date pentru a intelege corect situatia
de cata vreme si de ce locuiesc ei acolo, cat si-au propus sa ramana? cum au ajuns sa traiasca pe spinarea lui?
tu trebuie sa fii aliata lui, nu dusmanul. asa le vei face lor pe plac si vor scapa de tine si il vor exploata pe el mult si bine
altcineva trebuie sa ii deschida lui ochii, nu tu. de la tine va respinge orice.
daca are un prieten foarte bun, acela ar putea sa ii deschida ochii si sa vada ce are de pierdut, ce inseamna familia si ce inseamna rudele....in prezent , pare ca el confunda termenii
lasa-l pe el sa aiba de ales, nu il forta la ceea ce doresti. El trebuie sa hotarasca.
Si acum, sa intelegi: tu ii spui ca vei pleca pentru ca este o situatie pe care nu o mai poti suporta; nu esti suparata, nu il obligi la nimic, doar ca asa consideri tu mai corect si in aceste conditii tu nu mai poti sa locuiesti.
Lasa- sa vrea el sa iti faca loc in casa, nu da tu din coate.
dor72_
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:28
De la: dor72_, la data 2012-01-10 17:28:02clar, ai nevoie de o discutie sincera cu prietenul tau ( fara cearta, fara sa ii reprosezi, fara sa ii amintesti de ai lui)
trebuie sa te clarifici, sa cantaresti calitatile si defectele prietenului si sa vezi de ce ai renunta ( sau nu la ...

ideea e ca ai lui dintotdeauna au locuit acolo, fratele lui nu are ni un fel de studii, nu a avut niciodata un loc stabil de munca incat sa-si intretina familia, sotia lui nici atat si au doi copii unul de 4 ani si altul urmeaza sa implineasca un anisor, si prietenul meu si-a bagat in cap ca ii este mila de copii si ca nu poate sa ii lase asa, in plus se lasa foarte usor manipulat de fratele sau, caruia la randul lui ii place ca altcineva ii intretine familia si nu face niciodata probleme pe tema, dar cand vine vorba de mine si de faptul ca stau acolo "si nu platesc chirie" (ceea ce mi se pare o prostie din moment ce noi suntem un cuplu si casa e a prietenului meu) atunci incep pretentiile, crizele, isteriile, etc; (cred ca nimeni nu ar suporta una ca asta)

si nu doar eu i-am spus ca nu e bine asa, i-au spus si prietenii, pana si mama lui i-a spus ca e mai bine separat, dar el tot pe-a lui o tine... la urma urmei sunt frati si decat sa ma invinuiuasca pe mine dupa aceea ca ma bag intre ei mai bine, ar fi sa plec, o sa-si dea seama odata si odata si el ca nimeni nu o sa stea sa-l suporte pe fratisu' (pentru al caracteriza mai bine - e un expemplar de homo sapiens esuat) care nici macar scuze nu stie sa-si ceara cand greseste...
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:43

cum dintotdeauna? ca nu inteleg
de unde are el casa asta?
cu mila pentru copii, e o scuza, nu cred, nu cred deloc
il au cu ceva la mana? ceva trebuie sa il tina atat de strans legat
o fi el cel mai bun si mai sufletist dar toate lucrurile au limite, inceput si sfarsit
daca va alege sa ramana in continuare cu ei in defavoarea familiei lui, e o problema grava carenu se va rezolva in timp
si nu si-a pus problema ca va avea si el copiii lui? ce va face atunci? ii va fi mai mila de nepoti decat de copiii lui?
in conditiile astea, eu zic sa renunti pana mai ai timp...
ce varsta ai? nu vreau sa fiu indiscreta, vreau sa imi formez o imagine corecta, pe cat posibil
imi pare rau pentru tine ca suferi atat de mult din cauza altora, vad ca ai adevarata nevoie sa vorbesti cu cineva
Eu te sfatuiesc sa iti repeti ca pe primul loc esti tu, apoi ceilalti . Tu contezi cel mai mult.
dor72_
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:51
De la: dor72_, la data 2012-01-10 17:51:32
cum dintotdeauna? ca nu inteleg...

casa le-a ramas de la tatal lor si cica urmeaza sa o imparta toata viata si sincer eu nu ma vad pe viitor acolo, ar insemna sa ma condamn pe viata daca as accepta sa raman...
si am doar 20 de ani, si imi pasa mult de viitorul meu, tocmai de aceia vreau sa iau o hotarare cat mai corecta de care sa nu regret pe urma...
si daca ar fi sa avem si noi copii, sincer nu ar mai fi suficient loc pentru toti acolo, daca acuma de mine nu incap... de aceea vreau sa plec acuma cat nu am nici o obligatie/responsabilitate fata de nimeni...

in plus vreau sa-mi traiesc si eu adolescenta cum fac si altii de varsta mea... vreau sa-mi vad de facultate si de munca linistita, si fara nici o alta grija....
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:03
ai gasit singura raspunsul. Bravo!
Eugenia69
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:07
ei, acum ai spus niste vorbe intelepte
la 20 de ani nu ar trebui sa fii impovarata de astfel de griji
ar trebui sa dispui de timpul si spatiul tau, dupa bunul tau plac
si la 20 de ani, viata abia incepe, du-te fetito si te distreaza si iti vezi de adolescenta
timpul care trece e bun trecut, nu se intoarce si ai sa il regreti
iar daca ei au amandoi pretentie la casa aceea, niciodata nu vor renunta nici unii
acum ti se pot ivi cele mai multe posibilitati, pe toate planurile. Ai mai multa incredere in tine si in fortele tale si vei vedea ca viata ta va merge pe un fagas ascendent , daca asta iti doresti de la ea
Doamne esti atat de tanara , nu te lasa prada obisnuintei si inertiei. Iar, atata vreme cat prioritatea sunt ceilalti, prietenul tau nu te merita, sub nicio forma.
Eu iti doresc sa iei cea mai buna hotarare pentru tine
Nu uita: timpul trece...ireversibil. Nu-l irosi!
dor72_
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:11
merci mult la toti pentru sfaturi, o sa tin cont de ele...
sweet_september
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:18
Sunt sigura ca vei alege tot ce este mai bine pentru tine
Te vad fata desteapta, cu bun simt, cu picioarele pe pamant. Ai toata sansele sa reusesti, tot ceea ce iti doresti
dor72_
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fazan diferit. 92 De la: barboneli 25 Februarie 2011 13:22
relatii de colaborare 45 De la: alfheim 8 Iunie 2011 01:23
Cum va merge o relatie dintre o femeie de 46 de ani si un barbat de 58 ani ? 19 De la: comoaramea 19 Noiembrie 2012 22:13
:| 13 De la: hermosa20 22 Februarie 2013 16:30
Cinsprezece ani 28 De la: me_reloaded 8 Octombrie 2010 21:08
Setari Cookie-uri