Ce faci in acest moment ?


meditez la superficialitatea existentei mele
dor72_
Postat pe 26 Ianuarie 2012 16:19
in comparatie cu-a cui... ? cu a lui Gagarin, de exemplu ?
barboneli
Postat pe 26 Ianuarie 2012 22:54
iote .......pe mine " ma freaca " asta cu "nemurirea sufletului"
jeanette40
Postat pe 26 Ianuarie 2012 23:04
mmmda... asta e un subiect foarte "preocupat" la oameni... ! si gasesti o multime de, nu raspunsuri exacte, ci presupuneri, filozofii, "gurisme"... etc. ! eu, de ex. cand aud, vad, citesc asa multe variante, ajung la o singura concluzie: sufletul nu exista si deci n-are ce sa moara ! intodeauna moare partea organica, sufletul este de fapt viatza, gandirea, simtirea, etc. care nu poate exista decat in ceva organic viu ! VIU !!! ca unii, cu imaginatia lor mai vad si un suflet inaltandu-se... ratacind.... instalandu-se in altcineva... asta e povesti ! asa cred eu. cineva m-a intrebat o data: "adica cum... cand mor, tot ce am invatat, memorat, simtit, iubit.... gatit, etc.... se pierde ?" pai tu ce crezi, i-am raspuns eu trist... crezi ca toate astea se "muta" in alt trup ?, am raspuns eu... ! pai daca e asa, inseamna ca acel trup traieste cu memoria, invatatura ta, gatitul tau.... si asa mai departe ! ntz... nu e simplu, sau e foarte simplu, asa cum cred eu ! pentru mine cel putin.
asa ca am mai luat un castravete si-l rontza-i cu placere......
barboneli
Postat pe 26 Ianuarie 2012 23:19
De la: barboneli, la data 2012-01-26 23:19:26mmmda... asta e un subiect foarte "preocupat" la oameni... ! si gasesti o multime de, nu raspunsuri exacte, ci presupuneri, filozofii, "gurisme"... etc. ! eu, de ex. cand aud, vad, citesc asa multe variante, ajung la o singura concluzie: sufletul nu exista si deci n-are ce sa moara ! intodeauna moare partea organica, sufletul este de fapt viatza, gandirea, simtirea, etc. care nu poate exista decat in ceva organic viu ! VIU !!! ca unii, cu imaginatia lor mai vad si un suflet inaltandu-se... ratacind.... instalandu-se in altcineva... asta e povesti ! asa cred eu. cineva m-a intrebat o data: "adica cum... cand mor, tot ce am invatat, memorat, simtit, iubit.... gatit, etc.... se pierde ?" pai tu ce crezi, i-am raspuns eu trist... crezi ca toate astea se "muta" in alt trup ?, am raspuns eu... ! pai daca e asa, inseamna ca acel trup traieste cu memoria, invatatura ta, gatitul tau.... si asa mai departe ! ntz... nu e simplu, sau e foarte simplu, asa cum cred eu ! pentru mine cel putin.
asa ca am mai luat un castravete si-l rontza-i cu placere......


O idee foarte interesanta.....
" sufletul nu exista si deci n-are ce sa moara! intotdeauna moare partea organica, sufletul este de fapt viata, gandirea, simtirea, etc. care nu poate exista decat in ceva organic viu ! Viu!!!"

Pe de alta parte exista persoane care cresc/traiesc cu ideea ca trebuie sa ajunga intr-un anumit oras ( ca doar toti avem afinitati involuntare cu cate o cultura sau alta) si se plimba pe strazile acelea cand ajung unde isi doresc si chiar pretind ca recunosc sau ca au amintiri din acele locuri.. ( senzatia)
Mai exista in schimb si o cutuma populara in sensul in care " atunci cand moare cineva, se naste altcineva".. ( traditia)
Dar a mai aparut si o alta idee in care ar exista o mostenire genetica pe care o transmitem copiilor nostrii prin adn ( mostenire ce presupune o similitudine de caracteristici cum ar fi caracterul si circumstantele similare ).. ( stiinta). Motiv pentru care nepotul ar semana cu stra-stra bunicul in limbaj popular..in anumite contexte.
Daca intr-adevar, cum spui tu, cu fiecare dintre noi cand murim, moare si orice fel de experienta a noastra, afinitate, actiune care sa ne faca placere sau sau sa nu ne faca placere ( "|acel suflet care este de fapt viata, gandire, simtire") cum iti explici ca nu esti chiar un individ total nou fata de toti cei pe care ii cunosti?
Sa fie doar educatia??!
garbo225715
Postat pe 27 Ianuarie 2012 03:40
Pe de alta parte exista persoane care cresc/traiesc cu ideea ca trebuie sa ajunga intr-un anumit oras ( ca doar toti avem afinitati involuntare cu cate o cultura sau alta) si se plimba pe strazile acelea cand ajung unde isi doresc si chiar pretind ca recunosc sau ca au amintiri din acele locuri.. ( senzatia)
Mai exista in schimb si o cutuma populara in sensul in care " atunci cand moare cineva, se naste altcineva".. ( traditia)
Dar a mai aparut si o alta idee in care ar exista o mostenire genetica pe care o transmitem copiilor nostrii prin adn ( mostenire ce presupune o similitudine de caracteristici cum ar fi caracterul si circumstantele similare ).. ( stiinta). Motiv pentru care nepotul ar semana cu stra-stra bunicul in limbaj popular..in anumite contexte.
Daca intr-adevar, cum spui tu, cu fiecare dintre noi cand murim, moare si orice fel de experienta a noastra, afinitate, actiune care sa ne faca placere sau sau sa nu ne faca placere ( "|acel suflet care este de fapt viata, gandire, simtire") cum iti explici ca nu esti chiar un individ total nou fata de toti cei pe care ii cunosti ?
Sa fie doar educatia??!

nu stiu ! poate. sau logica, ratiunea si alte gemuri... ! ai scris frumos, eu nu te contrazic. dar ai amintit de anumite persoane care traiesc cu o idee... de cutuma, traditie.... mostenire (adn), etc. care n-au legatura cu sufletul. experienta mea nu moare, daca am scris-o pe undeva intr-o carte sau au scris-o altii, furandu-mi ideile. traditia e si ea legata de timp, sufletele (adica viata, simtirea, dragostea, ura, etc.) existau si inainte de a apare. la traditie ma refer. si daca in traditia, nu a tuturor societatilor omenesti, se spune ca atunci cand moare cineva se naste altcineva, e cam.... puieril, zic eu ! cum se face atunci ca, in urma cu mai multi ani, erau pe pamant 5 miliarde de oameni cu sufletele lor personale, pe urma au fost 6 miliarde de oameni, plus minus cativa chinezi... si acum suntem 7 miliarde, fara sa ma puneti si pe mine la socoteala ??? mie imi lipsec cate suflete la inventar... !
oricum, eu am scris parerea mea si nu contrazic parerea ta, doar vin cu alte argumente. si eu nu am talent ca tine sa explic, dar incerc. lasam celelalte vietuitoare superbe de pe pamant, ne concentram numai la asta care se cheama omul. dupa unii, el a fost facut de Dzeu. din tzarana. ceva apa, ceva pamant sau tzarana... si gata omul. Dzeu. i-a dat si sufletul, nu ? ca altfel nu putea sa traiasca, sa simta, sa invete mai ales, ca la inceput habar nu avea de nimic. nu stia nici macar de roata, chiar daca Dzeu. ar fi putut sa-i sopteasca ceva la ureche... ! deci daca i-a dat sufetul, ce-i mai trebuia creierul, daca tu crezi ca cu sufletul putea sa invete asta. eu zic, ca toate astea le faci, le simti, le memorezi si le transmiti verbal sau scriptic, numai, dar numai cu ajutorul creierului, acel organ minune, care nici eu nu stiu cum a aparut in bucata aia de tzarana... ! e clar ca teorema lui Pitagora, de exemplu, n-o transmiti copiilor tai prin nasterea lor... ci ii inveti dupa ce ajung la varsta care trebuie. si asa mai departe. deci sufletul nu are legatura cu asta. a murit creierul, cu care simti durerea, placerea, dragostea, ura, foamea dorintza erotica si inca atatea activitati... a murit totul. si ce ai invatat tu personal si ce ai iubit tu personal, totul ! ramane amintirea ta, la altii, mai mult sau mai putin. si asta stii si tu, creierul moare cand acea pompita harnica, pe care unii cred ca cu ea poti sa iubesti, doresti, urasti... inceteaza sa mai bata. sa lucreze. ei... daca primesti un glontz "dum-dum" in cap, nu mai stiu ce moare intai, dar moare.
da, la anumite persoane li se pare ca ar vrea sa mearga intr-un loc anume, ca li se pare ceva cumoscut din urma cu 342 de ani... si alte chestii din astea, dar nici astea nu au legatura cu sufletul, ci cu creierul. cand auzi pe cineva ca: "inima-mi spune ca...", sa nu-l crezi, ptr. ca creierul lui ii spune, nu inima. poate nu-i romantic, dar nu cu inima iubesti si in nici un caz nu "din adancul ei" ! si nici cu sufletul. neuronul 78 este "excitat" de un puls electric ce vine de la nouronul 85... apar si ceva reactii chimice in corp... si asa mai departe. cum naiba poti sa iubesti cu o pompa, fie ea si din carne ? mai stiu si ca unii spun: "daca sufletul nu exista, atunci de ce doare" ? frumos, dar nu adevarat. chestia cu durerile pe care le simtim noi si cum se produc, studiaza-le la capitolul dureri . si sufletul nu se inalta la ceruri, ce naiba sa faca acolo. ? si cum ajunge inapoi ca sa intre in alt trup, dupa cum spun unii... ? uite, de ex. acuma, cand ma citeste cineva care crede altfel decat mine, creierul lui elimina niste enzime si se fac reactii chimice, etc. si incepe sa ma urasca ! iti spui io ca asa e... ! si nervos find, o sa-mi scrie pe forum ca sunt un prost. ei si... ? asa o fi, dar eu cred in ce am spus. asa cum tu crezi in ce ai scris. si putem sa discutam asa.... multa vreme, nu pe forum, poate cu alta ocazie. mi-a facut placere sa te citesc.
nnna... c-am terminat si castravetele asta... !!!
barboneli
Postat pe 27 Ianuarie 2012 07:23
erata: cateva suflete la inventar... !
barboneli
Postat pe 27 Ianuarie 2012 12:23

in acest moment, ma gandesc daca sa citesc tot ce ai scris Li, sau sa te rog sa-mi faci un rezumat
ai chef de vorbe azi, smecherule...vezi ca nu am uitat de abilitatile tale de maseur
dor72_
Postat pe 27 Ianuarie 2012 17:21

nu te mai gandi... fa ce-ti spune sufletul !!! si ce memorie ai.... !!! eu nu-mi amintesc cand ti-am demonstrat abilitatile mele ca maseur... !!! dar imi place cum gandesti... !!!!
barboneli
Postat pe 27 Ianuarie 2012 21:25

mai, nu stabiliseram ca suntem aproape de o varsta? eu si casatoria voastra?
cum, de unde?
sa bei o sampanie si pentru mine
si sa o si pe Suzi, de la mine
dor72_
Postat pe 27 Ianuarie 2012 23:15
ce fac in acest moment?
scriu un inventar ... trebuia sa fie gata la inceputul lunii :)) dar timpul e relativ :-p
cri_cat
Postat pe 28 Ianuarie 2012 02:29
De la: dor72_, la data 2012-01-27 23:15:38
mai, nu stabiliseram ca suntem aproape de o varsta? eu si casatoria voastra?
cum, de unde?

"sa bei o sampanie si pentru mine
si sa o si pe Suzi, de la mine"


gata dor... m-am executat !!!
mmmda... tu lua-i (luai...) prima gurita de oxigen si eu luam pe cea mai minunata fata tara... !!! (persoanele de fata se exclud... stie cri !!! ) sau evenimentele nu au fost in aceasi zi... ?!
barboneli
Postat pe 28 Ianuarie 2012 06:42
eu acum sunt in cautarea unui loc de munca, ma puteti ajuta? va rog?
garbo252738
Postat pe 28 Ianuarie 2012 09:30
citesc pe garbo, prea multi insomniaci.
Ana32
Postat pe 28 Ianuarie 2012 10:51
merci, ana...

dupa cum spui tu, teoretic, daca as disparea eu, ar fi prea putini insomniaci. sau niciunul...
ideea e ca n-ai de unde sti cine de fapt doarme la alte ore decat obisnuiesti sa dormi tu, deci s-ar putea ca numarul insomniacilor pe care i-ai "remarcat" sa fie cu mult mai mic,
sau chiar inexistent.

si oricum, tot nu e problema ta. :P
:))
eu_geminy
Postat pe 28 Ianuarie 2012 11:12
nu vorbeam de tine, nu e treaba mea cand dormi. barboneli e matinal, posteaza in fiecare dimineata la 5 sau 6. glumeam. de ce crezi ca toata lumea vorbeste despre tine?
Ana32
Postat pe 28 Ianuarie 2012 11:30
De la: garbo252738, la data 2012-01-28 09:30:17eu acum sunt in cautarea unui loc de munca, ma puteti ajuta? va rog?


ok ! ce stii sa faci... in mare ? nu... nu in "apa"... in general am vrut sa spun ! "loc de munca"... e multe ! bona la o cresa de copii intre 4 luni si 3 ani, vrei ? sa ai grija de caini la un "orfelinat" de catelusi, vrei ? secretara la unul din birourile unui mare avocat, vrei ? bucatareasa la o mare inchisoare, vrei ? ajunge pentru azi, cred eu..... !
barboneli
Postat pe 28 Ianuarie 2012 14:00
ana,

fiindca observ ca ai dificultati de perceptie, si chiar emiti alte ipoteze aberante (referitoare la persoana mea) hai sa fiu mai explicit.

1. nu am simtit nicio clipa ca faci aluzie la mine.

2. nu ma simt deloc atat de important, iar tu nu reprezinti la randul tau nici pe departe (pe) "toata lumea".

3. daca chiar glumeai, ai fi putut observa simplu ca si eu am glumit. am avut chef sa bat campii, fara sa ma iau de tine, ci extrapoland ceea ce ai spus, la persoana mea.

4. am "comis" un soi de rationament logic pentru o persoana cu capacitati normale de perceptie. iar ceea ce am spus nu inseamna ceva iesit din comun, cu atat mai putin sa fi spus ceva care sa te afecteze in sens negativ.

5. adica, stiind ca asta noapte pana tarziu eu eram singurul care nu dormea pe aici, am dat si eu din taste nitel - din nefericire, raspunzandu-ti tie, o persoana lipsita cvasitotal de simtul umorului.

6. faptul ca barbo posteaza la 5-6 dimineata, nu denota neaparat faptul ca e insomniac, ci matinal (dar poate nu stiai termenul:P).

7. cu alte cuvinte, postarea ta ca ar fi insomniaci pe-aici, nu e sustinuta de niciun argument. oamenii, chiar si barbo, au orele lor de somn:P

altminteri nu-mi explic de ce era necesar sa etalezi o atitudine constipata relativ indeosebi la la persoana mea, si prea putin in legatura cu ceea ce am spus.

dar fiindca ai etalat-o si la adresa altor persoane care te complexeaza pe aici, voi trece cu vederea, promit!...
(adica intelegi ca nu ma simt atat de important... nu tre'sa-ti mai si desenez, sper...;)...)


PS: stiu ca ai dificultati si cu multe cuvinte pe care nu le cunosti, si cu persoanele pe care le folosesc in mod curent.

asta nu inseamna ca iti voi explica acum si termeni precum: dificultati, perceptie, extrapolare, rationament, matinal, etalare, argument, cvasitotal, si chiar constipatie...:D

pentru asta exista DEX, si nimeni nu e de vina ca nu ai dorit sa stii la fel de mult ca si cei care iti fac zile fripte atunci cand folosesc cuvinte pe care nu ai de unde sa le intelegi.

fiindca nu le-ai invatzat, asta e!...:P
:)))

eu_geminy
Postat pe 28 Ianuarie 2012 14:28
zile fripte?
nici eu nu sunt asa de importanta sa-mi explici, ca exista DEX...la la...iti place sa vorbesti.
Ana32
Postat pe 28 Ianuarie 2012 14:42
ai dreptate, DEX e o fortareatza greu de cucerit pentru tine...;)

da, imi place sa vorbesc. cu persoane compatibile mie.

si vorbesc, fie ca iti place, fie ca nu.

am mai spus-o:
nu sunt aici ca sa plac chiar oricui... :P
:)))
eu_geminy
Postat pe 28 Ianuarie 2012 14:48
In acest moment eu fac asa: citesc/Garbo ce spune un ge_LATRINA care stie tot DEX-ul pe de rost aruncand cu* cuvinte fix la TOPICHHH! ma scarpin in barba SI APROB100% pe cineva(nu dau nume) care spunea ca acest individ are URGENT NEVOIE DE UN PSI....H......OLOG . PATRU LEGI SPIRITUALE DIN INTELEPCIUNEA HINDUSA: 1)Persoanele pe care le intalnesti sunt persoanele potrivite. 2)Ceea ce mi se intampla este singurul lucru care mi se putea intampla. 3)Orice moment in care se incepe este momentul corect. 4)Cand ceva se termina,se TERMINA./ O SEARA MINUNATA/GARBO!
garbo225639
Postat pe 28 Ianuarie 2012 20:19

parca stabiliseram ca e cartea de telefoane...

citesc si io p-aci...si m-as minuna daca as avea de ce

Li, in acest moment ma gandesc la tine...esti mortal ( noroc ca io am capatat imunitate si "ma pot rade" in voie cand te citesc , cu foarte mare drag si placere
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 20:37
6(3)9...
din cate vad, altundeva te scarpini... adica fix acolo unde te mananca...:D
:))))

PS: si scoate degetul ala din trompa. arata mai bine daca atarna...:P
=))
eu_geminy
Postat pe 28 Ianuarie 2012 20:42

ge, am vazut ca "ti-ai furat-o"
deh, numai unii sa se afirme
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 20:51
o fi existand totusi telepatie... in tot cazul dor, m-ai adus aici pe topic... si am inceput o data sa-ti spun... dar atunci m-am balbait un pic... esti o... esti ooo... stii ce, in loc sa scriu ceva cu ceva greseli... mai bine iti spun asa, ca te:

http://youtu.be/gz0WhkJnu8s


barboneli
Postat pe 28 Ianuarie 2012 20:56
li, sunt sigur ca exista
completata de tele_simpatie
si mai zici ca nu te pricepi la masaj....
ia uite ce bine framanti pe unde-ti convine
ei, cum e ca si proaspat insuratel ( asa?)
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:00
ge, nu ma refer la 639, stii bine
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:01
stiu, dor,
dar nu voiam sa aiba cumva impresia 639 ca (se) scapa ne-pleznita...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:04
639, dor ...Esc, atunci cand vrea muschii ei...si cu cine vrea
daca ai probleme, nu-ti varsa nervii pe mine
nu am de gand sa ti-i calmez, nu sunt psihoterapeut
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:33
6(3)9,

he he he, iar faci virgule pe pereti?...
'ti-ar colonu' al dreaq de tuta besmetica...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Desi e toamna, lumea este in calduri! 424 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:19
Prietenul meu este nebun 37 De la: garbo_1155 29 Martie 2013 15:29
parerea voastra 12 De la: garbo262855 22 Noiembrie 2012 22:44
Clarviziune, cartomantie 37 De la: garbo042213 24 Ianuarie 2011 14:03
as vrea sa spun si eu ceva 11 De la: fleur_de_lis 6 Octombrie 2009 11:42
Setari Cookie-uri