Ce m-a uimit...socat...lasat fara cuvinte...azi...

De la: Cristina_Adler, la data 2012-02-01 13:26:36
De la: barboneli, la data 2012-02-01 12:42:51
De la: barboneli, la data 2012-02-01 12:02:31
De la: Cristina_Adler, la data 2012-02-01 08:43:57multumesc Barbo!...azi am primit ceva...Anhnger Davidstern mit Scherfelin der Witwe....interesanta combinatia.....


s-o porti sanatoasa... ! si cum eu nu inteleg limba lui Goethe... am tradus prin google, textul de la roze ! asa am mai invatat si eu ceva.... ! "Aproape orice alt moned a ctigat faima att de mult i o putere simbolic, cum ar fi cele fi? Widows Heller? cunoscute monede de bronz din ara Sfnt!
acest lucru ca "acarienii vduva lui" o n Biblie (Marcu 12, 41-42) a fost menionat moneda moneda cel mai mic i cel mai nensemnat din acea perioad, aproximativ comparabil cu cea a ceni prezent. Acesta este un original, unic Documentul istoria lumii i a fost licitaie, n durata de via a lui Isus! Dei monedele au fost n circulaie de ctre procurorii din neologismelor multe Iudeea, banii oamenilor obinuii a fost aparent monede antice evreieti nc din momentul Hasmoneans. Aceste monede au fost cu privire la timp pentru a dovedi ca schimba. ? Dar a venit apoi o vduv srac i a aruncat dou dintre cele mai mici monede n caseta de oferta. Isus a chemat pe ucenicii Si s-l i a zis: Un lucru este cert: c aceast vduv srac a dat mai mult dect oricine altcineva. Cei bogati au dat doar ceva din prisosul lor, dar femeia asta este srac i-a dat tot ce aveau -? Chiar ceea ce ea necesare pentru a tri. Marcu 12, 42-44 adepi n forma de o stea a lui David cu moned de bronz antic de la 2-1. -Lea .Hr.. Fabricat sub Alexandru Jannaeus 76 103 BC? Ø 2,5 cm 925 Sterling Silver"
aici, ploua cu "lopata"... asa cum zicea una de la TV (vezi posterea mea de la Rasu', plansu') dar frig imi e numai mie... afara sunt cam 12-14 grade.

am mai incercat o data.... !


Barbo...ma emotioneaza pur si simplu gandul ca moneda asta mica e veche de 2000 de ani...

prin cate maini o fi trecut?....pentru cati o fi fost ultimul banut?....ce gandeau? cum simteau?....

ma simt ciudat!...am senzatia ca-mi transmite ceva...emotii de mult trecute....de parca viata lor,merge mai departe prin mine....



"daca-mi spui ca-s ticnita,promit ca nu mai vorbesc cu tine niciodata!"


stai linistita, draga Cristina ! eu in general, nu spun la oameni chestii pe care ei le stiu deja..... !!!!
barboneli
Postat pe 1 Februarie 2012 22:11
De la: Cristina_Adler, la data 2012-02-01 13:26:36
De la: barboneli, la data 2012-02-01 12:42:51
De la: barboneli, la data 2012-02-01 12:02:31
De la: Cristina_Adler, la data 2012-02-01 08:43:57multumesc Barbo!...azi am primit ceva...Anhnger Davidstern mit Scherfelin der Witwe....interesanta combinatia.....


s-o porti sanatoasa... ! si cum eu nu inteleg limba lui Goethe... am tradus prin google, textul de la roze ! asa am mai invatat si eu ceva.... ! "Aproape orice alt moned a ctigat faima att de mult i o putere simbolic, cum ar fi cele fi? Widows Heller? cunoscute monede de bronz din ara Sfnt!
acest lucru ca "acarienii vduva lui" o n Biblie (Marcu 12, 41-42) a fost menionat moneda moneda cel mai mic i cel mai nensemnat din acea perioad, aproximativ comparabil cu cea a ceni prezent. Acesta este un original, unic Documentul istoria lumii i a fost licitaie, n durata de via a lui Isus! Dei monedele au fost n circulaie de ctre procurorii din neologismelor multe Iudeea, banii oamenilor obinuii a fost aparent monede antice evreieti nc din momentul Hasmoneans. Aceste monede au fost cu privire la timp pentru a dovedi ca schimba. ? Dar a venit apoi o vduv srac i a aruncat dou dintre cele mai mici monede n caseta de oferta. Isus a chemat pe ucenicii Si s-l i a zis: Un lucru este cert: c aceast vduv srac a dat mai mult dect oricine altcineva. Cei bogati au dat doar ceva din prisosul lor, dar femeia asta este srac i-a dat tot ce aveau -? Chiar ceea ce ea necesare pentru a tri. Marcu 12, 42-44 adepi n forma de o stea a lui David cu moned de bronz antic de la 2-1. -Lea .Hr.. Fabricat sub Alexandru Jannaeus 76 103 BC? Ø 2,5 cm 925 Sterling Silver"
aici, ploua cu "lopata"... asa cum zicea una de la TV (vezi posterea mea de la Rasu', plansu') dar frig imi e numai mie... afara sunt cam 12-14 grade.

am mai incercat o data.... !


Barbo...ma emotioneaza pur si simplu gandul ca moneda asta mica e veche de 2000 de ani...


"prin cate maini o fi trecut?....pentru cati o fi fost ultimul banut?....ce gandeau? cum simteau?....
ma simt ciudat!...am senzatia ca-mi transmite ceva...emotii de mult trecute....de parca viata lor,merge mai departe prin mine...."


daca-mi spui ca-s ticnita,promit ca nu mai vorbesc cu tine niciodata!


mi-a placut... !
barboneli
Postat pe 1 Februarie 2012 22:16
http://teatrale.nobody.ro/2012/01/03/aventurile-baronului-munchausen/
barboneli
Postat pe 1 Februarie 2012 22:54
De la: charmelen, la data 2012-02-01 00:36:16 Scriitorii romani sunt in general misogini, infatuati si egocentrici si cred ca daca n-au luat pana acum premiul Nobel e din cauza invidiei universale si a conspiratiei mondiale impotriva valorilor incomensurabile ale literaturii romanesti.


Iaca unde poate duce lipsa atingerii de catre mana de barbat spre partile fatatoare ale muierii.
Dara pe prea cuvioasa Irina trebuieste sa o intelegem, intrucat Dunezeu, in marea sa bunatate, s-a gandit sa o elibereze de povara ratiunii.
daniil_pravoslavnic
Postat pe 4 Februarie 2012 10:31
Amin +++
daniil_pravoslavnic
Postat pe 4 Februarie 2012 10:35
De la: barboneli, la data 2012-01-09 14:27:27Ca exista in Romania: "Ziua romnilor de pretutindeni"... !!!! Inventata de premierul Viorel Badea... ! Acuma.... nu stiu daca sa plang sau sa rad..... cred ca o sa raman totusi socat... !
garbo254263
Postat pe 4 Februarie 2012 15:11
De la: barboneli, la data 2012-01-09 14:27:27Ca exista in Romania: "Ziua romnilor de pretutindeni"... !!!! Inventata de premierul Viorel Badea... ! Acuma.... nu stiu daca sa plang sau sa rad..... cred ca o sa raman totusi socat... !

O pereche sta pe banca in parc.
El catre ea:
-Pot sa-mi incalzesc miinile intre picioarele tale?
Ea:
-La urechi nu ti-e frig
VOIAJOR
Postat pe 5 Februarie 2012 08:15
? la urechi, nu. poarta caciula, e frig domnule!
Ana32
Postat pe 5 Februarie 2012 09:42
am ajuns la concluzia ca nu a mai ramas nimic sa ma uimeasca...vreodata
dor72_
Postat pe 5 Februarie 2012 10:59
`dea gaia, daca pricep bancul lui ioanide!

da` oi fi eu prea limitata, ca sa pricep o asemenea rafinata si sugubeata subtilitate! :D
esme
Postat pe 5 Februarie 2012 11:39
draga, e caracteristic pentru Ioanide...
invidioaso
dor72_
Postat pe 5 Februarie 2012 11:42
Dac-i nclzea i urechile, mai asculta i un tril de ciocrlie...
Axl_22
Postat pe 5 Februarie 2012 11:44
adica aia ii tinea picioarele pe urechi si el, bagandu-si mainile intre picioarele ei, si le punea, de fapt, pe urechi? :)))
sau era o intrebare acolo,. in final? ...chestia cu urechile...

afurisita dracie! clenci, nene, nu jucarie!

hahaha! :)))
esme
Postat pe 5 Februarie 2012 11:47
De la: Axl_22, la data 2012-02-05 11:44:34Dac-i nclzea i urechile, mai asculta i un tril de ciocrlie...


esti sigura ca asa se numeste pasarica ceea?
charmelen
Postat pe 5 Februarie 2012 12:34
ce ma uimeste e cat de mult trebuie sa se contorisoneze unii ca sa-si gaseasca o pozitie in care sa se simta bine
charmelen
Postat pe 5 Februarie 2012 12:37
of Doamne.... ! numai fetitze aici pe forum... ! dar bancul e intradevar bunicel... cu conditia sa fie scris pe intelesul tuturor, adica si al lui Esme... ! ultima fraza nu e asa cum s-a scris. in original, ca si in realitate, fata spune: "Dar la urechi, nu ti-a frig ?" pentru ca, dup cum se stie, baietii sau barbatii, aia porci si rai care profita de cumintenia fetelor... "cica" vor sa-si incalzeasca mainile intre bula... pardon, intre picioarele fetelor, dar de fapt vor sa mangaie, pipaie, pulpele fetelor cuminti ! nu putea s-o intrebe: "ma lasi fa, sa te pipai un pic per bulane ?", pentru ca primea poate o palma.... (lucru de care nu sunt sigur de loc... !!! ) ! dar baiatul a vrut sa fie mai romantic, asa ca a intrebat daca poate "sa-si incalzeasca mainile intre picioarele fetei" ! dar fata, care nu era ca si ironuca.... vroia mai mult decat o pipaiala... adica sa-i "incalzeasca urechile"... ! cea ce baiatul ar fi fost fericit, cred eu.... pentru ca in felul asta, nu ciocarlia vroia s-o asculte el, ci vroia sa sopteasca (sau si "alte" chestii...) ceva la o altfel de "pasarica"... !!! nici nu-mi vine sa cred ca am putut sa scriu cea ce am scris.... dar am facut-o pentru Esme... chiar daca nu-s asa de convins ca ea nu a inteles "poanta" bancului !!!

cea ce nu am inteles eu a fost legatura dintre ce am postat eu si postarea acestui bank de Ioanide...!!! sa dea gaia daca am inteles.... !!!
barboneli
Postat pe 5 Februarie 2012 12:45
stiu si eu un banculet, nu la fel de dragut si de subtil ca al lui Ioanide, dar tot cu poanta oblica:

Ea si el la cinematograf.
Ea: - Iubitule ma doare mnuta!
El:- Da s-o pup.Ti-a trecut?
Ea: -Mi-a trecut!
Doua minute mai tarziu:
Ea:Iubitule ma doare nasucul!
El: -Da sa-l pup! Ti-a trecut?
Ea: Mi-a trecut!
Dupa inca doua lamentari urmate de actiuni curative, un individ din randul din spate infuriat ca nu auzea si nu vedea mai nimic din film se adreseaza rastit tipului:
-Auzi domnule, de hemoroizi stii sa vindeci?
charmelen
Postat pe 5 Februarie 2012 12:48
si strict on topic Barby, esti sigur ca era vorba de ziua romanilor de pretutindeni si nu a romilor?
Ca mie asa-mi suna mai degraba,avand in vedere si numele promoterului, Viorel Badea.
charmelen
Postat pe 5 Februarie 2012 13:04
barbo, multumesc! :)

mdea, `e` prea culte bancurile astea pt mine! :D

:)))
esme
Postat pe 5 Februarie 2012 13:05
P-alea ,,inculte" ni le cenzureaza adminii.

Acum m-am prins...
De-asta mi-au scos mie postarile de saptamana trecuta: erau inculte si nu voiau sa ma lase sa-mi stric imaginea de baiat bun si finutz
SAL
Postat pe 5 Februarie 2012 13:16
De la: charmelen, la data 2012-02-05 13:04:47si strict on topic Barby, esti sigur ca era vorba de ziua romanilor de pretutindeni si nu a romilor?
Ca mie asa-mi suna mai degraba,avand in vedere si numele promoterului, Viorel Badea.



aha... !!! am trecut la "Barby" acuma... ????
mai... ce sa zic, ai citit si tu ca si mine... iar ala din Canada, nu era "rom", ci roman ! acum, eu nu ma prea pricem la tema asta cu romii si romanii... si nici nu stiu ce-i cu parlamentarul asta Badea.... dar din instinct, nu cred ! de fapt, nici nu conteaza, daca tot e din alesii vostrii......
barboneli
Postat pe 5 Februarie 2012 13:38
De la: esme, la data 2012-02-05 13:05:24barbo, multumesc! :)

mdea, `e` prea culte bancurile astea pt mine! :D

:)))


n-ai pentru ce, esme... ! uite asa se capata cultura.... din bancuri !
barboneli
Postat pe 5 Februarie 2012 13:40
mai Sal... tu ramai oricum baiet bun si finutz, indiferent ce cred astia de la garbo... !!!
barboneli
Postat pe 5 Februarie 2012 13:42
li, tu esti primul ( ca ma grabesc)
vad ca esti bine, vorbim mai tarzior

esme, eu am crezut ca glumesti cu bancul...ironia era, intr-adevar...atat de adanca, incat ea il invita la un ...ma faceti sa spun prea mult....deh, un fel de 69, na... presupune pozitia urechilor intr-un anume loc
adica, ma intelegi...
bancul e bun, eu am ras la el
celorlalti Duminica placuta, eu merg la chef
pa
dor72_
Postat pe 5 Februarie 2012 13:46
petrecere frumoasa, dorulet!!!


PS ... nu implica neaparat 69
cri_cat
Postat pe 5 Februarie 2012 13:50
am si specificat, daca s-a intamplat sa fii atenta la ceea ce am spus
merci
"un fel de" nu implica 'neaparat' acel fel
dor72_
Postat pe 5 Februarie 2012 13:52
of, neatenta de mine

hai fugi, intarzii la petrecere. sa te distrezi si pentru mine.
cri_cat
Postat pe 5 Februarie 2012 13:55
De la: dor72_, la data 2012-02-05 13:46:03li, tu esti primul ( ca ma grabesc)
vad ca esti bine, vorbim mai tarzior

esme, eu am crezut ca glumesti cu bancul...ironia era, intr-adevar...atat de adanca, incat ea il invita la un ...ma faceti sa spun prea mult....deh, un fel de 69, na... presupune pozitia urechilor intr-un anume loc
adica, ma intelegi...
bancul e bun, eu am ras la el
celorlalti Duminica placuta, eu merg la chef
pa


Pre cate inteleg io, implica cel mult un 6, desi nu e exlus camai tarziu sa se adauge si un noua spre satisfactia reciproca; in fine, nu stim cum a reactionat pana la urma baiatul si ce organ(e) inghetate si-a incalzit intre piciorusele fetii, nici daca aceasta a scos ciripiturile obisnuite, avand in vedere vremea potrivnica manifestarilor erotice exuberante.
Mai Ioanide, de ce nu spui bancul asta pana la capat cu toate variantele si explicatiile posibile ca sa numai existe riscul de intelegeri eronate sau incomplete?
charmelen
Postat pe 5 Februarie 2012 17:35
asa, asa.... Charmelen... ! imi place cum gandesti... ! (sau voi nu stiti bancul cu Bula si replica respectiva... ??? )


daca dor nu a aparut pana acuma... inseamna ca petrecerea a fost reusita... !!!
barboneli
Postat pe 5 Februarie 2012 22:11
De la: barboneli, la data 2012-02-05 22:11:06asa, asa.... Charmelen... ! imi place cum gandesti... ! (sau voi nu stiti bancul cu Bula si replica respectiva... ??? )


daca dor nu a aparut pana acuma... inseamna ca petrecerea a fost reusita... !!!


e posibil sa-l fi scapat, asa ca socheaza-ne Barbo si cu bancul asta!
charmelen
Postat pe 5 Februarie 2012 23:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Germania sau muntii in Romania 36 De la: garbo_394077 9 Ianuarie 2014 15:49
Prima intilnire...devine ultima 118 De la: rapsody33 25 Octombrie 2012 22:26
Iti poti cladi fericirea ta pe nefericirea altora? 127 De la: ___aly___ 15 Septembrie 2013 23:18
inca o sansa? 19 De la: lore01 24 Iunie 2012 16:04
Ce m-a intristat azi... 81 De la: barboneli 15 Ianuarie 2012 07:08
Setari Cookie-uri