Iti poti cladi fericirea ta pe nefericirea altora?

Subiectul e simplu si dureros pentru unii dintre cei implicati: un el si o ea au o relatie si decid sa se casatoreasca. Cu 2 luni inainte de nunta ea afla ca el are un copil cu prietena de familie, o "doamna" "foarte casatorita" de altfel. Ea pleaca, il pareseste... Normal ar fi ca cei doi sa-si creasca copilul impreuna, o data ce isi asuma "iubirea", ei bine nu... Mentionez faptul ca familia ei stie de aceasta situatie, dar sotului se pare ca inca nu...
Doamna ii jura iubire si fidelitate amantului, stand de altfel in casa sotului si intalnindu-se cu amantul de 2-3 ori pe saptamana pentru a fi "parintii" copilului, timp in care sotul este la serviciu sa aduca bani pentru sotie si copil, copil pe care il stie ca al lui.
Credeti ca iti poti cladi fericirea ta calcandu-i pe cei din jurul tau in picioare?
___aly___
Postat pe 28 Martie 2012 11:25
ca sa primesti pareri-sfaturi ar trebui sa stim ce rol ai tu in povestea asta,sa inteleg ca tu esti o persoana din afara situatiei sau esti chiar doamna in cauza?
venizigoldplated
Postat pe 28 Martie 2012 15:36
se pare ca da!
Cristina_Adler
Postat pe 28 Martie 2012 16:17
Eu sunt persoana care trebuia sa se casatoreasca cu el. Si care incearca sa inteleaga, sa treaca mai departe, sa faca sa doara mai putin...
___aly___
Postat pe 30 Martie 2012 13:14
Aly, ascult pe unu' mai btrn: tu i NUMAI TU eti singura responsabil de fericirea sau nefericirea ta! Nu ct p-aci mirele, nu amanta, nu copilul! Toi ceilali sunt doar umpluturi iar senzaiile pe care le ai din cauza lor sunt doar surogate
V-ai desprit? OK, i care-i problema? V iubeai? Ei, pe dreaq!...
Thor_again
Postat pe 30 Martie 2012 13:45
Poti cladi unele lucriri calcindu-i pe altii in picioare. Depinde ce intelegi prin "fericire".
Povestea imi suna cunoscut, cu mici diferente.

quasaria
Postat pe 30 Martie 2012 13:49
Daca vrei, poti , mai ales daca esti constructor iscusit, poti cladi
SAL
Postat pe 30 Martie 2012 14:12
esme
hai noroace, mico!
Thor_again
Postat pe 30 Martie 2012 14:25
De la: Thor_again, la data 2012-03-30 13:45:26Aly, ascult pe unu' mai btrn: tu i NUMAI TU eti singura responsabil de fericirea sau nefericirea ta! Nu ct p-aci mirele, nu amanta, nu copilul! Toi ceilali sunt doar umpluturi iar senzaiile pe care le ai din cauza lor sunt doar surogate
V-ai desprit? OK, i care-i problema? V iubeai? Ei, pe dreaq!...


Acum tb sa recunosc ca m-am mai calmat si incerc sa vad lucrurile mai detasat. A trecut ceva timp de atunci. Nu inteleg cum de venea la mine si vroia sa continuam planurile de nunta, el facand ceea ce a facut.
Ai dreptate, iubire nu a fost... sau cel putin nu asa cum ar fi trebuit.
Se spune ca ce nu te doboara te face mai puternic... Vom vedea...
___aly___
Postat pe 30 Martie 2012 16:34
Daca am inteles bine: dna are un copil. Legal presupun ca e al sotului, nu al lui. Le spune ambilor barbati ca e copilul lor biologic. In realitate, doar ea stie al cui e - sau nici ea.
Pe tine copilul te deranjeaza, de fapt?
Sau te deranjeaza ca au avut o aventura?
Sau presupui ca inca o mai au, mentinuta de dna. sub pretextul vizitelor la copil?

Pentru ca, daca problema e in trecut, nu inteleg de ce te afecteaza.
Daca e in prezent, poti sa incerci sa o clarifici. Si in locul tau as clarifica-o cu ea. Nu cu el. Ai putea cere teste de paternitate, si, daca e intr-adevar copilul lui, program de vizita saptaminal doar in prezenta ta. Si te-ai lamuri care e situatia.
Faptul ca jelesti cu claditul fericirii pe nefericirea altora nu te ajuta prea mult.


Am trecut la un moment dat prin situatia inversa... exceptind detaliile, dl. meu m-a anuntat ca se casatoreste dar asta nu schimba nimic intre noi - si ca preafericita e doar un moft. Diferenta e ca, dupa scandalul de rigoare, si-a anuntat si preafericita ca el va ramine cu mine in continuare - si femeia a acceptat. N-am acceptat eu. DIn partea lui, nici o problema... din partea ei, iar nici o problema... sau,ma rog, nu una majora. M-a intilnit cu ea si am discutat, ne-am intilnit si toti trei la un moment dat - la insistentele mele, nu credeam ca i-a povestit de mine. Ei bine, ii povestise. Si i-a spus ca asta e, daca il vrea trebuie sa accepte situatia si faptul ca eu n-o sa dispar din viata lui. Iar eu i-am spus sa se spele cu el pe cap, mie oricum nu-mi mai trebuie.
Deci lucrurile pot fi mult mai complicate.
quasaria
Postat pe 31 Martie 2012 00:35
De la: quasaria, la data 2012-03-31 00:35:08Daca am inteles bine: dna are un copil. Legal presupun ca e al sotului, nu al lui. Le spune ambilor barbati ca e copilul lor biologic. In realitate, doar ea stie al cui e - sau nici ea.
Pe tine copilul te deranjeaza, de fapt?
Sau te deranjeaza ca au avut o aventura?
Sau presupui ca inca o mai au, mentinuta de dna. sub pretextul vizitelor la copil?

Pentru ca, daca problema e in trecut, nu inteleg de ce te afecteaza.
Daca e in prezent, poti sa incerci sa o clarifici. Si in locul tau as clarifica-o cu ea. Nu cu el. Ai putea cere teste de paternitate, si, daca e intr-adevar copilul lui, program de vizita saptaminal doar in prezenta ta. Si te-ai lamuri care e situatia.
Faptul ca jelesti cu claditul fericirii pe nefericirea altora nu te ajuta prea mult.


Am trecut la un moment dat prin situatia inversa... exceptind detaliile, dl. meu m-a anuntat ca se casatoreste dar asta nu schimba nimic intre noi - si ca preafericita e doar un moft. Diferenta e ca, dupa scandalul de rigoare, si-a anuntat si preafericita ca el va ramine cu mine in continuare - si femeia a acceptat. N-am acceptat eu. DIn partea lui, nici o problema... din partea ei, iar nici o problema... sau,ma rog, nu una majora. M-a intilnit cu ea si am discutat, ne-am intilnit si toti trei la un moment dat - la insistentele mele, nu credeam ca i-a povestit de mine. Ei bine, ii povestise. Si i-a spus ca asta e, daca il vrea trebuie sa accepte situatia si faptul ca eu n-o sa dispar din viata lui. Iar eu i-am spus sa se spele cu el pe cap, mie oricum nu-mi mai trebuie.
Deci lucrurile pot fi mult mai complicate.



Legal copilul e al sotului, in realitate e al amantului.
Eu nu as putea sta untr-un menage a trois, vreau mai mult, daca nu pt mine, cel putin pentru copii mei. Eu am ales sa ies din aceasta poveste. Nu imi trebuie asa ceva. Recunosc, doare. Sotul ei e poate cel mai prostit din toata aceasta poveste. Creste un copil care este al amantului si in curand se va trezi si fara sotie si fara acel copil. Din cate am inteles ea vrea sa plece de acasa cu ceva bani de la sot, cand aceste lipseste, desigur... Sa vina omul acasa si sa se trezeasca intr-o casa goala, fara sotie, fara copil, fara mai nimic.
Pentru el lucrurile stau mult mai rau decat sunt pentru mine.
Ai dreptate lucrurile pot fi mult mai complicate.

___aly___
Postat pe 31 Martie 2012 08:27
de unde stii ca e al amantului? Pentru ca asa spune ea?
Te-ai gindit ca poate ii manipuleaza pe amindoi - si ca, daca ar fi vrut, ar fi avut suficient timp sa plece de la sot?

Bineinteles ca sotul se poate trezi cu casa goala. La fel de bine amantul se poate trezi ca dupa nspe ani de cadouri si timp si atentii, copilul era fix al sotului. Si se poate trezi si ea cu un shout in fund de la ambii. Sint jocuri riscante, oricum.
quasaria
Postat pe 31 Martie 2012 10:26
Din pacate..DA se poate cladi fericirea ta pe nefericirea altora...dar viata a demonstrat ca nu tine mult...si mai totdeauna cand i-e lumea mai draga{celui care a cladit..}atunci ii vine ..plata inzecit,sau v-a primi cu ce mana a dat!! poate mai tarziu..dar plata sigur v-a veni..nimic in viata nu-i fara plata!!
Tu vezi-ti de viata ta,rana ti se v-a vindeca,cicatricea insa ramane..ca sa-ti fie lectie de viata... Si bine a spus cineva pe-aici,nu te-a iubit suficient-deci nu te-a meritat-deci nici o paguba pt. tine,ar trebui{in gluma zic} sa-i multumesti amantei lui ca nu te-a lasat sa faci o mare greseala!
elisabeta_boia
Postat pe 31 Martie 2012 10:46
Parerea mea e ca acest individ nu e de tine. Lumea e mare, barbati cu miile, si sigur vei gasi vreunul mai integru, fara complicatii si copii incognito, asa ca....fa-i papaa
denisa05041986
Postat pe 3 Aprilie 2012 15:36
Draga mea,Situatiaeste incurcata!Eu una nu as accepta sa ma casatoresc cu un asemenea om, pt, ca mereu as avea impresia ca ma insala cu cate una!Tu iti decizi soarta!Il iubesti asa de mult??Te iubeste si el?? Succes!
Jojolin
Postat pe 4 Aprilie 2012 22:14
De la: Jojolin, la data 2012-04-04 22:14:40Draga mea,Situatiaeste incurcata!Eu una nu as accepta sa ma casatoresc cu un asemenea om, pt, ca mereu as avea impresia ca ma insala cu cate una!Tu iti decizi soarta!Il iubesti asa de mult??Te iubeste si el?? Succes!


Ai dreptate, asa este, nu poti accepta sa te casatoresti in asemenea conditii. Asta a fost si motivul pentru care am decis sa ies din aceasta poveste. Nu imi doresc asa ceva.
Am preferat sa sufar acum decat toata viata.
Oricum "doamna" formeaza ziua o familie cu amantul, cand se intalnesc si sunt "parintii" copilului lor, iar seara cu "sotul", cand el este tatal copilului.
Pentru mine e prea mult...
Cum mi s-a spus, sunt "incuiata"
Prefer asa...
___aly___
Postat pe 5 Aprilie 2012 12:27
De la: ___aly___, la data 2012-03-28 11:25:21Subiectul e simplu si dureros pentru unii dintre cei implicati: un el si o ea au o relatie si decid sa se casatoreasca. Cu 2 luni inainte de nunta ea afla ca el are un copil cu prietena de familie, o "doamna" "foarte casatorita" de altfel. Ea pleaca, il pareseste... Normal ar fi ca cei doi sa-si creasca copilul impreuna, o data ce isi asuma "iubirea", ei bine nu... Mentionez faptul ca familia ei stie de aceasta situatie, dar sotului se pare ca inca nu...
Doamna ii jura iubire si fidelitate amantului, stand de altfel in casa sotului si intalnindu-se cu amantul de 2-3 ori pe saptamana pentru a fi "parintii" copilului, timp in care sotul este la serviciu sa aduca bani pentru sotie si copil, copil pe care il stie ca al lui.
Credeti ca iti poti cladi fericirea ta calcandu-i pe cei din jurul tau in picioare?
pai sa fie invatatura de minte.Inainte sa te mai incurci cu vreun barbat,mai intai sa te interesezi bine ce ii poarta capul...nu va mai aruncati mai femeile asa ca berbecii intr-o relatie,pt ca barbatul va spune cateva vorbe frumoase...uitate la fapte,la ce om este,,,interseazate,pune-l la test inainte sa va implicati intr-o relatie cu vreun barbat...pt ca sunt si barbati rai,,si barbati seriosi numai ca sunt putini.din pacate
ingerasulluptator
Postat pe 5 Aprilie 2012 21:29
Thor.... unde esti????
Rotty
Postat pe 5 Aprilie 2012 21:50
Ingerasule....putina gramatica,te rog........
Rotty
Postat pe 5 Aprilie 2012 21:53
THORRRRRRR !!!!!!!.....Te rog......
Rotty
Postat pe 5 Aprilie 2012 21:55
"ingerasule" esti cel mai negru diavol pe care l-am vazut in viata mea
Rotty
Postat pe 5 Aprilie 2012 22:05
teoretic orice este posibil, dar ceea ce este intr-adevar uluitor este capacitatea nelimitata a unor persoane de a se autoiluziona.
charmelen
Postat pe 7 Aprilie 2012 00:43
Asa cum exista lupi imbracati in blana de oaie, de ce nu ar exista si diavoli albi? In ce priveste dragostea si faptele noastre, de multe ori ele iau forme aberante. Exista fiindca vorbim despre ele. Dar un lucru facut de mantuiala, din egoism, nu iti daruieste niciodata fericirea. Ispita are intotdeauna picioare lungi. Dar sunt ele destul de lungi si de puternice ca sa strabatem pustiul din fata noastra?
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 08:22
De la: garbo_1713, la data 2012-04-07 08:22:57Asa cum exista lupi imbracati in blana de oaie, de ce nu ar exista si diavoli albi? In ce priveste dragostea si faptele noastre, de multe ori ele iau forme aberante. Exista fiindca vorbim despre ele. Dar un lucru facut de mantuiala, din egoism, nu iti daruieste niciodata fericirea. Ispita are intotdeauna picioare lungi. Dar sunt ele destul de lungi si de puternice ca sa strabatem pustiul din fata noastra?
Ce ispite ca omul practic este dracul cel mai mare,,,pt ca se ispiteste singur..
Din cauza ca un om isi formeaza personalitatea in font de lucrurile care le practica.
omul este ceea ce practica...lucrurile pe care omul le practica ii ii formeaza carcaterul....si cand obiceiurile pe care le practica ii caracterizeaza caracterul...
pt ca lucrurile pe care un om le practica,ii intra in instinct si carcaterul lui este determinat in functie de obiceiurle pe care le practica....
omul alege daca vrea sa aiba obiceiuri bune sau rele.
cu Iisus ca conducator,,prin,smerenie lui Dumnezeu il lasi pe Iisus sa conduca mintea si inima ta...
ingerasulluptator
Postat pe 7 Aprilie 2012 13:54
Irinuco, Dumnezeu este foarte suparat pe tine. El te-a trimis la scoala, fiindca vrea sa primeasca in Rai o fata desteapta si nu una prostuta care sa-i citeasca si sa-i rastalmaceasca vorbele. Ori tu ai chiulit din greu la cursurile de limba romana si religie, din moment ce folosesti cuvintele in mod gresit:"font" in loc de "fond", "ii ii " forma de balbaiala, asta in cazul in care nu esti perversa draga mea, "ca conducator"-exprimare cacofonica, plus repetitiile care fac din tine o fiinta zbuciumata. Parerea mea este sa o rogi pe "Fosta"... sa iti dea lectii de limba si literatura romana, poate te indrepti.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 20:48
Ai procedat foarte bine,nu te lega la cap daca nu te doare,iti este greu acum si te doare sufletul intii de toate pt. ca realizezi ca ai iubit pe cine nu te-a meritat,o sa treaca si vei gasi putere sa mergi mai departe si vei intilni sufletul tau pereche.Sa gindesti ca nu a fost o intimplare,nimic nu este intimplator in vietile noastre,iti urez intelepciune si mult noroc a doua oara!
garbo255960
Postat pe 8 Aprilie 2012 03:34
Lupareatzo daca mai scrii de doua ori ajungem la pag 15, te rooog, lasanee lasaneee
jeje2011
Postat pe 8 Aprilie 2012 03:48
izabela23
Postat pe 8 Aprilie 2012 04:02
Nu este vorba de fericire in acest caz, ci de o satisfactie egoista si imbucurator de efemera. Mai ales, nu trebuie sa fim egoisti. Egoismul otraveste sufletul nostru nemuritor.,
IleanaAdrianaStan
Postat pe 8 Aprilie 2012 04:48
Vei trece mai departe ! Nu are cum sa te doara mai putin acum insa cu timpul durerea va disparea !
garbo158782
Postat pe 8 Aprilie 2012 06:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce mi-a placut azi... ! 104 De la: barboneli 27 Februarie 2015 20:50
despre job 35 De la: fleurdelis 7 Ianuarie 2010 21:30
Dupa cat timp suna baietii? 4 De la: garbo_4874 23 Aprilie 2013 08:11
Loc de dat cu capu'? 16 De la: pantera_neagra 7 Ianuarie 2010 19:04
Relatii incepute online 7 De la: garbo_484948 5 Mai 2018 08:34
Setari Cookie-uri