Este greu sa te mentii om cumsecade si corect in societate...recunoscator cu bun simt

De la: klaire, la data 2012-01-02 19:54:39Sunt si eu de acord cu voi...prin cimitire am fost si eu in tinerete, era doar liniste cand nu era teama, dar teama nu este doar prin cimitire...am luat-o razna, nu-i asa? (eu)


nu-i asa.
Mie sincer imi plac cimitirele. Sint linistite. Sint un fel de parcuri din care lipseste aglomeratia - ceea ce, pentru mine, e un avantaj major... Detest sa ma plimb prin puhoiul de lume care zbiara, tipa, tropaie.

De cind eram copil imi placeau. Si cind aveam mai mult timp ma uitam la poze si citeam numele, datele... Faceam supoziti...oare ce i s-o fi intimplat de-a lungul vietii... In unele fotografii erau oameni veseli, in altele nu. Ma intristau doar fotografiile celor mici. Aveam o senzatie apasatoare de nedreptate, de genul "asta n-ar fi trebuit sa se intimple"... Dar cele mai multe locuri inspirau pace.Atit.

Am fost si la citeva inmormintari... unii, prieteni apropiati...N-am simtit decit mila. O mila imensa.
Probabil imi lipseste vreo componenta, aia responsabila de senzatia de panica sau groaza fata de chestiile astea, nu stiu...
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2012 20:14
cred ca teama aia de cimitire ar trebui tradusa prin teama de necunoscut, care zace uneori dominant, alteori recesiv in noi. si mai exista si asociera cu ceea ce stim ca se intampla cu trupul dupa moarte.

nici eu n-am teama de cimitire. cred ca e mai mult senzatia ca omul respectiv nu mai e, spiritual vorbind.
esme
Postat pe 2 Ianuarie 2012 20:19
*Dar totul este sa ne mentinem oameni cumsecade si corecti...*

O, da... si sa nu omitem esentialul - cu bun simt!!!

nathalie
Postat pe 2 Ianuarie 2012 20:29
Da...am sa ma repet, dar...si eu, ca si voi...parcuri pline de vieti. Si cred ca liipsa groazei este indicatorul ca totul este asa cum trebuie sa fie, nimic altceva.
klaire
Postat pe 2 Ianuarie 2012 20:29
cu cit inaintez in virsta, cu atit realizez imposibilitatea de a fi perceput si "corect" si "cumsecade"....
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2012 20:31
De la: nathalie, la data 2012-01-02 20:29:08*Dar totul este sa ne mentinem oameni cumsecade si corecti...*

O, da... si sa nu omitem esentialul - cu bun simt!!!



Si "recunoscatori" :) sa fie totul in armonie cu topicul.
klaire
Postat pe 2 Ianuarie 2012 20:32
atunci cred ca ne-am fi nascut oi, nu oameni... daca pt asta am fi fost creati.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2012 20:42
daca suntem corecti cu noi insine, stim ce avem de facut...
asta e important: sa nu ne mintim. pe noi insine. restul... vine de la sine. orice o veni.
esme
Postat pe 2 Ianuarie 2012 20:42
Cand eram pustani, nu stiu exact cat intelegeam din fuga noaptea in cimitire, dar era un oarecare teribilism, o nevoie de adrenalina, ideea ca avem un sac de povesti horror...

Linistea dinauntrul portilor si povestile de viata le-am descoperit ceva mai tarziu, in principal la Bellu, cu toata incarcatura de legende si drame...

nathalie
Postat pe 2 Ianuarie 2012 20:44
filosofia asta a irinei este atat de profunda incat nici nu stiu cum sa conceptualizez ce spune...
mult prea multe epitete, greu de ... sustinut, in fata provocarilor pamantene , din cotidian si de pe garbo...
esme
asta este cel mai important lucru in viata: sa te respecti intr-atat incat sa fii in stare sa nu te minti, sa nu te amagesti, sa nu te dezamagesti...
iar legat de cimitire...nu stiam de ce duc un trai atat de tihnit...datorita vecinilor mei , tacuti si rabdatori, necuriosi, neranchiunosi
dor72_
Postat pe 2 Ianuarie 2012 20:50
nu stiu daca a fost teribilism.. pentru ca realmente n-am simtit niciodata frica. Eu asociam ideea de moarte cu altele, mai curind cu momentele cind steam linistita in casa si ma uitam la televizor, pentru ca asa era sa mi se intimple sa o mierlesc, de citeva ori. Nu asociam cimitirele cu vreun pericol iminent. Pericolul era interior, nu exterior, si stiam asta destul de bine de cind aveam 2-3 ani.
Asa ca nu era teribilism - cel mult curiozitate. Dupa care am descoperit ca imi place linistea. Iar mai tirziu, prin adolescenta, am descoperit si alte avantaje - de exemplu ca intr-un cimitir poti sa bocesti linistit fara sa se mire nimeni si sa te fouta la cap ca de ce si ce ti s-a intimplat.

quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2012 20:57
Nici vorba de frica, mai ales ca nu prefiguram pericol... mai curand era o ticneala de grup.

Ingredientul asta - frica, nu l-am avut pana de curand, chiar foarte de curand... si a venit la pachet cu panica.
Dar l-am recunoscut destul de repede si e putin spre foarte inconfortabil.
Si te cam incurca in luarea deciziilor.

In general sar de la cea mai inalta trambulina, numai apa sa fie in piscina...
nathalie
Postat pe 2 Ianuarie 2012 21:23
cu frica am patit-o si eu tot "de curind" - mai exact, cind s-a nascut fie-mea. Si mi-am dat seama ca, hopa, de acu' am ce sa pierd, unu' la mina, si, doi, daca mi se intimpla ceva o las pe asta mica balta. Si e cam inconfortabila ideea, intr-adevar.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2012 21:31
Exact - teama de a pierde.

Iar fie-mea cea mica (studenta anul intai la litere) mi-a spus ca si daca iti e frica, tot curajos esti, doar ca trebuie sa tragi mai mult aer in piept

Si cum ea e in clasa intaia, chiar mi s-a parut brilianta ideea.
nathalie
Postat pe 2 Ianuarie 2012 21:44
super idee....
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2012 21:56



Sa va fie sanatosi copiii :)
klaire
Postat pe 2 Ianuarie 2012 22:12
multumim.La fel.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2012 22:22
Multumim, Klaire!
La fel si tie.
nathalie
Postat pe 2 Ianuarie 2012 22:33
Va multumesc...insa nu am copii si nici nu voi avea...poate doar infiati, in viitor.
klaire
Postat pe 2 Ianuarie 2012 22:35
never say never, asta tot de la fie-mea am invatat... cica e o replica de desene animate.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2012 22:36
Da...cam ce spun copii...asa se intampla.
klaire
Postat pe 2 Ianuarie 2012 22:43
printre atatea" calitati" ale omenirii in zilele noastre, (cumsecade,corect,recunoscator,cu bun simt...etc. ) sunt deja considerate niste "anomalii" de cei anomalici cu fata umana. No way ,diferenta o face concurenta!
garbo225639
Postat pe 3 Ianuarie 2012 15:44
diferenta o mai face si limba romana... Unii "anomalici" stiu dreak sa scrie.
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2012 16:00
736 sunt de acord,dar as pune si o intrebare:de unde isi iau oamenii energia si puterea de a merge mai departe cu faptele bune?
garbo035697
Postat pe 3 Ianuarie 2012 16:31
`Unii "anomalici" stiu dreak sa scrie.`

ori sa utilizeze, in pnm, propria limba.
sa stie sa aseze cuvintele alea, astfel incat sa aiba o noima. sa nu te uiti, dreak, ca pisica in calendar la cuvintele propriei limbi.
esme
Postat pe 3 Ianuarie 2012 16:47

isi foloseste, probabil, propria limba...cine stie in ce scopuri
se pare ca nu a trecut de la limba spre limbaj
si cred ca s-a strecurat o anomalie in postarea userului 639
dor72_
Postat pe 3 Ianuarie 2012 17:12
doaro, exact de userul ala vorbeam. mi se incretise parul, zau, incercand sa descifrez vocabulele puse-n enunturi. eram ca-n fata peretilor pesterii. stii tu...
apoi, ma gandii sa dau o raita, pnm, in metalimbaj, poate gaseam acolo adevaratele sensuri, dar cica nu sa iegzista.

:))))
esme
Postat pe 3 Ianuarie 2012 17:37
e grele, esme...metalimbaj, ho, ho, ho....
si eu am incercat oaresce...intelegere a notiunii...nu mi-a reusit nimic
mai avem o sansa: sa ne explice 639, ce inseamna "anomalici"

parul meu s-a incretit si s-a indreptat la loc....constat ca e pe post de placa ceramica ( tot am castigat ceva)
poate daca gaseam directia, gaseam si sensul...corect
dor72_
Postat pe 3 Ianuarie 2012 17:49
De la: esme, la data 2012-01-03 16:47:36`Unii "anomalici" stiu dreak sa scrie.`

ori sa utilizeze, in pnm, propria limba.
sa stie sa aseze cuvintele alea, astfel incat sa aiba o noima. sa nu te uiti, dreak, ca pisica in calendar la cuvintele propriei limbi.
SAU mai degraba LA LIMBA pisicii.
garbo225639
Postat pe 3 Ianuarie 2012 18:17
De la: dor72_, la data 2012-01-03 17:12:46
isi foloseste, probabil, propria limba...cine stie in ce scopuri
se pare ca nu a trecut de la limba spre limbaj
si cred ca s-a strecurat o anomalie in postarea userului 639
La multi ani /2012..... si tu ai descoperito? astept sa-mi sugerezi variante de schimbare( sau mai bine de trecere de la limba la limbaj. )
garbo225639
Postat pe 3 Ianuarie 2012 18:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa stiu cum se stabileste cursul zilnic al BNR 2 De la: quasaria 2 Martie 2011 18:55
comportament uman 6 De la: cricat 11 Aprilie 2011 23:37
Este greu sa te mentii om cumsecade si corect in societate...recunoscator cu bun simt 186 De la: bujjoritza 18 Ianuarie 2012 14:35
sluga la patron 35 De la: anastasya 6 Iunie 2010 15:31
:) 3 De la: Rha 11 Octombrie 2010 03:01
Setari Cookie-uri