Este greu sa te mentii om cumsecade si corect in societate...recunoscator cu bun simt

A te mentine un om cumsecade si corect in societate este o chestiune de optiune personala cu toate consecintele ce decurg din aceasta optiune. Societatea este un camp de batalie cu reguli haotice, deoarece calitatea umana a componentilor societatii s-a deteriorat. Chiar daca este greu, societatea are nevoie de caractere si chiar si noi, la nivel individual, avem nevoie sa fim altfel, sa fim asa cum simtim ca trebuie sa fim si nu cum ne-ar impune mediul viciat in care trebuie sa traim. Altfel, am fi nefericiti, deoarece am accepta sa traim in sablonul impus de altii . Daca am optat pentru un astfel de model de viata este bine sa avem taria de a merge pana la capat, deoarece aceste calitati de om cumsecade, corect, recunoscator si cu bun simt, sunt cele care ne satisfac, iar ,in timp, cei cu care venim in contact le vor manifesta .
garbo180736
Postat pe 1 Ianuarie 2012 11:20
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-16 23:32:55si asta este din cauza pt ca oamenii nu sunt sa aprecieze omenia....pt ca au o gandire negativa distructiva


Ingerasule luptator,ori te prefaci ori ai probleme la exprimare;este bine ca te preocupa subiectul,dar daca iti faci o instropectie ca la carte,o sa afli singur raspunsul !
La multi ani!
garbo068041
Postat pe 1 Ianuarie 2012 12:59
irinuco de ce nu te omori tu ca sa scapam de tampeniile care le debitezi tu http://www.garbo.ro/comunitate/forum/post_reply/15913.html#
traian41
Postat pe 1 Ianuarie 2012 13:02
IRINUCO TU ESTI UN REBUT AL SOCIETATII NOASTRE CARE TRAIM ,TU PE CE LUME TRAIESTI,ESTI ASA DE TAMPITA CA CEI CE TE-AU INVATAT SA BUTONEZI PE TASTATURA LA CALCULATOR FOARTE RAU AU FACUT
traian41
Postat pe 1 Ianuarie 2012 13:06
mey traiane,
nu-sh ce ti-o fi facut tie irinooka asta noapte, de o tachinezi atata inca din prima zi a noului an...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 1 Ianuarie 2012 13:10
bre traiane, `societatea noastra_CARE_traim` e una categoric eterogena! nu se vede?
ia uita-te mai bine!

cat despre rebut, depinde de perspectiva din care privesti! `E`multe perspective, asadar, `E` si multe rebuturi.
:)))
esme
Postat pe 1 Ianuarie 2012 13:11
eu cre'ca a visat-o la betzie...

asta da, cosmar...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 1 Ianuarie 2012 13:15
De la: traian41, la data 2012-01-01 13:06:15IRINUCO TU ESTI UN REBUT AL SOCIETATII NOASTRE CARE TRAIM ,TU PE CE LUME TRAIESTI,ESTI ASA DE TAMPITA CA CEI CE TE-AU INVATAT SA BUTONEZI PE TASTATURA LA CALCULATOR FOARTE RAU AU FACUT


dupa exprimare si mahmureala, semeni cu imbecilul de basescu.
crucis nu te uiti?... oooo, daaaa!...:)))))
eu_geminy
Postat pe 1 Ianuarie 2012 13:22
ori in starea lui naturala, nesupusa influentelor de niciun fel, ci doar ineficienta si neproductiva, ca e pe sponci combustibilul (muza)! ...ala de serveste drept sursa... ori combustibil e, dar nu exista substrat (materie bruta) pt muza?!

hehehe!
:)))
esme
Postat pe 1 Ianuarie 2012 13:22
De la: barboneli, la data 2011-12-17 07:18:43daca oamenii vad ca esti corect si cu bun simt,,sar pe tine ca la loto,,sa iti distruga caracterul apoi incep sa se planga ca nu mai exista omenie


auzi tu... fata ciudata ?!? ai promis ca te culci devreme ca sa nu faci riduri... ! pacat, ca nu te culci devreme... pentru ca la ore din asteacand stomacul si mintea sunt deja obosite... vad ca te cam calci cu stangul pe drept !!! la picioare ma refer... ! ce are s..a cu perfectura ??? loto cu caracterul cu corectitudinea cu omenia... sau cine stie ce idee iti mai vine ??? intro alta ordine de iedei, ma gandeswc cu groaza ca tu o sa ramai singura pe lume, corecta, plina de omenie si cu un caracter cammm... de dat exemplu in anumite carti de medicina ! hai... fi sincera.... nu te miri si tu, cand te trezesti dimineatza si dupa ce-ti dai cu apa rece pe tenul tau frumos... de cea ce scrii tu seara ? o zi minunata sa ai.... !
Barboneli.....tu stai rau si cu gramatica si cu ortografia.............de gandire , ce sa mai spunem?
garbo171586
Postat pe 1 Ianuarie 2012 14:20
:=))
eu_geminy
Postat pe 1 Ianuarie 2012 14:31
majoritatea barbatilor sunt rebuturi ale societatii care stopeaza evolutia...
barbatii nu stiu ce inseamna bunul simt,a fii de omenie,afectuos si sa vorbeasca frumos...si obliga si femeile sa copie caracterul si gandirea lor de toaletta.
dar in schimb am auzit,ca romanii vor toata ziua hata,hata cu nevasta dar el habar nu are sa se comporte..
ma mir cu mai stau femeile la barbatii mitocani,la pat
ingerasulluptator
Postat pe 1 Ianuarie 2012 14:56
ma mir cum stau femeile romance toata ziua cu barbatii lor sa faca in fiecare zi hata,hata,daca astia habar nu au sa se comporte,,si dupa ce mananca in loc sa multumeasca scot un garait in semn ca i-a placut
ingerasulluptator
Postat pe 1 Ianuarie 2012 14:59

ia incearca si tu irina, sa vezi ca unii chiar stiu cum sa se comporte....
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2012 15:03
De la: quasaria, la data 2012-01-01 15:03:04
ia incearca si tu irina, sa vezi ca unii chiar stiu cum sa se comporte....
pai la inceput toti barbatii se comporta frumos...
cu mine sunt sinceri barbatii isi dau pe fata toate tampeniile de imi vine sa imi pun mainile in cap
ori ca sunt eu prea receptiva....dar barbatii isi fac de cap in tinerete si la batranete se fac credinciosi ca sa ajunga in rai....cand nu mai pot,,
eu imi dau seama de toate rautatile oamenilor si tampeniile lor mai ales a barbatilor
ingerasulluptator
Postat pe 1 Ianuarie 2012 15:11
atunci cand razi de cineva,nu te doare,dar cand te ajunge rasul si te va durea iti vei da seama ca ai ras aiurea.sincer,eu nu am inteles nimic din toata discutia.un an nou fericit la toata lumea.
eucineva2000
Postat pe 1 Ianuarie 2012 15:27
atunci cand razi de cineva,nu te doare,dar cand te ajunge rasul si te va durea iti vei da seama ca ai ras aiurea.sincer,eu nu am inteles nimic din toata discutia.un an nou fericit la toata lumea.
eucineva2000
Postat pe 1 Ianuarie 2012 15:27
n-ai inteles nimic, dar te-ai gindit tu asa sa dai un sfat crestinesc...
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2012 15:32
Cum ti-am spus...nu esti in stare sa sesizezi...ce tot intrebi?...de altfel,toate comentariile tale,nu oglindesc de cat...nelipsitul orgoliu...care face atat bine....(sesizezi punctele,nu?...nici acum?!!)caracterului unui anumit tip de ....(si acum!)...(punctele..)barbat-tineo tot asa! ....sau la....origini
sudituC
Postat pe 1 Ianuarie 2012 15:36

bea lumea... da' mai cu masura, asa...
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2012 15:42
oops, ce dreak de limba citesc aici?
esme
Postat pe 1 Ianuarie 2012 15:43

nici io nu pot pt ca sa inteleg ce aveti??
chiar din prima zi din nou an??

si nici di ce nu ii iarna

asa ca toate is cum is

sa dansam dara..

http://www.youtube.com/watch?v=i8mz9uOvFQA

LILO
Postat pe 1 Ianuarie 2012 15:43
De la: sudituC, la data 2012-01-01 15:36:31Cum ti-am spus...nu esti in stare sa sesizezi...ce tot intrebi?...de altfel,toate comentariile tale,nu oglindesc de cat...nelipsitul orgoliu...care face atat bine....(sesizezi punctele,nu?...nici acum?!!)caracterului unui anumit tip de ....(si acum!)...(punctele..)barbat-tineo tot asa! ....sau la....origini


de gandit nu prea gandesti.
vaz ca nici romaneste nu stii sa scrii, dar al naibii daca lipseste spermatozoidul ala din postarile tale...:P

:)))))
eu_geminy
Postat pe 1 Ianuarie 2012 15:58

Lilo, a venit noul an cu energie noua...:-))

nu prea e dansabila, dar imi place foarte mult melodia: si Viena :-)

http://www.youtube.com/watch?v=l5pIC2MIelQ
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2012 15:58
da, Q, me likey, too! :)
esme
Postat pe 1 Ianuarie 2012 16:02


Q...superb!!
cand ii vorba de atmosfera de basm..ma topesc..de drag..

LILO
Postat pe 1 Ianuarie 2012 16:04
Fleurs Du Mal, cam cu balauri basmul asta...

Da' cam asa sint toate. Imi amintesc cu ce suspiciune asculta fie-mea povestile "clasice" anii trecuti: cum taie balaurii capete, maninca lupul pe bunica sau se otravesc printesele... doar ca nu mi-a zis ete na, bullshit... ce dreak de prostii sint astea?
Ce, nu pot sa discute unul cu altul daca au o problema?
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2012 16:09

candva..am avut un vis
parca..divinitatea ma punea sa aleg intre ceste doua llumi

lumea cea apropiata de natura si lumea basmelor,..

le tinea ,pe fiecare in cate o mana..
voi cea ati alege??
eu le iubesc pe amandoua..
si lumea veche.,cea care include..flori,cer ,ape,salbaticiuni..........dar..si lumea viselor

LILO
Postat pe 1 Ianuarie 2012 16:10
si de ce crezi ca sint lumi distincte?
Citeste articolul ala... cu dansul cu lupii.
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2012 16:15

io asa percep..sunt lumi in lumi

sa luam de exemplu numai societatea romaneasca..
este mult de explicat numai aci
lumea politicienilor,a intelectualilor,a artistilor,a oamenilor simpli(muncitori) care este si ea diferita de cea a taranilor,lumea bopschetarilor,a hotilor,a libercugetatorilor,a preotilor
si daca le divizam si pe astea..cine stie cate mai gasim..

unele ipostaze le-am simtit pe propria piele (vrand,nevrand)

daca extindem la continente,apoi la mapamond..
vom gasi lumi care interactioneaza intre ele dar sunt atat de diferite!!!

p.s. bine ca ma pun pe "filozofii" la inceput de an..poate sfarsit de veacuri??? he he...
LILO
Postat pe 1 Ianuarie 2012 16:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viata de doi lei,,oameni de 2 lei 182 De la: garbo166623 13 Septembrie 2010 20:15
dragostea de-o vara 1 De la: dulcedeea97_yahoo_com 30 Iunie 2009 14:40
Buna 1 De la: garbo207167 28 Mai 2011 03:51
Sunt super geloasa si nu stiu cum pot controla acest sentiment 36 De la: alba 9 Iulie 2012 01:30
Vreau sa fiu si eu iubita ,deci injur si sunt vulgara 84 De la: quasaria 8 Iulie 2012 18:32
Setari Cookie-uri