educatia copiilor

".El face legatura intre cauza si efect."

cauza

efectul....am vazut....
Axl_22
Postat pe 21 August 2011 18:15
doar barbatii se dau la mine....sunt invidiosi ca nu nu ii bag in seama....si femeile se iau de mine,dar doar alea proaste
ingerasulluptator
Postat pe 21 August 2011 18:17
da...da...vai de capu' tau, irino!
te-au napadit berbatii cu avansurile lor, de nu te mai scapi de ei...e coada la usa ta
ale dreaq ele de femei, cum se iau ele de tine...rele, dom'le...rele...
michelle_
Postat pe 21 August 2011 18:20
Nu am inteles: considerati ca e rau sa iti educi copiii in dragoste crestineasca? Sa nu sara la bataie daca ii ia unul jucaria sau sa stie sa relationeze armonios cu alti copiii? Hmm... Copilul meu, desi are doar un an si sapte luni, cand vede o biserica se"inchina" in felul lui, isi duce manuta la umarul drept. Asta face si cand vede icoana si prima data cand a aratat cu degetul ceva, la cinci sau sase luni, a fost cand, auzind in conversatia mea cu tatal lui despre Doamne-Doamne, s-a intors si a aratat cu degetul icoanele de pe perete. Si e un baietel tare zambaret, dezghetat la minte si laudat de toti pentru cat de altruist se doveste la o varsta atat de frageda.
Doresc tuturor sa aiba copiii sanatosi. Nu va grabiti sa dati cu "pietre" si in mine.
funnymoon73
Postat pe 29 August 2011 08:52
Iubire crestineasca inseamna sa fii corect,,,sa ai principiii pe care te ghidezi in viata si sa nu ii ranesti pe ceilalti....Ce inseamna a rani pe ceilalti? Inseamna sa nu umbli sa profiti de pe urma lor,sa ii minti,sa nu te razbuni, ci sa faci lucrurile sa fie bine si pt tine si pt ei.Pt ca pe majoritatea ii derajeaza faptul ca le spui adevarul in fata,asta nu inseamna caii ranesti.Adevarul doare,,dar nu este pacat pt ca oamenii prin adevar se construiesc....adevarul poate nu va fii apreciat de oameni,,dar va fii apreciat si rasplatit de Dumnezeu.
ingerasulluptator
Postat pe 29 August 2011 11:33
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-21 18:17:33doar barbatii se dau la mine....sunt invidiosi ca nu nu ii bag in seama....si femeile se iau de mine,dar doar alea proaste

si alea,sigur sunt maritate...ca altfel nu ar fi asa proaste...nu-i asa irino?
dor72_
Postat pe 31 August 2011 18:21
irinoooooooo ma lasi sa ma dau la tine?
hai ca nu ma dau singur, ma dau si cu barboneli... ne dam la tine amandoi deodata si in acelasi timp...
alfheim
Postat pe 31 August 2011 21:58
Zau daca inteleg..cand am vazut titlul topicului m-am dus cu gandull la ..adevarata educatie a copiilor...mai ales ca acum bate la usa inceperea unui nou an scolar..
Si cand colo...ma sa fiu..ce topic,ce zapaceala..
Monologul lui ingeras..
Comentarile voastre pertinente
Vaiiii...de copii educati de ingeras...
Dar eu tot mai cred ca se preface..
Si la primul semn ca am dreptate..va anunt!!
elisabeta_boia
Postat pe 2 Septembrie 2011 23:20
Zau daca inteleg..cand am vazut titlul topicului m-am dus cu gandull la ..adevarata educatie a copiilor...mai ales ca acum bate la usa inceperea unui nou an scolar..
Si cand colo...ma sa fiu..ce topic,ce zapaceala..
Monologul lui ingeras..
Comentarile voastre pertinente
Vaiiii...de copii educati de ingeras...
Dar eu tot mai cred ca se preface..
Si la primul semn ca am dreptate..va anunt!!
elisabeta_boia
Postat pe 2 Septembrie 2011 23:20
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-29 11:33:22Iubire crestineasca inseamna sa fii corect,,,sa ai principiii pe care te ghidezi in viata si sa nu ii ranesti pe ceilalti....Ce inseamna a rani pe ceilalti? Inseamna sa nu umbli sa profiti de pe urma lor,sa ii minti,sa nu te razbuni, ci sa faci lucrurile sa fie bine si pt tine si pt ei.Pt ca pe majoritatea ii derajeaza faptul ca le spui adevarul in fata,asta nu inseamna caii ranesti.Adevarul doare,,dar nu este pacat pt ca oamenii prin adevar se construiesc....adevarul poate nu va fii apreciat de oameni,,dar va fii apreciat si rasplatit de Dumnezeu.


Lume, lume iata rezultatul indoctrinarii. Nu stiu ce sa zic de initiativa ta, poate doar ca timpurile in care doar strigai raspicat numele lui Dumnezeu si lumea se infiora si statea smirna au trecut demult.

De-atunci si pana acuma oamenii au inceput sa mai gandeasca si cu capul lor, bun sau prost dupa caz. Cam asta se intampla si in educatia copiilor. Nu indoctrinarea sau cel putin oferirea unei educatii solide cu baza in religia crestina ii va ajuta in viata, ci sa reactioneze, interactioneze si sa socializeze cu cei din jur ii va ajuta sa fie multumiti in viata.
Gmihaela
Postat pe 3 Septembrie 2011 12:20
imi place cum gandesti Gmihaela mai adug sa-i lasam sa-si dezvolte propia lor personalitate!! sa-i lasam sa creezedupa imaginatia lor,dupa gustul si simtul lor!!
Sa-i ocrotim fara a-i ingradi! Educatia copiilor prin joc da cel mai mare randament,numai si numai in favoarea copiilor!
Si multe s-ar mai putea spun,dar sa lasam scoala sa-si faca datoria,iar parintii sa se consulte cu cadrele didactice,si sa tina mai mult legatura cu scoala..in scoala copii stau 4-6 ore,in restul celor 24..sunt in familie!!
elisabeta_boia
Postat pe 3 Septembrie 2011 21:17
da,e cel mai important,in educatia copilului,sa intre credinta in dzeu,ii va folosi mai tarziu.
NU INDOCTRINARE.credinta noastra ortodoxa inseamna iubire.
avem toti un fond foarte bun,care iese la iveala,chiar si fara educatie religioasa.
Dar,asta le va folosi multora,care se pierd,in fata greutatilor vietii.

daca in educatia sotului,intra si credinta,avea sa fie mai fericit,in copilarie.
el a fost complet singur in mana unei mame nebune care il tortura,care a crescut indoctrinata in credinta.Si la 18 ani a declarat ca nu crede in nimic.
nu s-a lipit nimic de la preot,biserica,de ea,pentru ca nu a existat exemplul viu.
degeaba,daca a crescut prost invatata,rasfatata la maxim,sa i se faca toate poftele.
In timp ce mama mea m-a invatat ca credinta este sa iubesti.sa respecti,sa te sacrifici.
Oamenii animalele,plantele,prietenii,etc.sa iubesti.
Mi-a aratat iubire,nu m-a batut nu a tipat la mine,m-a crescut cu iubire.
Asta inseamna sa cresti copilul in credinta.Sa ii arati iubire,mai ales cand nu intelege,mai ales cand face nazbatii de copil.Mai ales cand e adolescent si se razvrateste impotriva ta.
Nu m-a luat la biserica regulat,nu m-a pus sa fac posturi,am tinut la viata mea posturi,pentru ca asa am vrut.
Dar nu in asta sta credinta,ci in practica.
Bunica mea m-a invatat sa spun tatal nostru cand eram copil,si asta m-a salvat de cosmarurile pe care le aveam noaptea,pana la varsta de zece ani,am inceput sa spun tatal nostru,si am crezut ca cineva ma va ajuta.
Daca mama mi-ar fi vorbit mai mult despre dzeu,cand eram la greu,ar fi fost si mai bine.
copil fiind,ca acum ma descurc si singura.
De asta e bine sa fie educati copiii in credinta,ca sa creada ca au un sprijin la greu,cand parintii nu ii inteleg,cand viata e prea dura,si apoi se autodepasesc.
SA GANDESTI CU CAPUL TAU
daniilia
Postat pe 6 Septembrie 2011 18:28
aloooooooooo madam craciun, sezonul sarbatorilor incepe peste vreo luna jumate ... las-o mai usor cu aceeasi postare peste tot...
inteleg ca-ti faci reclama, dar intr-un loc e deajuns...
vezi sa nu te tavaleasca iar renu...
alfheim
Postat pe 4 Octombrie 2011 15:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum facem fata arogantei,lipsei de ambilitate si badaraniei? 6 De la: si_totusi 19 Iunie 2009 12:39
nu stiu ce se intampla..... 7 De la: tutankhamon 26 Iunie 2009 10:40
Cum pot curata pantofii din satin??? 35 De la: Dor_marunt 21 Iunie 2010 20:28
Mesaj pt uneltele lui,Sarsaila 4 De la: luptatoareacurajoasa 31 Mai 2010 15:12
Oare de ce la barbatii fara credinta nu le place sa le vorbesti despre Dumnezeu? Dumnezeu ne iubeste pe toti si vrea sa ne ajute sa ne construim unii pe altii ca sa putem trai in pace si armonie unii cu altii 51 De la: alfheim 16 Octombrie 2011 11:43
Setari Cookie-uri