educatia copiilor

Parinti,pt cresterea copiilor vostri,studiati invataturile pe care le-a dat Dumnezeu..Daca ati vrea sa cultivati o garoafa,un trandafir sau un crn,cum ati proceda?Intrebati-l pe gradinar cum face el sa creasca asa de frumos fiecare ramura si fiecare frunza,ca sa se dezvolte in simetrie si frumusete.
El va va spune ca nu prin atingeri aspre sau prin eforturi violente,deoarece acestea ar frange lastarii ,ci prin mici atentii dar repetate.El a umezit pamantul si a ferit planta in crestere de vanturile puternice si de arsita soarelui si Dumnezeu a facut-o sa infloreasca si sa creasca in mare frumusete.In purtarea fata de copii,urmati metoda gradinarului..Prin atingeri delicate,ajutandu-i cu iubire,cautati sa modelati caracterele lor dupa modelul lui Hristos..
ingerasulluptator
Postat pe 19 August 2011 20:56
Incurajati-i sa-si exprime iubirea fata de Dumnezeu si unul fata de celalalt.Motivul pentru care in lume sunt asa multi,barbati si femei cu inima impetrita este ca adevarata afectiune a fost privita ca slabiciune si a fost descurajata si reprimata.Natura mai buna a acestor oameni a fost inabusita in copilarie si daca lumina iubirii divine nu vine sa topeasca egosmul lor rece.fericirea lor va fii ruinata pe totdeauna.Daca dorim ca micutii nostri sa aiba spiritul duios al lui Iisus si simpatia care o manifesta ingerii fata de noi,trebuie sa incurajam impulsurile generoase si iubitoare ale copilariei..
ingerasulluptator
Postat pe 19 August 2011 21:10
Invatati-i pe copiii sa-L vada pe Hristos in natura .Luati-i sub cerul liber,sub copacii falnici din gradina si,in toate lucrurile minunate ale creatiunii,invatati-i sa vada expresia iubirii Sale.Invatandu-i sa vada expresia iubirii Sale.Invatandu-i ca El A FACUT LEGILE care guverneaza toate fiintele vii,ca El a facut legi pentru noi si ca aceste legi sunt pentru fericirea si bucuria noastra.Nu-i obositi cu rugaciuni lungi si indemnuri plictisitoare ci prin pilde din natura,invatati-i sa asculte de LEGEA LUI DUMNEZEU.Daca le castigati increderea in voi,ca urmasi ai lui Hristos va va fii usor sa-i invatati despre marea iubire cu care El ne-a iubit,
Cand incercati sa le lamuriti adevarurile mantuirii si sa ii indrumati la Hristos,ca Mantuitor personal,ingerii vor fii langa voi.Domnul v-a da har tatilor si mamelor,ca sa ii faca pe micuti sa asculte cu interes scumpa povestire despre Copilasul din Betleem,care este intr-adevar nadejdea intregii lumi.
ingerasulluptator
Postat pe 19 August 2011 21:56
Cand Duhul Sfant misca inimile copiilor,colaborati cu lucrarea Lui.Invatati-i ca mantuitorul ii cheama.ca nimic nu poate sa ii aduca o bucurie mai mare decat faptul ca I se predau Lui,acum in fragezimea si floarea varstei.Mantuitorul priveste cu nemarginita duiosie la cei care i-a rascumparat cu sangele Sau.Ei sunt patrunsi de Iubirea Lui.El priveste la ei cu o dorinta nespusa .Inima Lui nu este atrasa numai catre copiii cu o purtare buna,ci si catre cei care au mostenit trasaturi rele de caracter.Multi parinti nu isi dau seama ca ei sunt raspunzatori,pentru aceste trasaturi din copii lor.Ei nu au blandetea si intelepciunea de a sti cum sa se poarte cu cei gresiti,pe care ei i-au facut ceea ce sunt.Dar Iisus priveste cu mila la acesti copiii.El face legatura intre cauza si efect.
ingerasulluptator
Postat pe 19 August 2011 22:00
Lucratorul crestin poate fii un slujitor al lui Hristos care sa ii atraga pe copiii la Mantuitorul.Prin intelepciune si tact,el ii poate lega de inima sa,le poate da curaj si nadejde,iar prin harul lui Hristos ii poate vedea transformati in carcater,asa incat sa se poata spune despre ei..A unora ca acestora este Imparatia cerurilor.
ingerasulluptator
Postat pe 19 August 2011 22:07
de la beat carciuma vinnnnnnnnnnnn

"a fii" ; "poate fii"
mai tai moara stricata si mai ia o gura de aiazma ... ca numai imbecilitatzi scrii!
alfheim
Postat pe 19 August 2011 22:53
De la: alfheim, la data 2011-08-19 22:53:15de la beat carciuma vinnnnnnnnnnnn

"a fii" ; "poate fii"
mai tai moara stricata si mai ia o gura de aiazma ... ca numai imbecilitatzi scrii!
tu mai ia o gura de tuica si mergi si dormi ca ai inceput iarasi sa ai crize de scleroza
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 10:46
"Incurajati-i sa-si exprime iubirea fata de Dumnezeu si unul fata de celalalt"


ingerash....practica....nu numa' cuvinte...

iubeste-ti "aproapele".....


lasa teoria!


Axl_22
Postat pe 20 August 2011 10:59
De la: Axl_22, la data 2011-08-20 10:59:31"Incurajati-i sa-si exprime iubirea fata de Dumnezeu si unul fata de celalalt"


ingerash....practica....nu numa' cuvinte...

iubeste-ti "aproapele".....


lasa teoria!


pai eu ma comport frumos cu oamenii care se comporta frumos cu mine si ma ajuta si le sunt recunoscatoare....Dar cu obraznicii si aia raiicare vor sa ma doboare ii pun in banca lor..Ei ma ataca cu tupeul lor negativ eu ii pun in banca lor cu curajul meu si indrajneala mea crestineasca....pt ca asta nu inseamna ca daca esti crestin esti fraier
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 11:03
pai eu ma comport frumos cu oamenii care sunt buni cu mine sise comporta frumos cu mine si ma ajuta si le sunt recunoscatoare....Dar cu obraznicii si aia raiicare vor sa ma doboare ii pun in banca lor..Ei ma ataca cu tupeul lor negativ eu ii pun in banca lor cu curajul meu si indrajneala mea crestineasca....
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 11:05
sa mori tu
jeanette40
Postat pe 20 August 2011 11:10
lasa bre ...indrazneala crestineasca.....IUBIREA sa fie crestineasca.......


PS:"fericiti....cei saraci cu duhul.." restu' cata matali....in Cartea din care citezi!...sau incerci....macar....sa citezi.....
Axl_22
Postat pe 20 August 2011 11:11
De la: Axl_22, la data 2011-08-20 11:11:58lasa bre ...indrazneala crestineasca.....IUBIREA sa fie crestineasca.......
Pai si indrazneala crestineasca face parte din iubirea crestineasca....Daca cineva te ataca cu tupeul lor diabolic pt ca vor sa te umileasca,tu ii raspunzi ferm cu curajul si indrazneala crestineasca si decis fara ura
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 11:15
cat despre cei saraci cu duhul cred ca este o gluma facuta de monarhi...Pt ca ei stateau inchisi acolo si nu isi imparteau valorile spirituale cu altii,,,au tin o mare parte doar pt ei.....Asa ca de asta a fost vai de ei si spuneau ca fericiti cei saraci cu duhul...Dar cei fericiti cu duhul sunt acei oameni care isi impart toate valorile spirituale cu toti ceilalti oameni....pt este binecuvantat
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 11:19
nu-i asa ca tatal tau a fost preot si mama ta calugaritza?!
vezi ce se intampla cand pacatuiesc doi din astia ... pe acolo prin chilii... iese o petarda de luptatoare....
alfheim
Postat pe 20 August 2011 13:11
De la: alfheim, la data 2011-08-20 13:11:21nu-i asa ca tatal tau a fost preot si mama ta calugaritza?!
vezi ce se intampla cand pacatuiesc doi din astia ... pe acolo prin chilii... iese o petarda de luptatoare....
Bunica mea a fost credincioasa...cred ca am mostenit caracterul ei...mereu ma invata sa fiu fata cuminte....O perioada nu am fost,,,am fost o fata rea pana m-a pus Dumnezeu l-a punct si m-a educat...Si chiar ii multumesc la punct pt asta...
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 23:01
De la: alfheim, la data 2011-08-20 13:11:21nu-i asa ca tatal tau a fost preot si mama ta calugaritza?!
vezi ce se intampla cand pacatuiesc doi din astia ... pe acolo prin chilii... iese o petarda de luptatoare....
Bunica mea a fost credincioasa...cred ca am mostenit caracterul ei...mereu ma invata sa fiu fata cuminte....O perioada nu am fost,,,am fost o fata rea pana m-a pus Dumnezeu l-a punct si m-a educat...Si chiar ii multumesc la punct pt asta...
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 23:01
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-20 23:01:44
De la: alfheim, la data 2011-08-20 13:11:21nu-i asa ca tatal tau a fost preot si mama ta calugaritza?!
vezi ce se intampla cand pacatuiesc doi din astia ... pe acolo prin chilii... iese o petarda de luptatoare....
Bunica mea a fost credincioasa...cred ca am mostenit caracterul ei...mereu ma invata sa fiu fata cuminte....O perioada nu am fost,,,am fost o fata rea pana m-a pus Dumnezeu l-a punct si m-a educat...Si chiar ii multumesc din suflet pt asta...
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 23:03
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-20 23:01:44
De la: alfheim, la data 2011-08-20 13:11:21nu-i asa ca tatal tau a fost preot si mama ta calugaritza?!
vezi ce se intampla cand pacatuiesc doi din astia ... pe acolo prin chilii... iese o petarda de luptatoare....
Bunica mea a fost credincioasa...cred ca am mostenit caracterul ei...mereu ma invata sa fiu fata cuminte....O perioada nu am fost,,,am fost o fata rea pana m-a pus Dumnezeu l-a punct si m-a educat...Si chiar ii multumesc din suflet pt asta...
ingerasulluptator
Postat pe 20 August 2011 23:03
am inteles....am inteles &am int....&......&.....
THE END!
Axl_22
Postat pe 20 August 2011 23:05

si cat de rea fusesi, irino? ia zi-ne si noua! suntem numai ochi si urechi! hihihi!
esme
Postat pe 20 August 2011 23:13
De la: esme, la data 2011-08-20 23:13:16
si cat de rea fusesi, irino? ia zi-ne si noua! suntem numai ochi si urechi! hihihi!
atata de rea incat eram in stare sa te castrez
ingerasulluptator
Postat pe 21 August 2011 17:40
....de atata iubire....asa-i?
Axl_22
Postat pe 21 August 2011 17:44
irino, de ce dreak nu te-ai castrat singura? nu era mai bine? acu` nu te mai plangeai ca vor barbatii sa profite de tine si ramaneai pregnant. si nu ne mai faceai noua capu` calendar! oricum, tu ai tendinte criminale! esti capabila de genocid. ii faci omului creierii chisalita si adio viata!
esme
Postat pe 21 August 2011 17:47
"..atata de rea incat eram in stare sa te castrez.."

esme.. ..,deci d'asta-mi esti..
roby_cado
Postat pe 21 August 2011 17:47
axl, da' tu observi ca la irinuca toti is berbati? inclusiv femeile?
viata mea...
michelle_
Postat pe 21 August 2011 17:47
si io ce pot, mey roby!

bre irino, ochelarii tai vad doar berbanti?
ce inseamna frustrarea asta!
esme
Postat pe 21 August 2011 17:55
".mereu ma invata sa fiu fata cuminte....O perioada nu am fost,,,am fost o fata rea pana m-a pus Dumnezeu l-a punct "......


perioada rea ii cu castrarea....

aia buna ? de acu' incolo.....


da unde-i punctu?
Axl_22
Postat pe 21 August 2011 18:00
De la: michelle_, la data 2011-08-21 17:47:59axl, da' tu observi ca la irinuca toti is berbati? inclusiv femeile?
viata mea...



ea stie ca Axl...e barbat/a...
Axl_22
Postat pe 21 August 2011 18:08
apoi...cred ca e setata, mititica...numai barbati vede in preajma, poate, poate... hehehe
michelle_
Postat pe 21 August 2011 18:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
crestinii 10 De la: tutankhamon 29 Decembrie 2009 00:38
Barbatii sunt curvari si rai,,si dupa casatorie o femeie devine la fel ca ei? nu-i asa? 38 De la: ingerasulluptator 30 Octombrie 2011 21:39
Educatia unui copi 30 De la: ameno 1 Iulie 2010 12:40
Ce mai rontaiti in timpul liber??!! 112 De la: elisabeta_boia 10 Septembrie 2011 00:32
Cum le place barbatilor sa fie dominati? 132 De la: Ciresica 12 Octombrie 2009 06:25
Setari Cookie-uri