DESPAGUBIRE.....PANA CAND?

Pentru montarea unei centrale termice de ap. este nevoie de acordul proprietarilor coloanei de gaz.Acestia trebuiesc despagubiti cu o suma de bani reprezentand cota parte la investitia facuta pt montarea acestei coloane de gaz.Daca investitia a fost recuperata din bransarea a 12 ap.,restul de pana la 38 nu mai trebuie sa despagubeasca pe nimeni? Mai precis primul care a tras coloana de gaz are voie sa mai ceara bani despagubire chiar daca si-a recuperat investitia?
MARY__FIL
Postat pe 11 August 2011 11:15
conform unei logici simple, bazata pe un calcul matematic de bun simt, trebuie impartite costurile initiale ale lucrarii la cele 38 de apartamente si verificat cat vine cota parte pe apartament... (fireshte se mai poate lua in calcul si o devalorizare, in conditiile in care despagubirile intervin la o perioada mare de timp... asta depinde de cel care solicita despagubirea!)
apoi... dupa stabilirea cuantumului pentru fiecare apartament toti branshatii anterior ar trebui sa-si primeasca banii inapoi de la ultimul branshat, incat suma lor platita sa se rezume la valoarea per apartament calculata!

ai o investitie de 3800 lei si 10 apartamente bransate - cei 10 platesc fiecare 380 de lei, pentru a ajunge la o suma egala
se mai branseaza inca 10 apartamente, cei 10 noi veniti platesc celor 10 bransati anterior suma care revine pentru a echilibra balanta!
3800 : 20 = 190 (deci suma/apartament trebuie sa fie 190... fiecare din cei 10 nou veniti trebuie sa plateasca celor 10 bransati anterior, suma de 1900 de lei pe care acestia sa si-o imparta intre ei in mod egal)
daca mai vine inca unul sa se bransheze ... se face calculul ... el urmand sa ii despagubeasca pe toti cei care au platit ... incat sa ajunga la cuantum egal intre toti locatarii

in final ...la 38 din 38 ... pentru fiecare trebuie sa revina din 3800 de lei o suma achitata de 100 de lei!
deci primul branshat nu poate cere la infinit despagubire ... ci pana investitia lui devine fie egala cu a celorlaltzi ...!

probleme si discutii pot aparea in momentul in care se muta vreunul din bloc.... si el deja s-a branshat si a platit mai mult decat acea 100 de lei ... etc etc etc ...
alfheim
Postat pe 11 August 2011 12:44
Scara are 38ap. dintre care 12ap.s-au bransat si fireste au cotizat fiecare.Coloana de gaz a fost trasa in urma cu 8 ani si a costat 1100 ron. Primul a platit suma asta,al doilea a despagubit cu 550,al treilea a despagubit cu cate 200(inflatia) pe fiecare dintre primii doi.etc....Cert este ca banii investiti in urma cu 8 ani s-au cam recuperat din astea 12ap. De la restul pana la 38 mai are voie sa ceara sau restul se branseaza gratis?
MARY__FIL
Postat pe 11 August 2011 14:40
042, rationamentul tau este total eronat. Bineinteles ca toti cei care au platit pana acum, au tot dreptul sa ceara cota parte celorlalti care urmeaza sa se branseze. De "recuperat" nu si-a recuperat nimeni investitia. Voi cum dreaq faceti calculele?
Ala care a platit la inceput, si-o recuperat el banii, dar ceilalti care au platit primului? Sau doar unii sunt mai fraieri si platesc tot, iar ceilalti vin la totul de-a gata?
Cea mai simpla metoda este urmatoarea: sunt cinci bransati, apare al saselea. Costul initial se imparte la sase, asta insemnand cat ar fi trebuit sa plateasca fiecare daca s-ar fi bransat simultan. Banii dati de al saselea se impart la ceilalti cinci.
Tot asa cu al saptelea, al optulea, pana la al 38-lea, cu observatia ca banii celui nou bransat se impart la cei care deja au platit pana atunci.

In final ar trebui ca fiecare sa ramana cu atatia bani dati cat ar fi cota parte din investitia initiala, adica 1100 de ron impartiti la 38 de apartamente.
Thor_again
Postat pe 11 August 2011 15:08
Pitagora a murit, Eeinstein a murit, Moisil a murit si el, nici eu nu ma simt prea bine!!!

042, cred ca ti-am explicat destul de clar!
cred ca ti-a explicat si Thor, destul de clar...!
noi chiar ti-am face si un desen colorat, dar nu ne permite forumul!

urmatorul pas, in caz de esti inca nelamurita.
te iei frumos de manutza si mergi la un contabil, cu rugamintea de-a te lamuri cum trebuie impartite cheltuielile pe scara in cazul vostru, eventual mai iei cu tine si alti nelamuriti!
(sa-ti vand un pont - daca esti branshata cu nr 13, trebuie sa platesti la ceilaltzi 12. bransatul cu nr 14 o sa plateasca la toti ceilaltzi 13 care s-au branshat inaintea lui... deci inclusiv tzie!!! si tot asa pana nu se mai bransheaza nimeni sau se epuizeaza numarul de branshamente de pe scara!)

in cazul in care nu te lamureshte contabilul, e musai necesar sa mergi la un profesor de matematica, de shcoala generala, clasele V - VIII (adica clasele 5 - 8).
in cazul in care nici el nu te lamureshte, mergi la un prof de mate. de la un liceu... daca si ala e incapabil, atunci mergi la Universitate, facultatea de matematica - informatica sau la ASE, si acolo cauti in ordine, un asistent universitar, lector universitar, profesor universitar, profesor universitar doctor docent.... etc ... ca s-o gasi vreunul care sa te lamureasca!!!
in cazul in care nu reuseste nici unul, atunci mergi la un medic! ah, nu, nu, nu, ala nu te lamureste, dar te trateaza! cum pentru ce? pentru durerile de cap provocate de cei de mai sus!

vezi sa nu ajungi la funeriu, mascariciul ala de face pe ministrul invatzamantului, ca ala nu e in stare sa-ti lamureasca nimic! el e preocupat cu calaculele cineticii umane!

apropos, tu ai fost la shcoala? cate clase ai? cu cine ai facut matematica si logica in shcoala generala?
sau pe cand erai prin preajma shcolii, femeia de serviciu era plecata la studii in strainatate?! pffff, mare ghinion!!!
(problemele tale sunt de matematica elementara!)
succesuri pe scara!
alfheim
Postat pe 11 August 2011 16:28
CE RAU ESTI! AI NERVII NERVOSI SI TE RAZBUNI PE MINE? PROBLEMA ESTE CA SE CER SUME DE BANI DESTUL DE MARI,SI NU SE JUSTIFICA CU PRETUL REAL AL INVESTITIEI.
MARY__FIL
Postat pe 11 August 2011 21:44
Jesus Maria! tu chiar n-ai inteles nimic, este?
incep sa ma conving ca batman era blond
michelle_
Postat pe 11 August 2011 21:51
042, nu am nici nervi si nici nervos nu sunt ...
chiar la inceputul celui de-al doilea mesaj al meu am zis ca nici eu nu ma simt prea bine....
uite: "Pitagora a murit, Eeinstein a murit, Moisil a murit si el, nici eu nu ma simt prea bine!!! "

deci ... aici n-ai zis de nici un fel de sume...care se cer!!!

in conditiile in care se cer nishte sume... ele trebuie argumentate matematic!
ai zis ca a costat 1100 si pana acum s-au branshat 12...
urmezi tu a 13-a... 1100 : 13 = ~ 85 lei - cu inflatzie cu tot inseamna 100 de lei ...
atat ar trebui sa revina fiecarui contibuabil la lucrare, cost de pana acum
daca primul si-a recuperat investitia mai putin sutade lei ... atunci el nu mai primeshte nimic, primesc in schimb ceilaltzi! pana cand cheltuiala fiecaruia ramane la 100 de lei ...
este o priamida de calcul, in care o suma trebuie distribuita uniform... atata tot!

am incercat sa-ti dau ... mai mult sau mai putin amuzant o idee despre ce-ar trebui sa faci!
ca intelegi , e bine, ca nu intelegi .. e si mai bine!
zi-mi ca sunt rau... pentru ca nu esti capabila sa intelegi ce tzi se spune...! ai sa vezi cat de multa dreptate ai!
dar ai grija si consulta un contabil!!!!

pretul investitziei e unul ... cererea e alta ...!
daca nu-ti convine .. ori nu te branshezi ... ori iti faci alt branshament pe cont prorpiu ... ori (cel mai bine pentru tine) chemi un consultant in asemenea lucrari ( i se mai spune si Expertu' in instalatii de gaze ) si iti face ala un calcul ... si cu calculul aluia facut cu ceilaltzi proprietari de fatza, impartiti cheltuielile!

1100 - 1 branshat
550 - 2 branshati
367 - 3 branshati
275 - 4 branshati
220 - 5 branshati
185 - 6 branshati
158 - 7 branshati
138 - 8 branshati
122 - 9 branshati
110 - 10 branshati
100 - 11 branshati
92 - 12 branshati
85 - 13 branshati
calculezi o inflatzie... procentual... insa de bun simtz .... 100...120...150 de lei...
acum e bine??? vrei si culori???
acum tot rau sunt?
sa-ti trimit contul, pentru onorariu?
alfheim
Postat pe 11 August 2011 22:46
NU ESTI RAU,DOAR CA MAI DEVREME MAI AVEAI PUTIN SI MA PLEZNEAI! MULTUMESC PENTRU LAMURIRI! -SI TU VREI...... BANI ???
MARY__FIL
Postat pe 11 August 2011 23:20
si eu credeam cai vorba de despagubiri asupra propetati loata abuziv de catre primari si vanduta altor cetateni in perioda anilor 1973 .
gogu1938
Postat pe 16 August 2011 15:21
5042, am muncit sa te lamuresc ... :) deci as merita oarece onorariu ...:))
dar stai linishtita ca nu vreau bani!
chestia cu contul a fost doar o gluma ... si retine-o ca atare!
alfheim
Postat pe 16 August 2011 15:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pentru album privat 21 De la: crilore 6 Martie 2011 16:08
Festivalul Clatitelor-Arad 2 De la: garbo037011 2 Iulie 2009 09:19
De ce? 4 De la: LILO 11 Mai 2010 18:47
Intrebare pentru administratie 6 De la: garbo_466560 25 August 2018 14:47
Felicitari pentru forum 24 De la: delly003075 6 Februarie 2010 17:20
Setari Cookie-uri