Ce credeti?

Credeti ca imaginea faurita de mama fiicelor ei vis-a vis de barbati, casatorie, relatii va avea o contributie majora mai tarziu cand acestea vor fi adulte? Si cand spun asta ma refer la imaginea perceputa de fete din experienta casniciei parintilor sau ideilor inoculate de mame tocmai ca asa considera ele corect si firesc. O zi frumoasa si astept pareri!
zara28
Postat pe 23 Iunie 2011 16:51
mersi la fel... mai trec si eu p-aici cand si-o da lumea cu parerea...
zambil
Postat pe 23 Iunie 2011 21:40
michelle_
Postat pe 23 Iunie 2011 21:44
ihi...si io mai astept...
mai dau o raita si revin...
dor72
Postat pe 23 Iunie 2011 22:00
da, se pare ca ratacirile debile ale irinucai sunt contagioase!
esme
Postat pe 23 Iunie 2011 22:04
nu ziceai tu, esme ca se iau, nu se dau?
dor72
Postat pe 23 Iunie 2011 22:11
pai da, doruleato, se vede treaba ca nu le ia oricine!

esme
Postat pe 23 Iunie 2011 22:13
unii e imuni...din nastere....fara dotari, ce mai....
crezi tu ca toti se nasc full option?
nu nene, vrei dotari,platesti...nu vazusi pe nenea profesoru', ditai universitaru' cum trecea el studentele pe la tunning? si dup-aia erau dotate....ca de la natura....
dor72
Postat pe 23 Iunie 2011 22:19
Cred ca nu totdeauna..intrevine si educatia pe care fiicele o vor avea in plus de-a mamei-sau daca nu,atunci pot fii usor influentate-sau total..
Mai cred ca si anturajul fetelor p

oate fii influentabil,uneori chiar in defavoarea lor-si daca mamele nu sesizeaza la timp o influenta nefasta asupra fiicelor-vina v-a cadea tot pe mame!
cred ca si tatal ar trebui sa se implice in a influenta in bine relatiile fiicelor cu viitorii lor parteneri!
Si mai cred ca acelasi lucru se intampla si in cazul baietilor!!
Cred ca oricat am dezbate noi aceasta problema...tot n-o vom epuiza,tot n-o vom rezolva si tot vor fii lacune in buna noastra intentie de-a influenta in bine fetele si baietii...!
In viata pot gresi si fetele dar in masura egala..si baietii!! p
elisabeta_boia
Postat pe 23 Iunie 2011 22:27
cred ca-i halta cioaca....

bre,da' voi nu luati o vacanta,un concediu,ceva?
precizilla
Postat pe 23 Iunie 2011 22:29
aaa, e inutila vacanta precioaso! neantu`n-are nevoie de hodina! e mereu in ...pauza! si-apoi e vara! caldura sporeste prolificitatea.
esme
Postat pe 23 Iunie 2011 22:38
precizio, pai e ca-n viata.. .unu vine sa ia trenu', c-are treaba lui, si-ailalti vin doar sa bea la bufetu' garii... hai noroc...
zambil
Postat pe 23 Iunie 2011 22:40
norocu' nu cre' ca area-a face ceva-n macheala asta,nene....
da' daca zici matale - hai,noroc!

smeoanco
tz-am spus ca m-ai tufut cu animalu' ala pe moarte?
nu tz-am spus...
povestea seamana (in linii mari spre foarte mari) cu ratacirile fetei nesabuie a lui Losa...
ma rog,alt context,alte personaje,alt decor...
in plus,am regasit in ea ideea de baza pe care-o pune sub lupa Yalom in ultima lui carte,despre care vorbeam la topicul cartilor citite
una peste alta - m-am smiorcait o tzara,da' mi-a fost frica sa nu ma deshidratez prea tare asa ca un doi mi-am tras doo palme si mi-am revenit
precizilla
Postat pe 23 Iunie 2011 22:51
precioaso, da, te lasa gandindu-te, cumva nauc!... zdrobitoare agonie!

`ma arde inima mereu; bolnava de dorinta
si tintuita pe-un animal pe moarte
nu stie ce mai e.` (Keats)
esme
Postat pe 24 Iunie 2011 16:45
De la: zara28, la data 2011-06-23 16:51:46Credeti ca imaginea faurita de mama fiicelor ei vis-a vis de barbati, casatorie, relatii va avea o contributie majora mai tarziu cand acestea vor fi adulte? Si cand spun asta ma refer la imaginea perceputa de fete din experienta casniciei parintilor sau ideilor inoculate de mame tocmai ca asa considera ele corect si firesc. O zi frumoasa si astept pareri!




in nici un caz nu este valabil pentru generatia de azi......ceea ce demonstreaza o evolutie de mentalitate!
ratuscaceaurata
Postat pe 24 Iunie 2011 16:54
erata: * Yeats
esme
Postat pe 24 Iunie 2011 17:22
Buna! Nu cred ca fetele vor lua ca exemplu casnicia parintilor( poate doar o parte..gen...mama ii punea tot timpul tatalui meu sa manance iar ea va stii ca asa e bine si asa trebuie...) . Daca ea(casnicia) a fost ok din toate punctele de vedere da o poate lua ca aexemplu, iar daca casnicia a fost una devastatoare cu siguranta ele nu vor lua ca exemplu si nu vor sa treaca prin ce au trecut parintii lor. Cat despr-e impunerea sau intoctrinarea parintilor referitor la ce inseamna casatorie....nu vor avea prea mult de afectat pentru ca ele vor creste se vor maturiza si isi vor face singure parerea lor. Conteaza anturaju foarte mult ....Asta este parerea mea.O zi minunata!
OANA25
Postat pe 6 Iulie 2011 13:32
la mine a atarnat parerea tatei.
mi-am faurit imginea despre barbati,uitandu-ma la tata.
si m-a impiedicat asta multa vreme sa construiesc o relatie sanatoasa.
mama tot critica pe orice tip care incerca sa imi castige prietenia.
dar asta nu m-a influentat.
m-a influentat exemplul tatei.
d
daniilia
Postat pe 7 Iulie 2011 20:45
daniila...nu te ingrijora...complexul lui Oedip..

ai cam depasit varsta sau...cine stie
Eugenia69
Postat pe 7 Iulie 2011 20:51
eugenia, inca nu te-ai lamurit cum e cu pythia?
hai sa ai o seara buna...te-am vazut exuberanta...pe alocuri...
dor72
Postat pe 7 Iulie 2011 21:00
doruleato(pot asa sa zic?), promit ma apuc sa citesc....legendele olimpului...
Eugenia69
Postat pe 7 Iulie 2011 21:03
chiar te rog...mi-e foarte drag numele asta...are si o istorie...
despre Pythia...este, de fapt, oracolul din Delphi
dor72
Postat pe 7 Iulie 2011 21:07
Doruleato...

imi spui numerele la loto?
Eugenia69
Postat pe 7 Iulie 2011 21:13
daniilia, nu eu...ea e Pythia....
Doamne, nu ai mai vazut-o pe aici?
dor72
Postat pe 7 Iulie 2011 21:21
ba da...do(a)r ...sar obstacolele!
Eugenia69
Postat pe 7 Iulie 2011 21:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Delicatee i ncrederea n relaia de cuplu 15 De la: garbo226170 1 Martie 2012 13:56
Sunt prea copila? 24 De la: AnonimSbS 9 August 2009 01:41
vreau sa divortez 66 De la: garbo211107 27 August 2012 17:29
MACA 4 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:43
eu sunt-pesti el e scorpion credeti ca ne potrivim 3 De la: Cassey 9 Iulie 2009 14:39
Setari Cookie-uri