in 13sapt. am piedut bebele

buna fetelor! Am 24 de ani si am aflat k sunt insarcinata...La 7 sapamani am facut prima ecografie, am vazut inimioara primului nostru bebe batand,am fost cei mai fericiti, a2.a vizita am avut.o la 13 saptamani (ieri),dar din pacate doctorul ne a dat o veste ingrozotoare: " sarcina s a oprit din evolutie". A picat k un traznet,nicio clipa nu ne am gandit k n.i se poate intampla asa ceva.Astazi am mai avut un gram de speranta si am fugit repede sa mi mai fac o ecografie, speram sa fie o gresala, dar din pacate era adevarat, copilasu meu a murit. Peste 4 zile sunt programata la avort(mi au zis k o sa l aspire). sunt extrem de dezamagita, trista si nu ma pot opri din plans. Fetelor acum inteleg prin ce ati trecut voi si imi pare enorm de rau..... va imbratisez si sper k dupa ceva timp sa am o veste buna, imi doresc un copil si poate k aceasta experienta ma va face mai puternica.
didadidi
Postat pe 13 Mai 2011 14:32
Buna. nu iti pierde speranta ca dupa furtuna vine si o raza de soare. si eu am pierdut o sarcina la 7 saptamani si am fost foarte dezamagita...iar acum asteptam un bebitza mic...peste o luna vine pe lume...nu pierde speranta si mananca sanatos..poopp si iti urez succes
YUBYTYK
Postat pe 14 Mai 2011 10:17
Dumnezeu sa iti dea putere si liniste!
Allexandra
Postat pe 14 Mai 2011 10:30
daca tot va preocupa traficul, adminii lui peste, incercati sa faceti altfel de glume. d-alea bune.

astea...sunt de prost gust. asta ma face sa cred ca nu utilizatori tampiti au distrus forumul asta, ci voi.
Freya__
Postat pe 14 Mai 2011 11:01
De la: Freya__, la data 2011-05-14 11:01:37daca tot va preocupa traficul, adminii lui peste, incercati sa faceti altfel de glume. d-alea bune.

astea...sunt de prost gust. asta ma face sa cred ca nu utilizatori tampiti au distrus forumul asta, ci voi.
vre-o problema Freya? unde ai vazut tu ca s-au facut glume ?......si aratane si noua unde anume sa facut gluma...
YUBYTYK
Postat pe 14 Mai 2011 17:11
daca doresti un raspuns de la mine, incearca sa pui intrebarea civilizat, fara mistouri.
Freya__
Postat pe 14 Mai 2011 17:31
De la: Freya__, la data 2011-05-14 17:31:11daca doresti un raspuns de la mine, incearca sa pui intrebarea civilizat, fara mistouri.
......ciudat...nu mi sa parut ca am facut misto de nimeni...dar totusi unde s-au facut glume ca nu inteleg....
YUBYTYK
Postat pe 14 Mai 2011 17:36
Un-a din glume-l-e bune este modul i-n care folosesti crati-ma intro fraz-a.
anakin
Postat pe 14 Mai 2011 18:05
adresarea de genul : vreo problema ? e la misto, genul impins vagoane...si inca nu fuseseram introduse, if you know what i mean...

si ca sa te lamuresc, totusi, ca vad ca te framanta, e vorba de prima postare din topic. sunt destul de demult pe campiile garbo-ului, ca sa stiu ca daca un user tranteste 2 topice la foc automat si pe urma se duce....nu ne intereseaza unde...e cioaca.
Mi se pare de porc sa deschizi un topic cu un subiect atat de dureros pentru unii, doar ca sa/ti faci tu trafic.

alte intrebari ?
Freya__
Postat pe 14 Mai 2011 18:47
iubytyk, sau cum ii fi...ar trebui sa ai notiuni elementare legate de subiect...
programata peste 4 zile cand copilul este deja mort?????? n-ai filtre sau sunt imbacsite?
ce dracu cititi cand cititi?
gluma este topicul....te-ai prins?
dor72
Postat pe 15 Mai 2011 09:54
..draga mea stiu prin ce treci..si eu am pierdut la fel dar la 13 sapt,3 sarcini ....la fiecare era ok la inceput apoi cand mergeam la urmatoarea ecografie era oprit din evolutie...acum a trecut 1 an de la ultima pierdere...si ne dorim tare mult un bebe..in fiecare luna asptept ...apropo..mie mi/a pus pastila de fiecare data...si am eliminat bebele...am fost la o gramada de analiza si toate is ok...ei spun ca e normal sa pierzi...acum interesant...am fost si in romania ,eu sunt in spania,si in romania mi/au iesit toate analizele bune...iti doresc multa sanatate si putere viata merge inainte...toate la timpul lor...asa ma linistesc eu...vom avea si noi un bebe....pupici...
Abigail
Postat pe 18 Mai 2011 15:52
draga mea iti inteleg disperarea si durerea ,eu am trtecut pri ce treci tu acu de 5 ori,prima data la 18 ani cand aveam 8 luni si 3 saptamani copilul a murit in mine pe urma am ramas iar la aproape un an si am pierdut la 6 luni,celelalte sarcini au fost pana ina 4 luni, a fost groaznic mereu ,de fiecare data dar cu ajutorul sotului meu am trecut peste si la 22 de ani am ramas insarcinata din noulucru care m-a tinut la pat in spital mai mult datorita hemoragiilor care puteau sa imi provoace avort spontan cu mare greu am reusit sa duc sarcina la capat si sa nasc o fetita de 3,300kg care are acum 6 ani dar pe care am crescut-o pana acu cu mari sacrificii pt ca a fost ff bolnavicioasa.Acum ca sa te incurajez iti voi spune asa Dzeu iti va darui un copil cand va sti el ca e mai bn pt voi si ti-l va darui sanatos pt ca posibil ca cel pe care trebuiesa il avortezi nu ar fi fost sanatos ai incredere in El ca mai devreme sau mai tz vei avea te pup si sa treci cu bine peste
kidz008307
Postat pe 20 Mai 2011 06:34
dor a pus punctul pe "i" cum naiba sa te programeze la avort cand sarcina s-a oprit din evolutie? e logic ca este vb de o urgenta si nu asteptam 4 zile ...sau nu ?
cory_emy
Postat pe 20 Mai 2011 08:43
imi pare rau , chiar nu stiu ca sa ti spun in aceste clipe grele
narcysa
Postat pe 20 Mai 2011 08:54
fetelor ....imi pare rau pentru toate cele care au trecut prin durerea pierderii unei sarcini... este dureros si greu de trecut peste asa ceva, dar cazul celei care a deschis acest topic mi se pare ireal ...
cory_emy
Postat pe 20 Mai 2011 09:40
De la: cory_emy, la data 2011-05-20 08:43:24dor a pus punctul pe "i" cum naiba sa te programeze la avort cand sarcina s-a oprit din evolutie? e logic ca este vb de o urgenta si nu asteptam 4 zile ...sau nu ?
nu este asa...dupa ce pierzi o sarcina doctorii trebuie ca sa te curete inauntru pt a scoate embrionul mort...ca un fel de avort...nu stiu exact cum se numeste operatia asta chirurgicala...e ca si cum ai face avort
YUBYTYK
Postat pe 20 Mai 2011 15:28
de obicei esti programat pt o astfel de procedura
YUBYTYK
Postat pe 20 Mai 2011 15:29
nu se programeaza se face in regim de urgenta chiuretajul ptr ca exista sansa sa capeti vreo infectie,e ca si atunci cand ti s-a inflamat o masea sau ai o rana care se infecteaza.in 4 zile e putred si capeti sigur infectie,asa ca mare grija.
yoluskyoyo
Postat pe 21 Mai 2011 21:57
De la: YUBYTYK, la data 2011-05-20 15:28:11
De la: cory_emy, la data 2011-05-20 08:43:24dor a pus punctul pe "i" cum naiba sa te programeze la avort cand sarcina s-a oprit din evolutie? e logic ca este vb de o urgenta si nu asteptam 4 zile ...sau nu ?
nu este asa...dupa ce pierzi o sarcina doctorii trebuie ca sa te curete inauntru pt a scoate embrionul mort...ca un fel de avort...nu stiu exact cum se numeste operatia asta chirurgicala...e ca si cum ai face avort


perfect de acord.....dar in nici un caz nu te programeaza ci pur si simplu este o interventie de urgenta !!!!!
cory_emy
Postat pe 25 Mai 2011 10:23
depinde de la caz la caz...pe mine de exemplu m-a programat..nu mi-a facut-o pe loc....probabil sunt fel si fel de doctori cu fel si fel de cazuri...
YUBYTYK
Postat pe 25 Mai 2011 15:16
si te-a programat peste cateva zile ?
cory_emy
Postat pe 26 Mai 2011 20:04
De la: cory_emy, la data 2011-05-26 20:04:08si te-a programat peste cateva zile ?
da ma programat dupa doua zile
YUBYTYK
Postat pe 27 Mai 2011 15:23
si ce faci cu septicemia?
nu te contrazic, tu stii yubytyk, situatia ta...dar daca s-a intamplat asa, fetusul nu era inca mort...era oprit din evolutie, daca ma intelegi...
cand este mort, nu se fac programari....
mai analizati putun termeniii cu care va jucati atunci cand vorbiti...

318 nu e ca o simpla infectie, ca la masele.......este SEPTICEMIE...se infecteaza tot sangele si nimeni nu iti mai poate face nimic...mori.

ia uite, sunt si doctori...

cauzele sarcinii oprite in evolutie si cum se manifesta

Sarcina oprita din evolutie reprezinta intreruperea spontana a evolutiei unei sarcini. Survine adeseori in primele 12 saptamani de gestatie. Cea mai frecventa cauza o reprezinta anomaliile genetice. Tulburarile endocrine reprezentate de deficitul de progesteron din insuficienta de corp galben ovarian determina o nidatie deficitara a oului la nivelul endometrului, precum si o nutritie deficitara a acestuia. Cauzele materne sunt reprezentate de afectiuni uterine sau anexiale, cum ar fi: uterul septat si uterul bicorn prin nidatia deficitara la nivelul septului, sinechia uterina caracterizata de obliterarea cavitatii uterine si atrofia endometrului, endometrita, care afecteaza fixarea si dezvoltarea produsului de conceptie, fibroamele uterine. Afectiunile endocrine ale mamei pot afecta evolutia normala a unei sarcini. Hipertiroidia sau hipotiroidia, hiperandrogenismul, precum si sindromul ovarelor polichistice determina disfunctia corpului galben gestational, cu cresterea riscului de aparitie a avorturilor spontane. Mecanismele imunologice pot fi implicate, anticorpii antifosfolipidici prezenti la mama duc la o serie de modificari ale coagularii sangelui cu afectarea produsului de conceptie. Factorii externi reprezentati de carentele alimentare, alcoolismul, consumul de droguri, traumatismele pot fi raspunzatori pentru avortul spontan. Simptomele sunt: pierderea de sange pe cale vaginala si contractiile uterine, insa se poate sa fie si diagnosticata intamplator prin examinarea ecografica.

Dupa ce iti faci chiuretajul ar fi bine sa se faca un examen histopatologic al embrionul extras pentru ca se poate afla cauza exacta. Daca nu iti face asa ceva atunci ar fi bine sa-ti faci testele de Toxoplasmoza (si sotul tau sa faca).In general oprirea in evolutie a unei sarcini este favorizata de Toxoplasmoza.Ai cumva pisici sau ai consumat carne de ied care nu a fost testata?

pe Google, aflati un milion de informatii la tema.
dor72
Postat pe 27 Mai 2011 15:42
De la: YUBYTYK, la data 2011-05-20 15:28:11
De la: cory_emy, la data 2011-05-20 08:43:24dor a pus punctul pe "i" cum naiba sa te programeze la avort cand sarcina s-a oprit din evolutie? e logic ca este vb de o urgenta si nu asteptam 4 zile ...sau nu ?
nu este asa...dupa ce pierzi o sarcina doctorii trebuie ca sa te curete inauntru pt a scoate embrionul mort...ca un fel de avort...nu stiu exact cum se numeste operatia asta chirurgicala...e ca si cum ai face avort

pai nu chiuretaj ii spune? chiar daca bb moare mic si e eliminat tot trebuie doctorul sa curete,nu?
si daca a constatat ca e mort nu e urgenta? intreb si eu ca si fetele mai sus
adryaana
Postat pe 27 Mai 2011 16:06
dor foarte bine ca ai pus detaliat articolul ala
sigur vor mai intra mamici care au pierdut bebe... e bine ca o mama sau viitoare mama sa fie cat mai informata.
adryaana
Postat pe 27 Mai 2011 16:18
Sincera sa fiu cred ca trebuia ca sa mi se faca pe loc chiuretajul pt ca atunci pierdeam si sange dar nu a fost asa...in fine..a trecut....nu mai conteaza acuma sa speram decat la bine si la sanatate...Peste putin o sa fiu mamica, ar mai fi cam 5 saptamani pana la nasterea baietelului meu. Sper ca toate care au pierdut un bebita sa nu isi piarda speranta. Orice picior in fund e un pas inainte. Succes
YUBYTYK
Postat pe 27 Mai 2011 21:40
Neata tuturor!
Din pacate am trecut si eu printr-o astfel de experienta si nu pot sa va spun decat ca este groaznic si nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva!
In momentul in care vezi cele doua liniute pe testul de sarcina esti cel mai fericit om de pe pamant, dupa ce ai si confirmarea medicului iti vine sa strigi pe strada de bucurie, sa spui lumii intregi ca tu porti un pui de om in pantece, sa se bucure toata lumea odata cu tine...si dintr-o data iti pica cerul in cap...
Am pierdut si eu o sarcina la 10 saptamani si nu va mai povestesc prin cate am trecut pana mi s-a facut un chiuretaj ca este prea mult de scris si nu vreau sa va plictisesc. Dupa doctorul care ma supraveghea trebuia sa elimin eu sarcina acasa si apoi sa merg la el la spital sa ma "curete". Bine ca sunt multi doctori la care poti apela in zilele noastre si destule clinici particulare altfel cine stie ce mai pateam...
Important e sa fiti voi tari si sa nu va pierdeti speranta si minunea se va intampla din nou. Si mare grija la ce doctori mergeti!!!
Eu sunt acum insarcinata in 19 saptamani si abia astept sa treaca timpul, sa fie totul bine si sa imi tin bebelusul in brate.

evelinne
Postat pe 28 Mai 2011 09:37
evelinne, sa fie intr-un ceas bun!
dor72
Postat pe 28 Mai 2011 12:19
buna din pacate stiu cum e si eu am avut o sarcina oprita din evolutie la 8 saptamani , la inceput te intrebi de ce ti se intampla tie , cu ce ai gresit , si suferi si mai mult cand stii ca ai facut tot ce tinea de tine ( ma refer la alimentatie si multe altele)
Mie dr mi-a zis ca decat sa se nasca cu malfomatii , corpul uman a simtit ca nu e ok si sa oprit sarcina din evolutie si nu are cauze sigure 100 % se poate opri din orice cauza .
P e mine pt chiuretaj prin aspiratie ma programat a 2 zi . fizic n-a durut ca iti face anestezie dar pshic . imi pare rau pt sarcina pierduta si trebuie sa te gandesti ca asa a fost sa fie si sa incerci mai departe sa ramai insarcinata .......si eu sper sa reusesc pana la urma sa am un bebe mic
garbo116458
Postat pe 28 Mai 2011 15:32
desi am o varsta mai inaintata 35 ani
garbo116458
Postat pe 28 Mai 2011 15:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 1 De la: kidz000639 10 Aprilie 2009 23:58
buna fetelor 6 De la: angi_kapa 28 Martie 2010 11:27
asociatia''sos infertilitate'' 1 De la: garbo162865 14 Iulie 2010 17:00
Dupa o operatie pe inima mai poti avea copii? 5 De la: costel_s 3 Octombrie 2011 17:23
scurgere roz 36 De la: fleurdelis 21 Septembrie 2010 21:01
Setari Cookie-uri