Alegere

Nu. Nu gresesti.
Si probabil o sa iti vina sa urli si cind o sa te intorci si o sa il gasesti schimbat - pentru ca asta e, copiii se schimba, cresc, iar cind cresc fara noi cresc cum pot.
Dar modul in care iti stabilesti prioritatile... tu il stii.

Aici chiar nu pot sa fiu altfel decit foarte subiectiva.
quasaria
Postat pe 7 Mai 2011 16:24
hmmm...dificil
Juna, daca ti-ai crescut bine copilul....va intelege
ocupa-te acum de taica-su...educa-l pe el...lui ii lipsesc cunostintele
el trebuie sa stie ca e vremea sa creasca bebelusul....
si ca are pareri...ale lui....si gandeste...bine
si nu se cearta pentru ca ar avea ceva cu tatal sau...ci pentru a-si demonstra lui ca se maturizeaza...
adolescentii nu se cearta pentru ca au ceva cu cineva...ei o fac doar pentru a-si masura fortele...e normal
parintii trebuie sa aiba destula minte pentru a intelege aceste lucruri...
sotul tau , daca schimba tonul de tiran si vorbeste normal, ca de la egal la egal, va avea surpriza sa vada ca are ce invata de la fiul lui...care gandeste, cugeta, are pareri...
eu zic sa te ocupi indeaproape de educatia sotului tau...neputincios in fata unui "barbat" care este fiul tau...
dor72
Postat pe 7 Mai 2011 16:34
Juna...si cu riscul de a-mi sari unii in cap o sa spun totusi ...
pe tac-su trebuia sa-l educe ma-sa si nu tu!!!!
tu ai grija de copilul tau ca pe ala oricum nu-l mai schimba nimeni si nimic
si da,sunt subiectiva....si stiu eu de ce
eladaela
Postat pe 7 Mai 2011 17:04
Masa nu are cum sa-l educe pentru ca ea e asa. Asa l-a crescut pe el si el ii urmeaza stilul. Iar eu am incercat 17 ani sa-l determin sa observe ca se poate vorbi si altfel cu copiii si nu am reusit. Mereu m-am invinuit pe mine pentru ca sunt puternica si mergeam rapid inainte in orice. Am incercat sa le fac pe toate la superlativ: cariera, sotie si mama. Si el a ajuns sa se simta frustrat ca nu tinea pasul cu mine. De aceea problemele nu au fost chiar de la inceput, pentru ca baiatul era un copil excelent, cuminte si ascultator. Asa ca nu il deranja. Acum cand a mai crescut si il depaseste si el pe taica-su in inteligenta, sotul se simte dublu frustrat. Dar nu am cum sa raman la pretentiile lui. Ar insemna sa ma ingrop de vie. Iar de copil nici nu poate fi vorba.

P.S. Nu sustin ca sunt foarte desteapta si nu ma simt superioara lui. Ci diferita. Si asta ne desparte tot mai mult.
Juna
Postat pe 7 Mai 2011 17:38
Oricum, fetelor, va multumesc ca mi-ati fost alaturi. Simteam nevoia sa vorbesc.
Juna
Postat pe 7 Mai 2011 17:40
Juna, asta e, cateodata caile ni se despart.
Nu accepta mai putin decat meriti, nu te lasa trasa inapoi. Nici eu n-am acceptat sa ma scald in prostie. Sunt mandra de ceea ce sunt. Si de ceea ce am devenit. Daca in cuplu unul nu evolueaza, e pentru ca nu doreste sa o faca. sau naiba stie....


daca te ajuta sa te descarci, scrie in continuare.
Freya__
Postat pe 7 Mai 2011 17:55
Juna, cam prin asta am trecut si eu...dar e o poveste lunga. Nu era neaparat vorba de inteligenta, desi era si asta. Mai degraba modul de a privi lucrurile.
Eu mi-am luat un shout in cour destul de devreme in viata, motiv pentru care probabil tot timpul am vrut sa devin mai mult. Nu sa am, ci sa devin eu mai mult.... N-am considerat ca ma definesc casa, masina etc, ci ca astea sint oricum niste lucruri care vin la pachet cu faptul ca TU reprezinti ceva.
Ex sotul, care intial era ceva mia bine "plantat" decit mine, n-a fost neaparat de acord ca eu sa devin nimic. Si cind am insistat totusi, a refuzat el sa mai aiba orice fel de cariera.
Nici asta n-ar fi fost un impediment major, probabil, daca l-as fi iubit...

Dar, asa cum spuneam, povestea e lunga. Incercam doar sa iti spun ca, pe undeva, te inteleg.
Differenta e ca eu mi-am luat copilul cu mine prin avioane de cind era foarte mica. Si continui sa o iau. Sint ca maimutele cu puii in spinare...
quasaria
Postat pe 7 Mai 2011 18:05
pai de-asta iti spuneam mai juna.....ca nu merita efortul si risipa de energie....
eladaela
Postat pe 7 Mai 2011 20:27
ela, sunt convinsa ca ai inteles perfect ce am spus. si Juna
Nu mi s-a parut ca vrea sa renunte la casnicie....
Nu am facut decat sa imi exprim opinia...personala
barbatii...asa sunt ei...nu au timp de sentimentalisme..nici nu le arata...decat....foarte rar.
ea il cunoste cel mai bine si stie daca poate face ceva sau nu.....
Juna iti doresc o viata calma...sigur il cunosti suficient, incat sa reusesti sa il "luminezi" un pic...
dor72
Postat pe 8 Mai 2011 16:36
Dor...am inteles sau nu,raman la parerea mea
sa-l fi educat ma-sa la vreme....
sunt lucruri pe care le mai poti schimba,dar trebuie sa vrei....
materialul genetic ramane...
si cand e prost..asta e,te resemnezi si alegi ce ti-e mai bine...
copiilor le esti dator....pe ei trebuie sa ii cresti si sa ii educi asa cum trebuie
eladaela
Postat pe 8 Mai 2011 17:14
Dor, asa mi s-a parut si mie, ca nu vrea sa renunte la relatie.
Ceea ce e totusi cam ciudat, avand in vedere ca l-a descris in culori destul de vii incat sa nu-ti doresti sa stai in asa stress.

plus celelalte postari dinainte, unde toata familia era contra ca vrea sa-si creasca copilul in nush ce fel.

ceva nu se leaga la mine.
Freya__
Postat pe 8 Mai 2011 18:16
freya, poate la Juna nu se prea leaga...
noi...ashea...ne mai dam cu parerea printre firimituri...
elutzo, inteleg...fiecare vorbeste in functie de experiente traite....
da' daca ma-sa nu l-a educat...si l-am luat (cu toate riscurile)...eu cred ca putem macar sa ne facem viata un pic altfel...
nu intotdeauna un divort rezolva problemele... ( ma rog, eu raman la ale mele)
vorbim de pe pozitii opuse...e normal sa avem opinii atat de diferite...
dor72
Postat pe 8 Mai 2011 19:27
eeeee...nu suntem toti perfecti
unii sunt mai perfecti ca altii
nici eu nu eram adepta divortului...dar uneori doar asta rezolva problemele
si e bine ca viata ne mai ofera o sansa
mie mi-a oferit-o
eladaela
Postat pe 8 Mai 2011 19:33
si mai sunt unii....perfectibili
mai sunt perfectionistii....nuante....
eluto, te pup...
dor72
Postat pe 8 Mai 2011 19:47
io nu-s
eladaela
Postat pe 8 Mai 2011 19:48
ce nu esti?
dor72
Postat pe 8 Mai 2011 19:52
De la: tatoo, la data 2011-05-06 23:44:52io cre'ca sotul, ce treaba ai tu cu copilul?
ca daca ai putut sa pui intrebarea, sa te indoiesti...clar.
ce v-as rupe eu capu' astora!!!


asa, tatoo, bravo feministule! Cum o fi putut sa cugete macar o clipa sa aleaga intre sot si copil.
Apropo, mi-aduc aminte ca am remarcat odata in fata unei colege cam clontoase de felul ei, dar altfel fata buna, ca majoritatea barbatilor pusi sa aleaga intre proprii copii si o femeie (cu alte cuvinte intre griji si sex), aleg femeia in detrimentul copiilor, in timp ce femeia, in general, alege copiii. Iar "clontzoasa" a replicat imediat: "asta ne spune cat de inteligentzi sunt comparativ cu femeile."
hai sa te pup de inteligent si bengos ce esti (e prima oara cand iti fac un bisou, sper sa nu faca dor prea urt) dar m-ai atins la latura sensibila, aia cu copiii.

charmelen
Postat pe 9 Mai 2011 20:28
ch, de ce sa fac urat...doar nu ma pupi pe mine....
ce face printesica?
dor72
Postat pe 9 Mai 2011 22:11
De la: dor72, la data 2011-05-09 22:11:51ch, de ce sa fac urat...doar nu ma pupi pe mine....
ce face printesica?


pai toata ziua va alintati pe aici cu catva timp in urma, si ma gandeam ca poate oi crede ca vreau sa-ti suflu iubitu' virtual
Printesa e bine creste si se cam fuduleste, merci de intrebare, dar craisorul tau ce bucurii iti mai aduce?
charmelen
Postat pe 10 Mai 2011 00:58
si acum ne alintam...dar nu asa de la vedere ( mai da si tu cu ochiul pe la "club literar de toamna")
si nu duc lipsa...am "pe viu"
virtualul...are rostul lui...
ma bucur sa aud ca este bine printisoara...s-a rezolvat problema?
craisorul, creste...il asalteaza codanele...e cuminte Slava Domnului!
te pup.
dor72
Postat pe 10 Mai 2011 01:29
deocamdata e cuminte doruletule ... stai sa mai creasca oleaca ... si fuge dupa fete ...
cricat
Postat pe 10 Mai 2011 01:32
nu fuge...ca deja trebuie sa fuga...de ele...e prapad...
dor72
Postat pe 10 Mai 2011 01:34
asa se intampla ... la o varsta de ele , apoi dupa ele... si apoi iar de ele.
cricat
Postat pe 10 Mai 2011 01:37
bre..,intre calugarita(insecta) si femeie,e o maaare diferenta..
femeia e cu mult mai periculoasa nene..
calugarita,ii haleste capul aluia imediat ce a babardit-o..
femeia in schimb..,nu taticuuu'..
stai si munceste o viata fraiere, sa nu ne lipseasca nimic,etc..,pana cresc odraslele..
ca pe urma stiu eu ce am de facut..

'tzale dreaq..





roby_cado
Postat pe 10 Mai 2011 10:45
SILENTIO-STAMPAXXX?????????????????V-ATI VIRUSAT?VI S-AU DESCARCT BATERIILE ? S-A TERMINAT STOCUL DE LA CRIMA LUI OVI
?????????????

VAII, SAU A DAT VREO MOLIMA ???????????SAU SINTETI INTR-O LUME PARALELA? AM VAZUT CA S-AU REINCARNAT CITEVA ID-URI, PE UNELE TOPICE.
S-A DEREGLAT ORBITA SATELITULUI?VI SE NEUTRLIZEAZA TRANSMISIILE?

SAU ASTA ERA AMENINTAREA NU STIU CUI? CA MI SE PREGATESTE CEVA? ADICA MA ZBENGUI DOAR EU?MAA, SA NU ZICETICA VOI ATI FOST DOAR NISTE HOLOGRAME, SAU CATELUSI ELECTRONICI, EXPERIMENTE?AM INTELES SFINTUL THOR CAUTA UMORUL, BEATI CAUTA UN C MIC DE TIPAR, UNUL ISI FACE MANASTIRE DE TAICI PT MAICI, DAR RESTUL?SINT STUDENTI LA INSTITUTUL DE PROSPECTARE A VIITORULUI -sectia roz sau gri?
jurnalul de bord ramine cu pagini neclare, incomplete.sau aveti congres la centrul spatial?alegeri?dari de seama, bagari in seama, avansari, retrogradari, premieri, premiere?

EU, ca fiinta necibernetica sint in ceata, dar gasesc eu o solutie sa rezolv nebunia generala.

sa nu ma faceti sa cred ca v-ati sinucis in massa din cauza id-urilor mele. toate au insa un sigur suflet. ce este acolo, doar o singura fiinta stie.
in viata am incercat sa speculez momentele frumoase, sa le prelungesc, sa-mi construiesc lumea perfecta, in care tot ceea ce ofer sa fie acceptat, si ma refer a partea frumoasa, nu sariti , ca ofer rau, ca nici voi nu credeti asta, sdoar stirniti.

hai, la lupta, nu rindaviti...sint aici sa va descoperiti...
garbo007525
Postat pe 10 Mai 2011 10:48
ptiu..,piei drace..
roby_cado
Postat pe 10 Mai 2011 10:52
interdictie de la marele sef
eladaela
Postat pe 10 Mai 2011 12:16
De la: eladaela, la data 2011-05-10 12:16:10interdictie de la marele sef


iar v-a pedepsit. nu va lasa sa vorbiti, va scoate bateriie??? deeee, daca nu va supuneti... eu sint propriul meu sef, deci, fac cum cred .
garbo007525
Postat pe 10 Mai 2011 12:54
De la: roby_cado, la data 2011-05-10 10:52:00ptiu..,piei drace..


in-gerul de serviciu-viciu??????????
garbo007525
Postat pe 10 Mai 2011 12:55
nu mai repet.....
eladaela
Postat pe 10 Mai 2011 12:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau si eu o familie NORMALA 23 De la: garbo_447057 21 Iulie 2016 16:17
mama ne-a distrus familia! 215 De la: garbo263078 26 Februarie 2018 18:01
ce sanse are casnicia mea sa reziste ajutati-ma 14 De la: dor72_ 25 Ianuarie 2012 16:14
m 5 De la: garbo_447283 10 Iulie 2016 14:19
dati-mi si mie un sfat fetelor 7 De la: fleurdelis 3 Mai 2010 21:03
Setari Cookie-uri