Cautand niste pareri...

pentru... a incerca sa inteleg sau pentru a-mi ridica un pic moralul sau ... nu stiu, vreau sa vad daca chiar eu sunt cam aiurit. Ok. Acum vreo doua saptamani, aproape trei m-am despartit de persoana (fata) cu care am stat 2 ani si jumatate, din care 1 an si vreo 8 luni stam impreuna la mine acasa. Ne intelegeam binisor zic eu, dupa ce fac o scurta recapitulare. Nu ajunsesem inca sa avem o singura viziune amandoi, priveam viata in moduri diferite si acum la sfarsit am vazut ca avem chiar si unele planuri diferite. Dupa astea ~ 3 saptamani in care nu ne-am vazut deloc, prin conversatii telefonice de ore intregi am avut pretentia sa ne spunem absolut totul, fara ocolisuri. I-am spus si eu lucruri care am azitat sa i le spun cat timp a fost aici si care erau foarte putine, pe cand ea a avut mai multe lucruri de spus, adunate cu timpul. Sincer sa fiu, n-am facut nimic special sa o impiedic sa plece, doar ce i-am zis sa se gandesca bine, sa se gandesca la sentimentele noastre si cam atat, dupa care chiar am ajutat-o sa impachetele ce avea peaici si am dus-o chiar eu cu masina acasa la ai ei.

Lucrurile pe care mi le-a spus ea atunci cand i-am cerut motive solide pentru care n-ar vrea sa se intoarca inapoi ar doar 2-3 ... si anume . Ca si-a promis in seara aceea ca n-o sa mai stea cu mine ... si al doilea ... ca si-ar dori foarte mult sa stea cu mine, dar numai noi doi intr-un loc, in casa proprie. De primul motiv si-a dat seama in doar cateva zile ca e anapoda, deoarece acum ar vrea sa vorbeasca mereu cu mine (la telefon) imi spune lucruri... mari, care te fac sa revii cu picioarele pe pamant si tot odata lucruri pe care l-am mai auzit si de altele in trecut si n-au insemnat absolut nimica :)

bun ... Al doilea motiv ma face sa ma simt un rahat :) mai pe scurt. Intr-un fel sunt de acord cu ea... insa nu am 60 de mii de euro in banca sa pot lua o casa asa hop top. Si asta ma MACINA. Eu locuiesc intr-o zona frumoasa la cativa km de oras, si ideea e ca nu stateam cu ai mei in casa, nu aveam doar o singura camera in imobilul parintilor...sunt doua case intr-o curte, cu intrari diferite, bai diferite bucatarii diferite. Si plus ca am niste parinti aproape minunati care nu s-au baga odata in relatia nostra, in doi ani de zile, o singura data m-am certat mai rau cu tatal meu... dar doar intre noi, probleme de barbati sa zic asa.
Mi-a zis aseara la telefon ca au fost doua lucruri care au enervat-o "groaznic" ... ea venind dintr-o familie mai saraca are unele obiceiuri, perfect normale de astfel, care mie nu mi s-au parut chiar constructive, si anume sa-ti faca o mica gradina undeva in curte (unde chiar planuiam sa schimb un gard care arata foarte rau, si care chiar l-am schimbat) S-a suparat pt ca i-am zis ca o sa se aleaga praful de gradina daca schimb gardul, ca nu merita sa muncesti atata pentru a cultiva niste legume, si ca oricum iesi mai ieftin daca le cumperi de la piata. in final i-am zis sa faca ce vrea. si s-a incapatanat si n-a mai facut nimic. ok. si al doilea lucru...problema gainilor care mai aterizau uneori prin curte, si poate cate una isi mai lasa mizeriile pe aleea maturata de unul din noi (pt ca o mai ajutam cu treburile cand aveam timp) problema careia i-am raspuns subiectiv ... sunt animale n-ai ce sa le faci, ca doar nu vin zilnic si se rahatesc la nasul nostru. Cu toate ca nici eu nu agream.... insa la un moment dat chiar trebuia facut un perimetru doar pt ele. Pe ea a deranjat-o ca nu i-am confirmat acest lucru atunci cand a avut loc discutia.
Si deasta stau si ma intreb... sunt chiar atat de grave chestiile astea? sunt eu nebun sau ea nu e pe creaca ei.

Cu o doza foarte maree de optimism imi spunea ca vrea sa plece in afara tarii sa faca bani sa ne cumparam un loc al nostru :) pt ca oricum acasa la ea nu-si vede rostul, insa eu vad realitatea din vorbele ei, si in general vorbind, nici la produs sa te duci si nu faci atatia bani intr-un timp atat de scurt. E foarte stresata ca eu as putea gasii pe altcineva si tot felul de chestii, ca si ei ii pare rau ca a plecat..etc etc Probabil ii e frica si de scandalul pe care l-ar face ai ei daca ar venii inapoi. Nu se prea bine cu taicas-o si are o oarecare frica de el.

De aseara de cand am avut ultima discutie, si mi-a zis aceste motive, m-a cam lasat rece. Stie ca n-am ce face in privinta asta si ma simt presat, pt ca vrea ceva si nu-i pot oferii.

Sper ca nu v-am deranjat cu ditamai pomelnicu cu toate ca ar fi mult mai mult de spus. Chiar vreau sa aflu si alte pareri de la alte "minti" pt ca oricum nu am cu cine vorbii despre chestiile astea si mi se par utile parerile din exterior.
peter_pan111
Postat pe 5 Mai 2011 15:46
De la: peter_pan111, la data 2011-05-05 15:46:21 Intr-un fel sunt de acord cu ea... insa nu am 60 de mii de euro in banca sa pot lua o casa asa hop top. Si asta ma MACINA.


Pai de ce nu incepusi asa, mai, nene? Si sa fi terminat tot asa. Da' vezi ca nu aici e cu anunturile alea, ci pe la tv. Dashchizi matale un cont frumusel in lei si unu' in valuta, te duci la radio-tv si dai anuntu'. P-orma, ai un pic rabdare. La cat de milosi is romanii, te trezesti intr-o saptamana cu banii de casa! Doar s-o mai trezit unu' cu locu-ntai la nush ce emisiune, ceva cu romanii au mila...
Thor_again
Postat pe 5 Mai 2011 16:02
Cred ca si tu si "fata" cu care ai stat (vezi ca nu ii spui iubita) v-ati jucat de-a dragostea si ajungand la greutati, ati clacat. Si ea si tu vreti sa ramaneti in cuplu doar daca vi se respecta obisnuintele. Plus ceva pretentii de la celalalt, plus orgoliul de a fi cel (cea) care conduce... in fine nu stiu cat sunteti de pregatiti sa fiti cuplu. Mai stati ceva separati, mai puteti sa incercati iar impreuna, ca e tot aia. Restul sunt doar detalii neimportante (gradina, gard, gaini etc.)
Juna
Postat pe 5 Mai 2011 22:38

ma tot minunez de ce dreak de drame exista in lumea asta mare.... Se rahatzesc gainile pe alee si n-ai schimbat (sau ai schimbat) gardu'unde cultiv eu cartofi.

Na, nu stiu ce sa iti spun. Decit ca eu plecam de cind scotea primele silabe despre dstea. Pa, pusi si bine ca am scapat....
quasaria
Postat pe 5 Mai 2011 22:47
Ma cam depasesc problemele cu gardul si gainile, dar concluzia mea este ca voi nu sunteti pregatiti sa aveti o relatie serioasa. Motive se pot gasi fel de fel pentru o despartire, dar principalul motiv e tot cel de care ai amintit tu...ca nu ai 60.000 de euro Iar daca te apuci si-i strangi, tot nu va fi multumita ca nu aveti masina si apoi nu va duceti in excursii in strainatate destul de des (cand strangi bani de casa masina...etc, nu mai poti merge si in excursii). Data viitoare schimba si tu gardul cu grija sa nu-i strici gradina :D
ROI2009
Postat pe 6 Mai 2011 12:30
Si tu esti "un pic" aiurit...dar "persoana-fata" si nu "iubita"...sigur e!!Ba vrea gradina,ba mai ieftin la piata..Ba se muta la tine,ba vrea casa voastra...Ba nu te mai vrea si pleaca la ai ei,ba vrea inapoi.. Oare sa-ti gasesti alta,sa-i zici "iubita",sa te accepte asa cum esti:fara cei 60000mii euro,si langa parintii tai-care ce bine prind daca o sa aveti copii..! Mai gandeste,cred ca e doar orgoliu si nu iubire!
elisabeta_boia
Postat pe 7 Mai 2011 18:14
Sunt foarte multi care locuiesc in chirie, se descurca foarte greu ,dar intelegerea si dragostea ii face sa mearga alaturi, sa viseze la o casa a lor.....
garbo105616
Postat pe 7 Mai 2011 22:19
eu zic ca fata-i aiurita.i-as inchide telefonul, nu inainte de-ai ura prieteneste" adio si-un praz verde!"e rupta-n coate, dar are pretentii
si_totusi
Postat pe 7 Mai 2011 22:26
femeile care nu fac nimik in viata intodeuna au pretentii femeile care au casa lor si tot ce le trebuie nu au pe cine sa determine s amute garduri sau sa curete rahatu gainilor oricum exceptionala poveste mi-a adus zambetul pe buze si as intitula-o Romanul ION in varianta de Bacau 2011 ................ Sfat- foarte simplu n-ai 60000 de euro? dar ai o casa ai un pamant pe care sta casa aia cat costa ? Anual in orice tara europeana daca te straduiesti strangi cam 10000 de euro doua persoane harnice deci sase ani de munca in care venind obosita de la serviciu nu mai are chef de mutat garduri si aveti casa voastra
Visele se implinesc atunci cand te trezesti dimineata
_blondyna
Postat pe 7 Mai 2011 23:12
da domne ... ma duc la dansez pentru tine ... pentru o cauza nobila :) nu de altceva dar mai au aia un pic si vin pentru prietena vrea neaparat silicoane :))
peter_pan111
Postat pe 8 Mai 2011 13:02
am crezut ca anunta prin e-mail raspunsuri la topicul postat... si deaia nu am raspuns pana acum pt. ca nu am vazut nimic in mail. M-ati facut sa mai si rad ... multumesc :) ... desi n-am citi postarile voastre pana acum 10 minute, aseara am sunat-o pt ultima data, i-am zis sa aiba rabdare ca nu stim ce ne rezerva viitorul, si POATE in timp reusim sa rezovam problemele legate de locuinta proprie, dar nimic nimic si iar nimic. Mi s-a parut de mare folos ca ne-am recunoscut greselile, ca ne-am vazut problemele unu' altuia, si chiar eram optimist in ceea ce priveste relatia dpdv sentimental. dar tot nimic ... mi-a zis ca "eu as venii acolo, as sta cu tine dar ti-ar place sa ma vezi mereu imbufnata din cauza ca nu ma simt bine acolo?" si normal i-am zis NU, dupa care i-am urat succes in viata, i-am zis ca n-o s-o mai caut in veci, sa nu ma mai caute in veci, i-am urat succes in a-si gasii unul care sa n-o insele, sa se poarte frumos cu ea, sa-i placa sa munceasca pentru familie, sa-si doresca cu adevarat o familie, sa-i doresca numai binele si in plus sa aiba si o casa proprie si o masina mai buna, sau daca nu le are, sa pocneasca din degete si sa apara intr-o clipa. Imi tot zice ca ar sta cu mine o viata dar intr-un loc al nostru, sau sa plecam amandoi in lume ca doi "nebuni" :)) ...probabil pentru ca stie ca nu pot ..deaia ma tot ataca cu astea .. in fine ... cam asta e tot. Sper sa ma tina dumenezeu cu moralul asa cum il am astazi... nu era frumos sa nu va tin la curent daca tot am vrut sa vorbesc despre problemele mele.

numai bine tuturor !
peter_pan111
Postat pe 8 Mai 2011 13:28
De la: garbo105616, la data 2011-05-07 22:19:55Sunt foarte multi care locuiesc in chirie, se descurca foarte greu ,dar intelegerea si dragostea ii face sa mearga alaturi, sa viseze la o casa a lor.....


Stiu si eu astfel de cupluri, si in tara si in afara tarii, stau cu chirie platesc 150 de euro pe luna plus intretinere si alte utilitati. De ce sa dai banii astia cand ai un loc cat de cat unde nu te deranjaza nimeni. Nu-s dependent de parinti sa zici ca vai domne... n-as pleca de langa ei sa-i las singurei. Nu .. am cu ei o relatie fiu-parinti :) foarte echilibrata. Am tot investit bani in casa in care locuiesc acum si tot continui sa o transform in casa perfecta. De ce dumnezeu ar vrea cineva sa plece sa platesca atatia bani lunar sa stea intr-o garsoniera unde n-ai loc sa faci nimic, si doar sa AI IMPRESIA ca ai un loc al tau, pentru ca nu e al tau. Si sa visezi ca o sa ai o casa a ta? Fostul meu coleg de serviciu e casatorit, au un copil, mi se rupea sufletul cand il auzem ca se muta de 5 ori pe an. Ce viata mai e asta ? muta mobila, muta copil, locuri noi tot timpul, pana cand ? Ok pana cand faci pe dracu in 4 si iti aproba un credit de 50 de mii la prima casa, si apoi sa mai stai inca 50 de ani sa platesti o locuinta doar pentru ca esti incapabil sa tolerezi, socializezi, sa tratezi micile incoveniente care-ti apar in cale? (asta in cazul meu) Prietenul de care vorbesc chiar avea nevoie de asa ceva, si din fericire chiar a resuit sa ia creditul de la banca. Si mai spunea cineva o idee interesanta in aceasta discutie. Apoi vine un copil, daca stai la 10-20 km de cineva apropiat ce faci? tre sa muncesti in doi pentru a platii o astfel de datorie. si trebuie sa muncesti cu adevarat, si chiar sa stai cu frica in san ca intr-o zi o sa ramai fara servici. Ce faci cu copilul cat timp esti la serviciu ? cine are grija de el cat timp e in vacanta sau dupa ce termina scoala? Il duci la 10-20 km de tine pentru zile in sir ? pai atunci pt ce mai faci copil ? sa-l vezi din joi in paste? nu stiu ce sa zic ... mi-e nu mi se pare corect. si sunt situatii de genu, chiar multe, si tot dau inainte, dar nu am idee ce-i in sufletul lor.
peter_pan111
Postat pe 8 Mai 2011 13:56
Fata aia avrea dreptate intr-o singura privinta: esti in stare sa o iei de mina si sa pleci cu ea in lume sa va construiti viata voastra? Nu. Atunci nu iubesti suficient.
Ai tai te-au facut, te-au crescut, din momentul in care esti adult este cazul sa te poti descurca fara ei.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 14:09
De la: quasaria, la data 2011-05-08 14:09:17Fata aia avrea dreptate intr-o singura privinta: esti in stare sa o iei de mina si sa pleci cu ea in lume sa va construiti viata voastra? Nu. Atunci nu iubesti suficient.
Ai tai te-au facut, te-au crescut, din momentul in care esti adult este cazul sa te poti descurca fara ei.


nu e vorba ca nu ma descurc fara ei ... din contra eu ii mai ajut pe ei la nevoie. unde sa plec in lume ? am lucrat 4 ani in care am asimilat multe cunostinte care-mi sunt foarte folositoare acuma, plus o multime de oameni dupa urma carora imi castig traiul intr-un mod placut. am renuntat la servici si mi-am deschis propria firma pentru care muncesc din rasputeri sa o cresc... sa o fac mare :) si mai profitabila. Mi-am amenajat un biroul si un mic atelier acasa unde pot lucra LINISITIT . lucrurile merg si ma bucur enorm pt asta avcand in vedere ca am intrat in asta cu banii dupa ultimul salariu. Plus ca n-am studii la vreun oxford . Unde sa plec in lume ..ce sa fac? ce sa fac sa ma duc sa muncesc pe santier sau sa fac ceva ce habar n-am sa fac ? Am fost plecat de 4 ori in afara tarii. Am tras umilinte ca nicaieri altundeva. asta de 3 ori pt ca a 4 oara am fost in concediu cu fosta (apropo de excursiilein strainatate de care mentiona cineva peaici)

Sincer sa fim .... in conditiile astea tu ai pleca ?
peter_pan111
Postat pe 8 Mai 2011 14:20
poate as pleca, poate nu: depinde ce ar insemna celalalt pentru mine, daca ar fi sa aleg.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 14:25
De la: quasaria, la data 2011-05-08 14:09:17Fata aia avrea dreptate intr-o singura privinta: esti in stare sa o iei de mina si sa pleci cu ea in lume sa va construiti viata voastra? Nu. Atunci nu iubesti suficient.
Ai tai te-au facut, te-au crescut, din momentul in care esti adult este cazul sa te poti descurca fara ei.


Nu ar fi fost mai constructiv sa toleram unele chestii si sa muncim amandoi la ceva ce deja da roade si poate cu timpul ne va scoate din rahat (asa cum zic unii) Nu imi este frica de munca de afara cat imi e frica de tratament necorespunzator si fel si fel de umilinte. pt ca stie toata lumea cred ca nicaieri in lume nu sunt caini cu covrigi in coada.... sau ma rog in dubai chiar sunt :))))
Poate nu gandesc eu corect, dar cred ca tre sa pui in balanta gravitatea si urmarile sacrificiilor pe care le-ai putea face.

Iar aici pot detalia si partea cu atentia suficienta pe care nu i-am oferit-o, pt ca lucrez destul de mult, dar lucrez pentru binele nostru, pentru a avea o viata linistita in viitor si ca atunci cand vom avea un copil sa nu fie nevoit sa plece la mama dracu si sa-si bata oricine joc de el.
Asa vad eu realitatea ... e atat de gresit ?
peter_pan111
Postat pe 8 Mai 2011 14:30
Nu discutam in termeni de gresit si corect: aveti opinii diferite si nu inseamna ca neaparat unul greseste.
Ce spui tu are logica din punctul tau de vedere, pentru ca tu te simti bine unde esti, iti place viata ta actuala, sti dispus sa continui in acelasi mod.
Ce spune ea, din nou, are logica: pentru ca, spre deosebire de tine, ea nu se simte bine intr-o casa care nu e a ei si nu e nici macar a voastra, intre tine si parintii tai, si cu tine foarte ocupat sa construiesti ceva incet si sigur. Percepe lucrurile diferit si are o dinamica diferita fata de tine: vrea mai mult, mai repede...sau pur si simplu altfel.
In situatia asta, in care ea n-ar putea sa se adapteze la tine (si am inteles ca a incercat), sau te adaptezi tu la ea si o iei de mina si plecati, sau va despartiti.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2011 14:37
De la: quasaria, la data 2011-05-08 14:37:54Nu discutam in termeni de gresit si corect: aveti opinii diferite si nu inseamna ca neaparat unul greseste.
Ce spui tu are logica din punctul tau de vedere, pentru ca tu te simti bine unde esti, iti place viata ta actuala, sti dispus sa continui in acelasi mod.
Ce spune ea, din nou, are logica: pentru ca, spre deosebire de tine, ea nu se simte bine intr-o casa care nu e a ei si nu e nici macar a voastra, intre tine si parintii tai, si cu tine foarte ocupat sa construiesti ceva incet si sigur. Percepe lucrurile diferit si are o dinamica diferita fata de tine: vrea mai mult, mai repede...sau pur si simplu altfel.
In situatia asta, in care ea n-ar putea sa se adapteze la tine (si am inteles ca a incercat), sau te adaptezi tu la ea si o iei de mina si plecati, sau va despartiti.


da ... cam asta e rezumatul real al situatiei.
peter_pan111
Postat pe 8 Mai 2011 14:57
De la: si_totusi, la data 2011-05-07 22:26:35eu zic ca fata-i aiurita.i-as inchide telefonul, nu inainte de-ai ura prieteneste" adio si-un praz verde!"e rupta-n coate, dar are pretentii


si daca fata nu e olteanca... ???
barboneli
Postat pe 10 Mai 2011 18:11
ii face o schitza, barboneli ..
Freya__
Postat pe 10 Mai 2011 18:28
Daca nu-i olteanca, as zice ghinion, ramane doar cu adio si fara praz!
As_ninge
Postat pe 10 Mai 2011 18:28
Peter, frate, fa un up-to-date acilea...

ce mai facusi cu crestina ?
Freya__
Postat pe 10 Mai 2011 18:35
pai cu praz sau fara praz... o fi scapat de ea, asa ca nu mai are nevoie de noi... !!! bah si ce buni suntem..... !
barboneli
Postat pe 11 Mai 2011 13:40
Thor_again
Postat pe 11 Mai 2011 13:59
Hei.....
esti un tip care comunica, asta e bine.
Eu zic sa te mai gandesti, daca a plecat odata va mai pleca sau fugi si alta data. Mai cauta....
jjeni_ro
Postat pe 11 Mai 2011 15:06
Hei.....
esti un tip care comunica, asta e bine.
Eu zic sa te mai gandesti, daca a plecat odata va mai pleca sau fugi si alta data. Mai cauta....
jjeni_ro
Postat pe 11 Mai 2011 15:08
Hei.....
esti un tip care comunica, asta e bine.
Eu zic sa te mai gandesti, daca a plecat odata va mai pleca sau fugi si alta data. Mai cauta....
jjeni_ro
Postat pe 11 Mai 2011 15:08
Hei.....
esti un tip care comunica, asta e bine.
Eu zic sa te mai gandesti, daca a plecat odata va mai pleca sau fugi si alta data. Mai cauta....
jjeni_ro
Postat pe 11 Mai 2011 15:08
Ce sa mai fac dom'le ... uite astazi am "implinit" 4 zile de cand i-am zis ...ce-am scris in mesajul de mai sus (ca am terminat definitiv) nu i-am mai dat niciun semn de viata si viceversa. in rest ... nu stiu , sunt plin de ganduri ..si negre si albe cu tenta de roz. despre praz ... ce sa va zic ... cred ca o sa-l pastrez eu ;)
peter_pan111
Postat pe 11 Mai 2011 16:07
De la: barboneli, la data 2011-05-11 13:40:57pai cu praz sau fara praz... o fi scapat de ea, asa ca nu mai are nevoie de noi... !!! bah si ce buni suntem..... !


eu m-am mai uitat pe forum si nu erau mesaje noi :)) vreti sa scriu de nebun ? mi-a fost de ajuns ca am deschis subiectul si v-am zis oful meu in speranta de a vede si alte pareri ...
peter_pan111
Postat pe 11 Mai 2011 16:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femeia berbec,comportament,compatibilitatea cea mai buna,,, 16 De la: ANNITTA10 8 Septembrie 2010 21:33
Va rog ajutor 25 De la: Marian_Ignat_1 8 Mai 2016 15:27
Sa raman sau sa ies din relatie...? 35 De la: Anilus 28 Noiembrie 2010 09:56
Probleme in relatie 28 De la: garbo_460861 9 Martie 2017 14:43
Idei preconcepute despre dragoste, sex si casnicie 474 De la: garbo055472 5 Octombrie 2009 17:45
Setari Cookie-uri