Te rupi de traditie, te rupi de familie?

"..Si in niste situatii oarecum recente mi-a spus aia de m-a facut ca decit sa moara ea mai bine mor eu..."

Aia de te-a facut..?
"Aia"..?
mda..
roby_cado
Postat pe 27 Aprilie 2011 21:15
exact.
quasaria
Postat pe 27 Aprilie 2011 21:18
roby, iti dau un sfat: sa n-o iei de nevasta pe Q! Niciodata, tati! Asculta un batran trecut prin viata!
mananca masculi pe pita prajita la micu' dejun, iar la gustarea de la ora 10, se mai scobeste intre dinti cu o mana de berbat...
Thor_again
Postat pe 27 Aprilie 2011 21:19
De la: quasaria, la data 2011-04-27 21:18:21exact.


mamica..,da' esti frustrata rau..,zau asa..
pai sa vedem..
ti-ai inselat barbatul..
amantul sa dus dreaq..
familia te reneaga..
pff..,e grele nene..
roby_cado
Postat pe 27 Aprilie 2011 21:23
De la: Thor_again, la data 2011-04-27 21:19:18roby, iti dau un sfat: sa n-o iei de nevasta pe Q! Niciodata, tati! Asculta un batran trecut prin viata!
mananca berbati pe pita prajita la micu' dejun, iar la gustarea de la ora 10, se mai scobeste intre dinti cu o mana de berbat...


thorele..,cu ce ti-am gresit neneaca.?,numa' sa-ti treaca prin cap asa ceva,si inseamna ca te-am suparat rau..
d'aramite sa-mi dai sfatul asta..
roby_cado
Postat pe 27 Aprilie 2011 21:25
roby, ti-o fi spus cineva vreodata ca ma intereseaza ce latri tu pe aici?
De tot insisti sa te bagi in seama?
quasaria
Postat pe 27 Aprilie 2011 21:27
tu nu esti rezistent la stres,robytza?
precizilla
Postat pe 27 Aprilie 2011 21:28
fara dragostea familiei suntem goi, gaunosi si buni de nimic.
fara traditie suntem doar niste frunze in vint.
dar intr-o lume in care ambiguitatea, ratacirea, non-identitatea nu mai exista ce sa ne mai mire?
faptul ca un copil isi uraste si nu-si respecta parintii sau faptul ca un copil indrazneste sa ameninte/ridice mina la cel/cea care l-a facut?
cei mai multi sunt atit de rataciti si de singuri si se cred dumnezei nedreptatiti in universul lor meschin.
cei mai multi sunt plini de frica dar nu ar recunoaste-o niciodata, sunt lipsiti de dragoste (din afara si din interior) si patetici dar un lucru singur nu le lipseste :latratul si muscatul.

a ajuns o rusine sa saruti mina parintelui tau, sa-ti aduci aminte de cei 7 ani de acasa (atunci cind se pun bazele traditiei unei familii), e o rusine sa-ti iubesti si respecti partenerul...e doar o bravada a celor care au nevoie cel mai mult de atentie si nu sunt capabili sa dea atentie nimanui altcuiva pentru ca deh, egoismul si idolarizarea de sine sunt standarde de viata.
Ciresica
Postat pe 28 Aprilie 2011 22:20
bla bla.
Respectul nu e implicit, respectul se castiga. Daca eu, ca parinte, nu am putut sa castig respectul copilului meu, nu i-l pot impune doar pentru ca am dat din cour si l-am facut. Sau pentru ca "asa trebuie". Nimic, de fapt, nu "trebuie". Ca sa imitam, sa adoptam un stil de viata predefinit fara sa il filtram, sa ne consideram "frunze in vint" fara ceilalti n-aveam prea mare nevoie de creier propriu. Unul colectiv ar fi fost suficient.
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2011 22:46
Nu neg valoarea obiceiurilor si rostul radacinilor. Dar lumea se schimba. Si daca nu ne schimbam si noi, ramanem pe dinafara. Copiii azi stiu mai multe decat stiam noi si isi cer drepturile.
Greseala multora este ca au eliminat metodele vechi de educare si nu au folosit altele noi. De aici se ajunge la ce spui tu, Ciresica. E gol acolo unde nu exista nimic, dar daca exista dragoste si intelegere, daca parintele comunica si respecta, cred ca se poate ajunge departe. Iar cei care nu inteleg asta, risca sa isi piarda copiii.
Juna
Postat pe 28 Aprilie 2011 22:54
un copil se creste si se educa cu dragoste si cu intelegere. SI in momentul in care relatia parinte-copil e de prietenie, nu de subordonare, nu-l vei pierde: nici pe el, nici respectul lui.
Iar chestia cu radacinile si traditiile o vad distorsionata din alt motiv: intre doi oameni exista influenta reciproca, asa cum tu poti sa ii dai ceva ce preia, si tu poti prelua de la el. Nu neaparat TU esti cel ce influenteaza, influenta e reciproca.
Citi parinti sint capabili sa INVETE de la copii lor? Si sa le dea - eventual - dreptate?
Cei ce sustin "traditia"?
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2011 23:01
Q, tie ce ti-a lipsit din procesul de crestere: dragostea sau intelegerea? Sau amindoua?
Lasa dragostea parinteasca sa vina catrea tine, primeste-o ca niciodata nu e prea tirziu. Stiu ca regreti ca nu ai puterea sa primesti iubirea celei care te-a facut, dar da un exmplu copilei tale , fa-o de dragul ei pentru ca sa invete de la tine cum sa-ti primeasca iubirea....mai tirziu.

Si sa stii ca adevarat traditie spune ca: intotdeauna copiii vor fii mai destepti decit parintii" Asta implica recunoastere, acceptare, exact ce mentionai tu in mesajul tau.

In rest viata e frumoasa si no matter what: smile!
Ciresica
Postat pe 29 Aprilie 2011 19:44
nu cred ca un copil poate fi educat numai si numai cu vorba buna. cel putin, cand e mic, o palma acolo peste fund, nu cred ca strica.

avea baiatul meu vreo 5 ani. se obisnuise sa tot cant ca popa-n biserica ca aia nu e bine sa faca, ca cealalta tot la fel. il durea exact la basca ce spuneam eu.azi asa, maine la fel pana intr-o zi cand, intr-un magazin, de fata cu toata lumea s-a gasit sa-l apuce puseurile de personalitate.baza pe faptul ca e lume si nu o sa-l refuz

i-am explicat calm ca nu pot face ce-mi cere si de ce. el, nu si nu. vazuse la altii ca fac istericale, cand vor sa obtina ceva si incerca si el figura cu mine. am tacut cat am tacut si am incercat sa-i tot explic.plodul, nu si nu. fierbeam. jumate-n gand , jumate tare, i-am adresat chemarea traditionala, gen "tu-ti crucea matii( mama fiind eu), ia vina tu la mine...!"si, de fata cu toata lumea, l-am luat in brate, l-am pus cu fata in jos pe genunchi si i-am dat cateva la fund. nu se astepta la asa magarie din partea mea.era prima lui bataie inhatata de la mine.de atunci credeti ca a mai incercat giumbuslucuri din acestea?

nu zic ca batataia e o metoda dar, din cand in cand ,o scuturatura nu face rau.am vazut destule ploduri care li se urca-n cap parintilor si culmea, acestia considera ca asa e normal si ca plodul lor e istet.
si_totusi
Postat pe 29 Aprilie 2011 20:18
ciresica, sincer, nu mai sint la virsta la care sa ma impresioneze prelegeri din asta cu sa iertam gresitilor nostri... Orice mi-o fi lipsit, s-a vindecat demult. Si nu mai am ce sa mai schimb. De cind aveam eu vreo 9 ani pina acum a trecut multa apa pe Dunare.

Iar fie-mea mi-a declarat ca sint cea mai buna prietena a ei - ma multumesc cu asta....
quasaria
Postat pe 1 Mai 2011 18:48
si_totusi cunosc sentimentul cu "DA VRRRRREAUUUUU DA VRRRRREAUUUUU"
recunosc ca si eu am altoit-o.din cauza asta.
Cu mine nu-si permite sa faca nazuri prea multe ca stie ca nu tine, in schimb pe mama mea o prinde la inghesuiala de o invarte pe degete...ehehehe ticalosi de mici
ameno
Postat pe 1 Mai 2011 18:59
De la: quasaria, la data 2011-04-27 21:27:38roby, ti-o fi spus cineva vreodata ca ma intereseaza ce latri tu pe aici?
De tot insisti sa te bagi in seama?



buna asta..,mi-a placut..,raspunsul potrivit la postarea potrivita..

dragutza..,in primul rand, nu ma intereseaza pe mine ce te intereseaza pe tine..
secondo..,nu insist sa ma bag in seama,ci,sa te fac sa intelegi ca, e cazul sa te opresti din a dovedi cat de penibila devii cu fiecare postare adaugata,raportand totul la viatza de rahat ce ai avut-o tu(de fapt ti-ai facut-o,cu manutzele alea doua..,ca de cap,nu poate fi vorba)..
recunosc..,la teorie..,stai al dreaq de bine..
dar..,atat..


roby_cado
Postat pe 2 Mai 2011 16:08
De la: precizilla, la data 2011-04-27 21:28:20tu nu esti rezistent la stres,robytza?


io..?
pai daca nici eu nu sunt..,cine mai e bre..?
roby_cado
Postat pe 2 Mai 2011 16:09

chiar asa! daca nu tu, atunci cine?
Thor_again
Postat pe 2 Mai 2011 16:20
dragutza, la practica stau si mai al drak de bine.
Si, repet, ce pareri ai tu sau ce incerci sa ma convingi pur si simplu nu ma intereseaza - pentru ca m-am convins ca nu te duce capul suficient sa intelegi ceva din ce scriu.

Da' incearca in continuare....toti trebe sa avem un scop in viata....
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 18:52
"..pentru ca m-am convins ca nu te duce capul suficient sa intelegi ceva din ce scriu.."


mda..
cine esti tu..?pentru a-mi da osteneala de a intelege ceva din ceea ce scrii..?
nu te obosi sa raspunzi..,intrebarile sunt retorice..
roby_cado
Postat pe 2 Mai 2011 19:14
nobody... Un nick.
Tocmai de aia ma amuza insistentele tale de a face supozitii in ce ma priveste. Ca vad ca esti foarte convins de ce scrii.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 19:17
"..Ca vad ca esti foarte convins de ce scrii.."

si asta multumita tie..
ma rog..,multumita postarilor tale,din care se revarsa cascade de lacrimi(pentru cine e atent),din cauza frustrarilor ce te bantuiesc..
roby_cado
Postat pe 2 Mai 2011 19:38
tocmai ce spuneam, esti asa de atent ca nu pricepi nimic....
Whatever, mama Omida...
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 19:44
ce panamea aveti,bre?
musai tre' sa va contrati pe unde va apucati?

stiu,risc sa mi-o iau in freza tocmai pt ca militez pt pace si buna intelegere intre popoarele de pe marte si venus...
da' n-am putea sa punem de-un armistitu macar azi,cand ma doare capu' de-mi plezneste?
precizilla
Postat pe 2 Mai 2011 19:51
preci, nu te agita. ca n-are atita importanta...
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 19:54
Problema celor cu traditii e ca te vad negativ daca esti diferit. Ei nu inteleg ca diferit nu inseamna mai bun sau mai rau, ci pur si simplu diferit si ca e normal sa privim lucrurile in felul nostru.
Juna
Postat pe 14 Mai 2011 10:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum ramai in relatii bune cu fosta nora? 16 De la: garbo_1794 30 Mai 2012 09:40
ajutor, va rog! 13 De la: garbo113978 20 Ianuarie 2011 00:20
l-am dat afara din casa! 17 De la: garbo_1690 30 Decembrie 2013 16:42
Cum sa il fac sa inteleaga ca am nevoie si de familie? 77 De la: garbo055472 13 Decembrie 2009 07:48
singura in vacanta 50 De la: aiurea 6 Noiembrie 2016 07:27
Setari Cookie-uri