cum poti ajuta un om sa isi revina dupa o cadere .....care a trait o dezamagire si a considearat ca viata nu exista si nici motiv pt a trai

buna ,
prietena mea ceea mai buna a trait un soc foarte puternic prietenul ei amurit intrun accident de masina .................plus inafara de asta nu duce o viata asa de normala ca noi .cum sa va esplic de la accident ea nu mai e ea nu mai lupta pt viat nu o mai iubeste viata spune mereu nu am pt ce trai tot ce o inconjoara nu o face sa treaca peste trauma ei ...........poate unele persoane au fost in situatia ei si au trecut sau au ramas blocate intree 4 pereti si tot se deruleaza ca o caseta si nu merge mai departe ........................oare deca unele le place sa isi planga de mila in loc sa isi dea o sansa de amerge mai departe sa lupte sa o ia de la capat
poveste e mai lunga dar vam spus pe scurt asi vrea sa va aud parerile voastre de ce unele femei prefera sa isis planga de mila in loc sa lupte pt un noau inceput......................
garbo083116
Postat pe 2 Aprilie 2011 03:40
116 - imi pare tare rau pt prietena ta.
din pacate insa, pe pielea mea am trait si eu ceva asemanator si mi-a luat cativa ani sa imi revin.
tot ce pot sa iti spun este ca timpul este cel mai bun vindecator, sau cel putin pt mine a fost. mie mi-a luat mult pana am ajuns sa ma impac cu gandul ca el nu mai este. luni bune dormeam cu hainele lui in pat, sa ii mai simt mirosul, mergeam foarte des la cimitr, cam la 2-3 zile, mormantul lui era nu stiu, locul in care ma linisteam, pt ca ma simteam langa el,. am inceput sa il visez foarte des, eram si in preajma familiei lui si a prietenilor comuni. prietenii trageau de mine sa merg mai departe, famailia insa ma tinea in loc.
mai mult decat atat, Alex a murit intr-un accident provocat de un politist la volan, ceea ce pt noi a insemnat un proces lung, cu multe bete in roate, iar dl politist a scapat cu 3 ani de cu spendare, desi ne-a rapit sufletul multora dintre noi.

ani de zile nu am mai iubit, nu m-am indragostit, nu mi-a ars decat sa fac ca un robot ce faceam. timpul trecea prin mine, viata nu avea gust sau culoare. eram numai eu si amintirea lui. cu trecerea anilor si mai ales datorita jobului am fost nevoita sa calatoresc foarte mult si astfel m-am desprins fizic de cimitr, de familia lui. am inceput sa traiesc viata mea, de rahat cum era la vremea aia.
cand procesul s-a terminat, am mai facut inca un pas si repet, in timo, durerea s-a ameliorat si viata a inceput sa devina "color"

ce pot sa iti spun este ca prietenii care m-au "fortat" sa imi revin mi-au facut mai mult rau si i-am indepartat. langa mine au ramas cei care mi-au inteles durerea, care mi-au acceptat slabiciunea, depresia si neputinta si care au inteles ca numai si numai timpul va vindeca aceste rani cumplite. in toti acei ani mi-au fost alaturi, au avut grija de mine ca de un copil , efectiv ma vegheau sa imi fie bine, insa cand era vb de a plange, nu imi spuneau "nu mai plange, o sa fie bine" ci ma lasau sa plang in durerea mea.
de ce? pt ca oricat vrei sa ajuti un om in aceste conditii, NU vei putea sa simti ce si cum simte el. lasa omul ala sa isi revina singur, pt ca atunci cand va avea forta necesara, o va face. dar numai si numai cand el este pregatit pt asta.
acorda-i spijin, ai rabdare cu ea, nu ii spune ca maine va fi mai bine, pt ca NU va fi, nu-i spune ca o sa uite, pt ca nu va uita niciodata. arata-i prietenei tale ca se poate trai cu asa ceva si tu intelege ca numai si numai timpul va vindeca aceasta rana, insa ea va lasa o cicatrice maricica.
cristi_iordache
Postat pe 3 Aprilie 2011 10:27
n-ai cum sa o ajuti: nu se poate ajuta decit ea singura. Mai devreme sau mai tirziu o sa isi (mai) revina. Am patit de vreo doua ori chestia asta cu viata care a devenit brusc in alb-negru... conjuncturi diferite, senzatia de pierdere probabil e aceeasi. Mi-a luat ani sa imi revin, dar...trece.
quasaria
Postat pe 3 Aprilie 2011 20:46
Buna ziua
Imi pare foarte rau sa aud despre prietena ta.
Am o singura intrebare?
Ea si-ar dori sa faca ceva pentru a iesi din starea in care este?
Daca raspunsul este DA, eu am un raspuns la problema ei.
Cu drag,
Dafne
dafne
Postat pe 4 Aprilie 2011 15:18
stiu asta iam spus si eui timpu vindeca ranile .......dar problema ca a inebunit de tot si isi face singura rau ceea ce ne face pe toti sa suferim ..toti am suferit dupa pierderea lui dar nea facut sa iubim mai mult viata si sa o pretuim sa o aceptam asa ccum e sa mergem mai departe
pt mine miera frate si ei iubit ia nincearca tot timpu sa se sinucida sa se omoare si imi spune ca el vrea sa o omoare sufletu lui care e prins in camera ei prin altaru pe care il are in camera............stiu pare ciudat dar foarte adevarat.sincer eu mam dat batuta si am mers mnai departe
am inceput sa lupt pt viata mea sa nu o las sa treaca pe langa mine............nu stiu ce sa va mai zic..........las timpu sa treaca sper sa nu se inrautateasca
garbo083116
Postat pe 6 Aprilie 2011 01:18
nu vrei sa reformulezi?... in romana, daca se poate...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 6 Aprilie 2011 01:20
nu fi rau Ge... .treci si tu peste povestea cu gramatica de data asta...
sper ca prietena ta sa nu apuce sa isi faca prea mult rau pana cand timpul va mai atenua din durere...
namyi
Postat pe 6 Aprilie 2011 02:37
Nu o lasa singura!Du-te cu ea la plimbare prin locuri fara lume multa,si pe unde nu a fost niciodata cu prietenul ei!Nu vorbi cu ea,mergeti in tacere!Daca ea te intreaba ceva,raspunde-i si-atat!Nu aminti de loc de pierderea prietenului ei!Daca ea zice ceva de el,raspunde-i ocolind numele lui!Ascunde-i fotografiile cu el!Si daca poti..IZOLEAZ-o de lume!1Du-o intr-o statiune cu batrani,nu o lasa sa vorbeasca cu straini care vor s-o descoase!Arata-i natura,florile,pomii,animalete.!!Fa-i cadou un catel mic care are nevoie de ajutorul ei!!Succes,si insanatosire grabnica prietenei tale!!
elisabeta_boia
Postat pe 21 Aprilie 2011 22:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine sa ii mai inteleaga ???? 29 De la: fitze_21 8 Decembrie 2009 12:34
de ce incepeti subiecte din astea de sex ..si apoi atacati? vrem si noi sa citim sa vedem ce vreti..nu de asta ati abordat subiectul? 8 De la: Sal_a_toi 24 Septembrie 2011 16:26
Prietenul meu are probleme cu implicarea afectiva intr-o relatie 26 De la: garbo_433712 9 Octombrie 2016 11:41
Sunt sau nu compatibili 284 De la: Thor_again 12 Mai 2011 14:39
Situatie complicata 81 De la: dor72_ 10 Octombrie 2011 00:54
Setari Cookie-uri