Caut vrajitoare in Bucuresti

De la: rediana, la data 2015-10-11 22:04:16cred si chiar am nevoie!



Ti am scris PM!
ioanapir74
Postat pe 12 Octombrie 2015 15:32
De la: VasileDinNuc, la data 2015-10-12 11:09:54
De la: rediana, la data 2015-10-11 22:04:16cred si chiar am nevoie!


Dumnezeu interzice CATEGORIC aceste practici ! Nu ştii asta ?


Care Dumnezeu? Al crestinilor? Allah? sau Buddha? etc...

Despre ce vorbesti? Despre preotii care "deschid cartea"? Mai iesi din tara... fa un drum mai indelungat spre Occidennt, dua care unul in Orient... Mai invata cate ceva...

Magia si/sau supranaturalul au fost intoteauna partea vietii noastre, doar ca Biserica nu agreea, numai daca asa cerea "politica" lor... preotii ar trebui sa arate exemplu, dar ce se vede, este ca avem o Biserica corupta si infometata de bani... sau in Biblie asa scrie ca Biserica trebuie sa se focuseze la bani? Totodata, scrie ca conducatorii Bisericii trebuie sa umble cu Mercedesuri de zeci de mii de euro? NU CRED!
ioanapir74
Postat pe 12 Octombrie 2015 15:45
De la: zambila, la data 2011-01-25 16:06:30nu cred ca-i ceva nou...asa e de cand lumea si pamantul, doar ca acum s-au inventat forumul si televiziunea....asa putem admira si noi minunile lumii


Ai dreptate, este ceva vechi. Numai ca in Romania tigancile au deturnat-o in sursa de bani. Habar nu au de magie adevarata, numai de tepuire. Vezi pe internet in alte tari, ex: Marea Britanie, Franta, SUA, Australia, India etc
ioanapir74
Postat pe 12 Octombrie 2015 15:50
De la: ioanapir74, la data 2015-10-12 15:45:05
De la: VasileDinNuc, la data 2015-10-12 11:09:54
De la: rediana, la data 2015-10-11 22:04:16cred si chiar am nevoie!


Dumnezeu interzice CATEGORIC aceste practici ! Nu ştii asta ?


Care Dumnezeu? Al crestinilor? Allah? sau Buddha? etc...

Despre ce vorbesti? Despre preotii care "deschid cartea"? Mai iesi din tara... fa un drum mai indelungat spre Occidennt, dua care unul in Orient... Mai invata cate ceva...

Magia si/sau supranaturalul au fost intoteauna partea vietii noastre, doar ca Biserica nu agreea, numai daca asa cerea "politica" lor... preotii ar trebui sa arate exemplu, dar ce se vede, este ca avem o Biserica corupta si infometata de bani... sau in Biblie asa scrie ca Biserica trebuie sa se focuseze la bani? Totodata, scrie ca conducatorii Bisericii trebuie sa umble cu Mercedesuri de zeci de mii de euro? NU CRED!


Ia dă-te jos din nucul tău și cată altu' peste hotare!
Dar ca drumul să fie îndelungat, ai voie numa' pe jos.
Axl_R
Postat pe 12 Octombrie 2015 16:32
De la: Axl_R, la data 2015-10-12 16:32:05
De la: ioanapir74, la data 2015-10-12 15:45:05
De la: VasileDinNuc, la data 2015-10-12 11:09:54
De la: rediana, la data 2015-10-11 22:04:16cred si chiar am nevoie!


Dumnezeu interzice CATEGORIC aceste practici ! Nu ştii asta ?


Care Dumnezeu? Al crestinilor? Allah? sau Buddha? etc...

Despre ce vorbesti? Despre preotii care "deschid cartea"? Mai iesi din tara... fa un drum mai indelungat spre Occidennt, dua care unul in Orient... Mai invata cate ceva...

Magia si/sau supranaturalul au fost intoteauna partea vietii noastre, doar ca Biserica nu agreea, numai daca asa cerea "politica" lor... preotii ar trebui sa arate exemplu, dar ce se vede, este ca avem o Biserica corupta si infometata de bani... sau in Biblie asa scrie ca Biserica trebuie sa se focuseze la bani? Totodata, scrie ca conducatorii Bisericii trebuie sa umble cu Mercedesuri de zeci de mii de euro? NU CRED!


Ia dă-te jos din nucul tău și cată altu' peste hotare!
Dar ca drumul să fie îndelungat, ai voie numa' pe jos.


Ai auzit de Bob Olson? Este unul din cei care a facut liste verificate (unul dintre siteuri: www.bestpsychicdirectory.com). Mai citeste si tu pe net... Credinta nu este obligatorie. Nici in Dumnezeu, nici in altceva... Dar dupa ce ai cautat pe internet, mai vezi si canale ca Discovery Channels, DoQ, Leonardo, etc... unde se vorbesc despre aceste chesti si in afara de asta mai arata si teste in renumite centre medicale de stiinta etc. In afara de acest lucru in SUA, Marea Britanie, etc se folosesc OFICIAL persoane cu calitati de medium. Poate si guvernele respective ar trebui sa mearga pe jos...

PS. Stau de 16 ani in SUA, am emisiune TV despre locurile exotice de turism si am fost aproape peste tot in lume. Nu vorbesc aiurea...

In final, crema pe tort, vezi poza... :
https://www.facebook.com/carmacon.ro/photos/a.278140505637038.64079.178573072260449/351384864979268/?type=3&pnref=story
ioanapir74
Postat pe 12 Octombrie 2015 18:12
De la: ioanapir74, la data 2015-10-12 18:12:521. Care Dumnezeu? Al crestinilor? Allah? sau Buddha? etc...

2. Mai invata cate ceva...

3. Ai auzit de Bob Olson? Este unul din cei care a facut liste verificate (unul dintre siteuri: www.bestpsychicdirectory.com).

2. Mai citeste si tu pe net...

4. Credinta nu este obligatorie. Nici in Dumnezeu, nici in altceva...

5. In afara de acest lucru in SUA, Marea Britanie, etc se folosesc OFICIAL persoane cu calitati de medium. Poate si guvernele respective ar trebui sa mearga pe jos...


Pir, ai un nume f potrivit. Le iau pe rând :

1. Nu există decât un Singur Dumnezeu adevărat, cel din Biblie. restul sunt invenţii şi plăsmuiri ale oamenilor.
2. Sau nu. Nu am nevoie de aceste mizerii.
3. N-am auzit şi nici nu mă interesează de cei ca el. Majoritatea sunt aserviţi Satanei.
4. Desigur. Satana ştie să-şi vândă "marfa" .
5. Ce dacă se folosesc ? Aceste lucruri sunt interzise CATEGORIC de Dumnezeu. Iar cei care le practică sunt de partea diavolului. Cât despre guverne, nu este nici timpul şi nici locul pt a scrie despre ele. Cine vrea, se informează singur.
VasileDinNuc
Postat pe 12 Octombrie 2015 18:26
Nici tortul, nici crema nu mă interesează! Nu știi să pui un link.
Și ce dacă ești în SUA?

Citesc cărți, ce-mi plac. Îi bai, madame?
Axl_R
Postat pe 12 Octombrie 2015 18:37
De la: Axl_R, la data 2015-10-12 18:37:19Nici tortul, nici crema nu mă interesează! Nu știi să pui un link.
Și ce dacă ești în SUA?

Citesc cărți, ce-mi plac. Îi bai, madame?


Vezi ca habar nu ai de credinta... ergi si tu la un preot mai cult, nu de la tara si intreba cum este cu chestia, ca daca cineva isi tine religia in care s-a nascut ce se va intampla (ca sa nu scriu eu)

Poti citi carti, nu inseamna ca te cultivezi... stiinta nu este de la diavol cum zicea Biserica sute de ani... altfel ai merge pe jos acasa noaptea cu o lumanare in mana, fiindca nu ar fi nici electricitatea folosita, nici masini, etc...

Un ultim lucru, viata ar fi mult mai buna acasa in Romania, daca oamenii ar fi putin mai deschisi la stiinte, mai putini cu credinta oarba. Totodata, daca te tii de politica de strut (bagi capul in nisip), lucrurile vor trece langa tine si se vor schimba, vrei nu vrei... Stii, daca acum 25 de ani imi zicea cineva de celulare, trimiteam la azil... ;) Asa este si cu chestiunile pe care acum nu le intelegi si le consideri diavolicesti. Acum 400 de ani era diavolicesc sa discuti numai despre posibilitatea de a zbura, nu ditamai sa calatoresti cu avionul. Interesant, NU?

PS. Tag-ul '[img]' nu a functionat, am pus asa ca sa poate vedea lumea, iar PIR este un acronim. Pe forum-uri de obicei nu folosesti numele intreg...
ioanapir74
Postat pe 12 Octombrie 2015 19:22
Pt adm, am scris de n ori. Rușine!

Mă cultivez?
Axl_R
Postat pe 12 Octombrie 2015 19:36
De la: Axl_R, la data 2015-10-12 19:36:01 Pt adm, am scris de n ori. Rușine!

Mă cultivez?


https://en.wikipedia.org/wiki/Psychic_detective#Prominent_cases
No comment!

"Tudatlannak lenni nem bun, de elutasitani a tudast az mar igen!"

Ki is mondta? / Cine o fi zis?
ioanapir74
Postat pe 12 Octombrie 2015 19:41
Ioana maica, esti cam pe langa cu commenturile.
Rotty
Postat pe 12 Octombrie 2015 19:52
http://image.shutterstock.com/display_pic_with_logo/282292/306563279/stock-vector-vector-illustration-of-a-halloween-witch-flying-on-a-broomstick-306563279.jpg

Buuuu!
Alt subiect menit sa faca din...bici!
Schmetterling
Postat pe 12 Octombrie 2015 19:52
Iaca, eu tac si va ascult...

http://fooslesblog.com/wp-content/uploads/2015/01/hobby.gif

Tot buhuhu sa nu ies din tema.
Rotty
Postat pe 12 Octombrie 2015 19:55
De la: Rotty, la data 2015-10-12 19:52:32Ioana maica, esti cam pe langa cu commenturile.


Nu sunt langa vrajitoarele din Romania, dupa mine toate sunt escroace. Dar nu accept ideea, ca nicaieri nu sunt oameni care chiar au un anumit har si o folosesc in binele altora.

Cam asta este ideea. Oricine vrea ajutorul unei clarvazatoare, medium, etc trebuie sa fie la libera alegera, dar asta nu inseamna ca arunci banii la tigancile, vrajitoare autointitulate.

Pe alta parte nu este normal sa negi in ruptul capului si sa zici ca sunt lucruri diavolicesti... Pai atunci si Galileo Galilei a fost posedat de diaviol, cand a zis ca Pamantul este rotund si se misca... "Eppur so muove!"...

Totodata, nu sunt de acord cu prostia si cu semanarea prostiei in popor... iar neintelegerea unor lucruri nu inseamna ca acele lucruri sunt de la diavol...
ioanapir74
Postat pe 12 Octombrie 2015 20:01
De la: Rotty, la data 2015-10-12 19:55:51Iaca, eu tac si va ascult...

http://fooslesblog.com/wp-content/uploads/2015/01/hobby.gif

Tot buhuhu sa nu ies din tema.


Inseamna, ca cunosti zicala: "daca taceai filozof ramaneai". Inseamna ca esti filozof, care se gandeste. Poate intelegi ce urmaresc, daca citesti postul meu anterior....
ioanapir74
Postat pe 12 Octombrie 2015 20:04
De la: ioanapir74, la data 2015-10-12 19:22:33stiinta nu este de la diavol cum zicea Biserica sute de ani...

Asa este si cu chestiunile pe care acum nu le intelegi si le consideri diavolicesti.


În primul rând, care Biserică spunea asta ? Analizează contextul istoric în care au spus asta şi o să înţelegi motivul pt care au spus asta : Evul Mediu : ţinerea multor popoare închistate în prejudecăţi şi tradiţii păgâne, învelite într-o mantie creştină.

În al 2-lea rând, Biblia nu interzice ştiinţa. Nu pune semn de egalitate între Biserică (probabil te referi la BC) şi Biblie. Să nu uităm că BC a interzis deţinerea Bibliei.

În al 3-lea rând, Pirule, nu este necesar DELOC să înţeleg lucrurile pe care Biblia le condamnă şi le interzice, deoarece sunt de la diavol. În VT exista pedeapsa cu moartea (prin lapidare) pt cei ce aveau aceste "ocupaţii" .
VasileDinNuc
Postat pe 12 Octombrie 2015 20:57
De la: ioanapir74, la data 2015-10-12 20:01:35Pe alta parte nu este normal sa negi in ruptul capului si sa zici ca sunt lucruri diavolicesti...

Totodata, nu sunt de acord cu prostia si cu semanarea prostiei in popor... iar neintelegerea unor lucruri nu inseamna ca acele lucruri sunt de la diavol...


Atâta timp cât în Biblie sunt INTERZISE, pricepi, INTERZISE, pt mine este clar şi suficient. Chiar dacă ţie sau altora vi se pare că nu este normal.

Citat : http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=17&cap=18

Capitolul 18 :

"9. Când vei intra tu în pământul ce ţi-l dă Domnul Dumnezeul tău, să nu te deprinzi a face urâciunile pe care le fac popoarele acestea.
10. Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător,
11. Nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morţii.
12. Căci urâciune este înaintea Domnului tot cel ce face acestea, şi pentru această urâciune îi izgoneşte Domnul Dumnezeul tău de la faţa ta.
13. Iar tu fii fără prihană înaintea Domnului Dumnezeului tău;
14. Căci popoarele acestea, pe care le izgoneşti tu, ascultă de ghicitori şi de prevestitori, iar ţie nu-ţi îngăduie aceasta Domnul Dumnezeul tău."
VasileDinNuc
Postat pe 12 Octombrie 2015 21:09
Cunosc multe zicale, Ioana. Ce urmaresti, tind sa inteleg, dar mai intelept e sa ascult mai departe. Ptiu, ptiu, ca ce cuminte-s in seara asta...
Rotty
Postat pe 12 Octombrie 2015 21:09
De la: VasileDinNuc, la data 2015-10-12 21:09:21
De la: ioanapir74, la data 2015-10-12 20:01:35Pe alta parte nu este normal sa negi in ruptul capului si sa zici ca sunt lucruri diavolicesti...

Totodata, nu sunt de acord cu prostia si cu semanarea prostiei in popor... iar neintelegerea unor lucruri nu inseamna ca acele lucruri sunt de la diavol...


Atâta timp cât în Biblie sunt INTERZISE, pricepi, INTERZISE, pt mine este clar şi suficient. Chiar dacă ţie sau altora vi se pare că nu este normal.

Citat : http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=17&cap=18

Capitolul 18 :

"9. Când vei intra tu în pământul ce ţi-l dă Domnul Dumnezeul tău, să nu te deprinzi a face urâciunile pe care le fac popoarele acestea.
10. Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător,
11. Nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morţii.
12. Căci urâciune este înaintea Domnului tot cel ce face acestea, şi pentru această urâciune îi izgoneşte Domnul Dumnezeul tău de la faţa ta.
13. Iar tu fii fără prihană înaintea Domnului Dumnezeului tău;
14. Căci popoarele acestea, pe care le izgoneşti tu, ascultă de ghicitori şi de prevestitori, iar ţie nu-ţi îngăduie aceasta Domnul Dumnezeul tău."


Stii Vasile, e frumos sa sari in apararea altora, dupa ce nu mai raspund la unele intrebari neplacute... Este frumos si sa stii sa copiezi din Vechiul Testament, care in multe lucruri a fost prescris de Noul Testament... Dar si in Vechiul Testament sunt unele "ciocniri" in texte. Sunt locuri, unde ghicitori, prezicatorii sunt "sprijinul"...

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=43&cap=3

"1. Iată, Domnul Dumnezeu Savaot va lua din Ierusalim şi din Iuda [b]orice sprijin şi orice ajutor[/b], orice hrană de pâine şi orice sprijin de apă,
2. Pe viteaz şi pe omul de luptă, pe judecător şi pe prooroc, pe [b]prezicător[/b] şi pe bătrân;
3. Pe căpetenia peste cincizeci, pe [b]sfătuitor, pe înţelept, pe fermecător şi pe ghicitor[/b]."

Dealtfel nici in VT nu este neobisnuit sa folosesti vrajitoarele:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=66&cap=28
"7. Atunci Saul a zis slugilor sale: "Căutaţi-mi o femeie vrăjitoare, ca să merg la ea s-o întreb". Iar slugile i-au răspuns: "Este aici în Endor o femeie vrăjitoare".
8. Apoi şi-a dezbrăcat Saul hainele sale şi a îmbrăcat altele şi s-a dus el însuşi cu doi oameni şi au venit la femeie noaptea; şi i-a zis Saul: "Rogu-te, ghiceşte-mi chemând un mort şi scoate-mi pe cine îţi voi spune eu!"
9. Dar femeia i-a răspuns: "Tu ştii ce a făcut Saul, cum a alungat el din ţară pe cei ce cheamă morţii şi pe ghicitori. Pentru ce dar întinzi tu cursă sufletului meu spre pieirea mea?"
10. Şi s-a jurat Saul pe Domnul, zicând: "Viu este Domnul, nu vei suferi nici un necaz pentru fapta aceasta".
11. Atunci femeia a întrebat: "Pe cine să-ţi scot?" Răspuns-a el: "Pe Samuel să mi-l scoli!"
12. Când a văzut femeia pe Samuel, a răcnit tare. Apoi întorcându-se femeia către Saul, a zis: "Pentru ce m-ai amăgit? Tu eşti Saul".
13. I-a zis regele: "Nu te teme. Spune-mi ce vezi?" Şi răspunzând, femeia a zis: "Văd parcă un dumnezeu, ieşind din pământ".
14. "Ce înfăţişare are?" a întrebat-o regele. Ea a răspuns: "Iese din pământ un bărbat foarte bătrân, îmbrăcat cu o haină lungă". Atunci a cunoscut Saul că acela este Samuel şi a căzut cu faţa la pământ şi s-a închinat.
15. A zis Samuel către Saul: "Pentru ce mă tulburi, ca să ies?" Iar Saul a răspuns: "Îmi este tare greu; Filistenii se luptă împotriva mea, iar Dumnezeu S-a depărtat de mine şi nu-mi mai răspunde nici prin prooroci, nici în vis, nici în vedenie; de aceea te-am chemat, ca să mă înveţi ce să fac".
16. A zis Samuel: "La ce mă mai întrebi pe mine, dacă Domnul S-a depărtat de tine şi S-a făcut vrăjmaşul tău?
17. [b]Domnul face ceea ce a grăit prin mine: Va lua Domnul domnia din mâinile tale şi o va da lui David, aproapele tău.[/b]"

Cum a grait Donmul prin Samuel, daca el a fost adus inapoi de o vrajitoare (in principiu posedata de diavol)???

Ca sa ne lamurim, as putea sa mai copiez o gramada din Biblie, dar nu acesta este ideea. Stii cum se zice: "ajută-te şi Dumnezeu te va ajuta"... deci Dumnezeu nu te ajuta numai partial... Credinta este ceva, care trebuie respectata, dar credinta oarba este o prostie.

Pe alta parte in ce ai scris... Biblia si credinta erau intotdeauna in "context" cu vremurile in care incercau sa explice textele din Biblie. Nu se punea intrebarea de multe ori, ce trebuie inteles la propriu si ce la figurat. Contextul cum poti citi in ce am copiat se schimba intotdeauna, depinde de metoda pe care o alegi. Iar credinta nu este niciodata identica la doua peroane, cum nu este identica nici chipul lui Dumnezeu. Cum altfel explici 7 miliarde de persoane cu chipuri diferite, si toti dupa chipuul Lui?

"În ultima zi a creaţiei, Dumnezeu a spus: “Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră” (Geneza 1:26). Astfel, El Şi-a finalizat lucrarea cu o “atingere personală”. Dumnezeu a făcut omul din ţărână şi i-a dăruit viaţă suflând peste el din suflarea Lui (Geneza 2:7). Astfel, omul este unic între toate fiinţele create de Dumnezeu, fiind format atât din parte materială (trup) cât şi din parte imaterială (suflet / spirit). "
ioanapir74
Postat pe 12 Octombrie 2015 23:52
" Cum a grait Donmul prin Samuel, daca el a fost adus inapoi de o vrajitoare (in principiu posedata de diavol)??? 2

Aici se aplica zicatoarea : " Fa-te frate cu dracu` pana treci puntea." (?)

"...Astfel, omul este unic între toate fiinţele create de Dumnezeu, fiind format atât din parte materială (trup) cât şi din parte imaterială (suflet / spirit). "

Pe naiba. Adica celelalte vietuitoare sunt doar materie, fara suflet / spirit ? Nu te cred.


Rotty
Postat pe 13 Octombrie 2015 05:47
Rediana voia si ea o vrajitoare care sa-i aduca iubitul inapoi.
Omul s-a saturat la un moment dat de relatia cu ea si a zis pas.
Ea nu a vrut sa-l lase si conform proverbului “daca nu poti sa-i convingi, zapacestei” vroia
o “fermecatoare” care sa-l zapaceasca pe bietul om de cap si sa-l faca sa o iubeasca iar.
Urit, foarte urit. Adica nici mai mult, nici mai putin, decit sa-l oblige pe bietul om sa o iubeasca.
Pt. cele care accepta vrajitoria vi se pare normal asa ceva? Vi se pare normal sa treceti peste vointa si dorinta unui om, obligindu-l sa actioneze asa cum nu vrea?
Ce fel de dragoste e asta? Cit respect fata de tine trebue sa mai ai stiind ca omul ala sta linga tine numai datorita unei vraji?
Si daca se rupe vraja peste 10 ani ce te faci, ca pleaca omul rupind pamintul sau mizezi pe faptul ca deja s-a obisnuita cu raul asa ca nu mai conteaza?
Tot acest demers mi se pare vrednic de dispret iar persoanele care recurg la asa ceva au o problema ceva mai sus la mansarda si ar cam trebui sa se caute la modul serios.

Si apropos de biserica, atit timp cit exista Moliftele Sfintului Vasile cel mare care se folosesc pt. a dezlega farmecele si a alunga diavolii , mai vorbim de vraji si farmece si descintece?
Atit timp cit exista acatistul sf. Ciprian fost vrajitor care din momentul in care s-a crestinat a renuntat la vrajitorie mai dorim sa apelam la vrajitoare?
Parca in Biblie scrie sa ne rugam lui Dumnezeu si daca El considera ca ne e de folos ce ne dorim ne ajuta sa ne implinim dorinta, nu am gasit nicaieri in Biblie ca daca ne dorim ceva sa mergem la vrajitor.


Tommy_Boy
Postat pe 13 Octombrie 2015 09:24
De la: ioanapir74, la data 2015-10-12 23:52:351. Este frumos si sa stii sa copiezi din Vechiul Testament, care in multe lucruri a fost prescris de Noul Testament...

2. Dar si in Vechiul Testament sunt unele "ciocniri" in texte. Sunt locuri, unde ghicitori, prezicatorii sunt "sprijinul"...

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=43&cap=3

"1. Iată, Domnul Dumnezeu Savaot va lua din Ierusalim şi din Iuda [b]orice sprijin şi orice ajutor[/b], orice hrană de pâine şi orice sprijin de apă,
2. Pe viteaz şi pe omul de luptă, pe judecător şi pe prooroc, pe [b]prezicător[/b] şi pe bătrân;
3. Pe căpetenia peste cincizeci, pe [b]sfătuitor, pe înţelept, pe fermecător şi pe ghicitor[/b]."

3. Dealtfel nici in VT nu este neobisnuit sa folosesti vrajitoarele:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=66&cap=28
"7. Atunci Saul a zis slugilor sale: "Căutaţi-mi o femeie vrăjitoare, ca să merg la ea s-o întreb". Iar slugile i-au răspuns: "Este aici în Endor o femeie vrăjitoare".

3. Cum a grait Donmul prin Samuel, daca el a fost adus inapoi de o vrajitoare (in principiu posedata de diavol)???

4. Contextul cum poti citi in ce am copiat se schimba intotdeauna, depinde de metoda pe care o alegi.

5. Iar credinta nu este niciodata identica la doua peroane.

6. Cum altfel explici 7 miliarde de persoane cu chipuri diferite, si toti dupa chipuul Lui?

7. Astfel, omul este unic între toate fiinţele create de Dumnezeu, fiind format atât din parte materială (trup) cât şi din parte imaterială (suflet / spirit). "


1. Aşa deci.... VT este anulat de NT ? Nu mai este valabil ? A fost prescris ?? Dar cum rămâne cu ce a spus Iisus aici :

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=5

17. Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.

2. Şi dacă poporul căuta "sprijin" la aceşti vrăjitori, oare asta înseamnă că Dumnezeu anulase ceea ce am citat eu anterior ? Nicidecum.

3. Este o întrebare foarte bună, şi, dacă analizezi un pic faptele, înţelegi realitatea :

a. Deja am citat pasajul în care Dumnezeu interzice oricui să "consulte" astfel de oameni.
b. Odată ce este în vigoare interdicţia, este evident că Dumnezeu n-ar fi vorbit prin Samuel lui Saul.

Acela care s-a înfăţişat lui Saul era satana, care a luat chipul lui Samuel. Samuel n-a fost adus înapoi de nicăieri, el era mort deja, şi nici Dumnezeu n-a vorbit prin aşa-zisul Samuel. Şi dacă totuşi insişti să crezi/să spui că Samuel ar fi fost adus înapoi de vrăjitoare, cum poţi să crezi aşa ceva, că Dumnezeu ar fi permis asta, în timp ce anterior interzisese categoric asta ?

4. Contextul nu se schimbă, ci este unul singur. Nu se schimbă prin metode. Contextul poate fi istoric, social, economic, etc. Sunt anumite pasaje care ţin de contextul istoric (momentul în care au fost scrise), dar majoritatea au o dublă aplicaţie : şi pt cei din acel moment în care au fost scrise, şi universale, adică pt toţi oamenii din toate timpurile şi de pe toată suprafaţa planetei.

5. Aici ai dreptate. Credinţă identică la peroane n-am auzit niciodată, dar...poţi spune că sunt vopsite sau contruite la fel....Însă n-am văzut nicăieri 2 peroane perfect identice, deşi am trecut prin multe gări de-a lungul timpului....

6. "Chipul lui Dumnezeu" se referă la caracterul Său, şi la libertatea de alegere. Nu se referă la "imagine" .

7. Greşit. Partea imaterială de care menţionezi aici nu este independentă de persoană, ci este suflarea de viaţă pe care o dă Dumnezeu. Nu este o entitate separată, ci este energia vieţii pe care doar Dumnezeu o deţine şi o dă.
VasileDinNuc
Postat pe 13 Octombrie 2015 12:01
De la: Rotty, la data 2015-10-12 19:52:32Ioana maica, esti cam pe langa cu commenturile.


De unde apar fetele astea?
Și de ce atâta tam-tam mai nou cu credința, Biblia etc?
Axl_R
Postat pe 13 Octombrie 2015 12:10
Subiect inepuizabil cu variatiuni pe aceeasi tema. O vrajitoare, o atentie...
Rotty
Postat pe 13 Octombrie 2015 13:48
De la: VasileDinNuc, la data 2015-10-12 11:09:54
De la: rediana, la data 2015-10-11 22:04:16cred si chiar am nevoie!


Dumnezeu interzice CATEGORIC aceste practici ! Nu ştii asta ?


Probabil ca nu stie. Si chiar daca stie, asta nu inseamna ca nu poate sa faca ce vrea... ce-o sa pateasca daca face ce interzice Dumnezeu ? Da, stiu, o sa-mi dai un citat al nu stiu cum de, de acum 1000-2999 de ani, din nu stiu din ce carte... ! In al doilea rand, ea nu PRACTICA ceva care interzice Dumnezeu ci doar cauta o practicanta care s-o ajute. Sau ma rog... ea crede ca o s-o ajute.
Asa ca rediana, ai liber de la mine sa crezi ce vrei si in ce vrei si sa cauti in continuare ce ti-ai propus. In acelasi timp insa, acum imi dau cu parerea mea personala, iti spun ca faci o prostie...
barboneli
Postat pe 13 Octombrie 2015 17:12
Nu mai pot, musai.
Axl_R
Postat pe 13 Octombrie 2015 17:17
De la: ioanapir74, la data 2015-10-12 15:45:05
De la: VasileDinNuc, la data 2015-10-12 11:09:54
De la: rediana, la data 2015-10-11 22:04:16cred si chiar am nevoie!


Dumnezeu interzice CATEGORIC aceste practici ! Nu ştii asta ?


Care Dumnezeu? Al crestinilor? Allah? sau Buddha? etc...

Despre ce vorbesti? Despre preotii care "deschid cartea"? Mai iesi din tara... fa un drum mai indelungat spre Occidennt, dua care unul in Orient... Mai invata cate ceva...

Magia si/sau supranaturalul au fost intoteauna partea vietii noastre, doar ca Biserica nu agreea, numai daca asa cerea "politica" lor... preotii ar trebui sa arate exemplu, dar ce se vede, este ca avem o Biserica corupta si infometata de bani... sau in Biblie asa scrie ca Biserica trebuie sa se focuseze la bani? Totodata, scrie ca conducatorii Bisericii trebuie sa umble cu Mercedesuri de zeci de mii de euro? NU CRED!


Faptul ca ai intrebat ce ai intrebat, imi face impresia pe care o stiam deja, ca un drum mai lung in occident sau in orient, sau sederea in statele unite, nu te invata nimic mai mult decat daca stai in nuc... ! Poate inveti despre talentele culinare, frumusetea naturii, te cultivi prin muzee de arta sau de stinta, etc. Tu ai scris pe aici lucruri logice si adevarate, dar nu stii sa explici ca Tommy-Boy de ex. Asa ca poti sa strici totul. Intrebarea asta spune totul: "Care Dumnezeu ? Al crestinilor ? Allah ? sau Buddha ?" Oi fi stat tu mai mult prin occident, dar ca sa nu stii ca d-zeu. al crestinilor sau Allah este acelasi lucru si sinonim, doar ca limba difera, asta ma mira. De Buddha nici nu mai vorbesc, el n-are nici o legatura cu D-zeu. El insusi e o entitate, divinitate pentru budisti. Dumnezeu este unul si acelasi si singurul in toate cele 3 religii MONO-teiste, iudaismul, crestinisnul, islamul. Ca unii ii zic mar si altii par, asta e altceva, tot pom este... ! In rest, tot ce spui ai dreptate. Zici de magie si supranaturalul ca au facut (la unii mai fac parte si acum) parte din viata noastra, e adevarat. Eu de exemplu am crescut cu basmele lui Ispirescu, fratii Grimm, 1001 de nopti, etc. si dupa cum stiti, e plin prin paginile lor de tot felul de vrajitoare si vrajitori, de chestii supranaturale care pe vremea aia ma fermecau. Dar, eu unul m-am mai maturizat un pic, am mai invatat si alte lucruri intre timp, am inceput sa inteleg altfel lucrurile decat atunci. Dupa basme sau chiar in paralel am trecut si la Jules Verne, Jack London, etc., care si ele (romane) m-au fermecat si invatat o multime de lucruri. De la padurea crescuta din ceara aruncata din urechea vrajitoarei ca sa fie obstacol in fata lui Fat Frumos... am invatat si ceva despre atmosfera, oceane si tehnica supravietuirii sub ele, despre polul nord si viata de acolo, etc. etc. ! Asa ca am uitat de vrajitoare si fara sa-mi interzica Dumnezeu... ! Dar uite ca redana a ramas un pic in urma si mai cauta vraji si vrajitoare. S-o lasam sa caute...
barboneli
Postat pe 13 Octombrie 2015 17:44
De la: VasileDinNuc, la data 2015-10-12 18:26:06
De la: ioanapir74, la data 2015-10-12 18:12:521. Care Dumnezeu? Al crestinilor? Allah? sau Buddha? etc...

2. Mai invata cate ceva...

3. Ai auzit de Bob Olson? Este unul din cei care a facut liste verificate (unul dintre siteuri: www.bestpsychicdirectory.com).

2. Mai citeste si tu pe net...

4. Credinta nu este obligatorie. Nici in Dumnezeu, nici in altceva...

5. In afara de acest lucru in SUA, Marea Britanie, etc se folosesc OFICIAL persoane cu calitati de medium. Poate si guvernele respective ar trebui sa mearga pe jos...


Pir, ai un nume f potrivit. Le iau pe rând :

1. Nu există decât un Singur Dumnezeu adevărat, cel din Biblie. restul sunt invenţii şi plăsmuiri ale oamenilor.
2. Sau nu. Nu am nevoie de aceste mizerii.
3. N-am auzit şi nici nu mă interesează de cei ca el. Majoritatea sunt aserviţi Satanei.
4. Desigur. Satana ştie să-şi vândă "marfa" .
5. Ce dacă se folosesc ? Aceste lucruri sunt interzise CATEGORIC de Dumnezeu. Iar cei care le practică sunt de partea diavolului. Cât despre guverne, nu este nici timpul şi nici locul pt a scrie despre ele. Cine vrea, se informează singur.


Ca-i adevarat sau nuuu... asta mai e de discutat, dar ma intreb sau te intreb: ce-ai facut cu Dumnezeul din Tanah (v.t.) si Dumnezeul din Coran... ? (A nu se confunda aceste doua carti cu Biblia... !!!) Pe astia i-ai dat jos din nuc si gata, nu mai exista ? Nu-i destul ca evreii l-au descoperit, inventat, plasmuit, zii cum vrei, ii mai lasi si fara El acum !!! Pai bine-ti shade, nea Vasile ?
barboneli
Postat pe 13 Octombrie 2015 17:57
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-13 09:24:02Rediana voia si ea o vrajitoare care sa-i aduca iubitul inapoi.
Omul s-a saturat la un moment dat de relatia cu ea si a zis pas.
Ea nu a vrut sa-l lase si conform proverbului “daca nu poti sa-i convingi, zapacestei” vroia
o “fermecatoare” care sa-l zapaceasca pe bietul om de cap si sa-l faca sa o iubeasca iar.
Urit, foarte urit. Adica nici mai mult, nici mai putin, decit sa-l oblige pe bietul om sa o iubeasca.
Pt. cele care accepta vrajitoria vi se pare normal asa ceva? Vi se pare normal sa treceti peste vointa si dorinta unui om, obligindu-l sa actioneze asa cum nu vrea?
Ce fel de dragoste e asta? Cit respect fata de tine trebue sa mai ai stiind ca omul ala sta linga tine numai datorita unei vraji?
Si daca se rupe vraja peste 10 ani ce te faci, ca pleaca omul rupind pamintul sau mizezi pe faptul ca deja s-a obisnuita cu raul asa ca nu mai conteaza?
Tot acest demers mi se pare vrednic de dispret iar persoanele care recurg la asa ceva au o problema ceva mai sus la mansarda si ar cam trebui sa se caute la modul serios.

Si apropos de biserica, atit timp cit exista Moliftele Sfintului Vasile cel mare care se folosesc pt. a dezlega farmecele si a alunga diavolii , mai vorbim de vraji si farmece si descintece?
Atit timp cit exista acatistul sf. Ciprian fost vrajitor care din momentul in care s-a crestinat a renuntat la vrajitorie mai dorim sa apelam la vrajitoare?
Parca in Biblie scrie sa ne rugam lui Dumnezeu si daca El considera ca ne e de folos ce ne dorim ne ajuta sa ne implinim dorinta, nu am gasit nicaieri in Biblie ca daca ne dorim ceva sa mergem la vrajitor.




Nici n-ai sa gasesti... ! Buna Tommy Problema e alta, ca, chiar daca scrie in Biblie ca daca ne dorim ceva si Dumnezeu considera ca ne e de folos ne "ajuta" sa rezolvam problema (de exemplu ce-i care isi doresc sa castige la Loto, sau cei care vor ca iubitul lor sa le iubeasca si mai mult, etc.) nici vorba de ajutor !!! De aia merge rediana la vrajitoare. Ca nici asta nu ajuta, asta e altceva... !
Si de ce e urat, foarte urat sa apelezi la vrajitoare ca sa-l vrajeasca pe baiatul ala ? Sau pe vecinul lui, nu conteaza... ! Dar cand se roaga biata fata lui Dumnezeu sa o ajute ca sa o iubeasca (conform cu ce scrie in Biblie de cerut SOS...) cum poate sau ce poate sa faca Dumnezeu dacat sa-si arunce puterea, vraja Lui, praf de stele sau mai stiu eu ce, asupra baiatului si gata problema. Asta e mai putin urat ? Sau, sa-i traga 10 la fund ca sa se indragosteasxa sau s-o iubeasca si el. Tot fortat se cheama, nu ?
barboneli
Postat pe 13 Octombrie 2015 18:14
Buna Barbo.

Dumnezeu nu ne asculta orbeste.
Chiar daca fata se roaga sa o iubesca Gigel, daca Gigel nu e pentru ea, Dumnezeu o va ajuta sa-l gaseasca pe acel EL care este pt. ea.
Sfintii parinti au o vorba inteleapta "Toate imi sint premise dar nu toate imi sint de folos".Avem liberul arbitru, depinde de noi daca actionam inteligent sau sub impulsul momentului.

Eu sint total impotriva vrajilor din motive pur sanitare.
Am vazut oameni (femei si barbati) inghitind cu nonsalanta tot felul de potiuni pregatite de "vrajitoare" unele de-a dreptul toxice, ca de exemplu apa in care a fost stins cositorul si care are un continut de plumb f. mare.
Nu cred in vrajitorie. Mi se pare impozit pe prostie.
Cu toate ca as avea mare nevoie acum de o minune ca sint racita cobza, cu stranuturi sir, ochi inlacrimati, nasul curgind ca un robinet, adica tot tacimul unei raceli ...sanatoase.
Tommy_Boy
Postat pe 13 Octombrie 2015 19:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Epoca darului... palpabil 21 De la: garbo090549 30 Decembrie 2009 17:53
CONCURS 1 De la: avocat_carmen 23 Octombrie 2008 20:23
Fabula moderna 35 De la: ametist 13 Aprilie 2011 14:48
romtelecomul si Blaga??? 3 De la: vuvuzela 27 Septembrie 2010 17:19
bizarerii de pe mapamond.... 3 De la: garbo002556 12 Noiembrie 2009 17:22
Setari Cookie-uri