Cel mai rau colocatar din lume. Cum il dai afara?

Stiu, de fapt, cum il dai afara : ii spui frumos sa plece. Dar eu si prietenul meu suntem 2 prosti, si nu zicem nimic. Dar eu sunt asa nervoasa ca simt nevoia sa ma descarc, si sa va spun si voua povestea mea, poate cineva invata sa nu faca ce am facut eu :)
Eu si prietenul meu suntem studenti in strainatate, adica problemele obisnuite, departe de casa, probleme cu banii, etc. Anul trecut un prieten al prietenului meu, tot roman si el, a venit si el aici sa faca un master. La inceput a locuit in gazda, dar nu se intelegea cu proprietarii, nici cu banii nu statea prea bine... Si eu cu prietenul meu ce-am zis, hai sa-l ajutam ca-i de-al nostru, sa il luam sa stea la noi. Era decembrie, si el in mod normal ar fi trebuit c in aprilie sa se intoarca in Romania pentru un stagiu. Deci noi ne-am zis ca o sa fie ceva temporar, cateva luni, si pe urma pleaca.
Si uite asa s-a mutat la noi. Cateva zile mai tarziu a cunoscut o tipa, iubire mare, a hotarat sa nu mai plece in nici un stagiu.
De 9 luni de cand sta la noi, nu a dat niciodata nici un ban pentru chirie sau pentru alte cheltuieli, nu a cumparat niciodata nimic de mancare, nici gel de dus, pasta de dinti, sampon, detergent de rufe, nimic. Nici macar papuci nu si-a luat, ii poarta pe ai prietenului meu. In fiecare zi vine de la scoala, mananca, sta cateva ore pe net, face dus, si pe urma pleaca si doarme la prietena lui. Mancat si spalat. In week-end cumpara un bax de bere si pleaca la petreceri. Ba uneori ne mai si spune : "Ma grabesc, ca in seara asta organizam o mica petrecere la prietena mea acasa". Niciodata nu ne-a invitat. Ea in schimb vine din cand in cand si doarme la noi, si mai si mananca si ea pe langa el. Dar la ea niciodata nu ne-a invitat, macar asa, la un suc.
De ziua lui noi i-am luat cadouri, i-am facut tort, si el ne-a zis ca n-are timp sa stea sa taie tortul, ca il asteapta prietenii in oras, sa le faca cinste. Bineinteles, iar nu ne-a invitat. E ca si cum noi am fi datori sa il tinem pe el, ca si cum am fi mama si tata. Ca prieteni evident nu ne considera, noi suntem hotelul la care sta, ba chiar all-inclusive.
De ce nu ii spunem nimic? Pai, eu cred ca nu eu ar trebui sa ii spun, ci prietenul meu, ca doar e prietenul lui. Si prietenul meu desi s-a saturat si el zice ca "lasa-l ca n-are si el bani". Dar "saracul" a avut bani sa plece 10 zile cu prietena in vacanta in Amsterdam, si acum de Craciun pleaca amandoi in Romania sa se plimbe. Eu n-am plecat nicaieri ca n-am avut pe ce. Si in plus, ok, n-are bani, se intoarce in tara! Daca nu iti permiti, nu mai faci master in strainatate, daca nu eram noi ce-ar fi facut?
Sincer ce ma deranjeaza cel mai tare nu e ca nu da bani, desi doar asta si arata cat e de nesimtit. Dar felul in care ne trateaza, ca nu ne invita nicaieri, el are "prietenii lui" (straini, desigur). Si acum cateva zile imi mai zice si ca el are de gand sa renunte la cetatenie, ca nu vrea sa mai aiba de-a face cu romanii. Da, romanii sunt buni doar sa te folosesti de ei?
Sincer, povestea asta mie imi pare incredibila. Imi vine greu sa cred ca pot exista astfel de oameni, care sa se foloseasca de tine pe fata. Si cred ca in curand n-o sa mai suport si o sa-l dau pur si simplu afara. Si o sa-i si spun vreo doua, asa ca sa stie ce cred.
Gata, acum ca mi-am spus povestea m-am mai descarcat, ca simteam ca explodez de draci :) Aveti grija! Niciodata nu invitati pe nimeni sa se mute la voi, nu cumva sa patiti ca mine!
Ana_Maria84
Postat pe 2 Septembrie 2009 15:30
Iubita...
Vezi?
Esti bun... esti prost!
Asta se intampla cand esti prea bun...
Faceti altceva...
Ii spuneti individului ca vreti sa ajutati pe altcineva... si sa elibereze "ringul". Trebuie sa vina cineva din Romania care va locui la voi... Gasiti o scuza ceva... Dar care sa fie cusuta cu ata alba... Sa se prinda, dar sa nu aiba cum refuza plecarea. Sau ... Spune-i ca aveti unul din voi nu stiu ce boala! Sa vezi cum pleaca!
Nesimtit om!
Succes!
picaturaderoua
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:33
picatura,

iar ne baga brasoave,mami...

cred ca se plictiseste cineva....
iasomia
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:43
tot respectul ptr generozitatea voastra,dar cred ca esti constienta ca nu-ti foloseste la nimic sa fii servitoarea cuiva; fa-i bagajul urgent
any_chiriac74
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:45
iar daca sunt brasoave.....ai grija ce-ti doresti,s-ar putea sa se indeplineasca!
any_chiriac74
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:46
De la: iasomia, la data 2009-09-02 16:43:36picatura,

iar ne baga brasoave,mami...

cred ca se plictiseste cineva....

Oare?
picaturaderoua
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:53
Metoda care din experienta iti spun ca a functionat: comunici intrusului ca proprietarul apartamentului nu accepta in locatie mai mult de doua persoane; punct. La sfarsitul lunii este "invitat" sa-si stranga catrafusele si sa cante la alta masa!
susidallyama
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:54
Da Susy... Buna si asta!
Dar se pare ca numa noi ne dam cu parerea pe aici... ca initiatoarea topicului... pauza.
picaturaderoua
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:56
poate se ocupa cu evacuarea locatarului inpricinat
any_chiriac74
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:57
eh na...
noi sa fim sanatoase!
s-o fi-caierat cu pretinu' pretinului sa-l suteze din casa, si ala nu si nu!
pup roua mica
susidallyama
Postat pe 2 Septembrie 2009 17:00
E buna intrebarea,,cum il dai afara pe colocatarul care n-are bani,n-are de mancare,n-are nimic,il tii pe spatele tau, nu ti-e ruda,
profita din plin,ca a gasit niste samariteni...
SIMPLU!!! Ii arati usa fara nici o explicatie,si daca se poate cu bagajele aruncate in cap..ce naiba,nici macar atata initiativa...????
eva_sweet
Postat pe 2 Septembrie 2009 17:02
Hey, n-am disparut, sunt aici... Doar ca nu am vazut ca e cineva interesat de problema mea :)
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Da, stiu, pare incredibil ca cineva profita asa, si ca altcineva suporta... Dar eu sunt asa din familie, ai mei sunt la fel ca mine, prosti, si toata lumea profita de ei. E o boala genetica probabil, si e si pacatoasa!
Off, si cel mai trist e ca e un roman de-al meu! Daca era un strain, ziceai ca ce sa le faci, asa le e natia, il priveai cu dispret... Dar cand vezi ca unul de-al tau nu stie cum sa faca sa profite de tine, doare mai tare. Ca noi ne-am bucurat cand a venit el, am zis ca in sfarsit nu mai suntem singuri, avem un prieten, cineva care vorbeste limba noastra si ne intelege..
Cam atat cu speranta. Si cel mai trist e cand vezi alte natii, arabii, negrii, cat de uniti sunt, cum se ajuta... Romanii nostri merg pe principiul "Ce poti sa faci pentru mine?" Daca nu poti sa faci nimic, nu am treaba cu tine.
Ana_Maria84
Postat pe 2 Septembrie 2009 18:54
Ana,ai priceput,da?Bagajul si...pa pa pa pa pa
any_chiriac74
Postat pe 2 Septembrie 2009 19:17
Draga Ana, cand ai sa obosesti sa te mai simti folosita, ai sa inveti cum sa tai craca de sub picior genului asta de oameni.
Sunt multi ca el sa stii.
persidadamian
Postat pe 2 Septembrie 2009 21:33
Luati-i cheia si cu toata prietenia sa mearga la prietena ,ca va papa de bani caci a vazut ca taceti si prost ar fi sa renunte de buna voie cand platesc altii.Ala nu e prieten ci smecher care profita de pe urma altora si traieste ca barosanii.
Dalimi
Postat pe 2 Septembrie 2009 21:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa cumpar un animal 12 De la: garbo_461943 15 Ianuarie 2017 19:57
STIATI CA... 33 De la: Nane 23 Iulie 2009 22:15
jocul vetii cum sal joci 20 De la: micabis 9 Iunie 2009 03:09
buna din nou 2 De la: maxim62ro 18 Noiembrie 2009 17:23
Buna! 1 De la: tudorita22222222 15 Noiembrie 2009 20:58
Setari Cookie-uri