frica de singuratate

Frica de singuratate uneori te face sa speri chiar si la ceva imposibil.Sau sa incerci ceva ce chiar nu s-ar portivii pentru tine.Sunr singura de foarte multi ani,in general nu accept pe oricine in viata mea dar am ajuns la un moment dat sa ma indragostesc chiar si numai de o voce.Da.numai de o voce,pentru ca intimplator individul suna zilnic la mama lui.Asta se tot repeta zilnic tmp de sase luni iar la adresa mea se aduceau numai cuvinte de lauda,ceea ce l-a determinat sa imi vorbeasca si mie foarte foarte frumos.Aveam nevoie de asta desii nu ma asteptam de la el.Nu mi-a dat sperante la ceva personal dar simteam ca incet incet imi intra in inima.Ceea ce este trist este ca e la mare distanta de mine,nu ne-am vazut nici in zi de azi,mai vorbim din cind in cind si mai este ceva diferenta de virsta.Este cu mult mai invirsta ca mine.Cred ca imi fac doar iluzii la o relatie cu el desii as vrea pentru e un om cu foarte multe calitati bune frumoase.Speranta mea e numai Dumnezeu.chiar nu stiu daca merita sa sper sau sa uit pur si simplu. Voi ce credti????
garbo078599
Postat pe 23 Ianuarie 2011 13:05
Incerc sa imi dau seama cati ani ai! probabil ca sunt si eu,cu mult mai in varsta decat tine! Stiu insa ca SINGURATATEA UCIDE!! Sunt singur de 23 de ani si realizez cat iti este de greu! Dupa ce am avut o familie in care ma simteam in siguranta,Dumnezeu a hotarat sa-mi ia tot ce aveam mai scump! Fiul meu! De atunci,ani de zile nu m-a mai interesat nimic! Dar viata isi cere drepturile.Incerc da cativa ani sa aflu pe cineva,pe care sa o simt ca respira langa mine,insa acest lucru este un deziderat greu de atins.Sunt foarte pretentios! Fata de ceea ce ti se intampla tie,am cateva sugestii! TREBUIE sa uiti de acea persoana,pentru a te gandi la viitor! Nu ne straduim prea mult,pentru a nu fi singuri!! Si daca ai si o varsta mai putin inaintata,sau chiar esti tanara,cu atat mai mult vei avea sansa de a nu ramane singura! Undeva,se afla cineva care te va dori sa fi foarte aproape de el!! PERSEVERENTA este cheia succesului!! Dar daca nu poti scapa de amintiri,esti pierduta!! Prin urmare,te sfatuiesc sa ai incredere in tine si nu-ti pierde speranta! NIMENI NU ESTE DE NEINLOCUIT!! Nu te lasa inrobita de amintiri si treci mai departe!! Nu suntem singurii in aceasta situatie! Daca vei reusi sa-ti educi gandurile,intr-o zi,imi vei multumi!! In singuratatea mea,m-am gandit si la metode extreme,dar viata este unica si merita traita! UITA TOT CE TE DOMINA si mergi mai departe!! MULT SUCCES,iti doresc!! Tudor
garbo093568
Postat pe 25 Ianuarie 2011 02:05
Tudor f frumos comnentariu tau.insa cel mai mare adevar pe care l-ai rostit este faptul ca nu faceti nimic,nu va implicati hotarati sa iesiti din aceasta situatie ,ea traieste in trecut fara sa se intereseze ce ii confera,iar tu nu accepti viitorul desi il vrei,motivand ca esti f pretentios.numai implicarea personala,va transforma situatia voastra.va doresc intelepciune,implicare, si fericirea va va bate la usa sufletului.
vuvuzela
Postat pe 25 Ianuarie 2011 02:31
Mda, singuratatea! Am citit undeva ca ne nastem singurui,respiram singuri,dormim singuri si murim singuri . Deci, ce e singuratatea? Poti fi cu cineva si de fapt sa fii singur, sau nu. Singuratatea ,cred eu, e o stare nu un fapt. E cum te simti si cum vrrei sa te simti. Cand pierzi pe cinva drag , te simti singur, indiferent cum e pierderea. Daca e decees e defintiva, sau nu, daca e despartire mai pot spera. Oricum de fiecare data cand ne despartim murim cate un pic. Daca vrei poti sa traiesti. Daca tu crezi ca vrei sa treci prin viata ca o umbra iarasi e alegerea ta.Sau daca vrei sa fie tumult, OK asa sa fie. Retine ca va fi cum vei dori.Si nu cum ti se spune ca trebuie! Si ce inseamna mult mai in varsta? Ai doar o certitudine: ai doar aceasta viata. Deci TRAIESTE-O!
vitan
Postat pe 25 Ianuarie 2011 19:58
Buna seara! Realitatea (in ce ma priveste),este aceea ca dupa ce am lasat sa treaca anii,fara sa fac nimic pentru a nu mai fi singur,acum,pentru ca am adunat 73 de ani,am mari retineri de a mai incerca sa caut pe cineva,considerandu-ma PREA BATRAN,pentru asa ceva! Opinia multora este aceea ca daca ajungi la o varsta inaintata,nu mai ai nevoie de cineva care sa-ti fie alaturi! Ceea ce este absolut eronat! Indiferent de varsta,si noi avem nevoie de cineva care,impreuna sa ne sprijinim unul pe celalalt! Sunt un tip care nu-si arata varsta si inima este inca tanara.Si pentru ca pentru mine,timpul este foarte grabit,va trebui sa ma grabesc si eu,in ceea ce imi doresc! Tudor
garbo093568
Postat pe 25 Ianuarie 2011 20:48
pacat...macar ai copii, Tudore?

sau esti singur cuc?
michelle_
Postat pe 25 Ianuarie 2011 20:57
99, eu nu inteleg cum te poti oarecum indragosti de o voce

si ce anume faci ca sa concretizezi speranta asta de o ai?

poti sa-mi explici, te rog?
michelle_
Postat pe 25 Ianuarie 2011 21:03
De la: garbo078599, la data 2011-01-23 13:05:27Frica de singuratate uneori te face sa speri chiar si la ceva imposibil.Sau sa incerci ceva ce chiar nu s-ar portivii pentru tine.Sunr singura de foarte multi ani,in general nu accept pe oricine in viata mea dar am ajuns la un moment dat sa ma indragostesc chiar si numai de o voce.Da.numai de o voce,pentru ca intimplator individul suna zilnic la mama lui.Asta se tot repeta zilnic tmp de sase luni iar la adresa mea se aduceau numai cuvinte de lauda,ceea ce l-a determinat sa imi vorbeasca si mie foarte foarte frumos.Aveam nevoie de asta desii nu ma asteptam de la el.Nu mi-a dat sperante la ceva personal dar simteam ca incet incet imi intra in inima.Ceea ce este trist este ca e la mare distanta de mine,nu ne-am vazut nici in zi de azi,mai vorbim din cind in cind si mai este ceva diferenta de virsta.Este cu mult mai invirsta ca mine.Cred ca imi fac doar iluzii la o relatie cu el desii as vrea pentru e un om cu foarte multe calitati bune frumoase.Speranta mea e numai Dumnezeu.chiar nu stiu daca merita sa sper sau sa uit pur si simplu. Voi ce credti????


Ma tem ca Dumnezeu nu te poate ajuta in cazul asta!....trebuie sa te intrebi pe tine,daca simti ca vrei sa traiesti alaturi de el si daca el simte la fel...daca intradevar intre voi exista ceva ,barierele dispar....


iar faptul ca te intrebi ce-i in sufletul tau si nu-ti raspunzi singura....tu esti cea care stie cel mai bine ce-i in sufletul tau..si tot tu esti cea care hotaraste.....


un dialog deschis in primul rand cu tine si apoi cu el,poate sa faca lumina!
mara_alexandru
Postat pe 26 Ianuarie 2011 21:24
mai, sa stiti ca este ceva adevarat si in povestea cu "vocea". nu te poti indragosti de o voce insa, poate cineva sa-ti starneasca interesul datorita timbrului vocal.
si_totusi
Postat pe 26 Ianuarie 2011 21:41
As parasi tot daca cineva mi-ar garanta ca ma iubeste
_blondyna
Postat pe 26 Ianuarie 2011 21:55
Blondy, nu exista garantii, niciodata. Cuvintele frumoase ..... "te voi iubi pentru totdeauna " , tu esti viata mea " sunt doar cuvinte. In viata ne bazam numai pe noi. Si atat!....
Declaratiile sunt frumoase.... te incanta ..... pe moment..... dar nesustinute de fapte.... nu fac nici doi bani.
cricat
Postat pe 26 Ianuarie 2011 22:01
Me... a spus Tudor.... ca i-a luat Dumnezeu ce avea mai de pret.... baiatul lui.
cricat
Postat pe 26 Ianuarie 2011 22:09

As putea spune ca,desi mai am un copil (o fata) sunt ca si singur "cuc"!! Nu trebuie sa depinda,doar de o voce!! Sunt multe alte optiuni! Eu sunt singur,inca de la 7 luni!! Si totusi nu am abandonat viata! Nu trebuie sa abandoneze atat de usor speranta. Sunt prea multi "actori" pe care nu trebuie sa-i luam in seama! Tudor
garbo093568
Postat pe 27 Ianuarie 2011 16:48
DA,DA; Ai dreptate ,gindesti realist si inteligent.Ma bucur ca mai exista oameni care gindesc asa uite ai poate stimula si pe cellalti mai panicosi.Da poate ca eu sper imposibilul dar poate devenii ceva real si neasteptat de frumos si bine.Cine stie? O sa va scriu cind stiu ceva sigur. Liliana.
garbo078599
Postat pe 27 Ianuarie 2011 22:23
eu nu i-as spune frica de singuratate ci dorinta de a iubi si de a fi iubita . daca 2 persoane sunt destinate sa fie impreuna pina la urma vor fi ! trebuie sa crezi in tine in primul rind , in intuitia ta - noi femeile avem destula si chiar daca e departe poate fi ceva deosebit intre voi si asa . eu am cunoscut un tip din las vegas pe internet , si pot sa afirm ca aproape 2 ani am fost topita dupa el , ne vedeam zilnic pe mes si il si sunam pe telefon cite 2 ore zilnic (el platea pe atunci convorbirile ) ma simteam extraordinar , mai tinara plina de sperante increzatoare in viitor , ma facea sa ma simt sexi desi datorita diferentei de fus orar erau 8 ore intre noi ma vedea dimineata cind eu nu ma spalasem inca pe fata sau pe dinti si nerbdatoare deschideam mess-ul inainte sa trec pe la baie asa de topita eram dupa el !a fost minunat cit a fost !dar ...intodeauna este si un dar la un moment dat trebuia sa plec la un orfelinat unde aveam treaba si a ridicat tonul la mine , acest lucru m-a facut sa ii vad adevaratul caracter . apoi desi vorbisem de 300$ in luna aceea la telefon nu mi-a mai trimis banii si de acolo relatia s-a rupt definitiv . dar cu ce m-am ales cu experienta , cu mai multa incredere in fortele proprii , cu mai multa intelepciune! deci char daca nu va dura sau nu se va materializa fizic aceata relatie pt tot ce iti ofera frumos merita sa te zbati . in schimb nu forta nimic , daca e sa fie va fi ,iar daca nu nu ! dar va fi o experienta frumoasa de care iti vei aminti cu placere mai tirziu !nu iti fie frica sa iubesti oricite obstacole ar fi in calea ta ! mult succes si fii fericita !
GABRIELABARFIELD
Postat pe 29 Ianuarie 2011 03:31
De la: GABRIELABARFIELD, la data 2011-01-29 03:31:18 eu nu i-as spune frica de singuratate ci dorinta de a iubi si de a fi iubita . daca 2 persoane sunt destinate sa fie impreuna pina la urma vor fi ! trebuie sa crezi in tine in primul rind , in intuitia ta - noi femeile avem destula si chiar daca e departe poate fi ceva deosebit intre voi si asa . eu am cunoscut un tip din las vegas pe internet , si pot sa afirm ca aproape 2 ani am fost topita dupa el , ne vedeam zilnic pe mes si il si sunam pe telefon cite 2 ore zilnic (el platea pe atunci convorbirile ) ma simteam extraordinar , mai tinara plina de sperante increzatoare in viitor , ma facea sa ma simt sexi desi datorita diferentei de fus orar erau 8 ore intre noi ma vedea dimineata cind eu nu ma spalasem inca pe fata sau pe dinti si nerbdatoare deschideam mess-ul inainte sa trec pe la baie asa de topita eram dupa el !a fost minunat cit a fost !dar ...intodeauna este si un dar la un moment dat trebuia sa plec la un orfelinat unde aveam treaba si a ridicat tonul la mine , acest lucru m-a facut sa ii vad adevaratul caracter . apoi desi vorbisem de 300$ in luna aceea la telefon nu mi-a mai trimis banii si de acolo relatia s-a rupt definitiv . dar cu ce m-am ales cu experienta , cu mai multa incredere in fortele proprii , cu mai multa intelepciune! deci char daca nu va dura sau nu se va materializa fizic aceata relatie pt tot ce iti ofera frumos merita sa te zbati . in schimb nu forta nimic , daca e sa fie va fi ,iar daca nu nu ! dar va fi o experienta frumoasa de care iti vei aminti cu placere mai tirziu !nu iti fie frica sa iubesti oricite obstacole ar fi in calea ta ! mult succes si fii fericita !




ar trebui citita de multe persoane,aceasta povestire.poate asa invata ca viata trebuie sa o traiesti la propriu nu la figurat.
vuvuzela
Postat pe 29 Ianuarie 2011 03:47
De la: garbo078599, la data 2011-01-23 13:05:27Frica de singuratate uneori te face sa speri chiar si la ceva imposibil.Sau sa incerci ceva ce chiar nu s-ar portivii pentru tine.Sunr singura de foarte multi ani,in general nu accept pe oricine in viata mea dar am ajuns la un moment dat sa ma indragostesc chiar si numai de o voce.Da.numai de o voce,pentru ca intimplator individul suna zilnic la mama lui.Asta se tot repeta zilnic tmp de sase luni iar la adresa mea se aduceau numai cuvinte de lauda,ceea ce l-a determinat sa imi vorbeasca si mie foarte foarte frumos.Aveam nevoie de asta desii nu ma asteptam de la el.Nu mi-a dat sperante la ceva personal dar simteam ca incet incet imi intra in inima.Ceea ce este trist este ca e la mare distanta de mine,nu ne-am vazut nici in zi de azi,mai vorbim din cind in cind si mai este ceva diferenta de virsta.Este cu mult mai invirsta ca mine.Cred ca imi fac doar iluzii la o relatie cu el desii as vrea pentru e un om cu foarte multe calitati bune frumoase.Speranta mea e numai Dumnezeu.chiar nu stiu daca merita sa sper sau sa uit pur si simplu. Voi ce credti????



Eu nu cred ca in cazul asta e vorba de frica de singuratate. Cand te indragostesti, pur si simplu o faci, nu-ti trebuie un motiv anume sau o persoana potrivita.
Si eu m-am indragostit de cineva acum cateva luni, de tot ce insemna el, dar de vocea lui in mod special si asta probabil pentru ca, la fel ca si in cazul tau, el era foarte departe, iar toata atentia se concentra pe glasul lui. Nici el nu mi-a dat sperante prea mari, dar asta nu m-a facut sa sper mai putin ca ma va dori si el la fel de mult intr-o zi. Si desi el stia ce simt eu si nu era deloc de acord cu o relatie la distanta, incercand mai mereu sa ma ignore sau sa ma respinga crezand ca asa o sa-l uit, am decis sa merg la el si sa-l cunosc si in realitate.
Cand am ajuns acolo am gasit cu totul o alta persoana decat cea pe care ca o cunoscusem in cele 6 luni cat vorbisem, una mult mai adorabila, iar sentimentele lui pentru mine s-au transformat intr-unele profunde as putea spune. Pacat insa ca ale mele n-au ramas la fel de intense... nu-mi explic cum a fost posibil lucrul asta. Probabil ca m-am indragostit doar de o imagine pe care mi-am creat-o despre el si odata ajunsa acolo n-am putut sa o asociez cu el - cel real.
Cu toate astea, nu o sa regret niciodata ca am mers acolo, desi atunci am avut indoieli pana in ultimul moment ca nu e bine ceea ce fac. Dar a meritat fiecare clipa petrecuta acolo. A fost cea mai tare experienta din viata mea.

Nu o sa-ti zic ca o sa fie la fel de "de neuitat" si pentru tine, pentru ca asta n-as putea sa stiu. Ideea e ca nu are rost sa renunti la un lucru inainte sa-l ai. O sa te framante mereu intrebarea "ce-ar fi fost daca?". Preia initiativa, cunoaste-l in realitate, si-apoi o sa stii ce vrei cu adevarat si ce vrea si el. Nu ai ce pierde... poate doar de castigat. Nu iti cladi viata pe baza unei iluzii...fa-o sa devina reala.
adry25
Postat pe 31 Ianuarie 2011 02:08
Viata este asa cum ti-o faci..........am o vr si pot sa spun ca am ajuns la aceasta concluzie.......sint singura si nu ma pling de singuratate.........incercati sa nu va izolati de cei din jur sa fiti cit mai comunicativi si totul va fi ok.......
garbo031529
Postat pe 1 Februarie 2011 16:22
E frumos sa visezi uneori dar ce-i prea mult strica. revino cu picioarele pe pamant( coboara capul din nori). Singuratatea nu-i usor de suportat de nimeni, dar asta nu inseamna ca trebuie sa visezi la "cai verzi pe pereti".Nu esti nici prima persoana nici ultima care e singura.Cautaa-ti ceva care sa-ti umple timpul liber. Presupun ca nu mai ai 18-20 de ani ca sa visezi la un "Zburator".Probabil ca ai scris cele de mai sus mai mult din plictiseala nu pentru ca ai avea nevoie de sfatul cuiva. Incearca sa nu "vegetezi" doar, traieste-ti viata frumos, este singura pe care o ai.
cornelia_leia
Postat pe 9 Februarie 2011 14:43
Visele cu Zburatori ale femeilor ii determina pe ei, barbatii, sa doreasca sa fie Zburatorii nostri! Asadar, femeilor, visati la Zburatori pana la ultima suflare! Ei exista si daca nu, ii vor inventa ele, in fiecare zi!
As_ninge
Postat pe 12 Februarie 2011 19:39
jur ca" as plange"!!!
vuvuzela
Postat pe 12 Februarie 2011 19:44
Nu irosi juramintele aiurea! Au ele rostul lor, sigur nu acela de a accentua ironia!
As_ninge
Postat pe 12 Februarie 2011 19:49
ihi...zboara puiule...zboara...
eladaela
Postat pe 12 Februarie 2011 19:57
De la: As_ninge, la data 2011-02-12 19:49:29Nu irosi juramintele aiurea! Au ele rostul lor, sigur nu acela de a accentua ironia![/quote





poate asa te trezesti din vis!
vuvuzela
Postat pe 12 Februarie 2011 19:59
De ce m-as trezi? Ma trezesc eu, viseaza alta si tot asa...!
As_ninge
Postat pe 12 Februarie 2011 20:25
BUNA.AM TRECUT SI EU PRIN ASTFEL DE INTIMPLARE,PUTIN DIFERITA DE A TA. TE SFATUIESC SA FACI TOT POSIBILUL SA VA INTILNITI. SA NE AUZIM CU BINE.
nico_leta
Postat pe 13 Februarie 2011 21:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am fost un pariu 52 De la: faith74 14 Octombrie 2011 20:12
..Spre ce oare ma indrept?!... 16 De la: Jojolin 19 August 2010 23:57
Nu vrea sa ne mutam impreuna 33 De la: garbo_412907 8 August 2015 14:10
Povestea mea,povestea orcarei adolestente!!!! 23 De la: Dari_Daniela 17 Ianuarie 2010 20:44
Sfat 253 De la: Dari_Daniela 25 Ianuarie 2010 13:28
Setari Cookie-uri