heartbreaker and heartbreaked



In mod normal, atunci cand iti place o persoana (de sex opus de preferat) incerci sa o cunosti, apoi pe masura ce afli mai multe despre ea, iti dai seama ca aveti multe lucruri in comun si incepe sa-ti placa si mai tare... si continuati sa va intalniti si/sau sa conversati pana incepeti sa va atasati unul de altul... iar sentimentele depasesc bariera prieteniei... sau , preferata mea, dragoste la prima vedere.
Odata ce te atasezi de o persoana si vrei mai mult de la ea decat o simpla prietenie, incepi sa ai anumite asteptari de la relatia ce va urma.
Bine... fiecare cuplu cu povestea lui. Ideea este ca doua persoane, oricat de asemanatoare sunt, gandesc si simt diferit in unele situatii, astfel nu pot iubi amandoi in aceeasi masura si la un moment dat unul din ei se hotaraste sa incheie relatia, din motive mai mult sau mai putin intemeiate, si fie ca se asteapta la asta, fie ca nu, celalalt, care s-a implicat ceva mai mult, ramane cu inima franta..
In astfel de cazuri, cel parasit este vazut ca o victima, iar catre celalalt toti se grabesc sa arunce cu piatra si sa-l considere una din cele mai rele fiinte de pe pamant.
Cum sta treaba de fapt?

E clar ca pana in momentul asta, fiecare din ei a facut juraminte de dragoste si promisiuni, cum ca vor ramane alaturi unul de celalalt pentru totdeauna, iar odata ce unul din ei s-a decis sa puna capat relatiei, si-a incalcat promisiunile, ceea ce este de invinovatit. Insa, la fel de clar este si ca cel care paraseste o face pentru ca relatia pe care o are nu il satisface, nu il face fercicit; Si-atunci, e mai bine sa dea dovada de egoism si sa incerce sa-si gaseasca fericirea alaturi de altcineva sau sa stea in relatia actuala, doar de dragul sau mai bine zis din mila pe care i-o inspira celalalt?

E foarte usor sa judeci pe cineva dar, privind problema si din alt punct de vedere, ii face si celuilalt un bine. Sa presupunem ca cel care nu e multumit de relatie nu renunta pentru ca nu vrea sa-l raneasca pe celalalt....in felul asta se sacrifica iar fapta asta buna pe care crede ca o face numai fericire nu ii aduce.
Acum exista doua posibilitati:
-partenerul lui nici nu-si da seama ca relatia scartie si-atunci inseamna ca nu-si cunoaste prea mult perechea sau nu-i pasa intr-atat de mult incat sa-si dea seama si sa faca ceva in privinta asta.
- isi da seama dar continua relatia pe motiv ca el iubeste si nu poate sa renunte, crezand ca e mai bine asa decat despartiti...si spera ca o sa se rezolve totul de la sine. (vorbesc de cei care nu depun nici un efort in a schimba ceva ... in bine), ceea ce nu-i aduce nici lui fericirea doar se complace in situatia asta.

Ce e mai bine sa faci in situatia asta? Pune-ti-va pe rand in postura celor doi.
garbo051540
Postat pe 20 Ianuarie 2011 02:14
So, what is your position?
- hearth breaker
OR
- hearth broke

It this a game? why are you asking people to assume situation?
My question is: are you older than 17?
Ciresica
Postat pe 20 Ianuarie 2011 04:28
Ciresica, doar am prezentat o situatie in care sunt oarecum implicata, dar nu am dat exemplul propriu pentru ca vreau raspunsuri obiective. Nu am obligat pe nimeni nici sa citeasca si nici sa raspunda.
Nu vad care e problema ta... fiecare dintre noi, avand cont pe acest forum, are dreptul sa scrie despre ce doreste. Daca vrei sa ajuti cu niste pareri sau sfaturi esti binevenita, nu ma intereseaza daca vrei sa ma contrazici atata timp cat are legatura cu subiectul), dar daca intri pe pagina mea doar pentru ca ai tu chef sa ma judeci, atunci sigur exista lucruri mai importante pe care ai putea sa le faci.
garbo051540
Postat pe 20 Ianuarie 2011 14:27
Eu nu am nici o problema, tu esti ofensiva si asta e tare amuzant.

Am observat ca e la moda pe forumul asta sa-ti sara mustarul imediat ce ceilalti forumisti gindesc diferit de tine asa ca....

Auzi la ea: "daca intri pe pagina mea doar pentru ca ai tu chef sa ma judeci, "

Pagina ta de carte sau ce?

Bucura-te ca nu te-au bagat in seama si altii care au simtul umorului muuult mai dezvoltat decit mine si s-ar fi legat de pilda de titlul topicului deschis de tine

Si dupa cum bine ai spus chiar tu: "fiecare dintre noi, avand cont pe acest forum, are dreptul sa scrie despre ce doreste"

Deci forumeaza linistita!
Ciresica
Postat pe 20 Ianuarie 2011 20:13
De la: garbo051540, la data 2011-01-20 02:14:46

-partenerul lui nici nu-si da seama ca relatia scartie si-atunci inseamna ca nu-si cunoaste prea mult perechea sau nu-i pasa intr-atat de mult incat sa-si dea seama si sa faca ceva in privinta asta.
- isi da seama dar continua relatia pe motiv ca el iubeste si nu poate sa renunte, crezand ca e mai bine asa decat despartiti...si spera ca o sa se rezolve totul de la sine. (vorbesc de cei care nu depun nici un efort in a schimba ceva ... in bine), ceea ce nu-i aduce nici lui fericirea doar se complace in situatia asta.

Ce e mai bine sa faci in situatia asta? Pune-ti-va pe rand in postura celor doi.


i in ambele cazuri e evident ca pe partener il cam doare in popou sau nici acolo - so? De ce te-ai sacrifica pt cineva caruia nu-i pasa de tine nici macar cit sa observe ca nu ti-e bine cu el? Sau, daca observa si se face ca nu vede... pt ca lui ii e mai bine asa... e si mai grav.
quasaria
Postat pe 21 Ianuarie 2011 02:29
Chiar cunosc o astfel de persoana care stie, nu doar banuieste, ca iubita lui nu e fericita alaturi de el, insa nu vrea sa renunte la relatie de dragul a ceea ce a fost in trecut.
Si oricat de ciudat ar suna, el e putin egoist, dar o iubeste, poate mai mult decat ar face-o altcineva. Si ea tine foarte mult la el... doar ca nu stiu daca asta e de ajuns pentru a fi fericiti.
adry25
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:31
De la: Ciresica, la data 2011-01-20 04:28:02So, what is your position?
- hearth breaker
OR
- hearth broke

It this a game? why are you asking people to assume situation?
My question is: are you older than 17?

"Bucura-te ca nu te-au bagat in seama si altii care au simtul umorului muuult mai dezvoltat decit mine si s-ar fi legat de pilda de titlul topicului deschis de tine "

Eu nu inteleg de ce unele persoane se baga in seama fara sa aiba ceva util de zis. Probabil din plictiseala, altfel nu-mi explic cum pot fi atat de acre. Daca este sa ne legam de titlul topicului deschis de garbo051540, atunci putem sa ne legam si de faptul ca ai vrut sa pari experta in limba engleza si ai facut gafe si mai mari (hearth!?). Chiar imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu esti in masura in care sa dai lectii de gramatica, si chiar daca ai fi nu e cazul in situatia de fata.
Cei care isi fac cont pe acest forum o fac pentru ca au nevoie de ajutor, de sfaturi sau doar vor sa-i ajute pe cei care se afla intr-un impas, dar daca nu esti in stare sa-ti dai o parere cu privire la subiect, mai bine abtine-te.
adry25
Postat pe 18 Februarie 2011 13:49
Thor_again
Postat pe 18 Februarie 2011 14:18
Yupyyy, ai dreptate!!!
merci frumos. Oare unde-mi era mintea???

Bineinteles ca nu stiu engleza si nici nu dau lectii nimanui, ba mai mult multumesc de corectie.
Auzi la mine:"hearth" de unde oi fi scos-o??? cred ca tot de unde a aparut si "breaked", nu?


Bro, ai ramas cu gura cascata? si eu, dar de la prostia mea de data asta.
Minca-le-ar mama de fete destepte si cu spirit de observatie. Uite, asta mi-ar place mie sa gasesc pe Garbo, atmosfera de acum 2 ani.

Cit priveste faptul ca lumea intra pe Garbo pentru sfaturi.....ma lasi?
Ciresica
Postat pe 18 Februarie 2011 19:10
Sis, io chiar stau si ma minunez: cum dreaq de ai luat pasaportul ala?! Crez ca ai avut pile, ori ai deschis usile cu capu', ca mainile iti iereau ocupate de plocoane cand mereai la Washington DC. Ca iote ce zice fatuca aia de mai sus, cica te dai in englezisme
Nu cumva bush ala era coruptu' care a intervenit penru tine?
Thor_again
Postat pe 18 Februarie 2011 19:18
haoleu..
Freya__
Postat pe 18 Februarie 2011 19:20
Bro, stii vorba aia "nici engleza nu stie dar si romana a uitat-o?" Circula pe aici printre emigranti vorba asta si pe bune ca mi se aplica 100%

Nu stiu frate engleza, jur!

Doar ma dau mare din cind in cind si mai des de atit ma fac de kko cu cuvinte scrise gresit.
Dar pe cuvintul meu ca ma bucur si-mi salta inima de bucurie cind vad cite un copil destept care ma pune la punct ca sunt toanta.

Sora Ilsi ma mai invata cite ceva dar vad ca si ea ma parasit asa ca...Bro, ia invata-ma tu ca pun pariu ca stii inglesa mai bine ca mine.
Ciresica
Postat pe 18 Februarie 2011 19:24
okey, okey, dati-mi cenusa sa mi-o torn in cap!

Si tu scorpionash?
Ciresica
Postat pe 18 Februarie 2011 19:25
ei, io ma miram de altceva
Freya__
Postat pe 18 Februarie 2011 19:29
lasa bre, sis, ca te iertam
si io la fel, freya, da vaz ca sis a luat-o-n serios
Thor_again
Postat pe 18 Februarie 2011 19:30
Saru' mina frumos si la matale si la frumoasa crismarita.
dati-mi sa beau ca sa uit de analfabetismele personale.

Pai cum sa nu o iau in serios? Pai chiar e treaba serioasa. Noroc ca nu au vazut copiii mei ce enormitati am scris ca nu ma mai spalam cu toata apa din ocean.
Ciresica
Postat pe 18 Februarie 2011 19:32
De la: Ciresica, la data 2011-02-18 19:32:52Saru' mina frumos si la matale si la frumoasa crismarita.
dati-mi sa beau ca sa uit de analfabetismele personale.

Pai cum sa nu o iau in serios? Pai chiar e treaba serioasa. Noroc ca nu au vazut copiii mei ce enormitati am scris ca nu ma mai spalam cu toata apa din ocean.


Nu cred ca e cazul sa fii ironica. N-am zis ca ai facut o greseala extraordinar de mare, insa atata timp cat nu poti fi perfecta, nu poti pretinde ca altii sa fie.
Apropo, asa pentru curiozitatea mea, spuneai ca cei care isi fac cont pe garbo nu o fac pentru sfaturi, atunci de ce ar face-o, ce altceva ii motiveaza?
adry25
Postat pe 18 Februarie 2011 22:41
Ce-i motiveaza? Pai sa-ti spun ce ma motiveaza pe mine sa intru pe Garbo: e-socializarea.
Cindva pe Garbo asta era tare fain dar din pacate au plecat utilizatorii faini, cei mai multi, si au ramas restul si cei noi. Nu e rau dar in nici un caz nu iti faci cont pe Garbo ca ai musai nevoie de un sfat!!!!! Cu accesul la atitea alte surse de informare mi se pare de-a dreptul naiv sa astepti un sfat competent aici. Nu ca nu s-ar putea sa-l gasesti dar sansele sunt catre 0.

Nu sunt ironica ci auto-ironica.Nu ma deranjeaza ca ma ironizez. E un fel de conversatie a mea cu mine. Si am fost 200% sincera cind am spus ca apreciez observatia ta. Mereu am rugat forumistii sa ma corecteze la greselile gramaticale.
Ciresica
Postat pe 19 Februarie 2011 23:47
Eu citisem "heartbeaked"...
My bad!
E tarziu,mi-am dat jos lentilele de contact.
Allegra
Postat pe 19 Februarie 2011 23:54
Adica un fel de inima cu cioc? Inima ciocata! Hmmm la asta nu m-am gindit!
Ciresica
Postat pe 19 Februarie 2011 23:58
Adica "inima coapta",Ciresica...
In gandul meu,o vedeam pe userita respectiva inamorata de un brutar...
Allegra
Postat pe 20 Februarie 2011 00:02
mdap... brutar care, in loc sa ii cante serenade sub geamul garsonierei, ii facea in fiecare dimineata o traista cu chifle
Thor_again
Postat pe 20 Februarie 2011 00:05
sorry, scuze, baked = coapta
beak...ed =cioc..ata
Ciresica
Postat pe 20 Februarie 2011 00:08
Nu,greseala e a mea...
Engleza mea lasa de dorit,recunosc...
Ideea ramane aceeasi,insa.
Allegra
Postat pe 20 Februarie 2011 00:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Osteoporoza, Osteoartrita 78 De la: yanyacharberet 24 Ianuarie 2010 11:18
in special pt fete,dar pot incerca si baietii! 7 De la: clarisse 30 Ianuarie 2010 21:04
Buna 1 De la: garbo207167 28 Mai 2011 03:51
Ce parere aveti despre permisul de conducere? este greu la inceput sa inveti sa conduci daca esti de la punctul zero.Adica bata 46 De la: ingerasulluptator 8 Noiembrie 2011 15:05
amanta 29 De la: Roxi234 5 Octombrie 2009 19:40
Setari Cookie-uri