are mofturi si plinge numai in prezenta mea

Baietelul meu de un an si 7 luni se poarta normal cit timp sunt la munca si sta cu bona..se joaca nici nu simte ca are copil in casa...in momentul in care am intrat pe usa incepe sa plinga ,se trinteste pe jos,vrea in brate,merge dupa mine prin casa si plinge.Nu vrea nimic din ce ii dau chiar de ii e foame sau sete nu se joaca sau de incearca sora lui sau altcineva e super mofturos si se enerveaza repede. Daca nu il bag in seama plinge pina se innegreste,daca il iau in brate ..e liana ...tre sa fac toate treburile cu el agatat de mine.Ma uit la tv...se joaca in jurul meu ...m-am ridicat.....plinge si tipa dupa mine oriunde ma duc...dak nu sunt acasa ....e cu totul alt copil...
rapsody33
Postat pe 27 Octombrie 2010 04:19
rapsody se pare ca ai probleme si cu barbatii si cu copii tin sa cred ca esti o femeie de toata jena copilul simte ce fel de mama esti adica de shat de aia plinge si nu te vrea de fapt nu stiu daca tear vrea cineva nu esti o mama buna pt copil asa ca schimbate sau obisnuiestete cu ideea ca esti pe dinafara nu tot ce naste e si mama tu cel putin nu esti ..
klaus77
Postat pe 6 Noiembrie 2010 17:24
persidadamian
Postat pe 6 Noiembrie 2010 17:31

auzi klaus...lasa dreaq piatra aia din mana, ca poate e cineva mai iute si iti da cu ea in cap

mdea...ca tot vorbeam de userii noi si aia vechi si de bun simt. si de atacurile la copii si la familie...

michelle_
Postat pe 6 Noiembrie 2010 17:34
klaus...cam cati copii ai crescut matale?...asa doar de intrebare
=nu ma intereseaza...numa' vreau sa stiu!
koala
Postat pe 6 Noiembrie 2010 17:39
Rapsody...
cam TOTI copiii se comporta altfel in prezenta mamei. Asta pentru ca ei stiu -oricat de mici ar fi- ca mama e mai speciala si mai indulgenta cu ei Pe de alta parte, sunt si niste mici profitori, care vor atentie doar pentru ei. De aia face si micutul tau ceea ce face. Ca remediu, trebuie doar sa inveti sa ii dai aceeasi atentie ca si celuilalt copil. Nici mai multa, nici mai putina.

Plange? Nici o problema. Nu a murit nimeni din plans. La un moment dat va obosi si va invata ca santajul nu e o solutie.
Thor_again
Postat pe 6 Noiembrie 2010 17:39
nenea klaus e deranjat la scufita, deci nu va mai osteniti cu el...

pisi...thorica are dreptate, copii is ai mai manipulatori din lume. incearca marea cu degetul la tine, sa vada cat de sus poti sa sari cand plange el. lasa-l sa planga. o sa invete repede ca nu ii merge cu santajul si o sa se opreasca. si sa stii ca nu numai tu ai trecut prin de-astea. toti copii fac asa. restul, depinde de parinti...
michelle_
Postat pe 6 Noiembrie 2010 17:46
koala
Postat pe 6 Noiembrie 2010 17:59
De la: klaus77, la data 2010-11-06 17:24:10rapsody se pare ca ai probleme si cu barbatii si cu copii tin sa cred ca esti o femeie de toata jena copilul simte ce fel de mama esti adica de shat de aia plinge si nu te vrea de fapt nu stiu daca tear vrea cineva nu esti o mama buna pt copil asa ca schimbate sau obisnuiestete cu ideea ca esti pe dinafara nu tot ce naste e si mama tu cel putin nu esti ..

multumesc de raspuns.....acum stiu ce fel de "mama" sunt si voi incerca sa ma schimb,sper insa ca tu nu esti tata si nici nu vei deveni...pentru binele lor al copiilor
rapsody33
Postat pe 6 Noiembrie 2010 20:48
Sunt taticul unei fetite de 4 ani, iar ceea ce spui rapsody33, e ceva normal la copii mai ales la varsta aceasta. De ce? El stie ca pana la dadaca tu ai fost singura care i-a fost cel mai aproape. L-ai alaptat, l-ai ingrijit, i-ai dat primele lingurite cu mancarica, te-ai jucat cu. Toate acestea au facut din mama lui persoana care il ajuta, il completeaza atunci cand el are nevoie, cand se simte bagat in seama mai putin.
Deci, nu-ti face probleme. Alinta-l, dar fa-l sa inteleaga ca atunci cand spui NU este nu. Pentru ca el a sesizat ca pe mama o poate sensibiliza mai usor.

Apropo de klauss77, lasa-l. E varza!
prezbiteros
Postat pe 12 Noiembrie 2010 12:16
klaus, chiar nu trebuia sa scrie ce a scris, urat! chiar nu este frumos sa arunci cu pietrwe in cineva care are o problema in familie! mai bine se abtinea si era mai bine, parea si el mai inteligent.

rapsody, asa-i copii, isi doresc multa atentie si cand o au isi iau lumea in cap. sunt nascuti cu o doza de sadism si terorism in ei. TOTI! doar ca al tau a invatat cum sa te manipuleze, asta da dovada ca este foarte istet dar si manipulator! arata-i cine-i sefu in casa!! stiu ca suna ciudat, si aiurea, dar ai rabdare...o sa treaca si faza asta. inteleg ca mai mare, si ea facea la fel??

aly_fab
Postat pe 12 Noiembrie 2010 15:59
Of, doamne, te rog ignora-l pe nefericitul de klaus...Cum a scris cineva mai devreme, e normal sa faca asa in prezenta ta, pentru ca esti mama lui si stie ca ii faci toate mofturile...Exact aici e si problema. Poti sa il ignori, putin cate putin, sa nu apuce sa planga pana se invineteste.Va fi greu, pentru ca a ajuns sa se obisnuiasca asa. Dar nu dispera, persevereaza si vei avea sigur rezultate. Putin cate putin...Sa nu incerci sa faci deodata pentru ca ii faci rau.
comanmonica77
Postat pe 12 Noiembrie 2010 18:01
cand mai plange asa de tare si chiar se invineteste sufla-i un nasuc si-i va trece... asta pentru moment.. dar in general acelasi lucru il cred si eu. sa stii ca el iti simte lipsa si in momentul in care te vede doreste sa petreaca cu tine orice secunda. desi sunt mici sunt extraordinar de inteligenti si mai ales tanjesc dupa afectiune. Poate ca si tie iti este greu sa te intorci de la serviciu si sa stai numai dupa el dar ca sa te linistesti eu cred ca este doar o faza peste care va trece incet incet si din care trebuie sa invatati mpreuna ceva. Te iubeste si cred ca si tu, mai mult decat orice pe lumea asta.. fa-i moftul asta pana va intelege ca nu este usor nici pentru tine. La1 an si 7 luni cred ca merge bine in picioare asa ca poate ar fi nemaipomenit sa-l lasi sa te ajute in bucatarie cu ce stie si el.. lasa-l sa-ti imprastie faina dar el sa creda ca ti-a dat un ajutor. numai bine iti doresc
sofia123456789
Postat pe 12 Noiembrie 2010 19:57
am uitat sa-ti spun... si fiica-mea este exact la fel si stii ce am observat ca ziua ( eu stau acasa deocamdata - avem doar 9 luni) sta singurica, se joaca, se mai uita si la tv dar seara... GATA tb sa stam doar cu ea. deci nu e nimic anormal in asta...
sofia123456789
Postat pe 12 Noiembrie 2010 20:01
rapsody,
si eu sunt mama unui baiat ( 12 ani ) si pot sa iti spun din experienta ca doar tu poti sa prelungesti acest chin sau poti sa faci ca viata sa fie mult mai placuta.
Nu o sa repet toate sfaturile de mai sus ( sunt ok) dar ti-as spune ca daca esti atenta la cateva trucuri si esti ferma atunci nu o sa mai ai probleme. Nu ma dau mare psiholog ( Doamne fereste!) insa la mine au tinut:
- in primul rand, atunci cand vii acasa primul lucru pe care il faci sa fie intalnirea cu puiul tau. Fa-l sa simta ca nu il respingi ci ca te dedici lui.
- apoi fa un lucru pe care il poti face impreuna cu el ( timp in care il "epuizezi" cu tot felul de intrebari legate de el si ziua care a trecut). Cand isi va fi luat "doza" de iubire si saturatie de la tine va pleca singur.
- chiar daca un moment pleaca, mai cauta-l sa simta ca esti permanent langa el. Abia apoi vei putea sa fii ferma si sa ii impui unele lucruri.
Este destul(foarte )dificil dar in timp ( nu prea mult), cu multa rabdare, o sa reusesti.
Mie mi-a reusit de minune desi erau zile intregi, consecutive, cand ajungeam dupa orele 20 acasa.
Multa bafta, foarte multa rabdare si izbanda ( daca ii lasi sa te manipuleze esti pierduta).
Scuze de la ceilalti forumisti. Nu sunt adepta postarilor lungi. Aici s-a impus.
dor72
Postat pe 12 Noiembrie 2010 20:34
copilului ii e dor de tine, mai . e felul lui de ati spune. asa cum zice si dor acorda-i mai intai lui atentie si abia pe urma celorlalte treburi.
bluelight
Postat pe 12 Noiembrie 2010 21:05
bine te-am gasit.daca mi se permite as dori sa ti spun ca ESTI O MAMICA BUNA.meseria de parinte o inveti din mers in primul rand.e normal sa te ,testeze, copilul tau .de aici si zicala ,te vinde si te cumpara,....esti o mamica buna ptr ca ai angajat o bona , mai exact o persoana care ti a inspirat incredere.puteai sa il lasi sa stea singur si doar daca plange sa intre o vecina la el asa cum am intalnit cazuri.ar trebui sa vorbesti cu copilul tau ,asa cum o faceai cand era in burtica ta ,sa ii spui ca trebuie sa mergi la serviciu ptr a putea cumpara hainute,jucarii,.....,fa-l sa inteleaga ca nu l parasesti atunci cand pleci de acasa .promitei o ora de joaca.de preferabil ora 18,apoi sa urmeze baita si povestea de seara.cel tarziu ora 21 sa adoarma.include in programul tau o plimbare in parc sa interactioneze cu alti copii ptr a ti fii usor ptr cand il vei inscrie la gradi.sunteti o familie ,asa ca hotarati impreuna ce mancati ,faceti in timpul cand sunteti imreuna.responsabilizeazal de mic.te asigur ca ii v-a placea sa faca curat la jucarii.nu l trata ca pe un bebe.asta nu inseamna sa i cronometrezi timpul de tandrete...astept vesti.
sabinica
Postat pe 13 Noiembrie 2010 09:34
Nu pricep de unde ai tu pofta asta de a jigni lumea...si nu pricep ce cauti tu aici pe site...ejti cumva parinte??Sper ca nu...
sweetiulia_yahoo_com
Postat pe 13 Noiembrie 2010 10:41
mda, se sigura ca esti mereu acolo..ma intreb ce i-a provocat comportamentul asta. cert e ca te revendica.
Freya_
Postat pe 13 Noiembrie 2010 10:43
De la: klaus77, la data 2010-11-06 17:24:10rapsody se pare ca ai probleme si cu barbatii si cu copii tin sa cred ca esti o femeie de toata jena copilul simte ce fel de mama esti adica de shat de aia plinge si nu te vrea de fapt nu stiu daca tear vrea cineva nu esti o mama buna pt copil asa ca schimbate sau obisnuiestete cu ideea ca esti pe dinafara nu tot ce naste e si mama tu cel putin nu esti ..





se pare ca pe site au venit ,analisti,psihologi si alte nationalitati.nu este frumos sa jignesti o doamna.in al doilea rand,cat de priceput esti in pediatrie?esti cumva medic?dupa exprimare nu prea pari.e mai bine sa pleci dintre mamici.ele nu au voie sa se enerveze,pt ca alapteaza.asa ca puiule fugi repede pe garbo.
vuvuzela
Postat pe 13 Noiembrie 2010 11:05
klaus, ai cosmaruri des?trateaza-te!!!
magdabeauty
Postat pe 13 Noiembrie 2010 12:00
De la: vuvuzela, la data 2010-11-13 11:05:12
De la: klaus77, la data 2010-11-06 17:24:10rapsody se pare ca ai probleme si cu barbatii si cu copii tin sa cred ca esti o femeie de toata jena copilul simte ce fel de mama esti adica de shat de aia plinge si nu te vrea de fapt nu stiu daca tear vrea cineva nu esti o mama buna pt copil asa ca schimbate sau obisnuiestete cu ideea ca esti pe dinafara nu tot ce naste e si mama tu cel putin nu esti ..





se pare ca pe site au venit ,analisti,psihologi si alte nationalitati.nu este frumos sa jignesti o doamna.in al doilea rand,cat de priceput esti in pediatrie?esti cumva medic?dupa exprimare nu prea pari.e mai bine sa pleci dintre mamici.ele nu au voie sa se enerveze,pt ca alapteaza.asa ca puiule fugi repede pe garbo.


vuvu, "pediatrie" e pentru "varsat de vant" nu de lacrimi. "Nationalitatile conlocuitoare isi aduc aportul la bunastarea comunitatii" (?!)
dor72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 13:56
De la: dor72, la data 2010-11-13 13:56:45
De la: vuvuzela, la data 2010-11-13 11:05:12
De la: klaus77, la data 2010-11-06 17:24:10rapsody se pare ca ai probleme si cu barbatii si cu copii tin sa cred ca esti o femeie de toata jena copilul simte ce fel de mama esti adica de shat de aia plinge si nu te vrea de fapt nu stiu daca tear vrea cineva nu esti o mama buna pt copil asa ca schimbate sau obisnuiestete cu ideea ca esti pe dinafara nu tot ce naste e si mama tu cel putin nu esti ..





se pare ca pe site au venit ,analisti,psihologi si alte nationalitati.nu este frumos sa jignesti o doamna.in al doilea rand,cat de priceput esti in pediatrie?esti cumva medic?dupa exprimare nu prea pari.e mai bine sa pleci dintre mamici.ele nu au voie sa se enerveze,pt ca alapteaza.asa ca puiule fugi repede pe garbo.


vuvu, "pediatrie" e pentru "varsat de vant" nu de lacrimi. "Nationalitatile conlocuitoare isi aduc aportul la bunastarea comunitatii" (?!)
dor72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 13:59
sigur... vuvu vorbeste de parca ar fi crescut o ciurda de plozi, dar ea habar n-are cu ce "se mananca" asta.:P
:))
eu_geminy
Postat pe 13 Noiembrie 2010 14:00
De la: eu_geminy, la data 2010-11-13 14:00:15sigur... vuvu vorbeste de parca ar fi crescut o ciurda de plozi, dar ea habar n-are cu ce "se mananca" asta.:P
:))


geminy, tot mai esti suparat pe ea?
dor72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 14:01
cine, eu???
dar am pe cine sa fiu suparat?:))))

e drept, am tocat-o nitzel ca batea campii si vorbea prostii la adresa mea si a voastra...
dar o fac cu toata placerea, oricand!:PPP
:))))

eu_geminy
Postat pe 13 Noiembrie 2010 14:06
mai vrem mai vrem
Laura_M
Postat pe 13 Noiembrie 2010 14:10
pai ce sa zici, daca o auzi ce "priceputa" e...

pentru ea, a naste un copil e ca si cum ar scuipa in palma...:D

mai era una "desteapta" rau, care afirma ca "ce-i aia sa nasti? ai dat din coor si te-ai ouat dupa 9 luni"... brrr...

pot sa se ia de mana, ambele...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 13 Noiembrie 2010 14:12
De la: eu_geminy, la data 2010-11-13 14:06:47cine, eu???
dar am pe cine sa fiu suparat?:))))

e drept, am tocat-o nitzel ca batea campii si vorbea prostii la adresa mea si a voastra...
dar o fac cu toata placerea, oricand!:PPP
:))))



E chiar raspunsul pe care il asteptam.
Daca ai putea sa o faci ( nu tu neaparat) si pe vuvu sa priceapa unde e gluma, unde jignirea si insulta, unde e contradictia, cred ca ar fi viata mai frumoasa si pentru ea.
Sincer imi pare rau ca sufera atat ( fara gluma)
Mai apoi, as adauga si faptul ca nu vorbea prostii la adresa " noastra" ci a ei.
Eu asa am perceput.
Nu m-am simtit "jiCnita" deloc. Nu era cazul.
dor72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 14:17
deci sunt absolut de acord cu tine, dor...


oameni ca vuvu sufera, si chiar sufera cumplit.

insa ca sa te vindeci, primul pas e sa constientizezi ca ai o problema, iar apoi sa te straduiesti sa o elimini.

ori vuvu nu da semne de asa ceva.
e incurabila.
dar nu e vina nimanui ca nu a fost educata astfel incat sa stie sa se comporte intr-un anturaj.

imi pare rau pentru ea, dar si mai rau imi pare pentru cei ce sunt agasati aiurea de ea.
au dreptate si ei.
eu_geminy
Postat pe 13 Noiembrie 2010 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dans irlandez pentru copii 1 De la: garbo_7245 6 Septembrie 2012 14:32
concurs 3 De la: rapsody33 27 Octombrie 2010 03:40
Magazin online pentru copii 1 De la: garbo_413350 29 Iunie 2015 11:58
Vitamina D3 Injectabil 3 De la: LadyLu 12 August 2012 11:33
vand scaun auto graco 0-9 kg cu baza de fixare in masina 1 De la: kidz006845 16 Noiembrie 2010 09:37
Setari Cookie-uri