indemnizatie crestere copil II

Buna ziua la toata lumea!As dori sa ma lamuriti intr-o chestiune,daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie:pe 1 septembrie 2010 am nascut o fetita,eu mai avand deja un baietel de 1 an si 8 luni.Intrebare: e adevarat ca pe perioada 1 septembrie-30 decembrie(ziua de nastere a baiatului)nu pot beneficia decat de indemnizatia de crestere copil a baiatului,pentru fetita urmand sa iau indemnizatie doar din ianuarie 2011?Multumesc!
kidz001362
Postat pe 4 Noiembrie 2010 13:01


trist dar adevarat
in aceste zile de criza...mai marii zilei nu au MILA nici macar de bebelusi

dar mai intereseaza-te!!!

LILO
Postat pe 4 Noiembrie 2010 13:05
Da 362, primesti o singura indemnizatie in aceasta perioada , din pacate.
si felicitarile mele pt bebe!
ufishor
Postat pe 4 Noiembrie 2010 13:10
doamnelor
in viata aceasta nu conteaza bani
sa-i multumiti la dumnezeu ca va dat un copil
nu indemnizatia conteza
sa fim mai buni si sa avem grija si de sufletul nostru caci asta conteaza cu adevarat nu banii
felicitari pentru bebe
sanatate
garbo093237
Postat pe 10 Noiembrie 2010 07:16
daca ai facut copilul si te bazezi pe o indemnizatie asta e grav de tot asa ceva nici nu trebuie luat in calcul la cum ajuta guvernul familiile cu copii e dezastru incearca sa gasesti venituri mai bune si asta sa fie cireasade pe tort
klaus77
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:45
De la: garbo093237, la data 2010-11-10 07:16:11doamnelor
in viata aceasta nu conteaza bani
sa-i multumiti la dumnezeu ca va dat un copil
nu indemnizatia conteza
sa fim mai buni si sa avem grija si de sufletul nostru caci asta conteaza cu adevarat nu banii
felicitari pentru bebe
sanatate


bravo, ca esti religioasa, dar in biblie cuvantul cum e scris ??? la fel cum il scrii tu ??
nu ccrezi ca daca Dumnezeu a avut respect fata de noi, ar trebui sa ai si tu ???, semnele alea de punctuatie folosesc la ceva, ia intreaba popa la ce ?? ca vad ca scoala n-ai facut
casperphantom
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:58
Buna.Sunt si eu tot din Galati dar nu asta este important,important este ca indemnizatia de crestere a copilului este un drept al mamei si nu trebuie sa ii lasi sa-si bata joc de tine.Cum pentru gemeni se dau 2indemnizatii asa se da si pentru cel de al 2-lea copil.Sfatul meu este sa intri pe saitul AVOCAT NET sa le pui aceasta intrebare,cu siguranta vei primi un raspuns favorabil.Mult noroc si sa traiasca bebita.
etepisi
Postat pe 17 Noiembrie 2010 07:13
da asa e termini cu primul si dupaia iei prt al doilea
kidz006335
Postat pe 22 Noiembrie 2010 14:02
buna seara lume! scumpa mea am intrat pe saitul acesta asa din curiozitate. ti-am citit articolul dar am ramas cu gura cascata de raspunsurile pe care ti le dau oamenii.eu nu mai am copii mici am o fetita de 19 ani si nu mai sint in tema ca sigur te ajutam sincer imi pare rau ca nu-ti pot fi de folos dar am ramas socata sa aud ca daca ti-a dat dumnezeu un copil trebuie sa te multumesti cu atit ca il ai...ps.copilul se hraneste cu frunze?i va doresc tot binele din lume si dvstra si copilasilor de asemeni.
garbo109037
Postat pe 27 Noiembrie 2010 00:46
De la: garbo093237, la data 2010-11-10 07:16:11doamnelor
in viata aceasta nu conteaza bani
sa-i multumiti la dumnezeu ca va dat un copil
nu indemnizatia conteza
sa fim mai buni si sa avem grija si de sufletul nostru caci asta conteaza cu adevarat nu banii
felicitari pentru bebe
sanatate





ha???

si totusi cum sa cresti un copil doar cu idealuri

IO sunt idealista dar...dar!!!
exista o limita
totusi pamantenii au niste nevoi pt ca sa EXISTE FIZIC

LILO
Postat pe 27 Noiembrie 2010 08:13
Cum poti sa vorbesti asa? Sunt drepturile noastre, banii nostrii, pt ce am cotizat atatia ani si ni s-au oprit bani din salarii, ca sa ii lasam pe guvernanti sa ni-i fure? Din cauza unei atitudini ca a ta s-a ajuns sa ne fure magarii astia din parlament, nu o sa ajungem o tara mai avansata niciodata cu atitudinea asta de las. Cine simte ca i se incalca drepturile este liber sa protesteze, sa se intereseze, sa dea in judecata guvernul. Cum adica, tu crezi ca noi facem copii si ii crestem cu aer? Intr-adevar, intr-o tara ca Romania ar trebui sa nu te mai bazezi pe banii de la stat (impropriu zis, ca de fapt sunt banii nostri), dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne lasam in voia sortii si sa ii lasam pe guvernanti sa ne fure painea de la gura copiilor nostri. Si eu sunt mamica, am o fetita de 8 ani si acum sunt insarcinata in luna a 8-a cu o a doua fetita, stiu ce inseamna sa nu poti oferi copilului tau tot ceea ce ar merita, iar tu sa nu ai nici o vina, decat aceea ca te-ai nascut in Romania, printre oameni lasi, hoti si fara respect. Am studii superioare, am un job binisor platit, deci am facut tot posibilul sa am o baza materiala buna ca sa pot creste copii, dar cu hotia din Romania o sa ajungem ca Somalia.
shine76ro
Postat pe 3 Decembrie 2010 08:55
"Indemnizatie pentru cresterea copilului"...conform gramaticii invatate de mine,se refera la una bucata copil.Logica....doi copii...doua indemnizatii....daca gresesc,va rog sa motivati.Astept cu placere parerile dumneavoastra.
...iar pentru cei doi bebe...numai bine si multa sanatate.
Numai_una
Postat pe 9 Decembrie 2010 16:14
Pe langa indemnizatia de crestere a copilului mai primiti si 85 % din salariu? da sau nu ?
liaiedera
Postat pe 9 Decembrie 2010 16:32
De la: liaiedera, la data 2010-12-09 16:32:36Pe langa indemnizatia de crestere a copilului mai primiti si 85 % din salariu? da sau nu ?


Draga mea, indemnizatia pentru cresterea copilului ERA PE VREMURI 85% din media salariilor de pe ultimele luni dinanintea prenatalului lucrate. In vara guvernul a hotarat prin ordonanta de urgenta modificarea procentului, adica micsoararea lui cu 15%. Intre timp si anume zilele trecute s-a modificat iar schimbarea si aici nu mai comentez pentru ca n-am cuvinte... In ciuda intrebarii tale destul de sarcastice... eu iti raspund: indemnizatie = procent din salariu, nu ambele se primesc. Nu mai traiti cu impresia ca se sta acasa pe banii altora, sau pe banii statului. Eu am 35 ani, lucrez la privat de 17 ani pe salarii destul de bunicele in comparatie cu salariul mediu, nu am avut concedii medicale, nu am fost internata in spital dar am contribuit luna de luna la cresterea bugetului tarii prin plata CAS-ului si a altor dari. Acum sunt in concediu de maternitate si tremur in fiecare clipa ca va trebui sa-mi las copilul de doar 1 an peste cateva luni pe mana nu stiu carei bone sau a nu stiu carei ingrijitoare pe care o va durea in papuci daca fiul meu a mancat, e schimbat de pampers, vorbeste sau merge singur in picioare. Am auzit noua ordonanta dar nu am incredere in ei, nu mai cred o iota din ce spun...si pana la urma daca eu voi putea sta pana va face fiul meu 2 ani pe indemnizatia pe care o primesc acum, mie chiar imi pasa de femeile acelea care vor naste dupa 31 decembrie 2010 pentru care nicio varianta nu le este favorabila. Numai o mama care are copii poate intelege, din pacate...

alinastinga
Postat pe 9 Decembrie 2010 19:35
De la: garbo093237, la data 2010-11-10 07:16:11doamnelor
in viata aceasta nu conteaza bani
sa-i multumiti la dumnezeu ca va dat un copil
nu indemnizatia conteza
sa fim mai buni si sa avem grija si de sufletul nostru caci asta conteaza cu adevarat nu banii
felicitari pentru bebe
sanatate


tanti, matale traiesti cu aer??? eu zic sa ne intoarcem la epoca de piatra, femeile acasa cu gloata de copii si barbatii la vanatoare, sa nu moara aia de foame...intre timp sa se mai multumeasca si lui D-zeu pentru gloata de copii pe care a dat-o...
sa fim mai buni cu cine??? cu nemernicii care-si bat joc de noi???
dumneata ce faci cu un copil care-ti cere de mancare si tu nu ai sa-i dai? te rogi la D-zeu sa faca o minune? nu vezi ca biserica pe care o sustinem de un car de ani se da la fund cand vede nedreptatile din tara? nu ar putea sa ia atitudine avand in vedere ca au ceva putere in stat?
si eu cred in D-zeu, nu sunt atee, dar asta nu inseamna ca sunt o fanatica care la orice necaz apeleaza la D-zeu.
e doar parerea ta, dar mai bine abtine-te decat sa aberezi...
alinastinga
Postat pe 9 Decembrie 2010 19:45
De la: kidz001362, la data 2010-11-04 13:01:09Buna ziua la toata lumea!As dori sa ma lamuriti intr-o chestiune,daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie:pe 1 septembrie 2010 am nascut o fetita,eu mai avand deja un baietel de 1 an si 8 luni.Intrebare: e adevarat ca pe perioada 1 septembrie-30 decembrie(ziua de nastere a baiatului)nu pot beneficia decat de indemnizatia de crestere copil a baiatului,pentru fetita urmand sa iau indemnizatie doar din ianuarie 2011?Multumesc!


Intereseaza-te la un avocat, poti apela chiar la cei de la Partidul Conservator, am auzit ca sunt dispusi sa ajute. Normal este sa primesti doua indemnizatii, ai doi copii.
Multa sanatate tie si bebicilor si sarbatori fericite!
Tine-ne la curent, chiar ne intereseaza
alinastinga
Postat pe 9 Decembrie 2010 19:48
Alina Stanga , ( draga mea ) , eu am intrebat daca in afara de indemnizatia de crestere a copilului , care e de 85% din nu stiu ce salariu si nici nu vreau sa stiu , mai primiti si 85 % din salariul vostru ( concediu medical ) .
Nu-mi mai spune draga mea .
liaiedera
Postat pe 9 Decembrie 2010 19:54
De la: liaiedera, la data 2010-12-09 19:54:39Alina Stanga , ( draga mea ) , eu am intrebat daca in afara de indemnizatia de crestere a copilului , care e de 85% din nu stiu ce salariu si nici nu vreau sa stiu , mai primiti si 85 % din salariul vostru ( concediu medical ) .
Nu-mi mai spune draga mea .


Presupun ca mie imi era adresat raspunsul desi eu sunt "alinastinga" ;)
Ti-am raspuns si cred ca te-ai lamurit, se primeste o singura suma(nu conteaza procentul...oricum nu esti interesata...), iar concediul medical nu este luat in calcul in perioada de ingrijire a copilului deoarece din momentul in care s-a incheiat concediul postnatal se intrerupe pe o anumita perioada activitatea in munca, timp in care ajungi asistat social, mai bine spus "statul are grija de tine", de la el primind si banii. Patronul, in cazul meu, nu mai are grija mea timp de 2 ani pana cand reintru in campul muncii.
Scuze pentru apelativ.
Numai bine!
alinastinga
Postat pe 9 Decembrie 2010 23:57
eu zic sa te interesezi .....logic ar fi sa-ti depui dosarul ptr al doilea bebita si sa primesti indemnizatia !!!
cory_emy
Postat pe 10 Decembrie 2010 01:00
alinastinga , multumesc pentru informatii.
numai bine si tie !
liaiedera
Postat pe 10 Decembrie 2010 15:30
pentru cel de-al doilea copil beneficiezi de indemnizatia minima.
pe perioada cat ai fost in concediu cu primul nu ai platit asigurari, deci nu ai adus bani la bugetul nostru cel de toate zilele.
trebuie sa-ti depui dosarul.
garbo179672
Postat pe 14 Decembrie 2010 15:36
te contrazic: pe perioada de crestere a copilului pana la 2 ani se cotizeaza la stat, tocmai de aceea se primeste lunar 75 % din venitul NET. Pe perioada concediului de maternitate (prenatal + postnatal = 126 zile) nu se cotizeazala stat, tocmai de aceea se primeste procent din venitul BRUT.
shine76ro
Postat pe 16 Decembrie 2010 09:39
De la: kidz001362, la data 2010-11-04 13:01:09Buna ziua la toata lumea!As dori sa ma lamuriti intr-o chestiune,daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie:pe 1 septembrie 2010 am nascut o fetita,eu mai avand deja un baietel de 1 an si 8 luni.Intrebare: e adevarat ca pe perioada 1 septembrie-30 decembrie(ziua de nastere a baiatului)nu pot beneficia decat de indemnizatia de crestere copil a baiatului,pentru fetita urmand sa iau indemnizatie doar din ianuarie 2011?Multumesc!






dute si te intereseaza la organele abilitate pt assa ceva nu stiu de ce veniti pe asemenea forumuri sa cereti pareri la orisicine sau nu aveti ocupatie sunteti penibile
klaus77
Postat pe 16 Decembrie 2010 22:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
enterocolita la bebei 6 De la: funny_lucky 6 Decembrie 2010 20:08
indemnizatie crestere copil 5 De la: garbo_395284 12 Martie 2014 17:17
Baby monitor si Set paturica muzicala si 6 jucarioare 1 De la: garbo227323 6 Octombrie 2011 11:28
Colici 19 De la: daniilia 24 Martie 2011 10:18
vand carut geoby pt 0-18 kg 1 De la: kidz006845 22 Septembrie 2010 09:15
Setari Cookie-uri