Batranetea

Eu una cred ca la batranete fiecare copil trebuie sa aiba grija de parintii lui....la fel si barbatul,,aceasta sarcina ii revine lui,sa ii grijeasca parintii la batranete nu nevestei lui
xenaprintesarazboinica
Postat pe 17 Octombrie 2010 10:46
Oamenii la batranete devin dificili,,acri si mofturosi..Oare de ce?
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Noiembrie 2010 13:08
ASTA ESTE TEORIA,DAR IN LUME LUCRURILE NU SE PREA PETREC DUPA CUM TREBUIE....
se petrec cu totul altfel.
Ori platesc pe cineva sa aiba grija,ori ii lasa in plata domnului/
Cand amandoi muncesc,unul trebuie sa lase serviciul,asta e grav....
Mi-e groaza ,cam-am maritat in alta tara,si ma gandesc la parintii mei,ce voi face ,cand ei vor fi la batranete....
daniilia
Postat pe 7 Noiembrie 2010 17:23
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-11-07 13:08:04 Oamenii la batranete devin dificili,,acri si mofturosi..Oare de ce?

de kaprele din vecini, irinooka...
pardon, de kaprele tale...:P

:))
eu_geminy
Postat pe 7 Noiembrie 2010 17:25
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-11-07 13:08:04 Oamenii la batranete devin dificili,,acri si mofturosi..Oare de ce?


Unii sunt dificili , acri si insuportabili inca inainte de-a ajunge la batranete!
Eu cred ca fiecare trebuie sa fim prevazatori si sa ne asiguram resurse materiale proprii pentru a nu deveni o ,,povara'' la batranete pentru propriul copil. Nu mi-as dori sa ajung la batranete o ,,grija'' in plus pentru copilul meu. Pentru asta sunt institutii speciale pentru batrani.
m_ada
Postat pe 7 Noiembrie 2010 23:52
Oamenii care ajung la batranete se enerveaza, dar nu pe voi, pe ei ca nu mai pot. Nu mai pot sa faca lucruri pe care inainte le faceau cu usurinta. Ei nu vor sa depinda de nimeni.
Cei din mediu rural nu concep ca mearga la o institutie. Si aceste institutii sunt foarte putine la populatia imbatranita de acum.
Tuturor ne este frica de batranete. Trebuie sa ne pastram mintea limpede. Sa avem un pic de intelegere fata de persoanele in varsta pe care le intalnim, pe strada sau in autobuz. Poate nu ne place cand o persoana in varsta te impinge in autobuz pentru ca a zarit un loc liber. Sa ne gandim la noptile albe pe care le face din cauza durerilor de spate sau de genunchi.
cricat
Postat pe 8 Noiembrie 2010 19:39
ce irinuko te simti batrina .... sau dus vremurile comuniste cind parinti faceau copii ca sa aiba grija cineva de ei la batrinete ....indiferent ca devin insuportabili le faci o vizita sa vezi cum o mai duc ce mai zic si cam atat ca irinuko ce zice biblia ca tinarul si tinara isi lasa mama si tatal si isi face familia lui ....deci parinti ai vizitezi din respect ca teau crescut dar in rest ai alta obligatie familia care tiai facuto tu ca femeie daca nu vrei obligatie stai singura creste un catel sau o pisica ....
klaus77
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:01
pfui ma pacali barbatimiu si avusesi grija de soacramea (impreuna cu cumnata )
floare_cu_colti
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
COMPATIBILITATE INTRE SCORPION CU SCORPION 1 De la: annnnnnaaaaaa 5 Septembrie 2009 19:19
cum interpretam ce citim in biblie-apocalipsa- 38 De la: mielutza 20 Iunie 2009 20:24
Baieti cum v-ar placea ca sa fie partenera voastra de viata,ca sa nu o inselati si sa o mintiti? 141 De la: moment31 17 Octombrie 2009 16:51
Femeie Pesti - Barbat Gemeni 6 De la: pik_nik 8 Iulie 2009 20:35
Help! 8 De la: LILO 6 Ianuarie 2010 15:48
Setari Cookie-uri