Cum sa il fac sa adoarma???

ameno, ca maaare dreptate mai ai in leg cu programul asta!! mai citesc si eu pe topicuri despre mamici care isi tin copiii la program, cu masa, cu somnul, cica si-i cresc a la carte!
parca eu nu mi-as dori asta! da mai trebuie sa-si doreasca si el!
eu am un bebe de 10 luni implinite ieri si fiecare zi e diferita! nu-i una ca cealalta. citeodata se trezeste la7, a doua zi la 10. uneori doarme juma de ora ziua alteori 3 ore. ce sa-i fac? sa-i dau in cap? noaptea ma freaca de nu stiu ce-i cu mine, si de 10 ori se trezeste de imi vine sa urlu!
ameno, ma sperii ca zici ca ai tras-o asa pina la 2 ani! speram sa scap intr-o luna doua. ii dau si cereale la culcare, am zis ca i-o fi foame si d-asta se scoala, de unde!!! asa are el un zvic!
de adormit adoarme la tzitzi, nu am treaba, citeodata il mai pun in leagan, ca sa ii vina chefu de somn.
nu mai zic cu mincarea, ca la virsta lui imi maninca f putine solide, predomina tzitza. dar asta e, incerc sa ma calmez si sa imi spun ca o sa se faca el mare si o sa se regleze toate.
asa ca, mamicilor cu program, multe felicitari din partea mea, sunteti niste fericite!!!
poate oi avea si eu noroc la al doilea!
mioara82
Postat pe 29 Octombrie 2010 18:21
cum ziceam....pana la doi sau trei ani uitati luxul unei nopti dormite cap coada....de cand incepe cresa sau gradinita puteti rasufla usurate.
Acum la 7 sau 10 luni nu ai cum sa faci un program celor mici...nu exista o zi la fel ca alta,nu mananca ca un copil mai maricel,nu alearga,nu fac tot felul de activitati...etc
Sunt activi ei si isi consuma energia dar nu-i destul inca...Rabdarica pe paine o sa vina si ziua voastra
P.S....asta numa asa in ciuda...Bibi cand nu-i la gradi doarme lemn toata noapte pana pe la 11.30 amiaza de multe ori....evident ca la fel fac si eu recuperari sanatoase:))))))))))
ameno
Postat pe 30 Octombrie 2010 16:43
baiatul meu are 10 luni si jumatate, la 10 luni l-am intarcat pentru ca se trezea din ora in ora. Asa de la 3 luni si jumatate, acum se mai trezeste 0 data sau de doua ori sa-l iau putin inbrate si adoarme la loc. Problema mare la el este ca nu vrea sa adoarma decat in brate, in picioare cu capul pe umarul meu si eu plimbandu-ma prin casa cu el. Cee sa fac sa-l dezvat de adormit in brate? L-am lasat sa planga pana uda perna sub el de transpiratie si atumci trebuie schimbat si o iau de la capat. Cand plange foarte tare se invineteste cucul si oule si imi este frica sa il mai las sa planga asa tare.
kidz007980
Postat pe 3 Noiembrie 2010 20:28
unele dintre voi stiu cam ce indur eu cu piticul meu legat de papa,dar uite ce a mers pt mine aducand vorba de somnic:el era obisnuit sa adoarma in leagan,nu conta daca era somnul de seara sau motzaielile de peste zi.il puneam in leagan si uneori adormea in 2 minute alte ori intr-o ora.mai tarziu nu a mai vrut aceeasi metoda si trebuia sa il tin in brate vreo 10 minute pana pica frant,iar intr-o zi (nu stiu daca sa ma numesc fericita sau nu) efectiv l-am dus in patutul lui( -pe la 9 luni- si la somnul de pranz nu cel de noapte cand e intuneric bezna) si l-am lasat acolo si spre uimirea mea nu a plans insa a marait cam 2 minute pe ceas(ca nu am inima sa il las vreodata sa planga mai mult de 3-4 minute) si a trecut la somnic.apoi am continuat cu acelasi procedeu o data pe zi vreo 3 zile ,apoi am adaugat si ''adormitul'' de seara prin aceeasi metoda.acum adoarme singur mereu,ba chiar il pun in patut,baga degetelul in gura in urmatoarea secunda si trage pe dreapta,ziua intre 2-3 ore si noaptea de la 18:30-19:00 la 07:00 a.m.am incercat sa il tin treaz mai mult insa de la 5 dupa masa e rupt si ma chinui sa il tin treaz pana la 6-7.uneori il iau in brate inainte de nani dar nu mai vrea...se zbate pana il las jos pe canapea si se intinde singurel parca rugandu-ma ''ma duci azi in pat???"
dar sa nu credeti ca nu avem si party-uri cateodata la 2-3-4 noap[tea...avem insa nu plange ci vrea sa bombane cate 2 ore si apoi adoarme iar...
copilasii astia sunt un miracol si in fiecare zi descopera ceva nou si noi pe langa ei...sa il vedeti pe al meu ce ''evil look'' imi da cand i se pare lui ca nu il bag in seama...sunt niste ingerasi care aduc mai multa fericire decat o putem duce...
in legatura cu cremele de seara nu stiu cat ''functioneaza'',la noi nu au avut efect...nici macar baita...intotdeauna avea mai multa energie dupa baie asa ca niciodata nu ii fac seara.
si cu programul poate functiona...eu stiu,baita ,schimbat,spus o poveste daca are rabdare(al meu nu are) sau cantat un cantecel ca sunt mai receptivi la muzica si apoi nani...
si ca sa radem putin,vecina mea are un copilas de 3 ani care de la 8 luni nu a vrut sa mai adoarma la pranz...si de 2 ani si ceva in fiecare zi la ora 13 il pune in masina si se plimba o ora in sus si in jos pe autostrada pana adoarme si apoi o vad cum il ''cara'' in brate si asta doar ca sa doarma jumatate de ora...cred ca as lua-o razna facand asta zi de zi mai ales ca mai are si o printesa mica de 4 luni pe care trebuie sa o ia dupa ea evident.
mamici va doresc numai bine voua si micutilor vostrisi nu numai.
namyi
Postat pe 4 Noiembrie 2010 15:45
De la: garbo171980, la data 2010-10-13 16:51:51:) Crema se gaseste in farmacii si in hypermarketuri. Cutia este rotunda, cu mov si alb si scrie pe ea Johnson's bedtime. Exista mai multe produse din categoria asta, si ulei si sampon. Eu folosesc doar crema pentru bebe si cu uleiul imi mai dau si eu din cand in cand. Vezi ca nu cumva sa aibe probleme cu stomacelul, vreo colica.


Iti multumesc tare pentru sfat! Am incercam Johnson's bedtime si e...de vis:)) Combinata cu plimbari, doarme micutul de nu imi vine sa cred!

Te pup!
beautylicious
Postat pe 16 Noiembrie 2010 12:16
Stiu, Johnson cu levantica este super :))) Folosesc si eu produsele din gama ca sa iti dai seama ca sunt mare fan. Crema aia bedtime cu levantica (ambalajul e cu mov si cu alb) e minunata si miroase foarte bine. Daca ar sti ala mic ca ii folosesc produsele.. :)))
garbo171980
Postat pe 16 Noiembrie 2010 12:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sora vitrega 6 De la: anaROBERT 9 Mai 2011 00:03
De unde stii cum e bine? 25 De la: iolaru 16 Martie 2011 08:48
AUJUTOR!!!!! CUM V-ATI INVATAT PITICI LA OLITA 11 De la: alinakatt 15 Februarie 2010 10:04
inscriere gradinita!! 9 De la: gabimaghi 3 Februarie 2011 09:54
indemnizatia 101 De la: garbo185246 5 Februarie 2011 10:22
Setari Cookie-uri