"calugarita''-insecta

am vazut...........fain , dar maimuta e guler sau ce
jeanette40
Postat pe 7 Octombrie 2010 17:05
De la: jeanette40, la data 2010-10-07 17:05:46am vazut...........fain , dar maimuta e guler sau ce




o blanitza aruncata asa la sexy,la fitze..
vuvuzela
Postat pe 7 Octombrie 2010 17:09
alooo surioare ,cand va aparea trupul meu divin sa intru in concurs?dece nu se schimba avatarul si pe topice?
vuvuzela
Postat pe 7 Octombrie 2010 17:12
De la: ameno, la data 2010-10-07 15:18:11beyyy da esti chiar obraznica numa ce am deschis topicul si deja intri la furturi.
ar trebui sa-mi platesti drepturi de autor


Eeeee... pai stai, ameno, ca nu e chiar asa simplu.
Potrivit Art 35 CP,avem deja cumul de infractiuni !:DDD

Ia sa vedem:
Art. 208. CP Furtul, Art. 213. Alin 1 CP - Abuzul de ncredere, incalcarea Legii nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe si daca ma gandesc bine la asocierile de pe alte topice, coroboram cu Art. 323. Constituirea si asocierea in grup in vederea savarsirii unor infractiuni.

Si or mai fi!:P

:)))))
eu_geminy
Postat pe 7 Octombrie 2010 17:16

ge ne trebuie legi drastice aici cu pedepse pe masura parol
ameno
Postat pe 7 Octombrie 2010 18:31
Clugria - o artist a camuflrii
Diodor (11 februarie 2010)
calugarite Mantis religiosa

Denumirea n latin a acestei insecte, Mantis religiosa, nseamn "profet" sau "predicator" i provine din limba greac, de la termenul "mantike", adic divinitate. La noi, popular, se numete "clugri" datorit poziiei membrelor anterioare atunci cnd pndete prada. Pare c face o umil rugciune ns tocmai cu aceast smerenie i pclete victima sau inamicul.
Clugria este o insect cu corpul lunguie care msoar circa 6 centimetri, cu toracele fin, gt lung i un cap triunghiular foarte mobil. Acesta este prevzut cu o pereche de antene, o gur mic i doi ochi compui bine dezvoltai care o ajut s devoreze insectele n micare de la o distan de nou metri. Este uor de recunoscut dup picioarele anterioare caracteristice, adaptate pentru capturarea przii.
Pe torace ntlnim dou perechi de aripi. Cele anterioare sunt lungi i drepte. A doua pereche de aripi se deschide sub form de evantai. Tot pe torace mai ntlnim i trei perechi de picioare. Prima pereche este reprezentat de picioarele specializate la capturarea przii, celelalte dou perechi o ajut la mers. Picioarele anterioare sunt foarte lungi. Ele sunt prevzute cu doi spini ascuii i puternici cu ajutorul crora i mobilizeaz victima. Gtul este flexibil i bine delimitat de torace. Este singura insect care poate s priveasc peste umr datorit mobilitii deosebite a capului.
Clugria este ntlnit n locurile cu vegetaie abundent (pe cmpuri, n apropierea lacurilor, n grdini i n pduri), unde este hran din belug. Dei originar din Europa, a fost introdus i n zonele tropicale ale continentului asiatic i african pentru a omor insectele nedorite.
Clugria se hrnete mai ales cu fluturi, lcuste, mute, gndaci, greieri i pianjeni. Rare sunt partidele de vntoare terminate cu un eec. Adopt cea mai sigur tactic de vntoare: ateapt nemicat, aproape invizibil,pe o frunz, i prinde din zbor orice insect trece din ntmplare pe lng ea. Pentru a evita momentul n care victima se zbate n ghearele morii, clugria ncepe s o mnnce de la cap.
Clugria este nzestrat cu auz i vz de o mare finee. Ochii, plasai lateral pe capul triunghiular, o ajut la examinarea i inspectarea mprejurimilor. De asemenea, are capacitatea de a detecta chiar i ultrasunete prin nite organe auditive situate n torace i abdomen.
La sfritul lunii august, masculul decide c este momentul potrivit pentru mperechere. Gsete o femel, i lanseaz ocheade, mic capul n pri, i ntinde gtul apoi rmne nemicat, timp n care i contempl femela mult rvnit. Aceasta nu se mic, pare a fi indiferent. La un semn, nc misterios pentru noi oamenii, amorezul se apropie de ea, i deschide aripile i ncepe s tremure ca i cnd ar avea momente de convulsie. Aceasta este declaraia sa de dragoste.
Dup mperechere care uneori dureaz 5-6 ore, cei doi rmn nemicai. Dac masculul este preferat de femel pentru a se mperechea, nseamn c acesta este cu adevrat delicios, pentru c dup mperechere, femela l mnnc. Timp de dou sptmni, femela se poate mperechea cu circa 7 masculi care trebuie s plteasc cu viaa pentru "clipele de amor" ct i pentru perpetuarea speciei.
Bibliografie: Revista Club Animal Nr. 2 / octombrie 2007
E de pe GOOGLE
Nu reusesc sa va dau si poza Dar o sa o pun la avatar...

Asta e ... daca dureaza atat de mult timp o fi scump si biletul de intrare.... Si daca e nevoire de 7-8... Ia bagati-va acum curajosilor
dor72
Postat pe 19 Octombrie 2010 23:51
off... iar o luam de la capat?...
unde-i vuvu sa ne mai zica o data?!...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 23:58
Cred ca suna mai bine asa:

"La sfritul lunii august, masculul decide c este momentul potrivit sa-si ia viatza, cautand cotarceala cu orice pretz.":P

:))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2010 00:01
Ei asa era articolul, n-am adaugat nimic.
dor72
Postat pe 20 Octombrie 2010 00:03
Te cred, dor... dar il putem imbunatati...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2010 00:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inca o sansa? 19 De la: lore01 24 Iunie 2012 16:04
hai sa ne intalnim ca sa votam! 20 De la: iasomia 20 Noiembrie 2009 14:49
China 437 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:19
maine seara sunt invitata lui la masa! 10 De la: garbo054030 24 Septembrie 2009 01:31
sex reusit 355 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:20
Setari Cookie-uri