vreau doar parerile voastre

De la: Freya_, la data 2010-09-04 19:59:30Robita, ca de obicei, cu acreala pe el cat China..
Mai omule, tu n-ai inteles ca din tot mesajul femeii asteia razbate un singur lucru ?

Hai sa-ti traduc eu, ca mata stai prost cu limbile "straine" inteleg...

Femeia are nevoie, ii e DOR de barbatul ei ! De intimitatea cu el, de timpul lor impreuna...Dincolo de bani si chiverniseli , ei doi sunt un cuplu ! Sa stim ca intelegem ca cineva trebuia sa aduca bani in "pestera" , dar nu-i suficient atat. E un strigat de ajutor ! Crezi ca mintea ta poate cuprinde asta ? Ia incearca, poti ?

Macar atat sa fii invatat din toata patzania ta, insa vad ca unii nu invata niciodata


"ii e dor de barbatul ei.."
barbat care...

"..Dincolo de bani si chiverniseli , ei doi sunt un cuplu.."
corect..,numai ca e foarte greu in ziua de azi sa la faci fata amandurora..,asta nu veti intelege niciodata..(si ma refer la oameni de conditie"cel putin" medie)..

"..Sa stim ca intelegem ca cineva trebuia sa aduca bani in "pestera" , dar nu-i suficient atat. E un strigat de ajutor ! Crezi ca mintea ta poate cuprinde asta ? Ia incearca, poti ?.."

ei bine desteapto..,lumineaza-ma si pe mine,si spune-mi care e calea de mijloc in situatia asta...."poti"..?

nu e vorba nici de acreala,nici de misogism..
e vorba de muuuuuuult bun simt la care fac apel din partea femeilor,avand in vedere timpurile pe care le traim...,nimic mai mult..

dar... ..,cine ne mai puuuuupaaa..,cine ne mai strange in brateeee..,bla bla bla-uri dupa care ne ascundem cand ni se aprind calcaiele dupa una sau unu...

ce dreaq bre..,sunt satul..

roby_cado
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:24
De la: anakin, la data 2010-09-04 20:18:18Am o intrebare pentru emory : matale cu ce te ocupezi in restul timpului? Mai bine zis, cu ce il umplii ?

Sunt economista, contabila pe romaneste.
emory
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:25
Pentru emory am doar cateva vorbe: nu le poti avea pe toate. In momentul in care el se va mai lasa de meserie ca sa stea mai mult pe acasa, veti cam ajunge si la vorbele lui Roby, alea cu vandutul masinilor si, probabil, si al casei... Sau ai impresia ca odata intrerupt sirul asta la job, va mai gasi usor altul, cand veti vedea ca nu mai merge bine din punct de vedere material?
Si atunci vei veni cu alte probleme...

A, si inca ceva, emory: "pe romaneste", economistul e economist, contabilul e contabil
Contabil poate fi si cel care are un amarat de curs specific, economist poate fi DOAR cineva care are studii superioare...
Thor_again
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:26
De la: Thor_again, la data 2010-09-04 20:24:23Cu contabilizarea timpului cat berbatu e acas', eventual cu reprosuri ca ala vine prea obosit



de unde stiusi bre..?
roby_cado
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:29

Mai, oi fi cunoscand-o, mai stii?
Da' in nici un caz nu-s io berbatu' de care zice.
Thor_again
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:32
De la: emory, la data 2010-09-04 20:25:16
De la: anakin, la data 2010-09-04 20:18:18Am o intrebare pentru emory : matale cu ce te ocupezi in restul timpului? Mai bine zis, cu ce il umplii ?

Sunt economista, contabila pe romaneste.


Econimist e una, contabil e alta.

Insa pe romaneste, din punctul meu de vedere Thor a dat definitia perfecta: contabilizezi timpul petrecut de barbat acasa.
Eu iti recomand sa refaci casa, stocurile si eventual NIR-urile.
anakin
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:33
bai, nene..chiar nici unul n-a inteles ?

Eu inteleg ca-i obosit, si eu muncesc de-mi rup coatele si vin seara de abia pot vorbi, cateodata..
dar sa ma ierte Dumnezeu, daca am stat 2 ora de vorba cu sotul meu, AM FOST ACOLO, cu timp de calitate..

Ori, am senzatia, va trebui sa-mi infirme ori sa-mi confirme ea, ca nici cand e acolo, nu-i prea prezent..si-asa risti sa ajungi sa te intrebi daca mai reprezinti ceva pentru celalalt..

M-am facut mai inteleasa acum ?
Freya_
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:35
thor..,nici eu n-as recunoaste...
roby_cado
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:35
De la: Thor_again, la data 2010-09-04 20:26:25Pentru emory am doar cateva vorbe: nu le poti avea pe toate. In momentul in care el se va mai lasa de meserie ca sa stea mai mult pe acasa, veti cam ajunge si la vorbele lui Roby, alea cu vandutul masinilor si, probabil, si al casei... Sau ai impresia ca odata intrerupt sirul asta la job, va mai gasi usor altul, cand veti vedea ca nu mai merge bine din punct de vedere material?
Si atunci vei veni cu alte probleme...

A, si inca ceva, emory: "pe romaneste", economistul e economist, contabilul e contabil
Contabil poate fi si cel care are un amarat de curs specific, economist poate fi DOAR cineva care are studii superioare...


cred ca nu m-am exprimat eu bine, sau nu ati inteles voi ce am scris eu. El, sotul meu are un job, servici, unde lucreaza 2 zile nonstop, doarme acolo, acolo sta, iar 4-5 zile e liber. In timpul liber e plecat, toata ziua de dimineata pana seara, deci daca e liber miercuri joi vineri, sambata si duminica intra de servici, iasa luni, cand e zi de munca normal, si tot asa. Mai oameni buni, nu vreau sa stea numa dupa fundul meu, vreau o familie, vreau din 7 zile cat are o saptamana macar jumatate de zi sa fim o familie, sa mergem impreuna undeva, la munte, la mare la soare la....nu stiu, undeva sau macar sa stam de vorba, sa vedem un film.
Si da, economistul e economist si contabilul contabil, numai ca in situatia de criza care e acum in lume, fac si pe economistul si pe contabilul. Fac si receptii si bilanturi. Si cine stie cunoaste, ca munca de economist sau contabil e munca de chinez batran, mai ales daca ai mai multe firme la care ti evidentele, dar tot am timp de copil, de casa si de gradina. Mi-l fac, nu mi-l da nimeni.
Multumesc ori!
emory
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:36
bai Anakin..,da-o dreaq...
pai cum sa calculeze intrarile si iesirile(NIR)?..
iti dai seama ce-i ceri..?
roby_cado
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:38
Mda... in cazul asta cred ca are dreptate Freya, daca in cele zile libere (nah, ca luai ticul de la totushica! ) nu prea da pe acasa. Cred totusi ca problema este pusa un pic gresit. Daca merge sa lucreze si in acele zile libere, o face, probabil, pentru familie. Daca lucreaza prea mult, o face ori de teama ca ar putea ramane fara nimic si, deci, aduna bani albi pentru zile negre, ori din cauza ca, asa cum a sugerat Freya, nu prea mai existi pentru el.
Apropos, daca mai are ceva de crescut prin alte parti si trebuie sa ii asigure traiul fara ca "acasa" sa se simta? Nush, intreb si eu...

Roby, lasa, tati, ca in ziua de azi NIR-urile le face programul de contabilitate. Trebuie doar putina atentie la generare si la validare
Thor_again
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:41
roby, nu stiu de ce cred taman acolo facea tanti o aluzie
anakin
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:44
Freya, tu muncesti de-ti rupi coatele si vii obosita, seara... dar cateodata. Cine stie daca nenea in cauza nu vine permanent obosit si rupt de atata munca? Ca emory tocmai aia zice.
Acum problema nu este de ce vine el obosit si e absent tot timpul, ca zice si emory ca munceste mult. Problema care cred eu ca se pune este DE CE munceste atat de mult, in conditiile in care, se pare, lui emory ii cam prisosesc toate prin casa, are si un cont baban in banca ce ii permite, la o adica, sa fie rentiera pe viata...
Thor_again
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:46
Voi luati de buna doar comportamentul manifest, dar nu si dorinta reala din spatele lui..
Vrea femeia sa mai fie duiosie intre ei..voi nu doriti asa ceva cand veniti obositi acasa ?

Nu e bine cand te intampina un zambet cald, o mangaiere ori o mancarica facuta cu dragoste si-un sarut, decat o muiere coltzoasa ?

Thorele..mi-e si frica sa presupun ceva pe tema asta...
Freya_
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:46
"...Nu e bine cand te intampina un zambet cald, o mangaiere ori o mancarica facuta cu dragoste si-un sarut, decat o muiere coltzoasa ?.."

cum dreaq sa nu...
dar sa nu fie zambetul ala profesional...(stii la ce ma refer..)
roby_cado
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:52
Roby, iti vand un pont..daca stii ce sa dai... primesti inmiit
Freya_
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:58
De la: Freya_, la data 2010-09-04 20:46:12Voi luati de buna doar comportamentul manifest, dar nu si dorinta reala din spatele lui..

Tocmai de aia puneam eu intrebarile alea...
Thor_again
Postat pe 4 Septembrie 2010 20:59
kk-at..,hai sa fim seriosi...
de ce mama dreaq trb sa stii ce sa dai,ca sa stii ce primesti...
ce farmec mai are viata...
roby_cado
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:00
....din toate sfaturile (pareri) pe care le-ati scris voi aici, cu cateva exceptii, inteleg ca trebuie sa: imi schimb gandirea, sa tac, sa ma multumesc ca el munceste sa ingrasam conturile din banca (ca trebuie, nu de alta, pt batranete, poate atunci ajung si eu sa parasesc granita tarii sa vad si eu ceva pe "dincolo") sa imi fie gura cat mai mica, fara reprosuri, fara grimase, si sa fiu o super femeie, sa multumesc la Dumnezeu ca m-am nascut pt ca am un barbat model.
Daca o femeie e buna, e nebuna, daca e cuminte e fitoasa, pt ca cere prea mult, chiar imposibilul uneori, adica timp pt ea si copilul ei sau copii ei, ca al lui sunt doar pe certificatul de nastere al copiilor, daca vrea o floare deja cere o avere, sau na cateodata i se spune, ai bani cumpara`ti, si etc. Dragii mei, nu sunt de ieri sau de azi, am o varsta, si chiar nu e nevoie sa ma credeti, am vazut parerea voastra, doar eu am cerut-o. Nimeni altcineva nu e vinovat, ci cel care se complace in felul asta doar pt binele....cui?
Va multumesc oricum pt ...tot!
emory
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:06
De la: emory, la data 2010-09-04 21:06:29....din toate sfaturile (pareri) pe care le-ati scris voi aici, cu cateva exceptii, inteleg ca trebuie sa: imi schimb gandirea, sa tac, sa ma multumesc ca el munceste sa ingrasam conturile din banca (ca trebuie, nu de alta, pt batranete, poate atunci ajung si eu sa parasesc granita tarii sa vad si eu ceva pe "dincolo") sa imi fie gura cat mai mica, fara reprosuri, fara grimase, si sa fiu o super femeie, sa multumesc la Dumnezeu ca m-am nascut pt ca am un barbat model.
Daca o femeie e buna, e nebuna, daca e cuminte e fitoasa, pt ca cere prea mult, chiar imposibilul uneori, adica timp pt ea si copilul ei sau copii ei, ca al lui sunt doar pe certificatul de nastere al copiilor, daca vrea o floare deja cere o avere, sau na cateodata i se spune, ai bani cumpara`ti, si etc. Dragii mei, nu sunt de ieri sau de azi, am o varsta, si chiar nu e nevoie sa ma credeti, am vazut parerea voastra, doar eu am cerut-o. Nimeni altcineva nu e vinovat, ci cel care se complace in felul asta doar pt binele....cui?
Va multumesc oricum pt ...tot!


da gurita..,esti o victima..,consoleaza-te cu asta,sau traieste-ti aventura mai departe...
ce sa zic..,insist..,cum il cheama.,.?
roby_cado
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:13
De la: roby_cado, la data 2010-09-04 21:13:15
De la: emory, la data 2010-09-04 21:06:29....din toate sfaturile (pareri) pe care le-ati scris voi aici, cu cateva exceptii, inteleg ca trebuie sa: imi schimb gandirea, sa tac, sa ma multumesc ca el munceste sa ingrasam conturile din banca (ca trebuie, nu de alta, pt batranete, poate atunci ajung si eu sa parasesc granita tarii sa vad si eu ceva pe "dincolo") sa imi fie gura cat mai mica, fara reprosuri, fara grimase, si sa fiu o super femeie, sa multumesc la Dumnezeu ca m-am nascut pt ca am un barbat model.
Daca o femeie e buna, e nebuna, daca e cuminte e fitoasa, pt ca cere prea mult, chiar imposibilul uneori, adica timp pt ea si copilul ei sau copii ei, ca al lui sunt doar pe certificatul de nastere al copiilor, daca vrea o floare deja cere o avere, sau na cateodata i se spune, ai bani cumpara`ti, si etc. Dragii mei, nu sunt de ieri sau de azi, am o varsta, si chiar nu e nevoie sa ma credeti, am vazut parerea voastra, doar eu am cerut-o. Nimeni altcineva nu e vinovat, ci cel care se complace in felul asta doar pt binele....cui?
Va multumesc oricum pt ...tot!


da gurita..,esti o victima..,consoleaza-te cu asta,sau traieste-ti aventura mai departe...
ce sa zic..,insist..,cum il cheama.,.?


nu sunt o victima Roby, sunt o femeie, si da cred ca si tu ai o problema mai mare ca si casa mea. Si app ma "gurita" tu cum pana mea ai timp de forum. Banuiesc ca nu esti un intretinut, sau da? tu cum ai timp? aaaaaaa tu stai intr-o coliba? sau tastezi de pe o banca din parc? ai doar un laptop si gata restu nu mai conteaza.....
......cat despre dansul pe el nu-l cheama pe el numai il trimite.....daca tot insisti trimite-l tu la mine...poate poate....
emory
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:21
emory eu am un banc pt tine!
poate nu-i asa daaa,,,,mai stii??

Un naufragiat cu puterile sleite ajunge in cele din urma la mal. Se-ntinde pe plaja pierzandu-si cunostiinta. Nevasta-sa, pe care marea a aruncat-o cu o zi inainte, il stropeste cu apa, ii arde doua palme si-l intreaba nervoasa: - Unde-ai fost pana la ora asta? Vasul s-a scufundat ieri!
fleurdelis
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:22
emory :)
Ai destul de multe optiuni. Primele 3 care mi-au trecut prin minte:
1.poti da un termen pt schimbare
2. poti alege sa-ti faci programul tau de munte, mare, iesiri la film si sa-ti lasi "colegul de apartament" linistit cu munca lui
3 poti alege sa-ti faci programul tau eliminand "colegul de apartament" si castigand timpul alocat menajului pt el si nervii si framantarile legate de inexistenta relatiei
Succes!
september
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:28
Bre roby nu ai inteles "El " este timpul pe care nu stie cum il petrce.
garbo005036
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:31
cu tic sau fara tic, rad. roby o tine una si buna ca emory are amant, fata nu stie ce sa mai creada, barbat-su cine stie pe unde umbla in cele 4 zile de nu da pe acasa,baietii ii iau apararea. ca la glumeti , nu alta

hai sa admitem si sa zicem ca emory are pretentii prea mari da, nenea nu vrea si el sa aiba o viata cat de cat normala? numai somn si munca? zic si eu. sau acasa doarme si in sat e treaz?ha?
si_totusi
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:36
De la: september, la data 2010-09-04 21:28:05emory :)
Ai destul de multe optiuni. Primele 3 care mi-au trecut prin minte:
1.poti da un termen pt schimbare
2. poti alege sa-ti faci programul tau de munte, mare, iesiri la film si sa-ti lasi "colegul de apartament" linistit cu munca lui
3 poti alege sa-ti faci programul tau eliminand "colegul de apartament" si castigand timpul alocat menajului pt el si nervii si framantarile legate de inexistenta relatiei
Succes!


Multumesc pt sfaturi. Prima varianta am aplicat-o, a doua la fel, dar e nasol sa mergi singura undeva, mai mergeam cu fiul meu, dar acum nu mai pot, e mare si merge cu amicii lui. Ma simt nasol sa merg cu, copii la munte, eu sa fiu ce? cea care le tine....lumanarea?
emory
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:36
inventeaza o viata sociala
castiga prieteni, cunostiinte...
stiu ca e greu la o anumita vrsta dar la fel de bine stiu ca nu e imposibil sa gasesti oameni care sa aiba preocupari asemanatoare cu tine si cu care sa poti dscuta
september
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:43
De la: si_totusi, la data 2010-09-04 21:36:15 cu tic sau fara tic, rad. roby o tine una si buna ca emory are amant, fata nu stie ce sa mai creada, barbat-su cine stie pe unde umbla in cele 4 zile de nu da pe acasa,baietii ii iau apararea. ca la glumeti , nu alta

hai sa admitem si sa zicem ca emory are pretentii prea mari da, nenea nu vrea si el sa aiba o viata cat de cat normala? numai somn si munca? zic si eu. sau acasa doarme si in sat e treaz?ha?


totusico

pretentiile mele sunt o zi cu noi, adica cu familia lui, e mult? o zi din saptamana. Am fost de acord recunosc sa-si ia un job la 50 de km de casa unde sta 2 zile din 7, doar ca a zis ca nu e stresant, ca e linistit, e operator la o centrala, ca e asa si pe dincolo, am inteles dar el nici cand vine de acolo nu e liber. In ultimele 30 de zile nici macar o zi nu a stat cu noi. cica are multa treaba. Asta nu inteleg.
emory
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:46
da de ce sa inventeze? are o familie, are o viata sociala. ar face bine nenea sa lase motoarele la turatie mai mica si sa descopere ca viata e scurta si tineretea trecatoare

si_totusi
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:50
sigur ca nenea ar face mai bine sa realizeze ca viata e scurta..da' daca omul nu vrea decat sa munceasca si atat si se incapataneaza sa nu realizeze ca ar putea ramane numai cu iubita lui munca........nu te poti pune de-a curmezisul...il lasi acolo si iti vezi de viata ta...din exact considerentul ca e scurta si nimeni nu-ti ridica vreo statuie ca ai stat langa un om care s-a limitat doar la munca
september
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat va rog! 131 De la: garbo163619 19 Aprilie 2011 01:21
Cele mai originale locatii pentru nebunii 49 De la: pik_nik 27 Mai 2010 15:33
viitoarea soacra nu ma vrea 91 De la: garbo_8115 10 Noiembrie 2012 10:16
voi ce ati face? 74 De la: me_reloaded 11 Octombrie 2010 16:32
sall 7 De la: mia79x 1 Iunie 2009 19:04
Setari Cookie-uri